Україна
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2013 р. справа № 407/436/2012
п/с № 2/174/54/2013
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
в складі: головуючого судді Шаповала Г.І.
при секретарі Кудіній Н.І.
з участю:
представників відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, Управління архітектури, капітального будівництва і житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, - про захист прав споживача,
У С Т А Н О В И В:
Згідно позову, що надійшов до суду 21.05.2012 р., та змінам до нього від 08.08.2012 р. (а.с. 28), позивач, керуючись ст.ст.4,22 Закону України «Про захист прав споживачів», ст.ст. 3,109 ЦПК України, ст.ст. 1,7,13,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 11,15,16,23,509,525,1167,1190 ЦК України, прохає:
- захистити її права споживача, зобов'язавши відповідачів в п'ятиденний строк, після вступу рішення про це в законну силу, виконати капітальний ремонт покрівлі будинку АДРЕСА_2;
- стягнути на її користь в солідарному порядку з відповідачів грошову компенсацію в розмірі 10 000.00 гривень за спричинену їй тривалим порушенням Закону «Про захист прав споживачів» моральну шкоду.
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що вона на підставі договору міни жилого будинку садибного типу на квартиру від 20.08.2009 року, є власником квартири АДРЕСА_1.
Зазначена квартира складається з двох житлових кімнат і підсобних приміщень (кухні, ванної кімнати, туалету) загальною площею - 41,7 кв.м. Дана квартира знаходиться на 4 поверсі чотирьохповерхового будинку. У свою чергу будинок є власністю територіальної громади м. Вільногірська, інтереси якої представляє відповідач, виконавчий комітет Вільногірської міської ради, і перебуває на балансі відповідача, КП «Жилсервіс».
Згідно ч.1 ст.5 ЖК України, Державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Тобто будинок знаходиться у віданні відповідача, Вільногірської міської ради. З часу придбання нею квартири у власність, тобто з серпня 2009 року, покрівля будинку АДРЕСА_2 прийшла в непридатність (протікає), через що атмосферні опади потрапляють в її квартиру, що підтверджується крім іншого актом від 27.04.2011 року, складеним за участю представників відповідача, КП «Жилсервіс», актом від 19.04.2011 року, складеним депутатом Вільногірської міської ради, ОСОБА_5, актами від 31.10.2011 року, від 12.04.2012 року, складеними депутатом Вільногірської міської ради, ОСОБА_6
Вона протягом 2009,2010,2011,2012 років неодноразове зверталась до відповідачів з проханням виконати ремонт покрівлі будинку АДРЕСА_2 над її квартирою, однак весь час отримувала від відповідачів відповіді, спочатку, що ремонт буде виконаний, а потім, що коштів на ремонт покрівлі не має.
Так нею отримана відповідь від КП «Жилсервіс» від 19.05.2011 року № 1643, згідно до якої їй повідомляють, що ремонт покрівлі її будинку включено до плану робіт на серпень 2011 року. Однак ні в 2011 році або 2012 році, ремонт покрівлі виконаний не був. В 2011 році нею було отримано ще дві відповіді відповідача КП «Жилсервіс». В цих відповідях від 14.07.2011 року, № 2317 та від 15.09.2011 року, № 3095, відповідач, КП «Жилсервіс» посилається на те, що у нього відсутні кошти на ремонт покрівлі будинку АДРЕСА_2, та повідомляє, що у разі створення товариства співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 вона отримає позачергове право на ремонт покрівлі цього будинку. В квітня 2012 року, нею отриманий останній лист від відповідача КП «Жилсервіс», датований 24.04.2012 року, № 1015, із змісту якого слідує, що ремонт покрівлі буде виконаний у 2011 - 2014 році, при наявності фінансування.
Таким чином близько 4-х років, через пошкодження покрівлі будинку, відбувається затікання атмосферних опадів (дощу, снігу) в належну їй квартиру, завдаючи їй тим самим побутові незручності, та майнову і моральну шкоду, а відповідачі не бажають виконувати свої обов'язки щодо належної якості комунальної послуги, яка їй надається, та щодо утримання своєї власності в належному стані.
Позивачка вважає, що відповідачі повинні провести капітальний ремонт покрівлі будинку АДРЕСА_2 в м. Вільногірську, та відшкодувати їй заподіяну моральну шкоду, з наступних підстав.
Згідно ст.ст. 1, 13, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», та договору N° 327 від 15.09.2009 року «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», відповідач, КП «Жилсервіс» є стороною представником послуг, які надаються їй як споживачеві, за місцем розташування житлового будинку, в якому знаходиться належна їй на праві власності квартира, і зобов'язаний утримувати будинок в технічно справному стані. Вона, в свою чергу, зобов'язана своєчасно вносити на рахунок цього відповідача, плату за такі послуги. Вона повністю і належним чином виконує свої зобов'язання по сплаті житлово-комунальних платежів, тобто своєчасно вносить плату, в свою чергу, відповідач, КП «Жилсервіс» порушує свої обов'язки передбачені договором та спеціальними нормативно-правовими актами, в тому числі порушує норми Закону України «Про захист прав споживачів».
Виходячи з пункту 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 р. № 572 (з наступними змінами) передбачено, що вона маю право на своєчасне отримання житлово - комунальної послуги належної якості.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів», вона як споживач, має право вимагати від відповідача, КП «Жилсервіс», щоб якість наданої їй послуги у вигляді обслуговування багатоквартирного будинку, в якому знаходиться належна їй квартира, відповідала нормативним документам, визначальним, що технічний стан покрівлі багатоквартирних будинків не повинний знаходитися в такому стані, коли атмосферні опади потрапляють в житлове приміщення і приводять його в непридатність для використання за прямим призначенням (для проживання).
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.
Згідно п.2 ч.1 ст.15 ЖК України, виконавчі комітети районних, міських, районних у містах Рад, на території району, міста, району в місті: керують житловим господарством, забезпечують належний технічний стан, капітальний і поточний ремонт житлового фонду, що є у віданні Ради. Відсутність необхідних коштів не може бути підставою для бездіяльності відповідачів по ремонту покрівлі будинку над її квартирою, оскільки відповідачі в силу договору, норм закону і підзаконних нормативно-правових актів, зобов'язані утримувати будинок в технічно справному стані. Невиконання цього зобов'язання не може бути мотивовано безгрошів'ям боржників, як це передбачено ст.ст. 11,509,525 ЦК України, які забороняють односторонню відмову від виконання зобов'язання.
Відповідно до додатку 3 до пункту 2.1.5 Правил утримання жилих будинків та при будинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року, граничний термін невідкладної ліквідації виявлених несправностей елементів жилих будинків при протіканні покрівлі будинку з використанням руберойду становить 5 діб.
В свою чергу, відповідач, виконавчий комітет, який представляє в силу закону власника будинку в якому знаходиться належна їй квартира, на підставі ст. 322 ЦК України, яка встановлює обов'язок власника утримувати належне йому майно, та ст. 319 ГК України, яка встановлює, що власність зобов'язує, і власник не може використовувати право власності на шкоду інтересам громадян, не забезпечив належне утримання та капітальний ремонт покрівлі даного будинку, внаслідок чого їй заподіяна шкода.
Таким чином, відповідачі в силу ст.1190 ЦК України, зобов'язані нести солідарну відповідальність щодо відшкодування їй моральної шкоди, оскільки саме спільною неправомірною бездіяльністю з боку відповідачів їй протягом більше трьох років спричиняється моральна шкода, та повинні солідарно виконати капітальний ремонт покрівлі будинку.
Внаслідок не виконання відповідачами своїх обов'язків по ремонту покрівлі будинку АДРЕСА_2 в м. Вільногірську, відповідачами завдано їй моральну шкоду, яка має вираз у тому, що вона відчуває душевні страждання від того, що відповідачі зневажають її права як споживача, і не виконують покладені на них обов'язки з утримання житлового будинку АДРЕСА_2 в технічно справному стані, що призвело до того, що вона страждає, як власник належної їй квартири № 31, яка знаходиться в цьому будинку. Оскільки вже близько 4-х років, не може скористатися своїм правом нормального користування житлом тому, що умови проживання і користування квартирою не відповідають мінімальним нормам, встановленим законодавством України, в тому числі побутовим (відсутність можливості використовувати житлове та підсобні приміщення в повному обсязі, як це передбачено для споживачів), санітарно - гігієнічним (проживання в сирій квартирі, покритої грибками цвілі).
Моральну шкоду завдану їй відповідачами, вона оцінює в грошовому вимірі в 10 000 гривень, яку, вона вважає, відповідачі повинні відшкодувати їй в солідарному порядку, так як спільно спричинили їй цю шкоду про що вона вже вказувала вище.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів», споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону. Згідно ч,2 ст.16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути: примусове виконання обов'язку в натурі.
Згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», п.7 ст.5 Закону України «Про судовий збір», вона звільнена від сплати судового збору за подачу цього позову.
Згідно ухвали Вільногірського міського суду від 24.10.2012 р., за клопотанням позивачки, до участі у справі в якості співвідповідача залучене Управління архітектури, капітального будівництва і житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області. (а.с.69)
В судове засідання позивачка не з'явилася, але надала заяву про розгляд справи за її відсутності, де зазначила, що позовні вимоги та їх обґрунтування вона підтримує в повному обсязі. Разом, з тим, раніше, в судовому засіданні, позивачка додатково пояснила, що капітальний ремонт покрівлі будинку ні разу не проводився. На початку вересня 2011 р. вона зверталася до міського голови м. Вільногірська та КП «Жилсервіс» з проханням надати їй дозвіл на ремонт покрівлі будинку над її квартирою за рахунок власних коштів. Оскільки ніякої відповіді вона не отримала, то через деякий час придбала будівельні матеріали на суму 1200 грн.: руберойд, цемент, штукатурку, найняла робітників і провела ремонт покрівлі та карнизу над своєю квартирою. Проте цього ремонту було недостатньо, волога після опадів в меншій кількості, але все одно потрапляли через покрівлю та стіну в квартиру. Також вологою пошкоджено і балкон. Інші мешканці будинку також неодноразово зверталися до відповідачів з скаргами на протікання покрівлі. Стосовно поточного ремонту покрівлі, який начебто був проведений КП «Жилсервіс», то вона не визнає цього факту тому, що волога продовжує проникати в її квартиру. Згідно письмового пояснення (а.с.171) позивачка вважає, що через недбалу роботу комісії КП «Жилсервіс» для будинку АДРЕСА_2 не виділяються кошти для капітального ремонту покрівлі даху.
Представник відповідачів - Вільногірської міської ради та виконавчого комітету Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, ОСОБА_1, в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі. Із її пояснень витікає, що є міська Програма реформування житлово-комунального господарства, але спірний будинок не включений до цієї програми, оскільки є інші будинки, стосовно яких є більша необхідність в їх ремонті. Тому кошти на капітальний ремонт покрівлі цього будинку не виділялися. Такого ремонту потребують багато інших будинків, тому є певна черговість виділення коштів. Питання першочерговості виділення коштів на ремонт вирішує міська рада на підставі звернення КП «Жилсервіс», як балансоутримувача жилого фонду, та подань Управління архітектури, капітального будівництва та ЖКГ. Кошти виділяються в межах міського бюджету. Стосовно відшкодування моральної шкоди, то позивачка не довела факт та розмір заподіяної їй, як споживачу послуг, моральної шкоди.
Представник відповідача - Управління архітектури, капітального будівництва і житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області (УАКБ і ЖКГ), ОСОБА_3, в судовому засіданні позов не визнав в повному обсязі. З його пояснень витікає, що УАКБ і ЖКГ не є надавачем послуг. КП «Жилсервіс», як балансоутримувач жилого фонду, повинне складати дефектні акти і звертатися до УАКБ і ЖКГ, яке, в свою чергу, звертається до міської ради. Міська рада, відповідно до наявності коштів, виділяє їх на капітальний ремонт покрівлі будинків. Проведення капітального ремонту покрівлі потребує будівельної експертизи, складання проекту та кошторису, тому термін 5 днів для його проведення є неможливим.
Представник відповідача - комунального підприємства «Жилсервіс» (КП «Жилсервіс») Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, ОСОБА_2, в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі. Із її пояснень витікає, що КП «Жилсервіс» надає житлово-комунальні послуги відповідно до встановлених тарифів, жоден із яких не містить в собі кошти, потрібні на проведення капітального ремонту покрівлі житлових будинків. Проведення капітального ремонту не передбачено переліком житлово-комунальних послуг. Підприємство не може самостійно приймати рішення про проведення капітального ремонту. В той же час, всі обов'язки з утримання житлового фонду підприємство виконує, оскільки КП «Жилсервіс» проводило поточний ремонт покрівлі спірного будинку, надало подання до УАКБ і ЖКГ про включення спірного будинку до міської програми стосовно проведення капітального ремонту покрівлі, але питання про виділення для цього коштів вирішує міська рада.
Із показань свідка ОСОБА_7, який є сватом ОСОБА_4, витікає, що він на прохання ОСОБА_4 в кінці вересня-на початку жовтня 2011 р. здійснив ремонт карнизу над квартирою АДРЕСА_1, а саме, поклав на розчину 5-6 цеглин, окрім того, під вікном у великій кімнаті заклав отвір, що виник внаслідок дії вологи, поклавши на розчині близько 30 цеглин, відремонтував вихід на дах, поклавши на розчині 3-4 цеглини, щоб вода з покрівлі не проникала в під'їзд. Ще до цього, також в кінці вересня 2011 р. він був свідком того, як ОСОБА_4 найняла двох мужчин, які відремонтували покрівлю над її квартирою, поклавши рубіпласт на площі близько 20 кв. м.
Із показань свідка ОСОБА_8, який є сусідом ОСОБА_4, витікає, що він знає ОСОБА_4 близько одного року. На прохання ОСОБА_4 в квітні 2012 р. він заходив її квартиру і бачив, як протікає дах над її квартирою і вода проникає в її квартиру через стелю та стіни в спальні і кухні. Йому відомо, що ОСОБА_4 наймала робітників і робила ремонт покрівлі і карнизу, він особисто піднімався на дах і бачив цей ремонт.
Із показань свідка ОСОБА_9, яка є інженером житлово-експлуатаційної служби КП «Жилсервіс», витікає, що в квітні 2012 р. вона приймала участь в комісійному обстеженні квартири ОСОБА_4 за її заявою. При цьому вологої затічності не було, але були сухі сліди затічності. Було виявлено просідання покрівлі. І КП «Жилсервіс» і ОСОБА_4 виконували роботи з ремонту покрівлі, приблизно в жовтні 2011 р. Покрівля будинку АДРЕСА_2 потребує капітального ремонту з 2010 року. Капітальний ремонт покрівлі проводиться відповідно до міської програми «Реформування і розвиток житлово-комунального господарства м. Вільногірська на період 2011-2014 роки». Раніше подібна програма називалася «Дім». В кінці 2012 року було направлено подання до УАКБ і ЖКГ стосовно проведення капітального ремонту покрівлі будинку АДРЕСА_2.
Згідно копії договору міни від 20.08.2009 року та копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.09.2009 р., квартира АДРЕСА_1, в цілому, належить ОСОБА_4. (а.с.5,6, 35,36)
Згідно копій актів від 19.04.2011 р.,31.10.2011 р., 12.04.2012 р., зазначено наявність в квартирі АДРЕСА_1, сліди пошкоджень від дії вологи. (а.с.7-10, 39-42)
Згідно копії договору № 327 від 15.09.2009 року про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між КП «Жилсервіс» та ОСОБА_4: п.1. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому будинку АДРЕСА_2 у м. Вільногірську, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором.; п.13, п/п 1. виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасне надання послуг належної якості згідно із законодавством. (а.с11-12,37-38)
Згідно копії листа КП «Жилсервіс» на адресу ОСОБА_4 від 19.05.2011 р., повідомляється на її лист від 11.05.2011 р., що поточний ремонт крівлі та цегляної кладки стіни її будинку включені в план робіт і будуть виконані в серпні 2011 р. (а.с.13,45)
Згідно копії листа КП «Жилсервіс» на адресу ОСОБА_4 від 14.07.2011 р., пропонується створити об'єднання співвласників квартир, внаслідок чого буде приорітет в фінансуванні ремонтних робіт. (а.с.14,43)
Згідно копії листа КП «Жилсервіс» на адресу ОСОБА_4 від 15.09.2011 р., повідомляється про джерело коштів на поточний ремонт покрівлі та наявність боргу у ОСОБА_4 з оплати послуг. (а.с.15,46,188)
Згідно копії листа КП «Жилсервіс» на адресу ОСОБА_4 від 24.04.2012 р., повідомляється на її лист від 17.04.2012 р., що ремонт цегляної кладки стіни включено до Програми «Реформування та розвиток житлово-комунального господарства м. Вільногірська на 2011-2014 р.» і буде виконаний при наявності фінансування, поточний ремонт покрівлі включено в план робіт на 2012 р. (а.с.16, 44)
Згідно копій заяв ОСОБА_4 на ім'я міського голови та КП «Жилсервіс» від 01.09.11 р., зазначено прохання надати дозвіл, терміном за 5 днів, на виконання поточного ремонту м'якої крівлі даху над її квартирою за власні кошти. (а.с.53,54)
Згідно копій товарних чеків від 06.09.2011 р., 18.09.2011 р., 14.09.2011 р., оплачено вартість будівельних матеріалів: євроруберойд - 1000.00 грн., цемент - 106.00 грн., Старт, Фасад, Фініш - 93.00 грн. (а.с.55)
Згідно копії акту від 14.07.2011 р. та фото, зазначено наявність в квартирі АДРЕСА_1, пошкоджень від дії вологи. (а.с.56,57
Згідно копії заяви ОСОБА_4 на адресу КП «Жилсервіс» від 18.04.2012 р., зазначено прохання поновити поточний ремонт крівлі та стічних споруд даху над її квартирою. (а.с.58)
Згідно копії рішення Вільногірської міської ради від 24.10.2012 р. № 988-43/VI, затверджено Положення про Управління архітектури, капітального будівництва та ЖКГ. (а.с.73)
Згідно копії Положення про Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, затвердженого рішенням сесії Вільногірської міської ради 24.10.2012, скорочена назва УАКБ та ЖКГ, зазначено наступне:
п.2.1.2 Основними завданнями у сфері житлово-комунального господарства Управління є: забезпечення в межах своїх повноважень додержання суб'єктами господарювання вимог нормативно-правових актів з питань утримання та експлуатації житлового фонду, що перебуває у комунальній власності міста;
п.2.1.6 виконання завдань з будівництва, ремонту та благоустрою житлових будинків .... та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету після затвердження відповідних програм рішенням сесії Вільногірської міської ради Дніпропетровської області;
п.2.1.17 організовує та забезпечує роботи з питань балансоутримання та оперативного управління житловим фондом Вільногірської міської ради. (а.с.74-111)
Згідно копії Статуту комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, затвердженого рішенням Вільногірської міської ради № 449-23/VI від 17.11.2011 р., скорочена назва - КП «Жилсервіс», зазначено:
п/п2.1 п.2. Метою діяльності Підприємства є надання фізичним та юридичним особам житлово-комунальних послуг;
п/п2.2 п.2. Предметом господарської діяльності Підприємства для реалізації зазначеної мети є: абз.2 - управління житловим фондом; абз.3 - обслуговування та ремонт об'єктів житлового фонду, прибудинкових територій, внутрішньобудинкових сантехнічних систем, конструктивних елементів та інженерних систем будинків, інженерного обладнання;
п/п 3.3 п.3. зазначено вісім видів джерел формування майна Підприємства;
п/п 4.1 п.4. Управління Підприємством здійснюють: - виконавчий комітет Вільногірської міської ради; - директор;
п/п 4.2 п.4. Вищим органом управління Підприємством є Вільногірська міська рада. (а.с.114-121).
Згідно копії акту від 20.04.2012 р. проведено огляд покрівлі над АДРЕСА_1 та виявлено просідання покриття на площі 0.3 м. х10 м., що перешкоджає стіканню води після осадків; виявлено пошкодження цегельної кладки стіни на площі 3 кв. м. (а.с.122)
Згідно копії акту від 20.04.2012 р. в АДРЕСА_1 сухі сліди затічності: в кімнаті - на площі 20%, в спальній кімнаті - на площі 15%, в кухні - на площу 10%. (а.с.123)
Згідно копії рішення виконавчого комітету Вільногірської міської ради від 02.02.2009 р. № 44, встановлено тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку в залежності від інженерного обладнання та індивідуальних характеристик будинку з 01.02.2009 р., згідно додатку 1, та перелік робіт з обслуговування та поточного ремонту житлового фонду, згідно додатку 2, де в розділі 1 п/п.1.1 зазначено ремонт м'якої покрівлі - до 10% від загальної площі покрівлі. (а.с.124-127)
Згідно копії рішення виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 3 від 20.01.2010 р., КП «Жилсервіс» визначено виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та з вивезення твердих побутових відходів від населення приватного сектору, з оплатою послуг згідно тарифів, встановлених рішенням виконкому від 02.02.2009 р. № 44 «Про встановлення тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Вільногірську». (а.с.128)
Згідно копії листа на адресу міністра регіонального розвитку будівництва та ЖКГ України, від 19.09.2011 р., зазначена скарга мешканця АДРЕСА_1, ОСОБА_10, на те, що, приблизно, 4 роки назад дах будинку прийшов в непридатність, волога з даху потрапляє в квартири, а КП «Жилсервіс» не вживає заходів до його ремонту. (а.с.137-138)
Згідно листа КП «Жилсервіс» на адресу ОСОБА_10 повідомляється, що ремонт над квартирою № 31 виконано в першій декаді жовтня 2011 року, як і було заплановано. (а.с.139)
Згідно копії листа заступнику голови - керівнику апарату Дніпропетровської облдержадміністрації від міського голови м. Вільногірська, зазначено, що поточний ремонт покрівлі житлового будинку АДРЕСА_2 в м. Вільногірську станом на 28.10.2011 р. виконано працівниками КП «Жилсервіс» при активній участі мешканців будинку. (а.с.140)
Згідно довідки КП «Жилсервіс» від 05.12.12 р., копій актів виконаних робіт, копій договорів підряду, зазначено види робіт в період з 01.09.09 р. по 31.12.2011 р. по житловому будинку АДРЕСА_2 в м. Вільногірську, в тому числі над квартирою № 31. (а.с.143-165)
Згідно копії акту від 28.12.2012 р. обстеження АДРЕСА_1 під час танення снігу виявлено вологі сліди затічності: в кімнаті, спальні, та кухні, висновок: потрібно провести поточний ремонт м'якої покрівлі даху, стічних споруд та кладки карнизу. (а.с.172)
Згідно копії акту від 19.12.2012 р. в АДРЕСА_1 сухі сліди затічності: в кімнаті - на площі 1 м.х 1.20м., в спальній кімнаті - на площі 10%, в кухні - на площу 10%. (а.с.190)
Згідно пропозицій на виконання капітальних ремонтів м'якої покрівлі в житловому фонді КП «Жилсервіс» в 2013 році, зазначено в списку 2, порядковий номер 3, будинок АДРЕСА_2, на площі -680 кв.м. на орієнтовну вартість 163200 грн. (а.с.191-200)
Згідно квитанцій про сплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_4 сплатила надлишково 526 грн. станом на 11.02.2013 р. (а.с.218)
Суд вважає, що між сторонами мають місце правовідносини, які виникають із факту невиконання однією із сторін своїх зобов'язань за укладеним між ними договором про надання житлово-комунальних послуг та зобов'язань, що витікають із законодавчих актів, а саме з факту невиконання зобов'язань з утримання житлового будинку, та з факту невиконання вимог закону про те, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 13 Закону України (ЗУ) „Про житлово-комунальні послуги", залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових
територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). 2. Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Згідно ст. 20 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги", споживач має право: 1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; 2) одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; 3) на відшкодування збитків, завданих його майну та/або
приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг; 4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово - комунальних послуг;
Згідно ст. 23 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги", 1. Власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. 2. Власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю. 3. У разі спільної власності кількох співвласників рішення щодо утримання на балансі та/або управління майном приймається відповідно до закону.
Згідно ст.24 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги, 1. Балансоутримувач має право: 1) здійснювати функції утримання на балансі переданого йому за договором з власником майна та управляти ним чи передавати за договором повністю або частково функції управління управителю; 2) визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту майна; 3) укладати договори на надання житлово-комунальних послуг; 4) приймати рішення щодо використання коштів на виконання капітального та поточного ремонтів; 5) здійснювати господарську діяльність у порядку, визначеному законом;2. Балансоутримувач зобов'язаний: 1) укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна; 2) утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); 3) вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства; 4) забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; 5) забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; 2. Балансоутримувач зобов'язаний: 1) укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна; 2) утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); 3) вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства; 4) забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; 5) забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; 6) забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Згідно ст.29 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги", 1. Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
Згідно ст. 31 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги", 1. Порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. 2. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. 3. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. 4. У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. 5. Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті.
Згідно „Правил користування приміщеннями житлових будинків", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 р. N 45: 7. Власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний: укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил; проводити за власні кошти ремонт квартири (наймач (орендар) - згідно з договором найму (оренди); 12. Балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку в разі: ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю, - шляхом відшкодування збитків.
Згідно ч.1 ст.1 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги", утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством; якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.
Згідно п.1, ч.1, ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів», безпека продукції - відсутність будь-якого ризику для життя, здоров'я, майна споживача і навколишнього природного середовища при звичайних умовах використання, зберігання, транспортування, виготовлення і утилізації продукції.
Згідно ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів», споживачі мають право на захист своїх прав державою, належну якість обслуговування, відшкодування збитків внаслідок продукції неналежної якості чи яка є небезпечною для життя, здоров'я та майна, звернення до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до вимог ЗУ „Про місцеве самоврядування", органи місцевого самоврядування створюють комунальні підприємства, яким передають в оперативне управління майно, що належить на праві комунальної власності відповідній селищній, міській та інш. громаді.
Згідно ст. 322 ЦК України, 1. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.2 ст.327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження міської ради щодо створення виконавчих органів та інші повноваження які забезпечують реалізацію прав та інтересів міської громади.
Згідно ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування», відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до п/п.1 п.«а» ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування», до відання виконавчих органів міських рад належать: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
Відповідно до п/п.1 п.«а» ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування», до відання виконавчих органів міських рад належать:
п.1 - організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків.
п.2 виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності;
Відповідно до ст. 185 ЖК України, фінансування затрат на експлуатацію та ремонт громадського житлового фонду здійснюється за рахунок власних коштів володільців фонду.
Згідно ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст.617 ЦК України, 1. Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Згідно ст. 614 ЦК України, 1. Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. 2. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання. 3. Правочин, яким скасовується чи обмежується відповідальність за умисне порушення зобов'язання, є нікчемним.
Згідно ст.615 ЦК України, 1. У разі порушення зобов'язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом. 2. Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання. 3. Внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов'язання або воно припиняється.
Згідно ст. 16 ЦК України, 1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого
особистого немайнового або майнового права та інтересу. 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або
органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно ст. 543 ЦК України, 1. У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до визначених правовідносин, та внаслідок дослідження в судовому засіданні всіх представлених доказів і оцінки їх в сукупності та взаємозв'язку, керуючись законом, суд доходить висновку про задоволення позову частково та про покладення на відповідачів в солідарному порядку судових витрат, з наступних підстав.
Між позивачкою та відповідачем - комунальним підприємством «Жилсервіс», як балансоутримувачем жилого багатоквартирного будинку, укладено договори про надання житлово-комунальних послуг, що визнано сторонами і підтверджується наданою копією договору. Позивачка оплату наданих їй послуг здійснює вчасно, заборгованості не має на час розгляду справи, що представниками відповідачів не оспорюється. Квартира позивачки має пошкодження внаслідок того, що покрівля будинку вийшла із ладу і протягом довгого часу, близько трьох років, не ремонтувалася належним чином, внаслідок чого стала пропускати в квартири позивачки вологу, що виникає від дії природних явищ - дощу, снігу. Даний факт взаємно визнаний сторонами і підтверджується актами, наданими позивачкою, а також документами, наданими відповідачами, тобто пропозицією на виконання капітальних ремонтів м'якої покрівлі в житловому фонді КП «Жилсервіс» в 2013 році, де зазначено в списку 2, порядковий номер 3, будинок АДРЕСА_2, на площі -680 кв.м. на орієнтовну вартість 163200 грн. (а.с.191-200). На час розгляду справи ремонт покрівлі не проведений і позивачці продовжується заподіяння шкоди внаслідок дії вологи, що проникає в її квартиру, пошкоджуючи її всередині.
Відповідачі, відповідно до зазначених норм права, відповідно до їх повноважень, визначених Статутом та Положенням, зобов'язані солідарно, кожний відповідно до своїх повноважень, приймати заходи до утримання житлового будинку, в якому розташована квартира позивачки, в належному технічно справному стані. Відповідно до повноважень відповідачів, діяльність КП «Жилсервіс», та УАКБ і ЖКГ є прямо залежною від їх засновника - Вільногірської міської ради та її виконавчого комітету, як органів місцевого самоврядування. Обов'язок щодо належного утримання житлового фонду, що перебуває на балансі КП «Жилсервіс», стосується всіх відповідачів у справі, а проведення капітального ремонту, в більшому ступені, залежить від міської ради, яка затверджує виділення коштів для виконання міської програми «Реформування і розвиток житлово-комунального господарства м. Вільногірська на період 2011-2014 роки», відповідно до якої передбачено всі необхідні види капітального ремонту для утримання житлового фонду в належному технічному стані.
Так, згідно п.п.4.1,4.2, 4.3 Статуту КП «Жилсервіс», передбачено, що управління цим підприємством здійснюють виконавчий комітет Вільногірської міської ради та Директор, а вищим органом управління - є Вільногірська міська рада.
Згідно копії Положення про УАКБ та ЖКГ Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, зазначено наступне:
п.2.1.16 Управління здійснює керівництво об'єктами та підприємствами житлово-комунального господарства міста відповідно до законодавства України, несе відповідальність за їх розвиток, забезпечує їх належне утримання та ефективну експлуатацію, веде контроль за рівнем та якістю послуг, що надаються населенню в межах, визначених чинним законодавством;
п.3.1.44 Управління виконує функції головного замовника з благоустрою, будівництва, ремонту об'єктів житлово-комунального і соціального призначення на території м. Вільногірська за кошти міського бюджету та кошти юридичних і фізичних осіб на підставі затверджених Вільногірською міською радою Дніпропетровської області відповідних програм, згідно з чинним законодавством;
п.2.1.6 Основними завданнями Управління є: виконання завдань з будівництва, ремонту та благоустрою житлових будинків .... та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету після затвердження відповідних програм рішенням сесії Вільногірської міської ради Дніпропетровської області.
Суд вважає, що за таких обставин, коли права та обов'язки відповідачів стосовно одного і того ж предмету діяльності носять спільний характер, відповідачі організаційно підпорядковані одному із них, то в даному випадку їм слід нести і солідарну відповідальність перед позивачкою.
Позивачка, відповідно до вищезазначених норм права та договору про надання їй послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, має право вимагати усунення недоліків в технічному стані будинку, із-за яких значно знизилася якість тих послуг, що їй надаються за оплату і які заподіюють майнову шкоду та створюють умови, які перешкоджають використовувати житло належним чином.
Суд не приймає заперечення представників відповідачів, щодо відсутності коштів, оскільки, згідно, закону відсутність коштів не може бути належною причиною для невиконання взятих на себе зобов'язань. Згідно закону відповідачі мають право займатися господарською діяльністю, в тому числі отримувати кредити та мати інші види джерел доходу.
Разом з тим, суд не може погодитися з визначеним позивачкою строком - 5 днів для проведення капітального ремонту покрівлі будинку, оскільки цей строк ніяким чином не обґрунтований. Суд вважає, що цей строк слід встановити в тих межах, в яких він є необхідним для виконання подібного роду будівельно-ремонтних робіт.
Також суд доходить висновку, що позивачка не надала належного обґрунтування факту спричинення їй незаконними діями відповідачів моральної шкоди та її розміру, відповідно до положень ЗУ «Про захист прав споживачів», який передбачає таке відшкодування лише у випадку, коли моральна (немайнова) шкода була спричинена небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією (послугами) у випадках, передбачених законодавством, тому в задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд доходить висновку про стягнення з відповідачів в солідарному порядку в дохід держави України судового збору за задоволену немайнову вимогу (зобов'язання виконати капітальний ремонт квартири) - 114.70 грн.; судові витрати, в виді судового збору - 114.70 грн., за немайнову позовну вимогу (моральна шкода), в задоволенні якої відмовлено, слід покласти за рахунок Державного бюджету України, враховуючи, що позивачка звільнена від сплати судового збору за подання позову на захист прав споживача, згідно п.7 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 88,209 ч.3, 212-215, 222, 223, 294 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати в солідарному порядку Вільногірську міську раду, Дніпропетровської області, і/к № 21929734, юридична адреса: вул. Варена, буд. 15, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, виконавчий комітет Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, і/к № 04052614, юридична адреса: вул. Варена, буд. 15, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, комунальне підприємство „Жилсервіс» Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, і/к № 36489096, юридична адреса: вул. Ленінського Комсомолу, 53, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, і/к № 26368915, юридична адреса: вул. Жовтнева, буд. 29, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, кожного в межах його компетенції, виконати дії ( роботу) по капітальному ремонту покрівлі даху будинку АДРЕСА_2 в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, в строк, який є необхідним для проведення подібного роду ремонту.
Відмовити у стягненні з відповідачів в солідарному порядку на користь ОСОБА_4 грошової компенсації в розмірі - 10 000.00 гривень за спричинену їй порушенням її прав споживача моральну шкоду.
Стягнути з відповідачів в солідарному порядку в дохід держави України судовий збір за задоволену немайнову вимогу (зобов'язання виконати капітальний ремонт квартири) - 114.70 грн.
Судові витрати, в виді судового збору - 114.70 грн., за немайнову позовну вимогу (моральна шкода), в задоволенні якої відмовлено, покласти за рахунок Державного бюджету України, враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору за подання позову на захист прав споживача, згідно закону.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Вільногірський міський суд, Дніпропетровської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Копію рішення, протягом двох днів з часу виготовлення його в повному обсязі, надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам та третім особам
Головуючий суддя Шаповал Г.І.