Постанова № 29840235, 28.02.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
2а-13896/12/0170/5
Номер документу
29840235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2013 р. (13:39) Справа №2а-13896/12/0170/5

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Леоновій В.В.,

за участю представників:

позивача - Чакал А.Р., довіреність № 11/9/10-0 від 10.07.2012 року,

відповідача - Євенкової О.Д., довіреність № 7 від 04.01.2013 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби

до Державного підприємства «Первомайський виноробний завод»

про стягнення 216036,79 грн. заборгованості,

Обставини справи: Сімферопольська міжрайонна державна податкова інспекція Автономної Республіки Крим Державної податкової служби звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Державного підприємства «Первомайський виноробний завод» заборгованості в сумі 216036,79 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачуються у визначені законом строки узгоджені податкові зобов'язання.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.12.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.01.2013 року провадження по справі зупинялось до 26.02.2013 року.

Представник позивача, присутній у судовому засіданні 28.02.2013 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував. Раніше відповідачем суду були надані письмові заперечення на позовну заяву, в яких він з позовними вимогами не погодився, посилаючись на те, що між підприємством та податковою інспекцією не проводилась звірка взаєморозрахунків. Крім того, позивачем необґрунтовано було змінено призначення платежу, визначене підприємством у платіжних документах, що й призвело до виникнення даної суми заборгованості.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Підпунктом 41.1.1 п.41. ст. 41 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) встановлено, що органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.п.41.4 ст. 41 ПК України).

Враховуючи зазначене, позивач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

У відповідності до свідоцтва серії А00 №441310 від 23.10.2000 року відповідач зареєстрований в якості юридичної особи Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим.

Згідно з довідкою № 1078 від 16.11.2010 року, відповідач з 17.04.1998 року перебуває на податковому обліку за № 941, є платником податків і зборів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Згідно з п.п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Згідно з п.п.54.3.1 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Пунктом 120.1 статті 120 ПК України встановлено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг відповідача складається із заборгованості з податку на додану вартість в сумі 179503,33 грн. та заборгованості з акцизного податку в сумі 36533,46 грн.

Так, відповідачем в порядку податкової звітності до податкового органу були надані декларації з податку на додану вартість на загальну суму 142941,00 грн., у тому числі:

№ 9011426797 від 18.11.2011 року за жовтень 2011 року на суму 11415,00 грн.,

№ 9012691699 від 20.12.2011 року за листопад 2011 року на суму 11758,00 грн.,

№ 9013872015 від 19.01.2012 року за грудень 2011 року на суму 12887,00 грн.,

№9006067060 від 17.02.2012 року за січень 2012 року на суму 10125,00 грн.,

№9013026440 від 20.03.2012 року за лютий 2012 року на суму 9139,00 грн.,

№9020183868 від 19.04.2012 року за березень 2012 року на суму 9953,00 грн.,

№9027646442 від 18.05.2012 року за квітень 2012 року на суму 9683,00 грн.,

№9034685116 від 19.06.2012 року за травень 2012 року на суму 11798,00 грн.,

№9041658350 від 19.07.2012 року за червень 2012 року на суму 11683,00 грн.,

№9049767808 від 17.08.2012 року за липень 2012 року на суму 15604,00 грн.,

№9057539354 від 20.09.2012 року за серпень 2012 року на суму 14558,00 грн.,

№9064483247 від 19.10.2012 року за вересень 2012 року на суму 14338,00 грн.

Однак, сума самостійно задекларованих зобов'язань з податку на додану вартість відповідачем у визначені законодавством строки сплачена не була.

Посадовими особами Сімферопольської МДПІ АР Крим 22.08.2012 було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податкової звітності відповідача.

За результатами перевірки складено акт № 1283/15-02/05446858 від 22.08.2012 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п.57.1 ст. 57 ПК України, що виявилось у несвоєчасній сплаті узгодженого податкового зобов'язання.

На підставі даних акту перевірки позивачем 01.09.2012 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001151502 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) в сумі 17813,80 грн. (отримане 17.09.2012 року).

Назване податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржено не було, однак, визначена у ньому сума штрафних санкцій не сплачена.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкових зобов'язань на підставі даних облікової картки платника податків відповідачу нарахована пеня в сумі 18748,53 грн.

Відповідно до п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.129.4 ст. 129 ПК України).

Судом встановлено, що відповідачем вірно зроблено розрахунок пені з урахуванням кожного дня прострочення виконання узгодженого зобов'язання.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість становить 179503,33 грн., у тому числі 142941,00 грн. - основний платіж; 17813,80 грн. - штрафні санкції та 18748,53 грн. - пеня.

Також, матеріали справи вказують на те, що відповідачем до податкового органу були надані декларації з акцизного податку на загальну суму 33625,87 грн.:

№9009956058 від 22.11.2011 року за жовтень 2011 року на суму 1546,65 грн.,

№9011927676 від 21.12.2011 року за листопад 2011 року на суму 5115,05 грн.,

№9013160371 від 23.01.2012 року за грудень 2011 року на суму 4498,42 грн.,

№9003662684 від 21.02.2012 року за січень 2012 року на суму 2331,76 грн.,

№9009956482 від 05.03.2012 року за лютий 2012 року на суму 845,77 грн.,

№9016275172 від 23.04.2012 року за березень 2012 року на суму 1351,21 грн.,

№9024400282 від 22.05.2012 року за квітень 2012 року на суму 2205,43 грн.,

№9031644273 від 21.06.2012 року за травень 2012 року на суму 1643,98 грн.,

№9037773345 від 23.07.2012 року за червень 2012 року на суму 2682,48 грн.,

№9045593307 від 21.08.2012 року за липень 2012 року на суму 3221,91 грн.,

№9053103168 від 21.09.2012 року за серпень 2012 року на суму 3515,48 грн.,

№9059922273 від 23.10.2012 року за вересень 2012 року на суму 4667,73 грн.

Однак, сума самостійно задекларованих зобов'язань з податку на додану вартість відповідачем у визначені законодавством строки сплачена не була.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкових зобов'язань на підставі даних облікової картки платника податків відповідачу нарахована пеня в сумі 2907,59 грн.

Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Як свідчать матеріали справи, позивачем були здійснені заходи щодо стягнення з відповідача суми заборгованості, зокрема шляхом спрямування на адресу відповідача податкових вимог № 1/31 від 04.02.2008 року та № 2/176 від 08.05.2008 року.

Крім того, 12.03.2012 року на адресу відповідача було направлено податкове повідомлення-вимогу 36/1 про сплату боргу.

Проте, податковий борг з податку на додану вартість та з акцизного податку за період жовтень 2011 року - вересень 2012 року відповідачем погашено не було.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач вказав на те, що ним своєчасно сплачувались податкові зобов'язання з податку на додану вартість та з акцизного податку за період жовтень 2011 року - вересень 2012 року. На підтвердження цих доводів відповідачем були надані копії платіжних доручень.

За наслідками вивчення платіжних документів судом встановлено, що платежі в рахунок погашення податкових зобов'язань відповідачем здійснені у період з листопада 2011 року по листопад 2012 року.

У період з 01.01.2011 року порядок справляння податків і зборів визначений Податковим кодексом України.

Джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків визначені статтею 87 ПК України, у відповідності до п.87.1 якої джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

У разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом (п.87.9 ст. 87 ПК України).

Таким чином, правомірними є дії позивача щодо спрямування сплачених позивачем коштів у період з листопада 2011 року по листопад 2012 року в рахунок погашення заборгованості згідно з черговістю її виникнення.

Крім того, сума заборгованості відповідача підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками податкових зобов'язань, підписаними позивачем та відповідачем.

Відповідачем в порядку ст. 71 КАС України не було надано доказів сплати заборгованості з податку на додану вартість та з акцизного податку в загальній сумі 216036,79 грн.

Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.

На підставі зазначеного вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У судовому засіданні, яке відбулось 28.02.2013 року, оголошено вступну та резолютивну части постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформлено та підписано 05.03.2013 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Державного підприємства «Первомайський виноробний завод» (97520, АР Крим, Сімферопольський район, с. Первомайське, вул. Дяченка,5; ЄДРПОУ 05446858) податковий борг у розмірі 216036,79 з рахунків у банках, обслуговуючих ДП «Первомайський виноробний завод» (р/р №260073282 в АТ «Ерсте Банк», МФО380009; р/р №2600130164107 в ПАТ «КБ «Актив-Банк», МФО 300852; р/р №26003000087340 в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023; р/р №26004074390001 в Севастопольській філії АКИБ «Укрсиббанк», МФО 384588; р/р 26005301325922 в філії «Кримське центральне відділення ПАТ ПІБ», МФО 324430), у тому числі:

179503,33 грн. з податку на додану вартість на р/р №31118029700268 в ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 37978655, МФО 824026, код платежу 14010100,

36533,46 грн. з акцизного податку на р/р №33218819700268 в ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 37978655, МФО 824026, код платежу 14020300.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.