Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2013 р. Справа № 805/2163/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Хімік» про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Комунального підприємства «Хімік» (далі - КП «Хімік») до державного бюджету штраф в розмірі 5100,00 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Як встановлено ст.6 Закону України «Про теплопостачання», державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах забезпечення енергетичної безпеки держави, додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання, встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання.
06.07.2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за результатами проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах КП «Хімік» відповідачу було видано припис № 02/12-04-246/28 на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання», яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики, термін виконання найбільш тривалого заходу - до 06.10.2012 року. Припис підписано та отримано виконуючим обов'язки директора КП «Хімік» Білоусом С.М та скріплено печаткою відповідача.
24.10.2012 року актом перевірки (протоколом) № 02/12-04-378/45 державний інспектор з енергетичного нагляду Берфман Ю.В. встановила факт невиконання відповідачем 4 з 4 пунктів виданого припису № 02/12-04-246/28 від 06.07.2012 року, строк виконання якого скінчився. Акт перевірки (протокол) було складено в присутності головного інженера підприємства Білоуса С.М. та підписано ним. Акт перевірки (протокол) підписано та отримано директором КП «Хімік» - Гур І.О. та скріплено печаткою відповідача. Припис № 02/12-04-246/28 від 06.07.2012 з моменту його складання і до теперішнього часу в судовому порядку не оскаржувався і є чинним.
02.11.2012 року на підставі акту перевірки (протоколу) № 02/12-04-378/45 від 24.10.2012 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду - начальником Горлівського відділення державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області Востриковим В.А. за невиконання припису Держенергонагляду № 02/12-04-246/28 від 06.07.2012 року постановою № 02/12-01-204 накладено на КП «Хімік» штраф у сумі 5100,00 грн. Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу листом № 15-29/2460 від 02.11.2012 року, яка отримана останнім 08.11.2012 року. Постанова про накладення штрафу № 02/12-01-204 від 02.11.2012 року з моменту її складання і до теперішнього часу в судовому порядку не оскаржувалась і є чинною. Сума штрафу відповідачем не сплачена.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» повідомлено належним чином. Через канцелярію суду надійшла заява про підтримання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про день, час та місце розгляду справи КП «Хімік» було повідомлено належним чином. Причини неявки представника суду не повідомлені.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, то з огляду на приписи ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, приходить до висновку, що справа може бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до довідки управління статистики Комунальне підприємство «Хімік» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 31969100), місцезнаходження: 84610, Донецька область, м. Горлівка, вул. Ливанова, б. 5. Підприємство зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради 27.06.2002 року (а.с. 12).
06.07.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області за результатами позапланової перевірки виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме - припису від 18.11.2011 року № 02/12-11-360, відповідачу було видано припис № 02/12-04-246/28/, яким підприємство зобов'язано виконати заходи з усунення порушень законодавства з електроенергетики до 06.10.2012 року. За вимогами зазначеного припису відповідач повинен був повідомити позивача про виконання цих заходів до 08.10.2012 року (а.с. 7).
24.10.2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання вимог припису № 02/12-04-246/28 від 06.07.2012 року. Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки (протоколі) № 02/12-04-378/45 було виявлено ухилення від виконання вимог припису від 06.07.2012 року № 02/12-04-246/28 (а.с. 8).
На підставі висновків, викладених в акті перевірки № 02/12-04-378/45 від 24.10.2012 року та ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Горлівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області Востриковим В.А. було прийнято постанову № 02/12-01-204 від 02.11.2012 року про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 5100,00 грн (а.с. 9).
Зазначена постанова була направлена на адресу відповідача та була отримана уповноваженою особою 08.11.2012 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 11).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п. 4 ст. 4 цього Закону виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України «Про електроенергетику». Згідно зі ст. 2 цього закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії. Відповідач, є споживачем електричної енергії у розумінні ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», права та обов'язки якого визначені ст.ст. 25, 26 Закону України «Про електроенергетику». Відповідно до приписів ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач електроенергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечити безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан.
Законом України «Про електроенергетику» (ст. 9) встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року. Відповідно до п. 1 цього Порядку державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.
До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Держенергонагляд очолює Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду. Керівники Держенергонагляду у відповідних регіонах є заступниками головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у відповідному регіоні. Керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.
Пп. 4 п. 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (п. 15 Положення).
Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як вбачається з наведеного вище, позивач є органом, якому положеннями Закону України «Про електроенергетику» надані повноваження здійснення державного нагляду у сфері електроенергетиці. В порядку здійснення планових заходів з державного нагляду посадовою особою позивача було виявлено порушення відповідачем ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», внаслідок чого посадовою особою інспекції Держнагляду був складений припис № 02/12-04-246/28 від 06.07.2012 року із зобов'язанням відповідача вчинити заходи, направлені на усунення виявлених порушень (а.с. 7).
Зазначений припис є актом реагування органом здійснення державного нагляду на виявлені порушення та є обов'язковим до виконання. В матеріалах справи відсутні такі документи, які підтверджували б оскарження КП «Хімік» припису № 02/12-04-246/28 від 06.07.2012 року, яким відповідача було зобов'язано усунути виявлені порушення в строк до 08.10.2012 року. Будь-які заяви чи клопотання щодо продовження строків виконання припису відповідачем не заявлялися.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Зазначене вище свідчить про наявність правових підстав для здійснення 24.10.2012 року органом державного нагляду позапланової перевірки виконання відповідачем винесеного припису № 02/12-04-246/28.
Щодо прийняття постанови про застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, у тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року. П. 3 цього положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.
Пп. 7-11 цього положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення (п. 10 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року).
Ч. 2 п. 10 Положення передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 02/12-01-204 від 02.11.2012 року є обов'язковою до виконання. Зазначена постанова не оскаржувалася відповідачем в судовому порядку, сума застосованого штрафу не була сплачена в строки, передбачені чинним законодавством України, з огляду на що нарахована сума штрафу в сумі 5100,00 грн підлягає стягненню в судовому порядку за прямою вказівкою п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 1312 від 21.07.1999 року.
Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення суми штрафної санкції за постановою Держенергонагляду № 02/12-01-204 від 02.11.2012 року та необхідність задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 9, 27 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст. 4, 5, 6, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07.08.1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Хімік» про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Хімік» (ЄДРПОУ 31969100) до Державного бюджету України (п/р 31117106700018 УДКС у м. Горлівка ГУ ДКСУ у Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, код ЄДРПОУ 38023569, одержувач: Державний бюджет м. Горлівки) штраф у розмірі 5100,00 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Повний текст постанови складений та підписаний 06 березня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.