ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2013 року Справа № 813/314/13-а
17 год. 07 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Голуб О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - Овсянніков Р.О.
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Загальні мережі» ТзОВ «Інтернет - Україна» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання протиправними податкових повідомлень - рішень від 03.10.2012 року № 0003182321, від 17.12.2012 року № 000402232, -
в с т а н о в и в :
Дочірнє підприємство «Загальні мережі» ТзОВ «Інтернет - Україна» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання протиправними податкових повідомлень - рішень від 03.10.2012 року № 0003182321, від 17.12.2012 року № 000402232.
Ухвалою від 01.02.2013 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті з порушенням норм законодавства, оскільки станом на 01.09.2011 року сума операцій з постачання товарів/послуг, які не були оподатковані ПДВ, за останніх 12 календарних місяців складає 269166 грн., та не перевищує 300 000 грн. Тому відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПКУ, підстав для обов'язкової реєстрації ДП «Загальні мережі» у якості платника немає. Відтак, позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення - рішення незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив задовольнити в повному обсязі, надав пояснення аналогічно до викладеного в позовній заяві.
Відповідачем подано до суду заперечення на позов, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що відповідно до даних декларацій по ПДВ ДП «Загальні мережі» сума від здійснення операцій з постачання товарів/ послуг, що підлягають оподаткуванню протягом останніх 12 календарних місяців станом на 01.09.2011 року становить 1 116 011, 00 грн. Враховуючи наведене позивачем порушено п. 181.1 ст. 181, п. 183.2., п. 183.10. ст. 183 п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755- VI. Тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача та врахувавши письмові заперечення відповідача на позов, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ДПІ у Сихівському районі м. Львова Львівської області ДПС проведена позапланова виїзна перевірка Дочірнього підприємства «Загальні мережі» ТзОВ «Інтернет - Україна» (далі - позивач) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 07.09.2011, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2011 по 07.09.2012, за результатами якої складено акт від 14.09.2012р. № 1767/22-10/30275147 (далі - акт перевірки).
Як вбачається з акта перевірки, перевіркою встановлено: порушення п.п. 135.5.4 ст. 135 та п. 137.10. ст. 137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755- VI в результаті чого занижено податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету на суму 63000, 00 грн., в т.ч. за 3 квартали 2012 року на суму 63000, 00 грн.; п. 181.1. ст. 181, п. 183.2., п. 183.10. ст. 183 п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755- VI в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 44894грн., в тому числі за вересень 2011 року на суму 15554, 00 грн., за жовтень 2011 р. на суму 3194, 00 грн., за листопад 2011 року на суму 2797, 00 грн., за грудень 2011 2833, 00 грн., за січень 2012 р. 2537, 00 грн., за лютий 2012 на суму 2662, 00 грн., за березень 2012 на суму 2698, 00 грн., за квітень 2012 р. на суму 2562, 00 грн., за травень 2614, 00 грн., за червень 2012 р. на суму 2542, 00 грн., за липень 2012 року на суму 2755, 00 грн., за серпень на суму 2143, 00 грн.
На підставі акта перевірки та рішення про результати розгляду первинної скарги від 10.12.12 року № 26476/10/10-2005/2016 відповідачем винесено податкові повідомлення - рішення:
- форми «Р» від 03.10.2012 року № 0003182321, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 56118, 00 грн., в тому числі: за основним платежем у розмірі 44894, 00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 11224, 0 грн.;
- форми «Р» від 17.12.2012 року № 0004022321, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11223, 06 грн., в тому числі: за основним платежем у розмірі 8978, 85 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 2244, 21 грн.
Відповідно до рішення ДПС у Львівській області про результати розгляду первинної скарги від 10.12.2012р. ДПІ у Сихівському районі прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.12.2012 року № 000402232, яким ДП «Загальні мережі» ТзОВ «Інтернет - Україна» визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 11223,06 грн. (8978,85 грн.- за основним платежем, 2244,21 грн. штрафних (фінансових) санкцій).
В акті перевірки (стор. 13-14) зазначено, що за період з 01.01.2011 року по 07.09.2012 року ДП «Загальні мережі» підприємство не зареєстровано платником податку на додану вартість. Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.11.2011 року по 07.09.2011 року встановлено їх завищення на суму 44894 грн. Відповідно до даних декларацій по ПДВ ДП «Загальні мережі» сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягає оподаткуванню протягом 12 календарних місяців станом на 01.09.2011 року становить 1116011 грн. Згідно наданих документів для проведення перевірки встановлено, відповідно до даних оборотно - сальдових відомостей по рахунках 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» та по рахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті», 6811 «Розрахунки по авансам одержаних у національній валюті» встановлено, що за період з 01.11.2011 року по 07.09.2012 року ДП «Загальні мережі» здійснювало операції продажу послуг зв'язку та доступу до глобальної мережі Інтернету. Обсяг реалізації послуг за вказаний період становить 269 364, 26 грн.
ДП «Загальні мережі» було зареєстровано платником ПДВ у період з 24.02.2009р. по 31.12.2010 р. (свідоцтво №17828594 від 24.02.1999р.). Згідно наданих декларацій по ПДВ ДП «Загальні мережі», сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг за період вересень 2010 - грудень 2010 складає 1339213 грн. Господарські операції були оподатковані повністю. Сума узгодженого податкового зобов`язання згідно декларацій по ПДВ сплачена до бюджету у встановлені терміни.
З 31.12.2010р., згідно рішення про анулювання реєстрації платника від 31.12.2010р., ДП «Загальні мережі» не є платником ПДВ. Сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг за період січень 2011 року - вересень 2012 року складає 269166 грн.
Відповідно до п.181.1 ст. 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Виходячи з логічного та системного тлумачення п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, суд вважає, що операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню не охоплюють операції, що вже були оподатковані податком на додану вартість (за періоди, коли платник податків, що підлягає обов'язковій реєстрації, вже був зареєстрований платником податку на додану вартість).
Інше тлумачення (розуміння) норми податкового законодавства порушило б встановлений пп.4.1.8 ст. 4 Податкового кодексу України принцип нейтральності оподаткування, оскільки б створило різні умови для обов'язкової реєстрації платниками податку на додану вартість для новостворених платників податків та тих, які перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну чи в яких було анульовано свідоцтво платника ПДВ.
Таким чином, судом встановлено, що станом на 01.09.2011р., сума операцій з постачання товарів/послуг, які не були оподатковані ПДВ, за останніх 12 календарних місяців складає 269166 грн., та не перевищує 300 000 грн. Тому, згідно п. 181.1 ст. 181 ПКУ, підстав для обов'язкової реєстрації ДП «Загальні мережі» у якості платника ПДВ немає.
В пп. 4.1.4 ст. 4 Податкового кодексу України закріплено принцип презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу;
На необхідності дотримання судами правила вирішення колізій у податковому законодавстві на користь платника податків наголошено також в остаточному рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010р. у справі Щокін проти України (2010 рік, заяви № 23759/03 та № 37943/06), посилаючись на принцип конфлікту інтересів, закріплений у податковому законодавстві України, Європейський суд з прав людини вказав на необхідність застосування підходу, більш сприятливого для платника податку, коли у його справі національне законодавство припускає неоднозначне трактування.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Представник відповідача в судовому засіданні від 20.02.2013 року пояснила, що податковим органом перевірка здійснювалася на підставі показників декларації станом на вересень 2011 року, тобто 12 календарних місяців які передували відповідному місяцю, з серпня 2010 року по серпень 2011 року.
Відповідачем не обґрунтовано та не подано доказів того, що сума операцій з постачання товарів/послуг, які не були оподатковані ПДВ, за останніх 12 календарних місяців (починаючи з січня місяця 2011 року) перевищило 300 000 грн. та не вказано в якому місяці виникло таке перевищення.
Відтак, судом враховуються обґрунтування представника позивача, оскільки відповідач здійснюючи перевірку господарської діяльності позивача не врахував той факт, що позивач з 31.12.2010р., згідно рішення про анулювання реєстрації платника від 31.12.2010р., не є платником ПДВ, а станом на 01.09.2011р., сума операцій з постачання товарів/послуг, які не були оподатковані ПДВ, за останніх 12 календарних місяців складає 269166 грн., та не перевищує 300 000 грн. Тому, згідно п. 181.1 ст. 181 ПКУ, підстав для обов'язкової реєстрації ДП «Загальні мережі» у якості платника ПДВ немає.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області ДПС від 03.10.2012 року № 0003182321 та від 17.12.2012 року № 0004022321 не відповідають критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки прийняті необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, суд приходить до висновку, що вказані податкові повідомлення-рішення слід скасувати як незаконні.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у вигляді судового збору (674 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 87, 94, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 03.10.2012 року № 0003182321 та від 17.12.2012 року № 0004022321.
3. Стягнути з Держаного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Загальні мережі» ТзОВ «Інтернет Україна» (адреса: 79003, м. Львів, пр. Червоної Калини, 117/39) 674 (шістсот сімдесят чотири) гривні сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 01.03.2013 року.