ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2013 року (11 год. 00 хв.)Справа № 2а-0870/2380/11 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
За позовною заявою: Державної фінансової інспекції в Запорізької області
до : Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області
про: зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області (далі-позивач) звернулася з адміністративним позовом до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (далі-відповідач) про зобов'язання відповідача згідно п.2 вимоги від 03.03.2011 №08-08-15-15/1949 усунути порушення, що виявлені ревізією Держфінінспекції в Запорізькій області на загальну сум 107 496,25 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. До канцелярії суду подав клопотання про розгляд справи без його участі та уточнення позовних вимог, відповідно до яких просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі, а саме:
- зобов'язати Запорізьку районну державну адміністрацію, згідно п.2 обов'язкових вимог від 03.03.2011 за №08-08-15-15/1949 усунути порушення, що виявлені ревізією Держфінінспекції в Запорізькій області на загальну суму 107 496,25грн.
- стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 78836,99грн., шкоду у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів в сумі 28 659,26грн. або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів.
- відповідно до п.3.2 інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242, кошти у сумі 78 836,99грн., які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих бюджетних періодах, перерахувати в доход державного бюджету (ККДБ 21080500).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. До канцелярії суду подав клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити в повному обсязі. В письмових запереченнях зазначає, що висновки та вимоги КРУ в Запорізькій області викладені в п.2 щодо невірного застосування позивачем базового місяця є неправомірними, оскільки відповідно до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 року №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України і які не мають разового характеру, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
У зв'язку з проведеною реорганізацією Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, судом було зроблено заміну на належного відповідача Державну фінансову інспекцію в Запорізької області.
Відповідно до ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Керуючись приписами статей 41, 122 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до п.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи апарату КРУ в Запорізькій області на ІV квартал 2010 року ревізійною групою проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Запорізької районної державної адміністрації за період з 01.01.2007 по 01.01.2011 років. За результатами ревізії було складено акт від 28.01.2011 року № 08-21/0001. Вказаний акт районна державна адміністрація отримала 04.02.2011 року. В строки передбачені п. 42 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою КМУ від 20.02.2006 року №550, 10.02.2011 року супровідним листом за вих. №01-09/0147 Запорізькою районною державною адміністрацією було надано контрольно-ревізійному управлінню в Запорізькій області письмові заперечення щодо окремих порушень, які були виявлені під час проведення ревізії.02.03.2011 року позивач отримав висновки відповідача на заперечення вих. №08-08-15-15/1884 від 01.03.2011 року. 11.03.2011 року Запорізька районна державна адміністрація отримала обов'язкову вимогу КРУ в Запорізькій області, викладену в листі від 03.03.2011 року №08-08-15-15/1949 щодо усунення порушень, виявлених ревізією Запорізької районної державної адміністрації.
Ревізорами в ході проведення ревізії встановлено та зафіксовано в акті ревізії, зокрема, наступні порушення.
Пунктом 2 Вимоги КРУ в Запорізькій області, в ході ревізії, було встановлено нарахування та виплати індексації грошових доходів працівникам Запорізької районної державної адміністрації з порушенням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 в частині невірного застосування базового місяця.
Вказане зумовлено тим, що установою протягом періоду, що підлягав ревізії, не вважався базовим місяць підвищення грошових доходів за рахунок премій, які є його постійними складовими, встановленими відповідно до розпоряджень голови.
В результаті зазначеного вище, працівникам установи за період з 01.01.2007 по 01.12.2010 зайво виплачено індексації грошових доходів на загальну суму 59402,57 грн. та проведено нарахувань до державних цільових фондів на загальну суму 21618,42 грн. (листопад-грудень 2008 року - 2055,63 грн.; нарахування - 744,14 грн., 2009 рік - в сумі 25672,66 грн., нарахування 9344,85 грн. та за 2010 рік - 31674,28 грн.; нарахування - 11529,43 гривень).
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95 основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Частиною 3 вказаної статті зазначено, що до структури заробітної плати входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, передбачені та встановлені відповідно до норм чинного законодавства.
Заробітна плата службовців відповідача складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці та премії.
Згідно п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5 встановлено, що премія входить до фонду оплати праці.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед яких: - оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Згідно п.5 Порядку №1078 місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Базовим для проведення індексації вважається місяць:
а) прийняття працівника на роботу;
б) підвищення доходу фізичної особи, не пов'язане зі зростанням мінімальної заробітної плати. При цьому підвищення має відбуватися за рахунок збільшення постійних складових зарплати (премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, встановлених відповідно до чинного законодавства);
в) підвищення мінімальної заробітної плати (якщо таке підвищення мінімальної заробітної плати супроводжується зростанням заробітної плати працівника).
Оскільки премії вважаються постійними складовими заробітної плати, а за умови настання певних обставин такий вид доплати підвищується, або навпаки знижується чи скасовується, то здійснюючи індексацію оплати праці працівника, якому встановили доплати, і внаслідок цього відбулося підвищення загального доходу порівняно з попереднім періодом, місяць такого призначення повинен був вважатися відповідачем базовим.
Крім того, відповідно до роз'ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України від 24.09.2009 № 10891/0/14- 09/10 при проведенні індексації, базовими місяцями можуть бути місяць встановлення премії, та місяць, в якому збільшено розмір такої премії, порівняно з попереднім періодом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95 оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Закон має вищу юридичну силу, а отже, висновки, зроблені Позивачем щодо зайво нарахованої та виплаченої індексація грошових доходів в частині невірного застосування Відповідачем базового місяця відповідають вимогам чинного законодавства.
Крім того, в порушення абз.6 п.4 Порядку №1078, у ревізуємому періоді внаслідок невірного застосування коефіцієнтів приросту індексів споживчих цін, працівникам апарату Запорізької РДА, які прийняті на роботу протягом листопада 2008 року - вересня 2010 року, зайво нараховано та виплачено індексації в сумі 19343,42 грн. та проведено нарахувань до державних цільових фондів в сумі 7040,84 грн. ( 2008 рік - 78,27 грн., нарахування - 28,33 грн., 2009 рік - 3767,74 грн.; нарахування - 1371,46 грн. та за 2010 рік - 15497,41 грн.; нарахування - 5641,05 грн).
Внаслідок вищевказаних порушень Запорізькій РДА завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 107405,25 грн.
Операції з безпідставного нарахування й виплати індексації, які призвели до матеріальної шкоди на зазначені суми, в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері №5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за дебетом рахунку 801 «Витрати на оплату праці» та кредитом рахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати».
Зазначені порушення призвели до завищення касових та фактичних видатків по загальному фонду кошторису установи (форма №2-д) за листопад- грудень 2008 року по КПКВ 7781010 «Здійснення виконавчої влади у Запорізькій області» за КЕКВ 1111 та 1120 в сумі 2133,9 грн. та 772,47 грн. відповідно, що є порушенням п.1.2 Порядку складання річних фінансових звітів за 2007 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.01.2008 №3 (далі по тексту - Порядок від 10.01.2008 №3).
Внаслідок допущених порушень, у Звіті про виконання загального фонду кошторису установи (форма №2-д) за 2009 рік касові та фактичні видатки по КПКВ 7781010 за КЕКВ 1111 та 1120 завищено у сумі 29440,4 грн. та 10716,31 грн. відповідно, що є порушенням п. 1.2 Порядку від 10.01.2008 № 3.
Також, внаслідок вищезазначених порушень, у Звітах про виконання загального фонду кошторису установи (форма №2-д) за 2010 рік касові та фактичні видатки по КПКВ 7781010 за КЕКВ 1111 та 1120 завищено у сумі 47171,69 грн. та 17170,48 грн. відповідно, що є порушенням п.1.2 Порядку складання місячної та квартальної фінансової звітності у 2009 році установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом ДКУ від 25.03.2009 №123.
Внаслідок допущених порушень, у формі №2-д «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» касові та фактичні видатки завищено за 2007-2010 роки станом на 03.03.2011 року по КЕКВ 1110 та КЕКВ 1120 на загальну суму 107405,25 грн., що є порушенням п. 1.2 Порядку складання річних фінансових звітів установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.01.2008 №3, із змінами від 15.01.2010 №8 (далі - Порядок №8) та пп.1.2 п.1 Порядку складання фінансової звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2010 №164 (далі - Порядок №164), в частині того, що фінансова звітність повинна бути достовірною, тобто не містити помилок та перекручень.
Крім того, слід зазначити, що вимоги Держфінінспекції в Запорізькій області до відповідача щодо усунення виявлених під час перевірки порушень оскаржувалися відповідачем у справі №2а-0870/4557/11, за результатами розгляду справи у задоволенні вимог щодо визнання протиправним та скасування п.2 вимоги Держфінінспекції в Запорізькій області від 03.03.2011 №08-08-15-15/1949 було відмовлено Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області.
Виходячи із вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача згідно п.2 вимоги від 03.03.2011 №08-08-15-15/1949 усунути порушення, що виявлені ревізією Держфінінспекції в Запорізькій області на загальну суму 107 496,25 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158, 160- 164 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Запорізьку районну державну адміністрацію, згідно п.2 обов'язкових вимог від 03.03.2011 за №08-08-15-15/1949 усунути порушення, що виявлені ревізією Держфінінспеукції в Запорізькій області на загальну суму 107 496,25грн.
Стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 78836,99грн., шкоду у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів в сумі 28 659,26грн. або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів.
Відповідно до п.3.2 інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242, кошти у сумі 78 836,99грн., які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих бюджетних періодах, перерахувати в доход державного бюджету (ККДБ 21080500).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Конишева