Постанова № 29901890, 11.03.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2013
Номер справи
821/597/13-а
Номер документу
29901890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2013 р. Справа № 821/597/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Бериславського району Херсонської області до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа: Фермерське господарство "Ботаніка Степова", про визнання незаконним та скасування розпорядження,

встановив:

Прокурор Бериславського району Херсонської області (далі - позивач, прокурор) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із позовом до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач, Бериславська РДА), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фермерське господарство «Ботаніка Степова»(далі-третя особа, ФГ "Ботаніка Степова"), в якому просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бериславської РДА № 677 від 22.06.2012 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельних ділянок для розширення фермерського господарства», яким ФГ «Ботаніка Степова» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо земельної ділянки загальною площею 7,9837 га, які відносяться до земель резервного фонду державної власності на території Степнянської сільської ради Бериславського району Херсонської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною прокуратурою Бериславського району Херсонської області перевіркою встановлено, що розпорядженням голови Бериславської РДА № 677 від 22.06.2012 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки ФГ «Ботаніка Степова» загальною площею 7,9837 га. у контурах № 19, 21, 60 із земель резервного фонду Степнянської сільської ради Бериславського району Херсонської області для розширення фермерського господарства без проведення земельних торгів, як це передбачено ч.2. ст. 124 Земельного Кодексу України, у зв'язку з чим дане розпорядження підлягає скасуванню, оскільки видано з порушенням вимог чинного законодавства.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Надав письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що фермерські господарства є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, а тому проведення аукціону не є обов'язковим, оскільки право користування земельною ділянкою для зайняття фермерським господарством набудуть громадяни, члени фермерського господарства. Крім того, на момент видачі розпорядження голови Бериславської РДА від 22.06.2012 р. № 677, законодавством не було врегульовано порядок проведення земельних торгів.

Представник третьої особи до суду не з'явився, надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якому також зазначив, що не заперечує проти задоволення позову прокурора.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише не підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України прокуратура України до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів, виконує функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів.

Відповідно до статті 123 Конституції України організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.

Статтею 1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII від 05.11.1991р. визначено, що прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про прокуратуру" діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань.

Пунктом 4 частини 1 статті 6 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що органи прокуратури України вживають заходів до порушення закону, від кого б вони не виходили, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону України "Про прокуратуру" предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України і чинним законам.

А відповідно до частини 2 вказаної статті перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора.

Повноваження прокурора при здійсненні прокурорського нагляду передбачені статтею 20 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, внесеними Законом України від 18.09.2012р. № 5288-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань удосконалення діяльності прокуратури", який вступив у законну силу з 1 грудня 2012р.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право:

вносити подання;

у встановленому законом порядку ініціювати притягнення особи до дисциплінарної, адміністративної відповідальності, складати протокол про адміністративне правопорушення та починати досудове розслідування;

звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 36-1 Закону Україн «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. За наявності підстав, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, з метою представництва громадянина або держави прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом, зокрема, і звертатися до суду з позовами (заявами, поданнями);

Обираючи форму представництва, передбачену частиною п'ятою цієї статті, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави чи громадянина, обґрунтовує необхідність їх захисту.

У відповідності до ч.2 ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Частина 1 ст. 37 Закону України « Про прокуратуру» надає право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства прокурорам, їх першим заступникам і заступникам.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та Положенням про Держсільгоспінспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. № 459/2011, Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, до повноважень якої згідно зі ст.6 цього Закону належить здійснення контролю за додержанням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Оскільки органи Державної інспекції сільського господарства України не наділені повноваженнями щодо звернення з позовами до суду, з даним позовом звертається прокурор, який набуває статус позивача.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що прокурор Бериславського району Херсонської області наділений правом в даному випадку звернення з позовом до суду з вимогою про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Бериславської РДА № 677 від 22.06.22012р. з наведених вище підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Бериславської РДА № 677 від 22.06.2012 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки фермерському господарству « Ботаніка Степова» для розширення фермерського господарства загальною площею - 7,9837 га у контурах № 19, 21, 60 із земель резервного фонду Степнянської сільської ради Бериславського району Херсонської області.

В результаті проведеної прокуратурою області перевірки встановлено, що це розпорядження видано з порушенням вимог чинного законодавства, а саме ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України, оскільки ним надано третій особі дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів.

Відповідно до ч.2 ст. 23 Закону України « Про прокуратуру» у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо: визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Визначаючись із обґрунтованістю позовних вимог, суд виходить з наступного.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду, що перебувають у державній або комунальній власності, фізичним та юридичним особам визначений ст. 124 Земельного кодексу.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Водночас, ч. 2 ст. 134 ЗК України передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі їх громадянам для ведення фермерського чи особистого селянського господарства, садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, городництва.

Тобто земельні торги не проводяться за умови надання земельної ділянки громадянам - фізичним особам для перелічених потреб.

Відповідно до витягу з ЄДР серії АЄ № 484940 станом на 16.01.2013р. Фермерське господарство «Ботаніка Степова» зареєстроване як юридична особа 30.05.2005р., ідентифікаційний код 33435467 .

За змістом розпорядження голови Бериславської РДА № 677 від 22.06.2012р., саме фермерському господарству «Ботаніка Степова» як юридичній особі затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної длянки для розширення фермерського господарства площею 7,9837 га із земель резервного фонду Степнянської сільської ради Бериславського району Херсонської області без проведення земельних торгів.

У даному випадку районною державною адміністрацію порушена процедура прийняття розпорядження про надання земельної ділянки в оренду, яка передбачена ч. 2 ст. 124 ЗК України, а саме щодо надання юридичним особам в оренду земельної ділянки із земель державної власності без проведення земельних торгів за їх результатами.

Суд не приймає до уваги викладені у письмових запереченнях на позов доводи відповідача про правомірність оскарженого розпорядження, в яких він посилається на те, що фермерське господарство об'єднує громадян, які як окремо, так і об'єднавшись, мають право на отримання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Так, дійсно фермерське господарство об'єднує громадян - фізичних осіб, проте, після його державної реєстрації воно набуває статусу юридичної особи, і вже лише від імені юридичної особи може вчиняти юридично значимі дії, в тому числі набувати право власності або користування. За таких обставин, на думку суду, передача земельної ділянки у користування для розширення фермерського господарства без проведення аукціону можливе лише у випадку надання земельної ділянки безпосередньо громадянам, кожному окремо, які в подальшому можуть передати господарству у користування такі земельні лілянки.

Виходячи з вищенаведеного, суд погоджується із доводами позивача про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для надання земельної ділянки третій особі без проведення аукціону, а відтак вважає, що розпорядження голови Бериславської РДА № 677 від 22.06.2012р. прийняте з порушенням процедури та порядку, передбаченого Земельним Кодексом України, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.ч. 1,2,4 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не спростовано доводів позивача щодо невідповідності чинному законодавству оскарженого розпорядження, а тому позовні вимоги прокурора є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 6.2.1