Постанова № 29813287, 13.02.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2013
Номер справи
0870/12559/12
Номер документу
29813287
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2013 року 12:31Справа № 0870/12559/12 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Стрельнікової Н.В.

при секретарі Чистяковій К.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації

«Запоріжгаз», м. Запоріжжя,

до: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Запорізької області Державної податкової служби, м. Запоріжжя,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

за участю представників сторін:

від позивача: Мироненко І.М., за довіреністю № 01/002 від 02.01.2013,

Свідерський К.Е., за довіреністю № 01/0005 від 02.01.2013,

від відповідача: Лисенко О.В., за довіреністю № 58/8/10 від 01.06.2012,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (далі - позивач, ПАТ «Запоріжгаз») звернулося із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач, СДПІ), в якому просить суд визнати дії відповідача з нарахування пені з податку на прибуток у сумі 4 959 240,40 грн. протиправними; зобов'язати відповідача скасувати в картці особистого рахунку з податку на прибуток ПАТ «Запоріжгаз» пеню в сумі 4 959 240,40 грн.

В обґрунтування позову посилається зокрема на те, що по-перше, пеня, передбачена п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, на думку позивача починає нараховуватися з періоду визначення податкового зобов'язання, встановленого в акті перевірки, в той час як відповідачем за актом перевірки від 31.08.2009 нарахована пеня починаючи з 20.08.2007р., по-друге, склад порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді пені згідно норм ПК України, був відсутній у Законі №2181, по-третє, позивач не згоден з розміром нарахованої пені та методикою її нарахування, по-четверте, позивач зазначає про нарахування позивачем пені з податку на прибуток у розмірі 80 650,49 грн. без будь-якого повідомлення про таке нарахування та надання відповідного розрахунку.

У судових засіданнях представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, зазначених у позові, наполягають на задоволенні позову та скасуванні оскаржуваних рішень.

Відповідач адміністративний позов не визнає. У письмових запереченнях посилається на той факт, що Податковим кодексом України не встановлено винятків щодо порядку або строків сплати для податкових зобов'язань, які були занижені до набрання чинності цим кодексом та узгоджені в період його дії, отже пеня не підлягала б сплаті лише у випадку сплати податкового зобов'язання до 00.01.2011 року. Також відповідач посилається на той факт, що чинним законодавством не передбачено обов'язок податкового органу додатково повідомляти платника податків про нарахування пені та відображення її у картці особистого рахунку.

Вислухав пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

Розглянув матеріали справи, суд встановив:

Листом вих. № 6725/10/2811 від 26.11.2012р. відповідач повідомив позивача про те, що за наслідками судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 11.09.2009 року (акт від 31.08.2009р. № 144/08-05/03345716 за період з 01.04.2007р. по 31.03.2009р.) Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом прийнято постанову від 08.11.2012 року, відповідно до якої визнано на користь СДПІ донараховані ПАТ «Запоріжгаз» суми податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 350 097,75 грн.

Також вищезазначеним листом відповідачем було повідомлено позивача про те, що відповідно до вимог п.п. 129.1.2 п. 129.1 та п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України, у день настання строку погашення вищезазначеного податкового зобов'язання, на суму заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та судового оскарження) СДПІ нараховано пеню у розмірі 4 878 589,91 грн.

Так, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя було проведено виїзну планову перевірку ВАТ «Запоріжгаз» з питань дотримання останнім вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 31.03.2009, за результатами якої було складено акт перевірки № 144/08-05/03345716 від 31.08.2009. На підставі наведеного акту перевірки, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000850805/0 від 11.09.2009, яким ВАТ «Запоріжгаз» визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 9 340 326,30 грн., в тому числі 2 629 976,56 грн. за основним платежем, 6 710 350,30 грн. за штрафними санкціями.

За наслідками судового оскарження позивачем вищезазначеного податкового повідомлення-рішення, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2011 по справі №2а-756/10/0870, залишеної без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2012р. було визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000850805/0 від 11.09.2009, прийняте СДПІ частково на суму 8 806 195,67 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 279 878,25 грн., за штрафними санкціями у сумі 6 528 317,42 грн.

Крім того, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя було проведено планову документальну перевірку ВАТ «Запоріжгаз» з питань дотримання останнім вимог податкового законодавства за період з 01.07.2001 по 30.06.2003, за результатами якої було складено акт № 12/03345716/33-2 від 05.07.2004. На підставі наведеного акту перевірки, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000300302/0 від 07.07.2004, яким ВАТ «Запоріжгаз» визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 70 908 771,12 грн., в тому числі 35 454 385,56 грн. за основним платежем, 35 454 385,56 грн. за штрафними санкціями.

За наслідками судового оскарження позивачем вищезазначеного податкового повідомлення-рішення, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2012р. по справі №2а-1552/09/0870 було скасовано постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04.06.2009р. по зазначеній справі та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000300302/0 від 07.07.2004р., прийняте СДПІ в частині визначення суми податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 35 374 860,60 та застосування штрафних санкцій у розмірі 35 374 860,60 грн.

За даними облікової картки позивача з податку на прибуток, пеню з податку на прибуток у розмірі 4 878 589, 91 грн. позивачеві було нараховано у зв'язку з несвоєчасною сплатою зобов'язань з податку на прибуток, донарахованих податковим повідомленням-рішенням № 0000850805/0 від 11.09.2009. Згідно наданого відповідачем суду розрахунку зазначеної суми пені судом з'ясовано, що пеня нараховувалась позивачем лише на ті суми занижень податкових зобов'язань, які були встановлені у акті перевірки № 144/08-05/03345716 від 31.08.2009 та факт наявності яких було підтверджено ухвалою Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду від 08.11.2012р. по справі №2а-756/10/0870.

Пеню з податку на прибуток у розмірі 80650,49 грн. за даними облікової картки позивача з податку на прибуток, позивачеві було нараховано у зв'язку з несвоєчасною сплатою зобов'язань з податку на прибуток, донарахованих податковим повідомленням-рішенням № 0000300302/0 від 07.07.2012. Згідно наданого відповідачем суду розрахунку зазначеної суми пені судом з'ясовано, що пеня нараховувалась позивачем лише на ті суми занижень податкових зобов'язань, які були встановлені у акті перевірки № 12/03345716/33-2 від 05.07.2004 та факт наявності яких було підтверджено постановою Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду від 07.06.2012р. по справі №2а-1552/09/0870.

Відповідно до п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, пеня нараховуєтсья у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до п.п. 129.1 3 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Згідно п. 129.4 ст. 129 ПК України, пеня визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Відповідачем у відповідності із п.п. 129.1.2. п. 129.1 ст. 129 ПК України нараховано пеню за весь період заниження податкових зобов'язань (в тому числі за період часу до 01.01.2011) та на суми таких занижень. При цьому механізм нарахування відповідачем позивачеві суми пені, передбаченої п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, відповідає прикладу нарахування пені у разі виявлення заниження податкового зобов'язання, наведеному у Додатку 2 до Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України № 953 від 17.12.2010

Разом з тим, у період до 01.01.2011 року, тобто до набрання чинності Податковим кодексом України, порядок нарахування пені визначався Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі - Закон №2181).

Відповідно до приписів ст. 16 Закону №2181-ІІІ, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ, нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Отже у періоді існування занижень відповідачем податкових зобов'язань, донарахованих податковим органом, діяв порядок нарахування пені, який передбачався до 01.01.2011 Законом №2181-ІІІ та з 01.01.2011 - Податковим кодексом України.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до частини другої статті 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Таким чином оскільки у період часу до 01.01.2011р. несплата суми занижень податкових зобов'язань, у тому числі тих, які не є узгодженими в установленому законом порядку, не визначалось Законом як порушення, то нарахування відповідачем позивачеві суми пені у період до 01.01.2011 року є неправомірним.

Разом з тим, з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, у тому числі і приписи п.п. 129.1 2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, яким з цього часу вже визнано як порушення несплату суми занижень податкових зобов'язань, у томі числі тих, які не є узгодженими у встановленому законом порядку. Отже, враховуючи триваючий характер зазначеного порушення (несплата відбувається щодня) суд вважає правомірним нарахування відповідачем позивачу суми пені, передбаченої п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України у період часу з 01.01.2011р.

Згідно наданого відповідачем суду розрахунку пені, у разі її нарахування у період часу з 01.01.2011р. сума пені за повідомленням-рішенням № 0000300302/0 від 07.07.2004 складає 12 397,73 грн., за податковим повідомленням-рішенням № 000850805/0 від 11.09.2009 - 2 053 390,37 грн. Відповідно неправомірним є нарахування відповідачем позивачеві пені у розмірі 4 959 240,40 грн. - (12 397,73 грн. + 2 053 390,37 грн.) = 2 893 452,30 грн.

Окрім того, зважаючи на той факт, що ані діючою на час розгляду справи Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України N 276 від 18.07.2005, ані Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України № 953 від 17.12.2010, не передбачений окремо обов'язок податкових органів самостійно скасувати в картці особового рахунку платника податку суму пені, нарахування якої визнано рішенням суду неправомірним, суд вважає за необхідне задовольнити частково пункт 2 позовних вимог та з метою захисту порушених прав та законних інтересів позивача зобов'язати відповідача скасувати в картці особового рахунку Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» суму неправомірно нарахованої пені з податку на прибуток у розмірі 2 893 452 гривні 30 копійок.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити окремо щодо доводів позивача про ненадання відповідачем позивачу будь-яких розрахунків пені та неповідомлення про нарахування пені у розмірі 80 650,49 грн., що направлення податковим органом відповідних розрахунків або повідомлень не передбачено чинним Законодавством, у тому числі приписами Податкового кодексу України та Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України № 953 від 17.12.2010.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що відповідачем неправомірно було нараховано позивачу суму пені, передбаченої пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України у розмірі 2 893 452,30 грн., відповідно сума неправомірно нарахованої пені підлягає скасуванню відповідачем у картці особового рахунку платника податку - позивача по справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Запорізької області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Запорізької області Державної податкової служби з нарахування Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» пені з податку на прибуток у розмірі 2 893 452 гривні 30 копійок.

Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Запорізької області Державної податкової служби скасувати в картці особового рахунку Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» суму нарахованої пені з податку на прибуток у розмірі 2 893 452 гривні 30 копійок.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» 1073 гривні 00 копійок судового збору.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова буде складена в повному обсязі у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.

Суддя Н.В. Стрельнікова