Рішення № 298467, 22.09.2006, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
22.09.2006
Номер справи
23/336
Номер документу
298467
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 23/336

22.09.06

За позовом Акціонерної енергопостачальної компанії „Київенерго”

до Акціонерного банку „Енергобанк”

про зобов’язання вчинити дії

Суддя Демидова А.М.

Представники:

від позивача Загородня Д.М. –представник

від відповідача Штанько А.В. –представник (22.09.2006 р.–не з'явився)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

22.09.2006 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення за згодою представника позивача, присутнього у судовому засіданні.

Відповідно до положень ст. 77 ГПК України у справі оголошувались перерви та відкладався розгляд справи.

Позивач –Акціонерна енергопостачальна компанія „Київенерго”, звернувся до господарського суду з позовом, у якому просив зобов’язати Акціонерний банк „Енергобанк” перерахувати кошти в сумі 35 000 грн., що належать позивачу на користь ТОВ „Енерго-Охорона”, посилаючись на статтю 1 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 18.08.2006 р. порушено провадження у справі № 23/336 та зобов’язано відповідача –Акціонерний банк „Енергобанк” надати відзив на позовну заяву і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову.

Представник Відповідача надав у судове засідання відзив на позовну заяву, в якому просив суд у позові відмовити, з огляду на правомірність дій банку щодо відмови позивачу у проведенні платежу на користь ТОВ „Енерго-Охорона”, посилаючись на положення п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, у якій зазначено, що під час оплати за договорами, укладеними державними, казенними, комунальними підприємствами та господарськими товариствами, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків, банки перевіряють наявність звіту про результати здійснення процедури закупівлі та інших документів, що підтверджують виконання такими підприємствами та господарськими товариствами вимог цього Закону.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно дослідивши надані ними докази, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

03 січня 2003 року між позивачем –Акціонерною енергопостачальною компанією „Київенерго” в особі філіалу „Житлотеплоенерго Київенерго” та Відповідачем –Акціонерним банком „Енергобанк” укладено договір про розрахунково-касове обслуговування.

01 серпня 2006 року позивач –Акціонерна енергопостачальна компанія „Київенерго” надав відповідачу –Акціонерному банку „Енергобанк” платіжне доручення від 01 серпня 2006 року № 15 про перерахування коштів в сумі 35 000 грн. за договором від 28.04.2006 № 847 на рахунок контрагента –Товариства з обмеженою відповідальністю „Енерго-Охорона”.

Відповідач –Акціонерний банк „Енергобанк” відмовив позивачу у здійсненні платежу та повернув без виконання платіжне доручення позивача від 01 серпня 2006 року, посилаючись на положення ч. 5 та ч. 7 ст. 51 Закону України „Про банки і банківську діяльність” у зв’язку з ненаданням позивачем звіту про результати здійснення процедури закупівлі та інших документів, що підтверджують виконання вимог Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Проте Акціонерна енергопостачальна компанія „Київенерго” була створена в 1995 році в процесі корпоратизації ВЕО „Київенерго”. При цьому, під час створення АК „Київенерго” було прийнято рішення про закріплення у державній власності пакета акцій (50 % + 1 акція), які складають статутний фонд АК „Київенерго”.

22 червня 2004 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №794 „Про утворення Національної акціонерної компанії „Енергетична компанія України”. Згідно з цією Постановою КМ України постановив утворити Національну акціонерну компанію „Енергетична компанія України” та встановив, що статутний фонд Компанії формується шляхом передачі до нього, зокрема, пакетів акцій, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених у додатку 1 (п. 2 Постанови №794). Одним з таких товариств відповідно до вказаного додатку 1 є АК „Київенерго”, пакет акцій якого в розмірі 50% + 1 акція було передано до статутного фонду Компанії.

Відповідно до п. 3 Постанови №794 постановлено залишити у державній власності пакети акцій у статутних фондах господарських товариств у розмірах, зазначених у додатку 1. Тобто, пакет акцій АК „Київенерго” в розмірі 50% плюс 1 акція було залишено в державній власності.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про приватизацію державного майна”, відчуження майна, що перебуває у державній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, здійснюється в порядку приватизації. Добровільна передача у власність (відчуження) господарюючому суб’єкту майна, яке належить державі, не може здійснюватись інакше, ніж в порядку, передбаченому Законом України „Про приватизацію державного майна”. Оскільки приватизація пакету акцій АК „Київенерго”, який належить державі в розмірі 50% плюс 1 акція, не проводилась, слід визнати, що вказаний пакет акцій перебуває у державній власності.

Згідно з ч. 7 ст. 51 Закону України „Про банки і банківську діяльність” під час оплати за договорами, укладеними державними, казенними, комунальними підприємствами та господарськими товариствами, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків, банки перевіряють наявність звіту про результати здійснення процедури закупівлі та інших документів, що підтверджують виконання такими підприємствами та господарськими товариствами вимог Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” замовником є розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, визначеному цим Законом, при цьому замовником вважається суб'єкт, тендерний комітет якого проводить процедуру закупівлі та який одночасно укладає з переможцем договір про закупівлю, крім випадків здійснення закупівлі товарів на засадах міжвідомчої координації, а розпорядниками державних коштів є органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, інші органи, установи, організації, визначені Конституцією України та законодавством України, а також підприємства, установи чи організації, створені в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань та здійснення платежів, державні, казенні, комунальні підприємства та господарські товариства, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків.

Згідно з цією ж статтею державними коштами вважаються кошти Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, державні кредитні ресурси, а також кошти Національного банку України, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування, кошти страхування на випадок безробіття, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, кошти, передбачені Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, гуманітарна допомога в грошовій формі, кошти державних, казенних, комунальних підприємств та господарських товариств, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків, які спрямовуються на придбання товарів, робіт і послуг.

Однак, згідно з п. 2 Постанови КМ України №794 вказаний пакет акцій було передано до статутного фонду Національної акціонерної компанії „Енергетична компанія України”.

Позивачем надано у судове засідання оригінал довідки від 05.07.2006 № 0507/16, виданої ВАТ „Фінансова компанія „Укрнафтогаз”, що є реєстратором АК „Київенерго”, згідно з якою загальна структура акціонерів АК „Київенерго” станом на 30.06.2006 наступна:

№ п/п

Загальна структура акціонерів

Кількість акціонерів

Кількість акцій (шт.)

Номінальна вартість (грн.)

% в СФ

1

Загальна кількість акціонерів

1 611

108 364 280

27 091 070, 00

100,00

2

Юридичні особи –резиденти України

34

57 788

14 447, 00

0,0533

2.1

Київська міська рада

1

13 798 441

3 449 610, 25

12,7334

3

Юридичні особи –нерезиденти України

15

202 148

50 537, 00

0,1865

4

Фізичні особи

1 473

2 934 638

733 659, 50

2,7081

5

Номінальні утримувачі

3

91 371 265

22 842 816, 25

84,3186

5.1

Юридичні особи –резиденти України в НУ

37

1 091 978

272 994, 50

1,0077

5.1.1

НАК «Енергетична компанія України»

1

54 182 141

13 545 535, 25

50,0000

5.2

Юридичні особи –нерезиденти України в НУ

28

36 024 516

9 006 129, 00

33,2439

5.3

Фізичні особи в НУ

22

72 630

18 157, 50

0,0670

Згідно з довідкою реєстратора АК „Київенерго” ВАТ „Фінансова компанія „Укрнафтогаз” від 05.07.2006 №0507/16, саме НАК „Енергетична компанія України” зареєстрована в реєстрі акціонерів АК „Київенерго” як акціонер, якому належить пакет 50% плюс 1 акція АК „Кивїенерго”.

Відповідно до п. 1.5 Тимчасового положення про реєстри акціонерів відкритих товариств, що створюються на базі приватизованих підприємств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 4 липня 1995 р. N 823 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 серпня 1995 р. за N 300/836, акціонер - власник іменних акцій, зареєстрований в реєстрі акціонерів акціонерного товариства.

Відповідно до ч. 3 п. 1 ст. 5 Закону України „Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” встановлено, що „Права на участь в управлінні, одержання доходу тощо, які випливають з іменних цінних паперів, можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів”.

На підставі поданої довідки судом зроблено висновок, що в Акціонерній енергопостачальні компанії „Київенерго” відсутня державна частка акцій, тому, кошти платежу АК „Київенерго” за договором від 28.04.2006 №847 не можуть вважатися державними коштами, а АК „Київенерго” –розпорядником державних коштів в розумінні Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Таким чином, дія Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” не поширюється на позивача –Акціонерну енергопостачальну компанію „Київенерго” про здійсненні закупівель за власні кошти позивача.

З огляду на вищевикладене, позивач –Акціонерна енергопостачальна компанія „Київенерго” при перерахуванні коштів на користь постачальників товарів, робіт, послуг, зокрема ТОВ „Енерго-Охорона” не повинен надавати відповідачу –Акціонерному банку „Енергобанк” звіт про результати здійснення процедури закупівлі та інші документів, що підтверджують виконання вимог Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України „Про банки і банківську діяльність”, зупинення видаткових операцій за рахунками юридичних або фізичних осіб здійснюється лише в разі накладення арешту відповідно до частини першої цієї статті. Зупинення видаткових операцій здійснюється в межах суми, на яку накладено арешт, крім випадків, коли арешт накладено без встановлення такої суми.

Згідно з п. 1.17 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. №22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за №377/8976, виконання банком обмеження права клієнта щодо розпорядження коштами, що зберігаються на його рахунку/ах, у разі прийняття судом у випадках, установлених законом, рішення про зупинення видаткових операцій за рахунком/ами клієнта або заборону виконання операцій за рахунком/ами клієнта (далі –зупинення видаткових операцій за рахунком/ами клієнта) здійснюється на підставі постанови державного виконавця щодо зупинення операцій.

Отже, чинне законодавство чітко встановлює випадки, коли банк може обмежити права клієнта щодо розпорядження коштами, що зберігаються на його рахунку/ах. Відсутність звіту про результати здійснення процедури закупівлі та інших документів, що підтверджують виконання клієнтом банку вимог Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, до числа таких випадків не належить.

За таких обставин дії відповідача щодо зупинення здійснення платежу за договором від 28.04.2006 №847 є неправомірними.

Відповідно до ч. 3 ст. 1068 Цивільного кодексу України банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов’язати Акціонерний банк „Енергобанк” (01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 9/9, код ЄДРПОУ 19357762) перерахувати кошти Акціонерної енергопостачальної компанії „Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І.Франка, 5, код ЄДРПОУ 00131305) в сумі 35 000 (тридцять п’ять тисяч) гривень на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Енерго-Охорона” згідно договору від 28.04.2006 № 847.

3. Стягнути з Акціонерного банку „Енергобанк” (01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 9/9, кор. рахунок № 32008172501 в Головному управлінні НБУ по м. Києву та Київській області, МФО 321024, код ЄДРПОУ 19357762) на користь Акціонерної енергопостачальної компанії „Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І.Франка, 5, р/р № 26006359501 в АБ "Енергобанк", МФО 300272, код ЄДРПОУ 00131305) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Рішення набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.ст. 84, 85 ГПК України.

Суддя А.М. Демидова

Дата підписання - 03.10.2006 р.