Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2013 р. Справа №805/1390/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год.04хв.
Донецький окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді - Зеленова А.С.,
при секретарі - Афанасьєві Д.Б.
за участю
представника позивача Шинкарьової І.С.,
представника відповідача не з'явився ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 про зобов'язання виконати не вчинені дії,
ВСТАНОВИВ
Позивач, Державна фінансова інспекція в Донецькій області , звернулася до суду із адміністративним позовом до Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 про зобов'язання виконати не вчинені дії /а.с.2-6/.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до п.2.15 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2012 року, п.1.1.6.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Донецькій області на ІІ квартал 2012 року, п.1.1.6.1 контрольно-ревізійної роботи Маріупольської об'єднаної державної фінансової інспекції на ІІ квартал 2012 року Маріупольською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 за період з 01.01.2010 по 30.04.2012. За наслідками ревізії складено акт від 06.07.2012 року №05-860/027, який підписано без заперечень. На підставі акту ревізії на адресу відповідача пред'явлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень. Вимоги службових осіб державної фінансової інспекції є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються. Однак, вимога не виконана у повному обсязі.
Просить суд зобов'язати Маріупольський виправний центр Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138, в особі начальника, виконати не вчинені дії, зазначені у п.3.1 Вимоги від 26.07.2012 №26-01-34/3951,а саме: - донарахувати та виплатити працівникам суми не донарахованих добових та лікарняних; відшкодувати зайво нараховану та виплачену заробітну плату працівникам установи, шляхом утримання із заробітної плати робітників або внесенням коштів до каси установи та перерахувати в дохід державного бюджету. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України; відшкодувати необґрунтовано списане паливо та паливо, яке списано не на потреби установи, шляхом утримання із заробітної плати робітників або внесенням коштів до каси установи. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих витрат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України; відшкодувати зайво перераховані кошти до державних цільових фондів по незаконно виплаченій заробітній платі, шляхом здійснення коригування сум внесків, перерахованих до державних соціальних фондів/а.с.5-6/.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, також зазначила , що станом на 06.03.13 року вимогу не виконано у повному обсязі, просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки/а.с.58/, заяв про відкладення розгляду справи судові не надавав.
Відповідно до приписів ч.2 ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази суд встановив наступне.
Позивач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області (далі - Держфінфнспекція) діє на підставі Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1236 від 03.10.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2011 за № 1212/19950.
Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 цього Положення, інспекція відповідно до покладеного на неї завдання здійснює державний фінансовий контроль за: використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів.
Відповідач - Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 є юридичною особою, код ЄДРПОУ 08563197.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в України» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Результати ревізії викладаються в акті.
Підстави та порядок проведення планової виїзної ревізії регулюються ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в України», відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Відповідно до п.1 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в України» державній контрольно - ревізійній службі надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Згідно вимог статті 10 Закону України «Про основні засади здійсненні державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право:1) перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);2) безперешкодного доступу в ході державного фінансового контролю на склади, у сховища, виробничі та інші приміщення, що належать підприємствам, установам та організаціям, що контролюються; зупиняти в межах своїх повноважень бюджетні асигнування, зупиняти операції з бюджетними коштами в установленому законодавством порядку, а також застосовувати та ініціювати застосування відповідно до закону інших заходів впливу у разі виявлення порушень законодавства;3) залучати на договірних засадах кваліфікованих фахівців відповідних органів виконавчої влади, державних фондів, підприємств, установ і організацій для проведення контрольних обмірів будівельних, монтажних, ремонтних та інших робіт, контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво, контрольних аналізів сировини, матеріалів і готової продукції, інших перевірок;4) вимагати від керівників підконтрольних установ проведення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків, у разі відмови у проведенні таких інвентаризацій - звернутися до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій, а до ухвалення відповідного рішення судом - у присутності понятих та представників зазначених підприємств, установ і організацій, щодо яких проводиться ревізія, опечатувати каси, касові приміщення, склади та архіви на термін не більше 24 годин з моменту такого опечатування, зазначеного в протоколі. Порядок опечатування кас, касових приміщень, складів та архівів встановлюється Кабінетом Міністрів України;
при проведенні ревізій вилучати у підприємств, установ і організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про порушення, а на підставі рішення суду - вилучати до закінчення ревізії оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складенням опису, який скріплюється підписами представника органу державного фінансового контролю та керівника відповідного підприємства, відповідної установи, організації, та залишенням копій таких документів таким підприємствам, установам, організаціям;5) одержувати від Національного банку України та його установ, банків та інших кредитних установ необхідні відомості, копії документів, довідки про банківські операції та залишки коштів на рахунках об'єктів, що контролюються, а від інших підприємств і організацій, в тому числі недержавної форми власності, що мали правові відносини із зазначеними об'єктами, - довідки і копії документів про операції та розрахунки з підприємствами, установами, організаціями. Одержання від банків інформації, що становить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність";6) одержувати від службових і матеріально відповідальних осіб об'єктів, що контролюються, письмові пояснення з питань, які виникають у ході здійснення державного фінансового контролю;7) пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;8) порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства;9) накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення;10) звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. 11) одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань; 12) проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється;13) при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку;14) ініціювати проведення перевірок робочими групами центральних органів виконавчої влади;15) порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.
На виконання п.2.15 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2012 року, п.1.1.6.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Донецькій області на ІІ квартал 2012 року, п.1.1.6.1 контрольно-ревізійної роботи Маріупольської об'єднаної державної фінансової інспекції на ІІ квартал 2012 року Маріупольською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 за період з 01.01.2010 по 30.04.2012 /а.с.60,61/.
За наслідками ревізії складено акт від 06.07.2012 року №05-860/027, який підписано без заперечень/а.с.11-49/.
Відповідно до п. 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
На підставі зазначеного акту ревізії позивачеві було пред'явлено вимогу про усунення встановлених порушень від 26.07.2012 №26-01-34/3951 /а.с.7-10/.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 зазначеного Закону, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що вимога Маріупольської об'єднаної державної фінансової інспекції від 26.07.2012 за №26-01-34/3951 не оскаржена у судовому порядку. З порушеннями встановленими ревізією відповідач погодився підписавши без заперечень акт ревізії.
Однак, станом на момент розгляду справи Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 у повному обсязі не виконано вимоги викладені у листі-вимозі від 26.07.2012 за №26-01-34/3951.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 про зобов'язання виконати не вчинені дії підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Маріупольського виправного центру Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138 про зобов'язання виконати не вчинені дії - задовольнити.
Зобов'язати Маріупольський виправний центр Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області №138, в особі начальника, виконати не вчинені дії, зазначені у п.3.1 Вимоги від 26.07.2012 №26-01-34/3951,а саме: - донарахувати та виплатити працівникам суми не донарахованих добових та лікарняних; відшкодувати зайво нараховану та виплачену заробітну плату працівникам установи, шляхом утримання із заробітної плати робітників або внесенням коштів до каси установи та перерахувати в дохід державного бюджету. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України; відшкодувати необґрунтовано списане паливо та паливо, яке списано не на потреби установи, шляхом утримання із заробітної плати робітників або внесенням коштів до каси установи. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих витрат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України; відшкодувати зайво перераховані кошти до державних цільових фондів по незаконно виплаченій заробітній платі, шляхом здійснення коригування сум внесків, перерахованих до державних соціальних фондів.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 06 березня 2013 присутності представника позивача.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 11 березня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зеленов А. С.