Ухвала суду № 29803001, 21.02.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2013
Номер справи
811/583/13-а
Номер документу
29803001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

21 лютого 2013 року Справа №811/583/13-а

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Гайворонського відділу РАЦСу про встановлення юридичного факту, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Гайворонського відділу РАЦСу , в якому просить:

- встановити, що в актовому записі про народження №33, вчиненого 03 грудня 1958 року Долинівською сільською радою Гайворонського району Кіровоградської області, невірно зазначена дата народження ОСОБА_1 - "ІНФОРМАЦІЯ_1" замість "ІНФОРМАЦІЯ_1";

- зобов'язати Гайворонський відділ реєстрації актів цивільного стану Кіровоградської області внести виправлення в актовий запис про народження №33, вчинений Долинівською сільською радою Гайворонського району Кіровоградської області 03 грудня 1958 року, вказавши в графі "народилася" "ІНФОРМАЦІЯ_1".

Зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з таких підстав.

Відповідно до частини 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частинами 1, 2 статті 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом спору є встановлення факту, що має юридичне значення, а саме народження особи в певний час, який позивачка має намір довести зокрема показаннями свідків, стверджуючи, що від цього факту залежить призначення їй пенсії за віком. Позовна вимога про зобов'язання відповідача внести виправлення в актовий запис про народження позивачки є похідною від вимоги про встановлення факту, що має юридичне значення.

За змістом статті 234 Цивільного процесуального кодексу України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розглядає в порядку окремого провадження. Окреме провадження є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Порядок розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, передбачений главою 6 розділу IV Цивільного процесуального кодексу України.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п.18 постанови від 31.03.95 №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформляють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану передбачений статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", згідно з якою внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

З матеріалів позовної заяви не вбачається наявності публічно-правого спору між позивачкою та відділом державної реєстрації актів цивільного стану Гайворонського районного управління юстиції (чи його посадовою особою), пов'язаного, зокрема з відмовою відповідача внести зміни до актового запису про народження позивачки, що б зумовлювало вирішення в порядку адміністративного судочинства спору про зобов'язання відповідача вчинити ці дії.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що даний спір не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції, як зазначено у п.1 ч.1 ст.3 КАС України, а тому юрисдикція адміністративних судів, що встановлена статтею 17 КАС України, на цей спір не поширюється. Даний спір виник у сфері цивільних правовідносин, а тому має розглядатись в порядку цивільного судочинства судом загальної юрисдикції за правилами підсудності, передбаченими статтею 257 ЦПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Вбачається, що за подання даного позову позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 34,41 грн., про що свідчить квитанція відділення №1006 ПАТ "Комерційний банк "Надра" №k6/D/72 від 13.02.13.

Частиною 2 статті 87 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду зокрема в разі відмови у відкритті провадження у справі

Частиною 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.ст. 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В А Л И Л А:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Гайворонського відділу РАЦСу про встановлення юридичного факту, зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачці, що вирішення цього спору віднесено до юрисдикції цивільного судочинства.

Повернути ОСОБА_1 (реєстарційни номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) суму судового збору у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійку), сплачену квитанцією №k6/D/72 від 13.02.13 через відділення №1006 ПАТ "Комерційний банк "Надра" до державного бюджету на банківські реквізити: отримувач коштів - УДКСУ у м. Кіровограді, код отримувача - 38037409, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, код банку отримувача (МФО) - 823016.

Повернення судового збору здійснити відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.11 №845, після набрання даною ухвалою законної сили.

Копію ухвали надіслати позивачці разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О. А. Черниш