Ухвала суду № 29886821, 25.02.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2013
Номер справи
2а-789/12/0170/4
Номер документу
29886821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-789/12/0170/4

25.02.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кучерука О.В.,

суддів Кукти М.В. ,

Єланської О.Е.

секретар судового засідання Руднєва А.В.

за участю сторін:

представник позивача, Відкритого акціонерного товариства "Кримхліб"- Карпушенко Ігор Валерійович, довіреність № 01-13/13 від 29.12.12

представник відповідача, Виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим- Матвієнко Юрій Георгійович, довіреність № 11 від 13.02.13

представник відповідача, Виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим- Петриченко Сергій Григорович, довіреність № 28 від 22.02.13

розглянувши апеляційну скаргу Виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю. ) від 30.11.12 у справі № 2а-789/12/0170/4

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кримхліб" (вул. Севастопольська, 51 А,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)

до Виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (вул. О. Невського, 17 а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95006)

про визнання недійсним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.11.2012 року позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Кримхліб" задоволені.

Визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим №536 від 28.12.2011 року в частині повернення до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Публічним акціонерним товариством "Кримхліб" (ідентифікаційний код юридичної особи 00381580) не прийнятих до заліку витрат в розмірі 38,86 грн.; застосування до Публічного акціонерного товариства "Кримхліб" (ідентифікаційний код юридичної особи 00381580) фінансових санкцій, а саме: штрафу за порушення строків сплати страхових внесків в розмірі 12400,71 грн.; штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 19,43 грн.; пені в розмірі 234,30 грн.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.11.2012 року, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, при вирішенні спору по суті, грубо порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, ідентифікаційний код юридичної особи 00381580 (а.с.61-63).

На підставі наказу Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2011 року №138 та направлення №876 від 01.12.2011 року, виданого виконавчою дирекцією відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК, посадовою особою відповідача проведено планову ревізію по коштам загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності позивача за період з 01.11.2009 року по 30.09.2011 року (а.с.44-46,52).

За результатами ревізії складений акт №06-4/1-776 від 03.12.2010 року (далі - Акт), за висновками якого встановлено порушення порядку використання страхових коштів (наданих соціальних послуг) на суму 728,62 грн., у т.ч. за період з 01.11.2010 року по 31.12.2010 року - 330,07 грн. (порушення п.1.5 «Порядку придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 48 від 25.10.2007 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 листопада 2007 року за N1301/14568 (далі - Порядок №48)), за період з 01.01.2011 року по 30.09.2011 - 398,55 грн.; порушення вимог ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-III (в редакції, чинній до 01.01.2011 року), (далі - Закон №2240) - несвоєчасна сплата страхових внесків на суму 41083,47 грн. (а.с.47-50).

На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято рішення від 28.12.2011 року №536 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (а.с.18-20), а саме: позивача зобов'язано повернути до Фонду не прийняті до заліку витрати в сумі 330,07 грн. (до 01.01.2011 року); позивача зобов'язано повернути до Фонду неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 398,55 грн. (після 01.01.2011 року); за порушення порядку використання страхових коштів (надання соціальних послуг) за період з 01.11.2010 року по 31.12.2010 року оскаржуваним Рішенням до позивача застосована фінансова санкція в сумі 165,04 грн. (330,07 * 50%); за порушення порядку використання страхових коштів (надання соціальних послуг) за період з 01.01.2011 року по 30.09.2011 року оскаржуваним Рішенням до позивача застосована фінансова санкція в сумі 199,28 грн. (398,55 * 50%); за несвоєчасну сплату страхових коштів в загальній сумі 41083,47 грн. до позивача застосована фінансова санкція в сумі 20541,74 грн.(41083,47 * 50% = 20541,74); за несвоєчасну сплату страхових коштів в загальній сумі 41083,47 грн. нарахована пеня в сумі 249,73 грн.;

Позивачем оскаржується рішення в частині стягнення штрафу за порушення строків сплати страхових внесків в розмірі 12400,71 грн.; стягнення штрафу за порушення порядку використання страхових внесків за період з 01.11.2010 року до 31.12.2010 року в розмірі 19,43 грн.; стягнення пені за порушення строків сплати страхових внесків в розмірі 234,30 грн.; повернення грошей Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим в розмірі 38,86 грн. за подарунки, що видані ОСОБА_6 та ОСОБА_7

Згідно з ч.1 ст.23 Закону №2240 (в редакції, чинній до 01.01.2011 року) страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.

Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування за безготівковими розрахунками - день подання до установи банку розрахункових документів на перерахування страхових внесків на рахунок Фонду; у разі сплати готівкою - день внесення коштів до банківської установи чи відділення зв'язку для перерахування на рахунок Фонду (ч.3 ст.23 Закону №2240 в редакції, чинній до 01.01.2011 року).

Частиною 4 ст.30 Закону №2240 в редакції, чинній до 01.01.2011 року) передбачено право керівників виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступників застосовувати фінансових санкцій, передбачені цією статтею.

Частиною 1 ст.30 Закону №2240 в (редакції, чинній до 01.01.2011 року) передбачено, що, страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.

За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку (ч.2 ст.30 Закону №2240 в редакції, чинній до 01.01.2011 року).

Так, за період з 01.11.2010 по 31.12.2010 ПАТ «Кримхліб» перераховано на рахунок Фонду соціального страхування з ТВП страхові кошти в загальній сумі 15889,03 грн., що підтверджується додатками 6 та 7 до Акту перевірки, Карткою субрахунку 65.2 "Розрахунки за соціальним страхуванням" позивача та висновком проведеної у справі судової економічної експертизи (а.с.14-15, 81-83,94).

Перевіркою встановлено, що в листопаді 2010 року у зв'язку з реорганізацією структурного підрозділу ВАТ «Кримхліб» Феодосійського хлібокомбіната та зняттям його з обліку як страхувальника в Феодосійській міській ВД ФСС з ТВП, заборгованість за ФСС з ТВП в сумі 29015,06 грн. була передана страхувальнику ВАТ «Кримхліб» (ЄДРПОУ 00381580), що підтверджується Актом передачі заборгованості від 25.11.2010, затвердженим директором Феодосійської ВД ФСС з ТВП чомусь 22.11.2010 (а.с.17).

Передача заборгованості відображена в бухгалтерському обліку ВАТ «Кримхліб» - Картці субрахунку в сумі 29015,06 грн., датованою 22.11.2010 року, що підтверджується висновком проведеної у справі судової економічної експертизи (а.с.81-83,95).

Під час проведення перевірки зазначена передача заборгованості до ВАТ «Кримхліб» не відображена, та не врахована в обліку надходжень внесків до Фонду(а.с.14-15).

В результаті, чого не сплачена позивачем сума внесків на соціальне страхування з ТВП, обчислена за Актом перевірки в розмірі 41083,47 грн.

Штрафні санкцій в сумі 20541,74 грн. обчислені відповідачем в оскаржуваному рішенні №536 від 28.12.2011 у 50% розмірі від суми несплачених внесків за актом перевірки - 41083,47 грн., у той час як застосована санкція за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Під час судової експертизи з документів позивача визначено, що сума несвоєчасно сплачених внесків складає 16282,06 грн., тому розмір штрафу повинен складати 8141,03 грн. (16282,06 * 50 %), а розмір нарахованої пені обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки у розмірі 16282,06 та повинен складати 15,45 грн.

Отже судова колегія погоджується з висновком експертизи та зазначає, що згідно з ст.30 Закону №2240 штрафні санкції розраховуються не з суми несплачених внесків, а саме з суми внесків, які були несвоєчасно сплачені страхувальником, на розмір яких не впливає заборгованість за ФСС з ТВП, передана Феодосійським хлібокомбінатом страхувальнику ВАТ «Кримхліб».

Відтак, оскаржуване рішення в частині визначення позивачеві штрафу в сумі 12400,71 грн. (20541,74 грн. - 8141,03 грн.) та пені в сумі 234,30 грн. (249,73-15,45 грн.) є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо порушення позивачем п.1.5 Порядку №48 при видачі дитячих новорічних подарунків у кількості 13 шт. на суму 252,59 грн. слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 1.5 Порядку №48 застрахована особа (батько, мати, усиновлювач, опікун/піклувальник) має право отримати в поточному році лише один новорічний подарунок за рахунок коштів Фонду на дитину, якій станом на 1 січня наступного календарного року не виповнилося 14 років.

Застрахованою особою в розумінні Закону №2240 в (редакції, чинній до 01.01.2011 року) є найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

З висновків акту перевірки вбачається, що новорічні подарунки були видані робітницям ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які не мають дітей.

Зазначені факти спростовуються наявними в матеріалах справи копіями Свідоцтва НОМЕР_1 про народження ОСОБА_8 12.06.2001 року, Свідоцтва НОМЕР_2 про народження ОСОБА_9 14.09.2010 року (а.с.21,22).

Таким чином, використання страхових коштів на придбання 2 новорічних подарунків на суму 38,86 грн. (252,59 : 13 х 2) не суперечить нормам Порядку №48, та є обґрунтованим, а висновки акту перевірки з цього приводу беззаперечно спростовуються судом.

Отже, висновки акту перевірки в частині порушення порядку використання страхових коштів за період з 01.11.2010 по 31.12.2010 на суму 330,07 грн. спростовуються матеріалами справи частково сумі 38,86 грн., в іншій частині в сумі 291,21 грн. (330,07 - 38,86 грн.), позивачем не оскаржуються, а оскаржуване рішення в частині зобов'язання позивача повернути до Фонду не прийняті до заліку витрати в сумі 38,86 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, позивачем також не оскаржуються висновки Акту перевірки та оскаржуваного рішення щодо порушення порядку використання страхових коштів за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 на суму 398,55 грн.

Застосування до позивача рішенням №536 від 28.12.2011 року штрафу в сумі 165,04 грн. за порушення порядку використання страхових коштів пов'язано з зобов'язанням повернути до Фонду не прийняті до заліку витрати (до 01.01.2011) витрати в сумі 330,07 грн. (50 % зазначеної суми), отже штраф за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 50% належних до сплати страхових внесків повинен складати 145,61 грн. (291,21 * 50%), тому оскаржуване рішення в частині визначення позивачеві штрафу в сумі 19,43 грн. (165,04 грн.- 145,61 грн.) є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, відповідач не надав доказів правомірності рішення в частині повернення до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Публічним акціонерним товариством "Кримхліб" не прийнятих до заліку витрат в розмірі 38,86 грн.; застосування до Публічного акціонерного товариства "Кримхліб" фінансових санкцій, а саме: штрафу за порушення строків сплати страхових внесків в розмірі 12400,71 грн.; штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 19,43 грн.; пені в розмірі 234,30 грн.

Крім того, матеріалами справи та висновком проведеної у справі судової економічної експертизи спростовується правомірність оскаржуваного рішення в зазначеній частині.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю. ) від 30.11.12 у справі № 2а-789/12/0170/4 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 04 березня 2012 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук

Судді підпис М.В. Кукта

підпис О.Е.Єланська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук