9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2013 року Справа № 812/1294/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Яковлева Д.О.,
при секретарі Житній Ю.С.,
в присутності сторін: від позивача - Новікова І.О.;
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Трест «Луганськміськбуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
04 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДТУ НКЦПФР, Комісія, позивач) до Закритого акціонерного товариства «Трест «Луганськміськбуд» (далі - ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд», Товариство, відповідач) про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» порушило вимоги законодавства про цінні папери, а саме: в порушення п.5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» не привело статут та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства»; згідно свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 23/12/1/01 від 18.05.2001 акції відповідача існують в документарній формі, що є порушенням вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства», згідно яких акції товариств існують виключно в бездокументарній формі. У зв'язку з цим, у відношенні Товариства уповноваженою особою Комісії було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.01.2012 №75-ЛУ. Згідно цього розпорядження, Товариство повинно було у термін до 15.05.2012 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, привести статут та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства», здійснити переведення випуску акцій Товариства документарної форми існування у бездокументарну відповідно до вимог чинного законодавства України, а також подати до Комісії пакет документів згідно з вимогами законодавства про цінні папери. У термін до 15.05.2012 проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Доказів, що підтверджують виконання розпорядження ДТУ НКЦПФР ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» не надано, отже, розпорядження №75-ЛУ Товариством не виконано, що є порушенням вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
У зв'язку з цим, 14.08.2012 у відношенні відповідача було винесено постанову №342-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України протягом 15 днів з дня отримання постанови, а копії платіжних документів - направити до ДТУ НКЦПФР.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до ДТУ НКЦПФР не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України суму застосованої штрафної санкції в розмірі 17000,00 грн.
Ухвалою суду від 05.02.2013 справу було призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
21 лютого 2013 року, на адресу суду надійшли заперечення відповідача, у яких він просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на недотримання ДТУ НКЦПФР при винесенні розпорядження від 12.01.2012 №75-ЛУ, вимог рішення ДКЦПФР від 31.05.2011 №675, в частині терміну протягом якого необхідно усунути порушення, а також порушення позивачем ст.250 Господарського кодексу України, оскільки на момент винесення постанови №342-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн., сплинув строк для застосування такої санкції за вказаним у п 1 правопорушенням.
У зв'язку з надходженням заперечень, ухвалою суду від 22 лютого 2013 року справу було призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові та відзиві на заперечення проти адміністративного позову.
Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи без участі відповідача. В раніше поданих запереченнях просив у задоволенні позовних вимог Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відмовити повністю за необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності за ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із абз.2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст.3 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону за № 448 здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату; може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку; здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. (ст.6 Закону № 448).
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п.14 ст.8 Закону № 448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.8 Закону № 448 позивач має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» - порушило вимоги законодавства про цінні папери, а саме: в порушення п.5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» не привело статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства»; згідно свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 23/12/1/01 від 18.05.2001 акції ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» існують в документарній формі, що є порушенням вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства», згідно яких акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
12 січня 2012 року уповноваженою особою ДТУ НКЦПФР було винесене розпорядження № 75-ЛУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого Товариство повинно було у термін до 15.05.2012 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, привести статут та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства»; здійснити переведення випуску акцій товариства документарної форми існування у бездокументарну відповідно до вимог чинного законодавства України та подати до ДТУ НКЦПФР пакет документів згідно вимог чинного законодавства України. У термін до 15.05.2012 проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження (а.с.7-8).
20 липня 2012 року уповноваженою особою ДТУ НКЦПФР винесена постанова, згідно якої, у зв'язку з невиконанням розпорядження від 12.01.2012 № 75-ЛУ, що є порушенням п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» (а.с.9-10).
14 серпня 2012 року на підставі ст.ст. 8, 9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноваженою особою ДТУ НКЦПФР у відношенні відповідача була винесена постанова № 342-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 17000,00 грн., ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» було запропоновано протягом 15-ти днів від дня її отримання перерахувати вказану суму в дохід Державного бюджету України, копію розрахункового документу направити до ДТУ НКЦПФР (а.с.12-13), яка була направлена на адресу відповідача, що підтверджується фіскальним чеком (а.с.14).
Зазначена постанова про накладення санкцій у встановленому законодавством порядку відповідачем оскаржена не була, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанови до ДТУ НКЦПФР не надходило.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз.1 п.8 ч.1. ст.11 Закону № 448).
Відповідно до ст.12 Закону №448 штрафи, передбачені ст.11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Згідно з ст.11 Закону № 448 у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Враховуючи те, що відповідач постанову ДТУ НКЦПФР про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.08.2012 № 342-ДО-1-Е у встановленому законодавством порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф у розмірі 17000,00 грн. протягом 15 днів з дати отримання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не сплачений, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Стосовно доводів ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» викладених у письмових запереченнях суд зазначає наступне.
Щодо терміну виконання розпорядження ДТУ НКЦПФР від 12.01.2012 №75-ЛУ. Відповідно до абз.7 рішення ДКЦПФР від 31.05.2011 №675, термін для усунення порушення п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», повинен становити 6 місяців. Рішенням ДКЦПФР від 15.11.2011 №1682 були внесено зміни до рішення ДКЦПФР від 31.05.2011 №675, абзац 7 було виключено. Оскільки розпорядженням ДТУ НКЦПФР від 12.01.2012 №75-ЛУ Товариству було встановлено термін для усунення порушень - до 15.05.2012, суд робить висновок про відповідність розпорядження вимогам рішення ДКЦПФР від 31.05.2011 №675 (в редакції рішення ДКЦПФР від 15.11.2011 №1682).
Щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Постанову ДТУ НКЦПФР №342-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.08.2012 було винесено у зв'язку з невиконанням Товариством розпорядження ДТУ НКЦПФР від 12.01.2012 №75-ЛУ, термін виконання якого - 15.05.2012. Таким чином, про порушення ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україна» позивач дізнався 16.05.2012. Оскільки фінансова санкція відносно Товариства була застосована 14.08.2012, суд робить висновок про дотримання ДТУ НКЦПФР вимог ст.250 Господарського кодексу України.
Таким чином, суд зазначає, що доводи ЗАТ «Трест «Луганськміськбуд» викладені у письмових запереченнях проти адміністративного позову, є необґрунтованими та безпідставними та не приймає їх до уваги.
Сплата судового збору позивачем була відстрочена судом до розгляду адміністративної справи по суті.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати не підлягають стягненню з позивача.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 05 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 11 березня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 71, 87, 94, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Трест «Луганськміськбуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Трест «Луганськміськбуд» суму штрафної санкції у розмірі 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень) в дохід Державного бюджету України - р/р 31110106700004 в ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, код платежу 21081100.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена та підписана у повному обсязі 11 березня 2013 року.
Суддя Д.О. Яковлев