ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2013 року (12 год. 46 хв.)Справа № 0870/11236/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Філоненко Ю.М.
за участю
представника позивача: Степаненко Т.В.
представника відповідача 1: не з'явився
відповідача 2: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінкана Сервіс»
до: Державної податкової інспекції у Комунарському районі
м. Запоріжжя; Завідувача сектору планування, організації
податкового контролю та аналітичної роботи управління
податкового контролю Державної податкової інспекції у
Комунарському районі м. Запоріжжя
Загребельної Дарії Федорівни
про: визнання протиправними дій
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінкана Сервіс» до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя, Завідувача сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Загребельної Дарії Федорівни, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя, пов'язані з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток за період з 30.08.2011 по 30.06.2012 та податку на додану вартість за період з 30.08.2011 по 31.08.2012;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя та завідувача сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Загребельної Дарії Федорівни щодо складання Акту від 19.10.2012 № 1760/2221/37835190.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідачем - 2 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Вінкана Сервіс», за наслідками якої був складений Акт №1760/222137835190 від 19.10.2012. Як підставу проведення перевірки в акті зазначено п.п.75.1.2 п. 75.1, п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п. 79.11 ст.79 Податкового кодексу України та наказ відповідача - 1 № 679 від 05.10.2012. Однак, в акті перевірки не міститься посилання на рішення чи постанову суду, як на підставу передбачену п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. Крім того, право на проведення документальної позапланової перевірки надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки, що передбачено п.78.4 ст. 78 Податкового кодексу України. Оскільки позивач отримав наказ та повідомлення про проведення перевірки після початку проведення самої перевірки, а ні під розписку до початку перевірки, як того вимагає п.78.4 ст. 78 Податкового кодексу України,то у податкового органу не виникло право на проведення перевірки. На підставі вище викладеного, позивач вважає, що відповідачами порушено норми Податкового кодексу України щодо порядку проведення документальних перевірок та допущено перевищення службових повноважень. Просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача - 1 в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без участі, проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі з підстав зазначених у письмових запереченнях (вх. 720 від 10.01.2013) зокрема зазначає, що
основною підставою для призначення та проведення перевірки було отримання 14.09.2012 постанови слідчого ОВС СУ ДПС у Запорізькій області старшого лейтенанта податкової міліції Ткаченко С.П. про призначення позапланової перевірки ТОВ «Вінкана Сервіс», що передбачено п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. Крім того, копію наказу №679 від 05.10.2012 та повідомлення про проведення перевірки надіслано на адресу позивача 05.10.2012 та отримано 24.10.2012 уповноваженою особою підприємства. Таким чином, при призначенні та проведенні перевірки ТОВ Вінкана Сервіс» податкова діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством.
Відповідач - 2 завідувач сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Загребельна Дарія Федорівна в судове засідання також не з'явилась, письмові заперечення на позов не надіслала, про причини неявки до суду не повідомила. Про дату та час судового засідання була повідомлена належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення повістки.
Вислухавши пояснення сторін, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінкана Сервіс» зареєстровано виконавчим комітетом Запорізької міської ради за юридичною адресою: 69050, м. Запоріжжя, вул. Східна, буд. 3-Г.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
05.10.2012 за № 679 Начальником Державної податкової інспекції у Комінарському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби Літинським В.В. був виданий наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки терміном на 4 робочих днів, з посиланням на п.п.75.1.2 п. 75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п. 78.1 ст.78, п.79.1 ст. 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Наказ №679 від 05.10.2012 разом з повідомленням про проведення перевірки №58 надіслано на адресу відповідача поштою 05.10.2012 та отримано 24.10.2012, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на поштовому повідомленні, копія якого міститься в матеріалах справи.
В період з 16.10.2012 по 19.10.2012 відповідачем - 2 на підставі п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст. 78, п.79.1 ст. 79 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI та відповідно наказу від 05.10.2012 №679 проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Вінкана Сервіс» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток за період з 30.08.2011 по 30.06.2012 та податку на додану вартість за період з 30.08.2011 по 31.08.2012, за наслідками якої був складений акт перевірки № 1760/2221/37835190 від 19.10.2012.
В акті зазначено, що перевіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 30.08.2011 по 30.06.2012, які підпадають під визначення ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI. Також перевіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 30.08.2011 по 31.08.2012, які підпадають під визначення ст. 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Відповідно до п.п. 75.1.2 п.75.1 ст. 75 документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б одної з таких обставин:
п.п.78.1.11 отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Згідно, п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Відповідно п. 79.1. ст. 79 Податкового кодексу України Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до п. 79.2. ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Згідно з п.79.3 ст. 79 Податкового кодексу України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
В матеріалах справи міститься лист №1857/09-005 від 14.09.2012 в якому ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС повідомляється, що слідчим управлінням ДПС у Запорізькій області розслідується кримінальна справа №891201, порушена відносно ОСОБА_1 за фактом фіктивного підприємництва ТОВ «Вінкана Сервіс» за ознаками ч.2 ст. 205 КК України, у зв'язку з чим призначено позапланову перевірку ТОВ «Вінкана Сервіс» (копія постанови слідчого про призначення позапланової перевірки ТОВ Вінкана Сервіс» додається, та міститься в матеріалах справи).
Таким чином, вказана постанова слугує підставою та дає право ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС для призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки на підставі п.п.78.1.11 п. 78.1 ст.78, п.79.1 ст. 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
У зв'язку з тим, що ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС 05.10.2012 на адресу позивача був надісланий наказ та повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, податковий орган діяв відповідно до п. 79.2. ст. 79 Податкового кодексу України, а саме надісланні платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведенням.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя та завідувача сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Загребельної Дарії Федорівни щодо складання Акту від 19.10.2012 № 1760/2221/37835190.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно з п. 86.4 ст. 86 Податкового кодексу України, акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення. У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) перевірки посадовими особами органу державної податкової служби складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки не звільняє такого платника податків від обов'язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами перевірки грошові зобов'язання. Заперечення по акту перевірки розглядаються у порядку і строки, передбачені пунктом 86.7 цієї статті. Податкове повідомлення-рішення приймається у порядку і строки, передбачені пунктом 86.8 цієї статті.
Порядок оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджений наказом ДПА України від 22.12.2010 № 984 визначає, що акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не породжує для відповідача грошових зобов'язань, а тому не є обов'язковим для виконання, а тільки підтверджує факт проведення перевірки. А складання акту перевірки, це право податкового органу, яке надається йому Податковим кодексом України. Тому у податкового органу були всі законні підстави для призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та право на складання Акту від 19.10.2012 №1760/2221/37835190.
У зв'язку з вищенаведеним підстави для визнання протиправними дії ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС пов'язані з проведенням перевірки та складання акту від 19.10.2012 № 1760/2221/37835190 Завідувачем сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Загребельною Дарією Федорівною у суду відсутні.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 ст. 71 КАС встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
За таких обставин суд приходить до висновку що, позовні вимоги заявлені позивачем не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінкана Сервіс» до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя, Завідувача сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Загребельної Дарії Федорівни про визнання протиправними дій відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Артоуз