ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Махаринець Д.Є.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"07" березня 2013 р. Справа № 2а/1770/1633/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю сторін:
від позивача: Кота В.А.,
від відповідача: Невинного В.В. представника за довіреністю,
Стаха Р.Г., представника за довіреністю,
розглянувши апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Україна" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" червня 2012 р. у справі за позовом Селянського (фермерського) господарства "Україна" до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Держаної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Селянське (фермерське) господарство "Україна" звернулося до суду з адміністративним позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №000092350, №0001551750 від 28.03.2012 року. На обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податковому органу відповідно до чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства не надано права нарахування платежів за договірними зобов'язаннями, орендної плати СФГ "Україна" у перевіреному періоді не нараховувало та не сплачувало, оскільки орендованих земельних ділянок не використовувало та не мало засобів для обробітку землі.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27 червня 2012 року в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідності висновків суду першої інстанції обставинам справи просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як слідує з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, податковим органом була проведена позапланова виїзна перевірка СФГ "Україна" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 року по 28.02.2012 року та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 28.02.2012 року. За результатами перевірки було складено Акт від 14.06.2012 року №19/23/30047540. Проведеною перевіркою у СФГ "Україна" встановлено наступні порушення: ст.7, ст.14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року №2535-ХІІ, п.286.2 ст.286, п.287.3, п.287.4 ст.287, п.57.1 ст.57, п.120.1. ст.120 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ щодо повноти нарахування та своєчасності сплати земельного податку за період, що перевірявся, та його заниження на загальну уму 7602,85 грн., в тому числі в 2012 році на суму 857,67 грн., 2010 році на суму 3332,18 грн., 2011 році на суму 3413,00 грн.; встановлено порушення п.49.1 ст.49, пп. 152.9 ст.152 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ, а саме: неподання податкових декларацій за землю за 2010 рік, 2011 р. та 2012 рік, п.7.1. ст.7, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, пп.9.1.1 п.9.1 ст. 9 п.19.2 ст.19 вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ІV від 22.05.2003 р. із змінами та доповненнями ст.167, п.168.1 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170, п.171.2 ст.171, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року, а саме: не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за здані в оренду громадянами земельні частки (паї) в умі 23307,62 грн., в тому числі за 2009 р. -6512,85 грн., 2010 р. -6195,15 грн., 2011 р. -10599,62 грн.
На основі складеного Акта перевірки 28.03.2012 року було прийнято податкові повідомлення-рішення №000092350, №0001551750.
Податковим повідомленням-рішенням Дубенської ОДПІ №000092350 форми "Р" від 28.03.2012 року позивачу визначено податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 10012,92 грн., за порушення ст.7, ст.14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року №2535-ХІІ, п.286.2 ст.286, п.287.3, п.287.4 ст.287, п.57.1 ст.57, п.120.1. ст.120 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року щодо повноти нарахування та своєчасності сплати земельного податку за перевіряємий період та його заниження на загальну суму 7602,85 грн., в тому числі в 2012 році на суму 857,67 грн., 2010 році на суму 3332,18 грн.. 2011 році на суму 3413,00 грн.
Як стверджується матеріалами справи, податковий орган на підставі довідки Рідківської сільської ради №2.13.136 від 05.03.2012 року, встановив, що за СФГ "Україна" обліковуються земельні ділянки (а.с.78). Разом з тим, податковий орган зазначає, що до перевірки надано договори оренди земельної частки (паю), укладені між СФГ "Україна" (Орендар) та фізичними особами (Орендодавцями), відповідно до яких орендар приймає в оренду земельні частки (паї) для с/г виробництва. Згідно умов вказаних договорів земельний податок за орендовану земельну частку (пай) сплачує "Орендар" у встановлений законодавством України термін. Перевіркою податкового органу, що проведена на СФГ "Україна" встановлено, що підприємством у період з 01.01.2010 року по 28.02.2012 року земельний податок за орендовану земельну ділянку (пай) не сплачено та звітність не подано.
Податковим повідомленням-рішенням Дубенської ОДПІ форми "Р" №0001551750 від 28.03.2012 року СФГ "Україна" визначено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб і сумі 29644,53 грн. та визначено порушення п.7.1 ст.7, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, пп.9.1 ст.9, п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ІV від 22.05.2003 р., п.119.2 ст.119, ст.167, п.168.1 ст.. 168, пп.170.1 ст.170, п.171.2 ст.171, п.176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-ІV.
Даним податковим повідомленням-рішенням податковий орган визначив СФГ "Україна" податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на підставі довідки Рідківської сільської ради та даних Управління Держкомзему у Радивилівському районі (а.с.78-82). У Акті перевірки податковий орган зазначає, що Рідківською сільською радою наданий перелік громадян-орендодавців земельних часток (паїв), що додається до акту.
З матеріалів справи слідує, що в ході проведення перевірки на адресу начальника управління Держкомзему у Радивилівському районі направлено запит №843/23 від 29.02.2012 року щодо надання інформації про наявність земельних ділянок по СФГ "Україна " за період з 01.01.2009 року по 01.01.2012 року.
Листом від 02.03.2012року управління Держкомзему у Радивилівському районі № 01-14/438 повідомило відповідача, що за СФГ "Україна" за період з 01.01.2009р. по 01.01.2012р. на території Рідківської сільської ради обліковуються наступні земельні ділянки
- станом на 01.01.2009р. обліковуються земельні ділянки площею 206,18 га, в тому числі - 2,51 га у приватній власності; - 47,49 га у постійному користуванні; в оренді 156,18га;
- станом на 01.01.2010р. обліковуються земельні ділянки площею 175,86 га, в тому числі - 2,51 га у приватній власності; - 47,49 га, у постійному користуванні; в оренді 125,86га;
- станом на 01.01.2011р. обліковуються земельні ділянки площею 170,11 га, в тому числі - 2,51 га у приватній власності; - 47,49 га, у постійному користуванні; в оренді 120,11га;
- станом на 01.01.2012р. обліковуються земельні ділянки площею 170,11 га, в тому числі - 2,51 га у приватній власності; - 47,49 га, у постійному користуванні; в оренді 120,11га,
Крім того довідкою Рідківської сільської ради № 2.13.136 від 05.03.2012 року підтверджено користування СФГ "Україна" вищезазначеними земельними ділянками (а.с.78).
В ході розгляду справи судом апеляційної інстанції з Рідкіської сільської ради витребувано Книгу реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв), з якої слідує, що з 2001 року позивач орендує земельні частки (паї) у громадян. Термін дії договорів оренди - 49 років.
Доказів щодо припинення дії вказаних договорів, про їх розірвання чи внесення змін до них в період, що охоплюється перевіркою, позивач суду не надав.
Відповідно до частини першої статті 116 ЗКУ юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗКУ, абаза результатами аукціону.
Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.116 ЗКУ).
Згідно зі статтею 125 ЗКУ право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (частина п'ята статті 126 ЗКУ).
Перевіркою, що була проведена податковим органом встановлено, що СФГ "Україна" у період з 01.01.2010 року по 28.02.2012 року земельний податок за орендовану земельну частку (пай) не сплачувало та звітність не подавало.
Відповідно до листа начальника управління Держкомзему у Радивилівському районі №01- 14/438 від 02.03.2012 року та довідки Рідківської сільської Ради №2.13.136 від 05.03.2012 року за СФГ "Україна" обліковуються вищезазначені земельні ділянки (2,51 га у приватній власності та 47,49 га у постійному користуванні з 01.01.2009 року по 01.01.2012 року, а також підприємство мало в оренді земельні ділянки станом на 01.01.2009 року - площею 156,18 га, станом а 01.01.2010 року - площею 125,86 га, станом на 01.01.2011 року - площею 120,11 га, станом на 01.01.2012 року - площею 120,11 га).
Статтею 206 ЗКУ визначено, що використання землі в Україні є платним. аналогічні приписи містить і ст.2 Закону України "Про плату за землю". Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, які надані в оренду, справляється орендна плата.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535-XII (який був чинний на час виникнення спірних правовідносин) податок за землю - це обов'язковий платіж, який справляється з юридичних ті фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Згідно статті 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Порядок обчислення плати за землю визначено статтею 7 Закону України "Про плату за землю".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Платники плати за землю (крім громадян) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленим податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (стаття 14 Закону України "Про плату за землю").
З матеріалів справи слідує та не заперечується представником позивача в судовому засіданні, що у період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року СФГ "Україна" не нараховано та не сплачено 3332,18 грн. земельного податку, яка складається з : 175,86 га (площа земельної ділянки) х (18947,94 грн. (нормативна грошова оцінка ) х 0,1% х 1 (коефіцієнт збільшення )= 3332,18 грн.
З 1 січня 2011 року введено в дію Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПКУ плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПКУ.
Відповідно до статті 269 ПКУ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності (стаття 270 ПКУ).
Порядок обчислення плати за землю визначено статтею 286 ПКУ.
Так, відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПКУ платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 271 ПКУ базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено, - площа земельних ділянок.
Згідно статі 272 ПКУ ставка податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках від їх нормативної грошової оцінки.
Враховуючи вищезазначені норми Податкового кодексу України та результати перевірки, що була проведена податковим органом, слідує, що у період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року СФГ "Україна" не нараховано та не сплачено 4270,67 грн. земельного податку, а саме: 170,11га (площа земельної ділянки) х (20064,00 грн. (нормативна грошова оцінка) х 0,1% (згідно ст. 272 ПКУ) х 1 (коефіцієнт збільшення ) = 3413 грн.; у період з 01.01.2012 року по 28.02.2012 року СФГ "Україна" не нараховано та несплачено 857,67 грн., а саме: 170,11 га (площа земельної ділянки) х (35232,38 грн. (нормативна грошова оцінка) х 0,1% (ст. 272 ПКУ) х 1 (коефіцієнт збільшення) = 5993,38 грн. (річна)
Оскільки 18.02.2012р. було розірвано договори оренди на 120,11га, що слідує з матеріалів справи, СФГ "Україна" необхідно було задекларувати та сплатити земельний податок за період з 01.01.2012 року по 18.02.2012 року 5993,38 грн.: 365 днів х 49 днів = 804,59 грн.
Крім того, за період з 19.02.2012 року по 28.02.2012 року СФГ "Україна" необхідно було задекларувати та сплатити земельний податок на 50 га, по яких договори оренди не розірвані: 50 га (площа земельної ділянки) х (35232,38 грн. (норматавна грошова оцінка) х 0,1% (ст. 272 ПКУ) х 1 (коефіцієнт збільшення )= 1761,62 грн. (річна); за період з 19.02.2012 року по 29.02.2012 року 1761,62 : 365 днів х 11 (днів ) = 53,08 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що позивачем допущено порушення вимог ст.7, ст.13, ст.14 Закону України "Про плату за землю" та пункт 286.1, пункт 286.2 ст.286, пункт 287.3, пункт 287.4 ст.287 пункт 57.1 ст. 57; пункт 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України щодо повноти нарахування та своєчасності сплати земельного податку за перевіряємий період СФГ "Україна", заниження податку на загальну суму 7602,85 грн., в тому числі в 2010 році - на суму 3332,18 грн., в 2011 році - на суму 3413 грн., 2012 році - на суму 857,67 грн.
Посилання представника позивача в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції на те, що СФГ "Україна" в період, що перевірявся, не здійснювало господарської діяльності, майно та землі СФГ перебували в користуванні третіх осіб, не можуть бути взяті до уваги, оскільки вказані обставини належними та допустимими доказами не доведено, будь-яких дій щодо розірвання, припинення, переукладення договорів оренди земельних часток (паїв) позивач суду не надав.
Судом також встановлено, що з метою отримання інформації про наявність земельних ділянок, в тому числі орендованих у громадян земельних часток (паїв), податковим органом було направлено запит Управлінню Держкомзему у Радивилівському районі Рівненської обл. вих. №843/23/23-06 від 29.02.2012 року (а.с.71) Отриманою відповіддю, від 02.03.2012 року повідомлено, що відповідно до земельно-облікових даних форми 6-зем за СФГ "Україна" на території Рідківської сільської ради обліковуються орендовані у громадян земельні частки (паї).
На підставі наданої довідки Рідківської сільської Ради вих. №2.13-136 від 05.03.2012р. встановлено, що в періоді, який перевірявся, за СФГ "Україна" обліковувались земельні частки (паї) згідно укладених договорів оренди громадян орендодавців, які були анульовані 18.02.2012 року.
Для встановлення переліку громадян-орендодавців, які заключали договори оренди з СФГ "Україна" направлено запит голові Рідківської сільської Ради вих. №94/17-282 від 13.03.2012 року (а.с.74).
Список громадян-орендодавців земельних часток (паїв) наданий Рідківською сільською Радою врахований та використаний в ході проведення перевірки (а.с.80-82).
У відповідності до Указу Президента України "Про внесення змін до етапі 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року №92" №830 від 13.09.2002 року (надалі Указ) - одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки визнано забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 1,5 відсотка визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
В періоді з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року згідно пп.9.1.1 п.9.1 ст.9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) є орендар, в даному випадку селянське - фермерське господарство "Україна". Відповідно до ч.2 даної статті об'єкт оподаткування податком з доходів фізичних осіб визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу, встановленої законодавством з питань оренди землі.
В періоді з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року фермерським господарством було укладено 41 договір оренди земельних часток (паїв) з 41 громадянином вартістю 43419,00 грн., що становить не менше 1,5 відсотка від вартості земельного паю відповідно до вищезазначеного Указу.
В періоді з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року фермерським господарством було укладено 39 договорів оренди на земельні частки (паї) з громадянами вартістю 41301 грн., що становить більше 1,5 відсотків від вартості земельного паю відповідно до вищезазначеного Указу.
В період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року згідно пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) є орендар, в даному випадку позивач СФГ "Україна". Відповідно до абз. 2 даного підпункту об'єкт оподаткування податком з доходів фізичних осіб визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
В період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року фермерським господарством було укладено 41 договір оренди на земельні частки (паї) з громадянами вартістю 70664,10 грн., що становить 3 відсотки від вартості земельного паю відповідно до вищезазначеного Указу.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів на підтвердження обставин, викладених в апеляційній скарзі позивач суду не надав.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушення п.7.1 ст.7, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, пп.9.1.1 п.9.1 ст.9, п.19.2 ст.19 вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" та ст.167, п. 168.1 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170, п. 171.2, п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України СФГ "Україна" мало місце, оскільки підприємством не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів (на доходи) фізичних осіб за здані в оренду земельні частки (паї) в сумі 23307,62 грн., в тому числі за 2009р. - 6512,85 грн., 2010р. - 6195,15 грн., 2011р. - 10599,62 грн., а тому оспорювані податкові повідомлення-рішення винесені повноважним органом, законно та обґрунтовано, на підставі висновків про порушення податкового законодавства, які підтверджені документально.
З огляду на те, що податковий орган під час прийняття податкових повідомлень-рішень №000092350, №0001551750 від 28.03.2012 року діяв на підставі, в межах повноважень та в спосіб визначений чинним законодавством, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо правомірності останніх.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 27.06.2012 року прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Україна" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" червня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" березня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Селянське (фермерське) господарство "Україна" с.Рідків,Радивилівський район, Рівненська область,35514
3- відповідачу Дубенська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області вул.Грушевського , 134,м.Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35600