Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2013 р. Справа №2а/0570/10863/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Федоровій А.О.
за участю:
представника позивача Грищенко А.О.
представника відповідача Шуваєвої С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_3 про стягнення суми податкової заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 18674,61 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Горлівська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення суми податкової заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 18674,61 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у відповідача виникла заборгованість по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 18674,61 грн., суму якої визначено податковим повідомленням-рішенням № 0000941700 від 10.03.2012 року.
Станом на момент звернення позивача із позовом до суду сума заборгованість у добровільному порядку сплачена не була.
Представник позивача у судовому засіданні надав письмову заяву про зменшення позовних вимог, а саме, просив стягнути суму податкової заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14674,61 грн. (а.с. 55).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, що виклав в письмових запереченнях (а.с. 39-43).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильного обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів (обов'язкових платежів).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Позивач є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податкового кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 відповідно до договору оренди від 18.10.2010 р. отримав у користування земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, що розташовані на земельній ділянці загальною площею 6907 кв.м., власником якої є Горлівська міська рада.
Згідно цивільного договору (про поділ майна подружжя) ОСОБА_3 став власником, ОСОБА_4 передала у власність ОСОБА_3, нежитлові будинки, які розташовані за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці загальною площею 6907 кв.м., що перебувала у користуванні ОСОБА_4.
Право власності на нерухоме майно за ОСОБА_3 зареєстровано в БТІ м. Горлівки.
На підставі п. 102.1 ст. 102, п. 286.1 ст. 286, п. 287.1, 287.5, 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України було здійснено наступне нарахування суми податку.
Загальна площа - 6907 кв.м. Нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по АДРЕСА_1, при функціональному використанні для іншої комерційної діяльності Кф-2,5 становить:
з 01.01.2011по 01.10.2012р.=477,11 грн. 1 % - ставка податку на земельні ділянки на підставі п. 274.1 ст. 274 ПК України.
Річна оплата - 6907*477,11*1%=32953,99 грн.
Щоденна оплата - 32953,99/365=90,28 грн.
За травень 2011р.=90,28*15 днів=1354,20 грн.;
За червень-грудень 2011р. (214 днів) - 90,28 * 214 = 19319,92 грн.
Усього за 2011 рік (з 17.05.2011 по 31.12.2011р.) = 1354,20+19319,92=20674,12 грн.
Горлівською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.03.2012р. № 0000941700, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем - земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 20674,12 грн. та нарахована пеня у розмірі 0,49 грн.
У зв'язку із частковою сплатою відповідачем суми заборгованості, станом на 27.02.2013р. за ОСОБА_3 враховується податковий борг у розмірі 14674,61 грн.
Стаття 269 Податкового кодексу України встановлює, що платниками податку за землю є землекористувачі.
Об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у користуванні (стаття 270 ПК України).
Пунктом 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та;або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій. Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку готового зобов'язання визначається центральним контролюючим органом.
Згідно абз. 2 п. 58.3. ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.5. ст. 286 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня нього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Згідно ч. 2 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці,що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно до п. 57.2 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.153 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Пунктом 59.1 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вищезазначених норм закону, позивачем була прийнята податкова вимога від 10 травня 2012 року № 2 на суму 20674,12 грн.
Відповідач отримав зазначену податкову вимогу 10.05.2012 року, про що свідчить підпис відповідача на корінці вимоги.
Таким чином, оскільки сума податкової заборгованості по земельному податку з фізичних осіб станом на дату розгляду даної справи у добровільному порядку не сплачена, отже за відповідачем враховується заборгованість у розмірі 14674,61 грн.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем було оскаржено у судовому порядку податкове повідомлення-рішення від 06.07.2012р. № 515/17/2506514111/2854, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем - земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 32953,99 грн., граничний строк сплати якого складає 30.08.2012р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2012р. позовні вимоги ОСОБА_3 до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.07.2012р. № 515/17/2506514111/2854, задоволені.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2012р. задоволено апеляційну скаргу Горлівської ОДПІ ДПС, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2012р. скасовано та відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.07.2012р. № 515/17/2506514111/2854.
З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3, згідно вказаних норм закону є користувачем земельної ділянки площею 6907кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, отже, відповідно до норм Податкового кодексу України зобов'язаний сплачувати податок за землю, яка знаходиться у нього у користуванні.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача стягнення суми податкової заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14674,61 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_3 про стягнення суми податкової заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14674,61 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН 2506514111, що проживає АДРЕСА_2) заборгованість по земельному податку з фізичних осіб у сумі 14674 (чотирнадцять тисяч шістсот сімдесят чотири) грн. 61 коп., код платежу - 13050300, рахунок 33214813700019, одержувач - місцевий бюджет в Калінінському районі м. Горлівки, код ЄДРПОУ - 38023569, МФО 834016, банк одержувача - ГУДКСУ у Донецькій області.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 28 лютого 2013 року.
Постанова складена у повному обсязі 05 березня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кірієнко В.О.