ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2013 року № 813/1211/13-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря - Голуб О.Є.
за участю представника позивача Лаврів В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, третя особа Державне підприємство «Львіввугілля» про скасування постанови та зобов»язання до вчинення дій.,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, третя особа Державне підприємство «Львіввугілля» про :
- скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 27.09.2012 року про зупинення виконавчого провадження за виконавчим листом Львівського окружного адміністративного суду №2а-3791/2012, виданого 16.07.2012 року., на суму 4 025 001,80 грн про стягнення з ДП «Львіввугілля» на користь управління пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій;
- зобов»язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області вивести із зведеного виконавчого провадження та поновити виконавче провадження за виконавчим листом Львівського окружного адміністративного суду №2а-3791/2012, виданого 16.07.2012 року., на суму 4 025 001,80 грн про стягнення з ДП «Львіввугілля» на користь управління пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2012 року по справі №2а-3791/12/1370 задоволено позов Прокурора Сокальського району в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України у Сокальському районі до Державного підприємства «Львіввугілля» про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплаті пільгових пенсій в розмірі 4 025 001,80 грн.
16 липня 2012 року Львівським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист на виконання постанови від 25 червня 2012 року.
05 вересня 2012 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за вищевказаним виконавчим листом.
27 вересня 2012 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову про зупинення виконавчого провадження на підставі п.15 ч.1 ст.37, «Про виконавче провадження» , згідно включення підприємства-боржника до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
УПФУ в Сокальському районі Львівської області вважає, що у головного державного виконавця не було підстав для зупинення виконавчого провадження по виконавчому листі від 25 червня 2012 року №2а-3791/12/1370 виданого Львівським окружним адміністративним судом, так як відповідно до ч.2 ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року №2711-ІV дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енертетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість , що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії. Пунктом 1.3 ст.1 цього Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах визначених цим Законом.
Згідно пунктом 1.4 ст. 1 Закону України №2711-ІV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення п.15 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», щодо обов»язкового зупинення виконавчого провадження.
Також, згідно ч.7 ст. 3 Закону України №2711-ІV, на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 01.01.2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 01.01.2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України. Відповідно до положень Закону України №2711-ІV, його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єкти господарської діяльності, перераховані: в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії. Позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг ДП «Львіввугілля» не є боргом за у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи не сплату електроенергії або податкового боргу. Спірний борг виник унаслідок не несплати страхових внесків до Пенсійного фонду. Згідно ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010 року рішення, прийнятті органами Пенсійного фонду з питань, що належить до їх компетенції, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Суми недоїмки, згідно ч.3 вищезазначеного закону, стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до п.12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового становища платника страхових внесків.
Відповідно до п.1 ч.8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими скобами на умовах і в порядку, визначених цим Законом та в розмірах, передбачених ЗУ «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування». Борг підприємства - божника, а саме заборгованість із страхових внесків не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) або податковим боргом.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов повністю, з підстав наведених у позовній заяві. Просить задоволити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив, заперечень проти позову чи визнання позову ненадав.
Представник третьої особи у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив, заперечень чи визнання позову ненадав.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2012 року по справі №2а-3791/12/1370 вимоги прокурора Сокальського району в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області до Державного підприємства «Львіввугілля» задоволені в повному обсязі. Відповідно до зазначеної постанови прийнято рішення про стягнення з державного підприємства «Львіввугілля» (код ЄДРПОУ 32323256) на користь Управління пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій за період з грудня 2011 року по січень 2012 року у розмірі 4025001,80 грн.
16 липня 2012 року Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по даній справі.
Позивач звернувся до відділу примусових виконань рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській областіз заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі №2а-3791/12/1370.
05 вересня 2012 року головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГУЮ у Львівській області Мироненко В.В. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження №34133152 з примусового виконання виконавчого листа про стягнення з ДП «Львіввугілля» на користь Управління пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області боргу в розмірі 4025001,80 грн.
Відповідно до п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавчення провадження» (в редакції. Чинної на дату прийняття спірної постанови) виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Як встановлено у судовому засіданні, на виконання зазначеної норми Закону, 05.09.2012 року відповідачем була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження у зв'язку з тим, що боржника ДП «Львіввугілля» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які становлять систему оподаткування.
Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
За приписами п.1.3 ст.1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п.1.4 ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів,6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 01.01.2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 01.07.2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію».
Тобто, наведеною нормою встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Суми витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які становлять систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Порядок відшкодування наведених витрат визначено Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Згідно до п. 16 розділу XV наведеного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до пояснювальної записки до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування в умовах подолання наслідків світової фінансової кризи)» метою внесення відповідних змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» є недопущення утворення заборгованості зі страхових виплат у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та збільшення дохідної частини фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Частиною 2 зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, третя особа Державне підприємство «Львіввугілля» про скасування постанови та зобов»язання до вчинення дій - задоволити повністю.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 27.09.2012 року про зупинення виконавчого провадження за виконавчим листом Львівського окружного адміністративного суду №2а-3791/2012, виданого 16.07.2012 року на суму 4025001,80 грн про стягнення з ДП «Львіввугілля» на користь управління пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Зобов»язати Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області вивести із зведеного виконавчого провадження та поновити виконавче провадження за виконавчим листом Львівського окружного адміністративного суду №2а-3791/2012, виданого 16.07.2012 року на суму 4025001,80 грн про стягнення з ДП «Львіввугілля» на користь управління пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 13 березня 2013 року.
Суддя Гулкевич І.З.