ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2013 р. 10 год.30 хв.Справа № 821/557/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
за участю: секретаря - Багненко Т.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Гончаренка А. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (далі - відповідач, УМВС) в якому просить, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог, зобов'язати Управління МВС України в Херсонській області надати довідку про наявність пільг, визначених частиною 4 статті 22 Закону України "Про міліцію".
Позивач в судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, однак письмових заперечень до суду не надав.
Позов обґрунтований тим, що згідно зі ст. 22 Закону України "Про міліцію", за працівниками міліції, звільненими за вислугою років, за віком або хворобою зберігаються пільги встановлені цим Законом, а саме, знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
30 червня 2011 року позивачем було отримано відповідь відповідача від 21.06.2011 року за вих. № К-6, якою було повідомлено, що працівники міліції, які звільнені зі служби за обмеженим станом здоров'я, не мають права на пільги.
Вважає, що з вини відповідача він позбавлений права на соціальні гарантії, які поширюються на працівників міліції, що звільнилися зі служби за віком.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.11.1987 року проходив службу в ОВС України. На підставі наказу УМВС України в Херсонській області № 94 о/с від 28.07.2004 року, його було звільнено у запас Збройних Сил України по статті 64 "В" Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ № 114 від 29 липня 1991 року - через обмежений стан здоров'я.
Відповідно до Закону України від 09 квітня 1992року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу призначена пенсія "За вислугою років МВС України", про що вказано у Пенсійному посвідчені № 7769 від 28 липня 2004 року.
30 травня 2011 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо видачі довідки про право ОСОБА_1 на пільги, передбачені ч. 4 ст. 22 Закону України "Про міліцію".
30 червня 2011 року позивачем було отримано відповідь від 21.06.2011 року за вих. №К-6, якою було повідомлено, що працівники міліції, які звільнені зі служби за обмеженим станом здоров'я, не мають право на пільги. Відповідно до статті 22 Закону України "Про міліцію" право на пільги зберігаються за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, а так як позивач був звільнений через обмежений стан здоров'я, а не за вказаними у Законі формулюваннями, задовольнити прохання щодо надання довідки на пільги немає підстав.
Суд не погоджується з таким твердженням відповідача виходячи з наступного.
Держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Згідно з вимогами статті 22 Закону України "Про міліцію" за працівниками міліції. звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 18 Закону України "Про міліцію" встановлено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються постановою КМУ № 114 від 29 липня 1991 року "Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ".
Рішенням Конституційного Суду від 06.07.1999 № 8-рп/99 "У справі за Конституційними поданнями Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 22 Закону України "Про міліцію" та частини сьомої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (справа щодо права на пільги)" встановлено, що вирішальне значення для правильного розуміння положень частини шостої статті 22 Закону України "Про міліцію" мають конституційні принципи і норми. Йдеться, зокрема, про проголошення України соціальною державою (стаття 1 Конституції України), а людини - її найвищою соціальною цінністю (стаття 3), принцип верховенства права (стаття 8), виключну роль правоохоронних органів та військових формувань у забезпеченні державної безпеки і захисті державного кордону України (стаття 17), рівність людей у своїй гідності та право на повагу до гідності (статті 21, 28), право громадян на соціальний захист, на рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму (стаття 46), на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї (стаття 48 Конституції України) тощо.
Україна як соціальна держава взяла на себе зобов'язання щодо соціального захисту громадянина, забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї тощо. Позбавлення членів сім'ї працівника міліції права на житлово-комунальні пільги, якими вони користувались протягом усього періоду перебування останнього на службі в міліції, у разі його звільнення за віком, через хворобу чи за вислугою років означало б не лише суттєве обмеження прав особи, звуження їх змісту та обсягу, а й дискримінацію непрацездатних, приниження людини, зневажання її честі й гідності, повагу до яких закріплено на конституційному рівні.
Служба в міліції передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей.
Спеціальні норми частин четвертої та п'ятої статті 22 Закону України "Про міліцію", що передбачають пільги на оплату жилої площі, комунальних послуг, палива працівникам міліції та членам їх сімей, не виходять за межі дії загальної норми про збереження права на пільги за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, через хворобу чи за вислугою років, і саме тому охоплюються нею.
Суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у наданні довідки про право на пільги є незаконними та протиправними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення вимог ОСОБА_1.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області надати ОСОБА_1 довідку про право на пільги, визначені Законом України "Про міліцію".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 березня 2013 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 12.3