Постанова № 29893385, 27.02.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
2а/1270/10136/2012
Номер документу
29893385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2013 року Справа № 2а/1270/10136/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Камінській М.В.

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Луганську адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі ВП «Шахта «Гірська» про стягнення пені в розмірі 653211,04 грн. -

ВСТАНОВИВ:

19 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі ВП «Шахта «Гірська» про стягнення пені в розмірі 653211,04 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст. 45 Закону України №1105-ХІУ від 23.09.2001 та п.п. 4.10, 4.12, 4.13, 4.14 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою Правління Фонду СНВ України від 12.07.2007 №36.

Зазначає, що згідно акту звірки взаємних рахунків від 28.11.2012 , ВП «Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» має заборгованість перед відділенням в сумі нарахованої пені у розмірі 653211,04 грн., яку просить стягнути.

В наданому запереченні представник відповідача серед іншого зазначив, що не погоджується з висновками, викладеними в акті стосовно нарахування пені у 2012 році на заборгованість по страховим внескам до Фонду, оскільки перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання проводилася за період з 01.04.2011 року по 01.10.2012 року на підставі Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36.

Звертає увагу, що правові підставі для нарахування пені були передбачені частиною 2 ст.52 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності ", яка була чинною та підлягала застосуванню щодо періоду за який виникла заборгованість - до 01 січня 2011 року.

З 01 січня 2011 року - дня набрання чинності ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " відповідальність страхувальника за прострочення сплати страхового внеску до Фонду у виді нарахування та стягнення контролюючим органом пені законодавством передбачена не була.

Виходячи з аналізу норми, покладеної в основу застосування санкцій у виді нарахування пені, то вона діяла в період до 01.01.2011 і саме в цей проміжок часу вона визначала склад правопорушення, вид та розмір санкцій, тобто поняття правопорушення та відповідальність за нього.

Таким чином, вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Представник позивача у судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав заяву в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд розглянути справу без участі уповноваженого представника.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Відповідач - Державне підприємство «Первомайськвугілля», і.н 32320594, зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 31.03.2003, запис № 1 388 120 0000 000004 ( а.с.11).

ВП «шахта «Гірська», і.н.26402894, без права юридичної особи ( а.с.10).

ВП «шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» зареєстрований у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі - Фонд) в м.Первомайську Луганської області платником внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності (надалі - страхові внески), що підтверджується страховим свідоцтвом , реєстраційний № 1214000396 (а.с. 8).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 28 листопада 2012 проведено перевірку відповідача щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду, про що складено акт за №97 від 28.11.2012 (а.с. 38-39).

Проведеною перевіркою встановлено, що страхові внески сплачені несвоєчасно та не в повному обсязі, заробітна плата виплачена за період з 01.07.2009 по 31.12.2010, на рахунок фонду в зазначеному періоді перераховано страхових внесків 3 388,29 грн., усього належить до сплати -5 649 545,14 грн., заборгованість за платником страхових внесків склала - 5 646 156,85 грн., в тому числі: недоїмка - 4 844 715,54 грн., не сплачена пеня -801 441,31.

У зв'язку з зазначеними порушеннями сплати страхових внесків за період з 01.04.11-30.09.12 нарахована сума пені склала -653211,04 грн.

Відповідач факт наявності недоїмки зі сплати страхових внесків не заперечував, спір зводиться до встановлення права Фонду нараховувати та стягувати пеню за такі порушення після 01 січня 2011 року.

Згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 №1105-XIV (надалі - Закон №1105-ХІУ) страхувальники зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Частиною 2 ст.52 ЗУ №1105 ( у редакції чинній до 01 січня 2011 року) встановлювалося, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (надалі Закон України 2464-VI), згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого, ч.2 ст.52 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» виключено.

Проте вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень.

Згідно ч. ч. 5, 6 п. 7 Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 р., в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до І січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, вказана норма передбачає вчинення органом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства , що діяло на момент їх виникнення.

Отже, Фонд і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 01 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом , чинним на момент вчинення таких порушень.

У спірному випадку йдеться про невиконання підприємством вимог законодавства щодо сплати внесків за 2010 рік, в акті перевірки вказано, що заробітна плата виплачена за період з 01.07.2009 по 31.12.2010 р.р., а це означає, що стягнення заборгованості зі сплати цих внесків має відбуватись відповідно до закону, який діяв у відповідний період - тобто виключеної Законом № 2464 ч.2 ст.52 ЗУ №1105.

Порядок взяття на облік платників страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначено Інструкцією «Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36 ( далі- Інструкція).

Пунктом 2 Постанови Правління Фонду від 30 листопада 2010 року № 31 « Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» визнана такою, що втратила чинність постанова Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36.

При цьому встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, здійснюється відповідно до цієї ж Постанови №36, яка втратила чинність.

Згідно п. 4.12 Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат.

Керуючись п. 4.13 Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Згідно з п. 5.1. Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

Акт перевірки № 97 від 28.11.2012, згідно якого за виявлені факти порушення сплати страхових внесків нараховано пеню в розмірі 653211,04 грн., підписано керівником та головним бухгалтером підприємства без заперечень( а.с.38-39).

В строк, установлений для перерахування донарахованої пені, нараховану суму ДП «Первомайськвугілля» не сплатило.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 27 лютого 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 04 березня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі ВП "Шахта "Гірська" про стягнення пені в розмірі 653211,04 грн. задовольнити у понвому обсязі.

Стянути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" ( і.к.32320594) в особі ВП "Шахта "Гірська" на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Первомайську Луганської області ( 93200, м.Первомайськ, вул.Київська,26, р/р 37177412001259 у відділенні Держказначейства, МФВ 804013) пеню в розмірі 653 211,04 (шістсот п"ятдесят три тисячі двісті одиннадцять гривень 04 коп.)грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 04 березня 2013 року.

Суддя С.М. Чиркін