УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_____________
_______________
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "09" лютого 2009 р.
Справа № 10/25"НА"
Господарський суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Маріщенко Л.О.
при секретарі Кучер О.В.
за участю представників сторін:
від позивача Лисенко А.С. 0 дов. №118-08 від 09.10.2008р.
від відповідача Піскун С.А. - дов. від 28.08.2008р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вертокиївка" (с. Вертокиївка Житомирського району)
до Державної податкової інспекції у Житомирському районі (м. Житомир)
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 5.11.2003р. №3366/23-01/61690
Позивачем подано позов про визнання недійним податкового-повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ від 05.11.2003р. №3366/23-01/61690 про стягнення суми 143112,17 грн. штрафних санкцій.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 31.08.04 позов задоволено та визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції №3366/23-01/61690 від 05.11.03 та стягнуто судові витрати.
Житомирський апеляційний господарський суд постановою від 23.12.04 рішення господарського суду від 31.08.04 у справі №10/25"НА" залишив без змін, а апеляційну скаргу Житомирської ОДПІ - без задоволення.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.02.07 касаційну скаргу Житомирської ОДПІ у справі №10/25"НА" задоволено частково та направлено справу на новий розгляд у суд першої інстанції.
Розпорядженням голови господарського суду Житомирської області від 14.03.07 справа за №10/25"НА" була передана для розгляду судді Л.О. Маріщенко.
Ухвалою господарського суду від 28.02.2008р. провадження у справі було зупинено, призначено проведення судово-бухгалтерської експертизи.
11.11.2008р. провадження у справі було поновлено, в зв'язку з несплатою позивачем попередньої оплати за експертизу.
В судовому засіданні представник позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав заявлених в позовній заяві та доповненнях до неї.
Представник відповідача позовні вимоги заперечила як заявлені безпідставно.
Дослідивши в сукупності матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
В період з 18.09.2003р. по 03.11.2003р. службовими особами Житомирської ОДПІ проведена документальна перевірка дотримання вимог податкового законодавства СВК "Вертокиївка" за період з 01.07.2000р. по 01.07.2003р., за результатами якої складено акт №722/23-01/3576/00846085/0110 від 03.11.2003р. (а.с.15-25).
Згідно зазначеного акта перевірки, позивачем, крім інших порушень, за висновком відповідача, були порушені вимоги пунктів 2.9, 2.12, 2.13, 2.14 ст.2 Постанови Правління Національного Банку України №72 від 19.02.2001р. "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2001р. за №237/5428 (із змінами і доповненнями), в результаті чого: завищено суму встановленого ліміту готівки в касі на кінець дня на загальну суму 1079,60грн., використані грошові кошти не за цільовим призначенням на загальну суму 99397,58грн., підприємство витрачало готівку з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів отриманих з установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці, за наявності податкової заборгованості на загальну суму 41555,39грн.
За допущені порушення Житомирська ОДПІ, згідно податкового повідомлення-рішення №3366/23-01/61690 від 05.11.2003р. (а.с.8), застосувала до позивача штрафні санкції на загальну суму 143112грн. 17коп.
Позивач з даним рішенням не погоджується, та просить його скасувати з наступних підстав.
Зазначає, що відповідачем, суми штрафних санкцій за нецільове використання готівки нараховані на підставі п.2.12 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ №72 від 19.02.2001р. із змінами і доповненнями, внесеними згідно з Постановою НБУ №81 від 05.03.2003р., при цьому відповідачем не враховано те, що внесені зміни зворотньої сили не мають і в перевіряємий період до вступу в дію Постанови НБУ №81 від 05.03.2003р. діяв порядок, відповідно до якого готівкова виручка підприємства (в тому числі й отримана з банку) могла використовуватись ним для забезпечення потреб, що виникали в процесі їх функціонування.
Крім того, вказує, що за період з 02.01.2003р. по 27.06.2003р. неправомірно нараховано 100% штрафних санкцій за використання готівки на оплату праці за наявності податкової заборгованості на загальну суму 5664,42 грн., коли фактично такої заборгованості не було.
Нарахування решти суми 35890,97 грн., на думку позивача, проведено без врахування сум виплат на екстрені невідкладні обставини (на поховання, на оплату лікарняних) та того, що по інших обов'язкових платежах до бюджету в СГВК "Вертокиївка" на той час була переплата.
Відповідач позовні вимоги заперечив, зазначивши про порушення позивачем вимог законодавства щодо обігу готівки.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд позовні вимоги задовольняє в частковому обсязі з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" ( із змінами) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
- за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;
- за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості - в розмірі здійснених виплат; ( Абзац четвертий частини першої статті 1 в редакції Указу Президента N 802/2001 ( 802/2001 ) від 07.09.2001 ).
Таким чином, виплати на соціальні потреби громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби в нарахування штрафних санкцій не входять.
Як вбачається з оглянутих в судовому засіданні оригіналів первинних бухгалтерських документів позивача за спірний період в порушення положень вищевказаного Указу Президента України податковим органом безпідставно нараховано 110613,60 грн. штрафних санкцій, а саме:
-04.07 2001 року сума 130,0 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично витрачена на допомогу на оздоровлення відповідно видаткового касового ордеру № 214 від 04.07.2001 року та відомості до нього, що не входить до фонду оплати праці;
-06.07.2001 року сума 613,23 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично витрачена на оплату за ремонт зерноскладу по цивільно-правовим угодам відповідно видаткового касового ордеру № 217 від 06.07.2001 року та відомості до нього, що не входить до фонду оплати праці;
-13.07.2001 року сума 6500,0 грн. (відповідачем зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку на закупівлю с\продукції і витрачена на закупівлю молока 13.07.2001 року відповідно видаткових касових ордерів № 236-238 та відомості до них на загальну суму 6351,23 грн., та 16.07.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 239 в сумі 148,77 грн., що не є нецільовим використанням коштів отриманих з банку;
-07.08.2001 року сума 600,0 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично витрачена на закупівлю молока від населення відповідно видаткового касового ордеру № 262 від 07.08.2001 року та відомості до нього, що не входить до фонду оплати праці;
-04.09.2001 року сума 8925,75 грн. (відповідачем зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично витрачена 04.09.2001 року - 4327,94 грн. та 07.09.2001 року – 4349,0 грн. на закупівлю молока від населення відповідно видаткових касових ордерів № 300 та 305 та відомостей до них, що не є нецільовим використанням коштів отриманих з банку. Таким чином, застосування фінансових санкцій правомірно до суми 248,81 грн.;
-07.09.2001 року сума 4349,0 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана з установи банку 04.09.2001 року на закупівлю с\продукції і витрачена на закупівлю с\продукції, що зазначено вище і не є виплатами на оплату праці з виручки;
-08.09.2001 року сума 15632,87 грн. (відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана на закупівлю молока від населення 08.09.2001 року відповідно видаткових касових ордерів № 309-312 та відомостей до них на загальну суму 15632,87 грн., що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-10.09.2001 року сума 548,0 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана на допомогу на лікування 10.09.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 314 та відомості до нього на загальну суму 548,0 грн., що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-18.09.2001 року сума 2027,22 грн. (відповідачем зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично залишилась в залишку на кінець дня та використана частинами в наступних періодах. Таким чином, застосування фінансових санкцій є неправомірним;
-25.09.2001 року сума 620,18 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога 25.09.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 330 та відомості до нього на загальну суму 620,18 грн., що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-26.09.2001 року сума 127,0 грн. (відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як допомога на лікування 26.09.2001 року відповідно видаткових касових ордерів № 331-332, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-06.10.2001 року сума 520,0 грн. (відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога 06.10.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 336 та відомості до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-31.10.2001 року сума 1000,0 грн. відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога 31.10.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 361 та відомостей до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-14.11.2001 року сума 1440,0 грн. (відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога 14.11.2001 року відповідно видаткових касових ордерів № 376-377 та відомостей до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-26.11.2001 року сума 600,0 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога при виході на пенсію 26.11.2001 року відповідно видаткових касових ордерів № 386-387, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-28.11.2001 року сума 120,0 грн. (відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога на лікування 28.11.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 389, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-30.11.2001 року сума 400,0 грн.( відповідачем зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога 30.11.2001 року відповідно видаткового касового ордеру № 391 та відомості до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-17.12.2001 року сума 1000,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як оплата по цивільно-правовим угодам за ремонт ферми відповідно видаткового касового ордеру № 414 та відомості до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-18.03.2002 року сума 15575,84 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 13.03.2002 року 18000,0 грн. і видана 13.03.2002 року 16874,29 грн. на закупівлю молока відповідно видаткових касових ордерів № 67-72 та відомостей до них. Правомірно нараховано фінансові санкції на суму 1125,71 грн.;
-29.04.2002 року сума 4153,81 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 26.04.2002 року 4000,0 грн. на оплату праці і використана 26.04.2002 року на виплату ЗП відповідно видаткових касових ордерів № 125-125 та відомостей до них. Сума зазначена для розрахунку фінансових санкцій первинними документами не підтверджується;
-17.06.2002 року сума 4333,26 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана 6000,0 грн. з установи банку 17.06.2002 року на оплату праці і використана 17.06.2002 року на виплату ЗП відповідно видаткових касових ордерів № 165-166 та відомостей до них на загальну суму 5258,8 грн. Правомірно нараховано фінансові санкції на суму 741,2 грн.;
-18.06.2002 року сума 1666,74 грн.(ДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично первинними документами не підтверджується;
-26.06.2002 року сума 2000,0 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 26.06.2002 року на закупку с\продукції і використана 26.06.2002 року на закупку с\продукції відповідно видаткових касових ордерів № 177-178 та відомостей до них на загальну суму 1530,0 грн. Правомірно нараховано фінансові санкції на суму 470,0 грн.;
-09.07.2002 року сума 6015,69 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 09.07.2002 року 10000,0 грн. на виплату ЗП і використана 09.07.2002 року в сумі 7074,13 на оплату праці відповідно видаткових касових ордерів № 203-207 та відомостей до них і залишок отриманої суми видано 10.07.2002 року відповідно видаткового касового ордеру № 209 та відомостей до них.;
-31.08.2002 року сума 3810,02 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана на закупку молока від населення відповідно видаткових касових ордерів № 265-267 та відомостей до них, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-05.09.2002 року сума 7110,6 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 05.09.2002 року 14000,0 грн. на закупівлю с\продукції і використана закупівлю молока від населення 05.09.2002 року в сумі 6889,4 грн. відповідно видаткових касових ордерів № 271-274 та відомостей до них і 06.09.2002 року на суму 7049,2 грн. відповідно видаткових касових ордерів № 275-277 та відомостей до них. Правомірно нараховано фінансові санкції на суму 61,4 грн.;
-10.09.2002 року сума 520,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана на матеріальну допомогу відповідно видаткового касового ордеру № 279 та відомостей до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-12.09.2002 року сума 150,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога на лікування відповідно видаткового касового ордеру № 282, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-02.10.2002 року сума 200,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога на лікування відповідно видаткових касових ордерів № 309-310, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-18.11.2002 року сума 15064,5 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 18.11.2002 року 21000,0 грн. на закупівлю с\продукції і в повному обсязі використана на закупівлю молока від населення відповідно видаткових касових ордерів № 337-342 та відомостей до них.;
-10.12.2002 року сума 942,3 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткового касового ордеру № 363 та відомостей до нього, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-16.12.2002 року сума 3107,33 грн.(ОДПІ зазначена як сума використана не за цільовим призначенням), фактично отримана з установи банку 16.12.2002 року 16000,0 грн. на оплату праці і використано на оплату праці на загальну суму 15941,78 грн. відповідно видаткових касових ордерів № 371-376 та відомостей до них. Правомірно нараховано фінансові санкції на суму 58,22 грн.;
-25.12.2002 року сума 200,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога на лікування відповідно видаткового касового ордеру № 384, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-28.12.2002 року сума 220,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога на поховання відповідно видаткового касового ордеру № 386, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-04.01.2003 року сума 520,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткових касових ордерів № 390-391, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-15.01.2003 року сума 200,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткового касового ордеру № 9, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-18.02.2003 року сума 450,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткових касових ордерів № 42-44, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-21.02.2003 року сума 655,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткових касових ордерів № 48-50 та відомостей до них, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-24.03.2003 року сума 220,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткового касового ордеру № 65, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-21.04.2003 року сума 300,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткових касових ордерів № 82-83, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-26.05.2003 року сума 200,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткового касового ордеру № 115, що не є виплатами на оплату праці з виручки;
-02.06.2003 року сума 550,0 грн.(ОДПІ зазначена як виплата пов’язана з оплатою праці при наявності податкової заборгованості), фактично отримана від реалізації продукції в касу підприємства і видана як матеріальна допомога відповідно видаткових касових ордерів № 121-123, що не є виплатами на оплату праці з виручки.
Матеріалами справи підтверджується та не спростовано позивачем завищення останнім суми встановленого ліміту готівки в касі на кінець дня на загальну суму 1079,60 грн., а тому працівниками Житомирської ОДПІ правомірно нарахованона підставі вищезазначеного Указу Президента України штрафні санкції в сумі 2159,20 грн.
Крім того, судом також встановлено, що порушення позивачем законодавства у сфері обігу готівки та ведення касових операцій не являються податковими зобов'язаннями, передбаченими Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами", тому у відповідача були відсутні правові підстави для визнання податковим зобов'язанням суми нарахованих штрафних санкцій відповідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення, оскільки мало місце застосування штрафних санкцій на підставі Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за недотримання Положення про ведення касових операцій національній валюті в Україні і за таких обставин відповідач повинен був приймати рішення про застосування санкцій, встановлених законом, який регулює спірні правовідносини.
Огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ № 3366/23-01/61690 від 05.11.2003 р. в частині нарахування та стягнення штрафних санкцій в сумі 110613,60 грн.
3.Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення Житомирської ОДПІ № 3366/23-01/61690 від 05.11.2003 р. в частині визнання податковим зобов'язанням нарахованних штрафних санкцій в сумі 32498,57 грн.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь СВК "Вертокиївка,12450
Житомирська область та район, с. Вертокиївка, код за ЄДРПОУ 00846085 - 42,50 грн. витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційна - технічне забезпечення судового процесу.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена в порядок і строки, визначені ст.ст. 186 та 254 КАС України.
Суддя
Маріщенко Л.О.
дата складання 13.02.09 р.
Друк:
1 - в справу
2 - позивачу
3 - відповідачу