ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" березня 2013 р. Справа № 2а-5070/12/2170 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С.,
при секретарі: Осташевського Е.Є.,
за участю представника позивача: Кротко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби (далі - позивач, ДПІ у Цюрупинському районі) звернулась до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_2), в якому з урахуванням збільшених позовних вимог просить стягнути з відповідача податковий борг зі сплати орендної плати за земельну ділянку в сумі 6 857,09 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач задекларував зобов'язання за 2012р. зі сплати орендної плати за земельну ділянку площею 0,024га в сумі 11 931,65 грн. Станом на час розгляду справи сума не сплаченого зобов'язання становить 6 857,09 грн.
Відповідачу було сформовано та надіслано податкову вимогу на суму 891,24 грн. від 01.08.2012р. № 474, проте і після цього сума боргу не сплачена, що дає податковому органу право на звернення до суду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач у судовому засіданні, яке відбулось 22.02.2013р., заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що податковий борг відсутній.
Зокрема, відповідач вказує, що зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку виникло на підставі укладеного між ним та Цюрупинською міською радою договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008р. та поданої декларації від 30.01.2012р.
Проте рішенням Цюрупинської міської ради від 25.05.2012р. № 481 договір оренди земельної ділянки розірвано, але зобов'язано ФОП ОСОБА_2 сплатити орендну плату за рік вперед. Тобто, на думку відповідача, оскільки договір оренди земельної ділянки розірвано, то у нього відсутнє зобов'язання зі сплати орендної плати.
Представник позивача з цього приводу пояснив, що відповідачем самостійно визначено зобов'язання зі сплати орендної плати за землю, факт розірвання рішенням Цюрупинської міської ради від 25.05.2012р. № 481 договору оренди земельної ділянки не має правового значення для розгляду даної справи, оскільки на даний час договір є зареєстрованим, додаткової угоди щодо припинення його дії з певного часу не укладено і не зареєстровано в установленому порядку, з урахуванням наведеного це не впливає на висновки про наявність у відповідача податкового боргу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 05.05.1998р. зареєстрована Цюрупинською районною державною адміністрацією Херсонської області як фізична особа-підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЗ № 047923, знаходиться з 05.05.1998р. на податковому обліку за № 373 в ДПІ у Цюрупинському районі, що підтверджується довідкою від 18.10.2012р. № 163.
Між відповідачем та Цюрупинською міською радою 20.03.2008р. укладено договір оренди земельної ділянки під розміщення магазину промислових товарів площею 0,024 га, яка знаходиться за адресою: м. Цюрупинськ, між будинком АДРЕСА_3 та будинком АДРЕСА_2, строком на п'ять років. Договір оренди зареєстрований у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 26.03.2008р. за № 040872900011.
Відповідно до умов договору та додаткової угоди до нього від 27.03.2012р., яка зареєстрована у відділі Держкомзему у Цюрупинському районі 12.05.2012р. за № 65250004000336, орендна плата встановлена у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки, що становить 11 931,65 грн. на рік.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що під час дії договору оренди питання справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності регулювалось різними нормативно-правовими актами.
Так, на час укладення договору діяв Закон України від 03.07.1992 р. № 2335-ХІІ "Про плату за землю", який втратив чинність з 01 січня 2011 р. згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
З 01 січня 2011р. питання оподаткування земельних ділянок та сплати орендної плати за землю урегульоване Податковим кодексом України.
Оскільки у відповідача податкове зобов'язання з орендної плати за землю виникло у період з червня по грудень 2012р. на підставі поданої ним декларації, то до спірних правовідносин слід застосовувати норми Податкового кодексу України.
Відповідно до наданої ДПІ довідки про відсутність або навність податкової заборгованості № 579/10/19-011 від 11.02.2013р. та зворотнього боку облікової картки платника податків по орендній платі з фізичних осіб станом на 21.02.2013р. за відповідачем рахується заборгованість в сумі 6857 грн. 09 коп., яка утворилася внаслідок несплати земельного податку за червень-грудень 2012р.
Судом встановлено, що підставою для нарахування позивачу податкового зобов'язання слугувала подана відповідачем 30.01.2012р. та того ж дня зареєстрована ДПІ за №358 декларація з плати за землю, відповідно до якої відповідач самостійно визначив зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку в розмірі 994,31 грн. щомісячно або 11 931,65 грн. на рік, а також додані до неї Відомості про наявні земельні ділянки, за якими відповідач указав на наявність у нього на праві оренди земельної ділянки площею 0,024 га.
Підставою для визначення відповідачем зобов'язання з орендної плати став, зокрема, договір оренди землі від 20.03.2008р. та додаткова угода до нього від 27.03.2012р., укладений на підставі рішення Цюрупинської міської ради № 344 від 25.11.2011р. "Про внесення змін до договору оренди землі", яким визначено порядок встановлення розмірів орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів, що характеризують функціональне використання і місцезнаходження земельної ділянки.
Згідно п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 вказаного Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього кодексу.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Таким чином, однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються у договорі відповідно до чинного земельного законодавства.
Також судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 несвоєчасно сплачувала визначену суму орендної плати, у зв'язку з чим, згідно довідки ДПІ у Цюрупинському районі та відповідно зворотного боку облікової картки станом на 21.02.2013 року у відповідача утворилась заборгованість з орендної плати за землю у загальному розмірі 6857,09 грн.
Відповідно до ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Відповідно положень ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У зв'язку з несплатою заборгованості відповідачу виставлено та вручено податкову вимогу на суму 891,24 грн. № 474 від 01.08.2012р.
Згідно п.59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано(вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенюю підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Виходячи із аналізу правових норм Податкового кодексу України, суд встановив, що відповідач самостійно задекларував зобов'язання за 2012р. зі сплати орендної плати за земельну ділянку площею 0,024га в сумі 11 931,65 грн., щомісяця зобов'язана сплачувати орендну плату рівними частинами у сумі 994 грн.30 коп. Внаслідок несплати відповідачем узгоджених податкових зобов'язань утворилась податкова заборгованість на загальну суму 6857,09 грн. Відповідно до норм податкового законодавства до відповідача були застосовані заходи для погашення заборгованості.
Заперечення відповідача щодо наявності у нього заборгованості з орендної плати за землю, яке грунтується на факті розірвання договору оренди, не приймається судом до уваги з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 125, 126 Земельного кодексу).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону № 161).
Відповідно до статті 14 Закону № 161 договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073 затверджено Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (далі - Постанова КМУ № 2073), згідно з пунктом 2 якого державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.
Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів (пункт 3 Постанови КМУ № 2073).
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону № 161, однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 Закону № 161, відповідно до якої за згодою сторін орендна плата переглядається за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.
З огляду на викладені правові норми, суд зауважує, що відповідачем не надано належних і допустимих доказів припинення договору оренди земельної ділянки. Так, відповідач не надав додаткової угоди щодо припинення дії договору оренди земельної ділянки та доказів державної реєстрації такої угоди, а також акту приймання-передачі земельної ділянки, за яким би вона була передана міській раді.
За таких обставин укладений між відповідачем та Цюрупинською міською радою договір оренди земельної ділянки є чинним, а відтак у відповідача існує обов'язок ссплачувати самостійно визначену суму орендної плати.
Крім того, відповідачем не надано доказів подання уточнюючої звітності, яка б свідчила про зменшення нарахованого зобов'язання з орендної плати за землю.
Пункт 290.1 ст. 290 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Застосовані ДПІ заходи до відповідача для погашення податкового боргу з орендної плати за землю не призвели до погашення податкового боргу. На час розгляду справи дана заборгованість відповідачем не погашена.
Таким чином, виходячи з матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість зі сплати орендної плати за земельну ділянку в сумі 6 857 (шість тисяч вісімсот п'ятдесят сім) грн. 09 (дев'ять) коп. на рахунок № 33212815700284, одержувач УДКСУ у Цюрупинському районі, код платежу 13050500, ЄДРПОУ 38045231, МФО 852010, ГУДКСУ у Херсонській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 березня 2013 р.
Суддя Пекний А.С.
кат. 8.1.5