ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 лютого 2013 р. (15:36) Справа №801/539/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Сидоренка Д.В., при секретарі Леоновій В.В., розглянувши за участю:
позивача та представника третіх осіб - ОСОБА_1, дов. № б/н від 05.10.2011 року, № б/н від 05.10.2011 року, №б/н від 06.12.2010 року,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1,
до відповідачів Сакської районної державної адміністрації АР Крим,
Комісії по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5,
про визнання протиправним і скасування висновків та спонукання до виконання певних дій,
Обставини справи: ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сакської районної державної адміністрації АР Крим та Комісії по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим про:
- визнання протиправним та скасування висновку Комісії по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим №505/11 від 06.12.2012р. про відмову в погодженні проекту землеустрою для відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га. у спільну власність громадян України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1 на території Молочненської сільської ради Сакського району;
- зобов'язати Комісію по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим знову розглянути проект землеустрою для відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га. у спільну власність громадян України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1 на території Молочненської сільської ради Сакського району, та оформити відповідний висновок згідно вимог законодавства України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.03.2012р. у справі №2а-10377/11/0170/19, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2012р., визнано протиправним і скасовано попередній висновок комісії про відмову в погодженні проекту та повторно зобов'язано Комісію по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим розглянути проект землеустрою і оформити відповідний висновок. При повторному розгляді проекту землеустрою відповідачем прийнято висновок №505/11 про відмову в погодженні проекту землеустрою без будь-якого обґрунтування та без посилання на закони і нормативно-правові акти.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідачі явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, про дату час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином судовими повістками та телефонограмами від 22.02.2013р.
Представник третіх осіб, адміністративний позов підтримав в повному обсязі, зазначивши про безпідставність оскаржуваного виковку.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника третіх осіб, суд-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Молочненської сільської ради від 22.05.2007 року №277 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою з відводу земельних ділянок в спільну сумісну власність для будівництва двохповерхових чотирьохквартирних житлових будинків, господарських будівель та споруд на території Молочненської сільської ради», рішенням від 26.03.2008р. №537 «Про надання найменування новій вулиці села Вітіно», а також рішеннями від 26.03.2008р. № 538, від 12.02.2009 року №730, від 14.09.2009р. №830, від 24.12.2010 року №53 та від 24.12.2010р. №21 про внесення змін до рішення №277 від 22.05.2007р., ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки загальною площею 0,25 га. для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1, на території Молочненської сільської ради.
На виконання зазначених рішень землевпорядним проектним підприємством «Корван» розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,2500 га. у спільну власність громадянам України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування двохповерхового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1, на території Молочненської сільської ради Сакського району АР Крим (кадастровий №01:243:847:00:03:001:0300).
Після узгодження проект був переданий до Комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим.
Висновком Комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим № 420/11 від 14.04.2011р. відмовлено в погодженні проекту землеустрою.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.03.2012р. у справі №2а-10377/11/0170/19, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2012р., визнано протиправним та скасовано висновок Комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою Сакської районної державної адміністрації №420/11 від 14.04.2011 року про відмову в узгодженні проекту землеустрою для відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га у спільну власність громадянам України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1, на території Молочненської сільської ради Сакського району та зобов'язано Комісію з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою Сакської районної державної адміністрації повторно розглянути проект землеустрою для відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га у спільну власність громадянам України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1, на території Молочненської сільської ради, і оформити відповідний висновок згідно вимог законодавства України.
В подальшому, 03.12.2012р. позивачем через ЗПП «Корван» до Комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою Сакської районної державної адміністрації поданий проект землеустрою щодо відводу земельної ділянки загальною площею 0,2500 га. у спільну власність громадянам України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування двохповерхового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1, на території Молочненської сільської ради Сакського району АР Крим (кадастровий №01:243:847:00:03:001:0300) з постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.03.2012р. та ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2012р. у справі №2а-10377/11/0170/19.
Згідно з висновком Комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою Сакської районної державної адміністрації №505/11 від 06.12.2012р., відмовлено в погоджені.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Згідно зі ст.186-1 Земельного кодексу України (в редакції чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення) для розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах та містах обласного значення, містах Києві та Севастополі функціонують постійно діючі комісії. До повноважень Комісії належить забезпечення погодження документації із землеустрою відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до Типового положення про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009р. №1420, Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, є постійно діючим органом, утвореним районною та міською держадміністрацією - у районах і мм. Києві та Севастополі, міською радою - у містах обласного значення (п.1).
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.123 ЗК України (в редакції чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
- зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
- надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Частиною 4 вищезазначеної норми передбачалося, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Аналогічне положення також зазначене в пп.2) п.8 Типового положення про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009р. №1420, згідно якого результати роботи комісії оформлюються, у разі наявності зауважень членів комісії - висновком про відмову у погодженні документації із землеустрою з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти і нормативні документи.
Зі змісту наведеної норми слідує, що відмова у погодженні проекту можлива лише в разі невідповідності його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також з обов'язковим посиланням на них у висновку про відмову у погодженні документації із землеустрою.
Як вбачається з розділу «Висновки комісії» висновку №505/11 від 06.12.2012р., заявникам відмовлено в погодженні без жодного зауваження та обов'язкового посилання на закони та прийнятті у відповідності з ними нормативно-правові акти і нормативні документи, тобто оскаржуваний висновок не містить жодного посилання на невідповідність проекту вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч.1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- безсторонньо (неупереджено);
- добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Наведені принципи одночасно є орієнтирами для суб'єктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій. Так зокрема, принципи прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано і пропорційно, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Враховуючи відсутність у висновку про відмову у погодженні документації із землеустрою №505/11 від 06.12.2012р. посилань на невідповідність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га. у спільну власність громадян України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1 на території Молочненської сільської ради Сакського району, законам та прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам і нормативним документам, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування висновку №505/11 від 06.12.2012р.
Позовні вимоги про зобов'язання Комісії по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим знову розглянути проект землеустрою для відведення земельної ділянки та оформити відповідний висновок згідно вимог законодавства України також є обґрунтованими з огляду на наступне.
Статтею 186-1 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час розгляду справи) передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно Указу Президента України «Про Державне агентство земельних ресурсів України» №445/2011 від 08.04.2011р., Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України №974 від 17.08.2011р. «Про утворення територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів» утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, зокрема Міськрайонне управління Держземагентства у мм. Євпаторії, Саках і Сакському районі.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 7 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №445, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №500, та постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2011 року № 974 «Про утворення територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів», Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнятий наказ №258 від 10.05.2012р. «Про затвердження положень про територіальні органи Держземагентства».
Відповідно до п.п. 4.21 п.4 Положення про Міськрайонне управління (відділ) Держземагентства, затверджене вищезазначеним наказом, управління (відділ) відповідно до покладених на нього завдань у межах, визначених законодавством, бере участь у погодженні документації із землеустрою.
Положеннями пунктів 3-5, 8 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації статті 186-1 Земельного кодексу України» №1420 від 23.12.2009р. передбачено, що до повноважень комісії належить надання висновків про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або місця розташування об'єкта.
Для отримання висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або місця розташування об'єкта орган, уповноважений приймати рішення про передачу у власність чи надання у користування земельної ділянки, подає комісії для розгляду проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або клопотання про погодження місця розташування об'єкта разом з додатками (далі - документація із землеустрою).
Комісія розглядає документацію із землеустрою протягом трьох тижнів з дня надходження та надає висновки про її погодження або відмову у погодженні.
Порядок розгляду документації із землеустрою членом комісії визначається комісією.
Результати роботи комісії оформлюються:
1) у разі відсутності зауважень членів комісії висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - у разі безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами відповідно до статті 118 Земельного кодексу України та надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування відповідно до статті 123 зазначеного Кодексу;
2) у разі наявності зауважень членів комісії - висновком про відмову у погодженні документації із землеустрою з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти і нормативні документи.
Згідно п.13 вищенаведеної постанови до складу комісії входять уповноважені в установленому порядку на підписання та скріплення печаткою відповідних висновків представники, зокрема територіального органу Держземагентства.
З аналізу наведених норм слідує, що погодження документації із землеустрою, територіальним органом Держземагентства, здійснюється шляхом участі уповноваженого в установленому порядку на підписання та скріплення печаткою відповідних висновків представника, у розгляді документації із землеустрою у складі комісії.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 26.02.2013 року.
У повному обсязі постанову складено та підписано 04.03.20132 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Комісії по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим №505/11 від 06.12.2012р. про відмову в погодженні проекту землеустрою для відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га. у спільну власність громадян України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1 на території Молочненської сільської ради Сакського району.
Зобов'язати Комісію по розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації по землеустрою Сакської районної державної адміністрації АР Крим повторно розглянути проект землеустрою для відведення земельної ділянки загальною площею 0,25 га. у спільну власність громадян України ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування двохповерхового житлового будинку та госпбудівель за адресою: АДРЕСА_1 на території Молочненської сільської ради Сакського району, та оформити відповідний висновок згідно вимог законодавства України.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 32,19 грн.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Сидоренко Д.В.