Постанова № 29793575, 28.02.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
2а-7212/12/0170/3
Номер документу
29793575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2013 р. Справа №2а-7212/12/0170/3

(15:49) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Надія+"

до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС (відповідач 1)

Державна податкова служба в АРК (відповідач 2)

про визнання протиправними та скасування рішень, спонукання до виконання певних дій.

за участю представників сторін:

від позивача - Гриценюк І.Ю., виписк.,

від відповідача 1 - Ібраімов М.М., дов., Безверха Ю.А., дов.,

від відповідача 2 - Шенягіна Т.Ю., дов.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Надія+" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим, Державної податкової служби в АР Крим про:

- визнання протиправним та скасування рішення №2655/10 від 27.04.2012 р. Красноперекопської ОДПІ;

- визнання протиправними та скасування рішення № 1036/10/15-03 від 09.04.12 р. ДПС в АР Крим, яким визнано правомірним прийняття рішення Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС № 167/10 від 01.03.2012 р.;

- визнання протиправним та скасування рішення № 1637/10/14-0029 від 14.06.12 р. ДПС в АР Крим, яким визнано правомірним прийняття рішення Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС № 167/10 від 01.03.12 р.;

- зобов'язання Красноперекопської ОДПІ підтвердити статус платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік за ТОВ "Надія+".

Ухвалою суду від 28.02.13 р. замінено першого відповідача по даній справі його правонаступником Красноперекопською об'єднаною державною податковою інспекцією АР Крим ДПС; замінено другого відповідача по даній справі його правонаступником Державною податковою службою в АР Крим.

Ухвалою суду від 28.02.13 р. закрито провадження у справі в частині позовних вимог про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік за ТОВ "Надія+".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність рішень відповідачів та непідтвердження відповідачами статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку за підстав відсутності у позивача податкового боргу.

Відповідачем 1 надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що позивач станом на 01.01.2012 р. мав податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку, що виключає можливість підтвердження статусу платника вказаного податку.

Відповідачем 2 надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що спірне рішення ДПС в АР Крим не створює правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав позивача в розумінні ст. 17 КАС України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представники відповідачів проти позовних вимог заперечували, просили в задоволенні позову відмовити.

З урахуванням вищевикладеного, заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Надія+" є юридичною особою, ЄДРПОУ 36166026, зареєстровано 03.10.2008 р. Красноперекопською райдержадміністрацією АР Крим за адресою місцезнаходження: 96020, АР Крим, Красноперекопський р-н, с. Почетне, вул. Леніна, буд. 37А, про що свідчить довідка статистики, виписка з ЄДР.

13.01.2012 р. Красноперекопською ОДПІ в АР Крим проведено камеральну перевірку ТОВ "Надія+" з питання своєчасності сплати фіксованого сільськогосподарського податку за 2011 рік, за результатами якої встановлено порушення п. 57.1 ст. 57, п. 306.2 ст. 306 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку за 2011 рік за податковою декларацією від 31.01.2011 р. № 809 за листопад 2011 року в розмірі 798,96 грн., - 04.01.2012 р. при граничному терміні сплати 30.12.2011 р., - тобто з затримкою сплати податку у кількості 5 днів, про що складено акт перевірки № 28/15-03/36166026.

Вих.№ 2 від 23.01.2012 р. ТОВ "Надія+" направлено на адресу Красноперекопської ОДПІ повідомлення про те, що сплата податку за листопад 2011 року була здійснена 29.12.2011 р. готівкою в касу ПАТ "ЧБРР" м. Красноперекопськ, кв.№ ПН2227 від 29.12.2011 р.

27.01.2012 р. на підставі акту перевірки № 28/15-03/36166026 від 13.01.2012 р. відповідно до ст.ст. 57, 126 Податкового кодексу України до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 79,90 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0000291503, яке 17.02.2012 р. було оскаржено позивачем до ДПА в АР Крим.

Вих.№ 167/10 від 01.03.2012 р. Красноперекопська ОДПІ в АР Крим, за результатами наданих ТОВ "Надія+" 20.02.2012 р. документів для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, повідомила позивача про те, що станом на 01.01.2012 р. в обліковій картці ТОВ "Надія+" враховується заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 798,97 грн., з огляду на що, посилаючись на положення п.п. 301.6.3 п. 301.6 ст. 301 Податкового кодексу України, відповідач вказує на відсутність підстав для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік ТОВ "Надія+".

13.03.2012 р. ТОВ "Надія+" звернулось до ДПА в АР Крим зі скаргою на рішення Красноперекопської ОДПІ № 167/10 від 01.03.2012 р, вказуючи на відсутність з боку підприємства порушень податкового законодавства в частині своєчасності сплати фіксованого сільськогосподарського податку за листопад 2011 року, відсутність станом на 01.01.2012 р. податкового боргу.

09.04.2012 р. ДПС в АР Крим вих.№ 1036/10/15-03 на адресу ТОВ "Надія+" за результатами розгляду вищевказаної скарги прийняло рішення про правомірність дій Красноперекопської ОДПІ щодо ненадання ТОВ "Надія+" статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.

19.04.2012 р. вих.№ 1126/10/10-0223 рішенням ДПС в АР Крим про результати розгляду скарги ТОВ "Надія+" на податкове повідомлення-рішення № 0000291503 від 27.01.2012 р. скаргу задоволено; податкове повідомлення-рішення скасовано.

26.04.2012 р. вих.№ 12 ТОВ "Надія+" звернулось до Красноперекопської ОДПІ щодо підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, вказуючи на рішення ДПС в АР Крим про результати розгляду скарги від 19.04.2012 р. № 1126/10/10-0223 та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000291503 від 27.01.2012 р.

Вих.№ 2655/10 від 27.04.2012 р. Красноперекопська ОДПІ АР Крим ДПС за результатами розгляду звернення позивача від 26.04.2012 р. повідомило ТОВ "Надію+" про те, що станом на 01.01.2012 р. в обліковій картці ТОВ "Надія+" враховувалась заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 798,97 грн., яка згідно квитанції відділення № 32 м. Красноперекопська ПАТ "ЧБРР" № ПН2227 від 29.12.2011 р. була погашена підприємством в розмірі 798,96 грн., яка з вини банку була фактично зарахована по особовому рахунку платника 04.01.2012 р. Податкова заборгованість ТОВ "Надія+" по фіксованому сільськогосподарському податку станом на 01.01.2012 р. склала 0,01 грн., у зв'язку з чим у податкового органу відсутні правові підстави для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік. Відповідач у вказаному повідомленні також посилається на рішення ДПС в АР Крим про відмову в задоволенні скарги на рішення Красноперекопської ОДПІ № 167/10 від 01.03.2012 р.

14.06.2012 р. вих.№ 1637/10/14-0029 ДПС в АР Крим за результатами розгляду скарги ТОВ"Надія+" від 14.05.2012 р. на дії посадових осіб Красноперекопської ОДПІ АР Крим ДПС та ДПС в АР Крим повідомило позивача про те, що з урахуванням наявності у ТОВ "Надія+" станом на 01.01.2012 р. податкового боргу дії посадових осіб Красноперекопської ОДПІ АР Крим ДПС з непідтвердження підприємству статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку є такими, що відповідають чинному законодавству.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

ДПС України забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а також державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у цій сфері. Органи державної податкової служби проводять контрольні заходи щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

До системи органів ДПС України належать центральний апарат та територіальні органи: державні податкові служби в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони), державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції.

В розумінні положень Податкового кодексу України контролюючий орган ДПС має право приймати рішення в межах, в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами роз'яснення.

Відповідно до п.п. 14.1.7 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України оскарженням рішень контролюючих органів є оскарження платником податку податкового повідомлення - рішення про визначення сум грошового зобов'язання платника податків або будь-якого рішення контролюючого органу в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.

Тобто Податковим кодексом України передбачено право платника податку оскаржувати будь-яке рішення контролюючого органу або в адміністративному, або в судовому порядку.

Зокрема, відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 301.1 ст. 301 Податкового кодексу України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до п. 301.6 ст. 301 Податкового кодексу України не може бути зареєстрований як платник податку:

- суб'єкт господарювання, у якого понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини);

- суб'єкт господарювання, що провадить діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції;

- суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до п. 308.1, 308.3 ст. 308 Податкового кодексу України передбачено, що сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку подають до 1 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви органом державної податкової служби за місцезнаходженням такого платника (місцем перебування на податковому обліку).

Відповідно до п. 308.6 ст. 308 Податкового кодексу України реєстрація сільськогосподарського товаровиробника платником податку скасовується:

у разі подання платником податку письмової заяви щодо добровільного зняття з такої реєстрації;

за рішенням органу державної податкової служби:

а) якщо такий платник податку ліквідується, у тому числі шляхом злиття, приєднання або перетворення;

б) у разі встановлення за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 цієї глави. При цьому такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування починаючи з наступного місяця після місяця, у якому було встановлено таке порушення.

Згідно з п. 308.3 ст. 308 ПК України довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви, при цьому видача такої довідки не обумовлена жодними обставинами.

Статтею 308 ПК України не передбачено можливості податкового органу відмовити у видачі довідки про набуття або підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення № 2655/10 від 27.04.2012 р. Красноперекопської ОДПІ в АР Крим прийнято про відсутність правових підстав для надання ТОВ «Надія+» статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку з огляду на наявність у останнього станом на 01.01.2012 р. податкового боргу.

Оскаржувані рішення ДПС в АР Крим: № 1036/10/15-03 від 09.04.2012 р., № 1637/10/14-0029 від 14.06.2012 р., - прийняті щодо правомірності дій Красноперекопської ОДПІ в АР Крим про ненадання ТОВ «Надія+» статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку з огляду на наявність у останнього станом на 01.01.2012 р. податкового боргу, про що Красноперекопською ОДПІ в АР Крим було прийнято рішення № 167/10 від 01.03.2012 р. щодо наявності станом на 01.01.2012 р. в обліковій картці ТОВ "Надія+" заборгованості з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 798,97 грн.

Зокрема, з матеріалів справи вбачається наступне.

31.01.2011 р. ТОВ «Надія+» подано податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку за 2011 рік,в якому визначено суму зобов'язання на рік в розмірі 10496,15 грн., в тому числі за січень-травень - в сумі 349,87 грн., за червень - 349,88 грн., за липень - 1749,35 грн., серпень-вересень 2011 року - 1749,36 грн., жовтень - 1049,61 грн., листопад-грудень 2011 р. - 1049,62 грн.

29.12.2011 р. ТОВ «Надія+» було здійснено сплату фіксованого сільськогосподарського податку за 2011 рік за податковою декларацією від 31.01.2011 р. № 809 за листопад 2011 року в розмірі 798,96 грн. згідно квитанції відділення № 32 м. Красноперекопська ПАТ "ЧБРР" № ПН2227 від 29.12.2011 р.

Згідно з даними картки особового рахунку позивача з фіксованого сільськогосподарського податку станом на 31.12.2011 р. вбачається, що переплата у позивача станом на 30.12.2011 р. складає 250,65 грн., самостійно нараховано позивачем фіксованого сільськогосподарського податку за листопад 2011 року в сумі 1049,62 грн.; недоїмка станом на 31.12.2011 р. склала 798,97 грн.

З даних картки особового рахунку позивача станом на 13.09.2012 р. вбачається зарахування сплати в сумі 798,96 грн. 04.01.2012 р.

13.01.2012 р. Красноперекопською ОДПІ в АР Крим за результатами камеральної перевірки ТОВ "Надія+" встановлено порушення п. 57.1 ст. 57, п. 306.2 ст. 306 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку за 2011 рік, - 04.01.2012 р. при граничному терміні сплати 30.12.2011 р., - тобто з затримкою сплати податку у кількості 5 днів, про що складено акт перевірки № 28/15-03/36166026.

Тобто здійснену позивачем сплату податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 798,96 грн. від 29.12.2011 року фактично було зараховано банком по особовому рахунку платника 04.01.2012 р.

Відповідно до п. 8.1, 8.4 ст. 8 Закону України №2346 від 05.04.2001 р. "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.

Внутрішньобанківський переказ виконується в строк, встановлений внутрішніми нормативними актами банку, але не може перевищувати двох операційних днів.

Тобто зарахування здійсненої позивачем сплати податку в розмірі 798,96 грн. від 29.12.2011 р. до відповідного бюджету та відображення вказаної сплати 04.01.2012 р. відбулось за вини банку, за відсутності вини позивача, що не заперечується відповідачем.

Відповідно до п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Тобто невиконання банківською установою зобов'язань зі своєчасного перерахування коштів не є підставою для відповідальності добросовісного платника податку, який виконує податкові зобов'язання у строк, передбачений чинним законодавством.

Отже матеріалами справи підтверджується відсутність у позивача станом на 01.01.2012 р. податкового боргу в розмірі 798,96 грн.

Згідно з рішенням № 1036/10/15-03 від 09.04.2012 р. ДПС в АР Крим не заперечується несвоєчасне перерахування банківською установою суми платежу відповідача в розмірі 798,96 грн., вказуючи при цьому на наявність у позивача податкового боргу з фіксованого сільськогосподарського податку станом на 01.01.2012 р. в розмірі 0,01 грн.

Вказане також зазначено у оскаржуваних позивачем рішеннях Красноперекопської ОДПІ АР Крим ДПС № 2655/10 від 27.04.2012 р., ДПС в АР Крим № 1637/10/14-0029 від 14.06.2012 р.

Так, з даних картки особового рахунку позивача станом на 13.09.2012 р. вбачається наявність недоїмки в розмірі 0,01 грн., яка утворилась 04.01.2012 р.

Згідно з поясненнями позивача відображення в особовій картці податкового боргу в розмірі 0,01 грн. є помилковим з огляду на звернення позивача до податкового органу з заявою про зарахування переплати з комунального податку в рахунок погашення зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку.

Зокрема, вих.№ 122 від 19.12.2011 р. ТОВ "Надія+" звернулось до Красноперекопської ОДПІ щодо здійснення зарахування переплати по комунальному податку в сумі 6,20 грн. на фіксований сільськогосподарський податок.

22.11.2011 р. Красноперекопською ОДПІ прийнято рішення № 40/19-0 про сторнування переплати, згідно з яким на підставі п. 102.5 Податкового кодексу України вирішено списати прострочену переплату у сумі 4033,02 грн. згідно списку № 40/19-00 від 22.11.2011 р., яка виникла у строк понад 1095 днів. Згідно з вказаним списком у ТОВ "Надія+" списано переплату в розмірі 6,20 грн.

23.12.2011 р. Красноперекопською ОДПІ на адресу ТОВ "Надія+" надано телефонограму про те, що лист ТОВ "Надія+" про зарахування переплати комунального податку в сумі 6,20 грн. у сплату фіксованого податку вих.№ 122 від 19.12.2011 р. залишається без виконання у зв'язку з тим, що даної переплати в особовій картці не значиться, у 2010-2011 рр. декларації по комунальному податку не подавались, сплата не здійснювалась.

Відповідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до п. 5 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

З картки особового рахунку ТОВ "Надія+" по комунальному податку вбачається, що переплата з комунального податку виникла у позивача 19.02.2010р.

Отже право на звернення до податкового органу з заявою про повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання з комунального податку або про його відшкодування у ТОВ "Надія+" виникло з часу утворення відповідної переплати та є дійсним до спливу 1095 днів, що настають за днем здійснення вказаної переплати.

Позивач звернувся до відповідача щодо зарахування переплати комунального податку в сумі 6,20 грн. у сплату фіксованого податку 19.12.2011 р., тобто на протязі 1095 днів, що настали за днем здійснення відповідної переплати.

Посилання відповідача на те, що 13.01.2011 р. ТОВ "Надія+" узято на податковий облік за новим місцезнаходженням до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим за № 42084, про що свідчить повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платників податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження вих.№ 11533/7/29-0 від 03.01.2011 р., складене за ф.№11-ОПП; відсутність актів звірки про стан розрахунків позивача з бюджетом не відповідають вимогам чинного озаконодавства.

Так, відповідно до п.п. 6.4.1 п. 6.4 розділу 6 Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 28.02.2007 N 110 (далі - Порядок № 110), підставою для зняття з обліку платника податків в одному органі ДПС і взяття на облік в іншому (у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника, яка пов'язана зі зміною адміністративного району), є надходження хоча б до одного із цих органів даних, що свідчать про належну реєстрацію таких змін. Перелік таких даних визначено у підпунктах 8.8.1 та 8.8.2 пункту 8.8 розділу 8 Порядку обліку.

Відповідно до п.п. 6.4.3, абз. 3) п.п.6.4.4 п. 6.4 розділу 6 Порядку № 110 після отримання органом ДПС за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків документів або відомостей про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділ реєстрації та обліку платників податків такого органу формує повідомлення за ф. N 11-ОПП, у якому зазначає назви органів ДПС за попереднім і новим місцезнаходженням та інформацію про платника податків. Таке повідомлення формується у двох примірниках та надсилається до органу ДПС за попереднім місцезнаходженням протягом п'яти робочих днів від дня отримання документів або відомостей про зміну місцезнаходження (місця проживання). Про направлення повідомлення за ф. N 11-ОПП робиться позначка у полі "Примітка" у журналі за ф. N 2-ОПП (ф. N 7-ОПП).

Після надходження повідомлення про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф. N 11-ОПП або надходження відомостей від державного реєстратора про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків чи подання платником податків заяви про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф. N 9-ОПП орган ДПС за попереднім місцезнаходженням знімає платника податків з обліку протягом місяця за відсутності обставин, при яких термін перебування платника податків на обліку повинен бути продовжений, зокрема, до повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи декларацій претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, і термін повернення переплати чи відшкодування настав.

У зв'язку з вказаним орган ДПС за попереднім місцезнаходженням в розумінні положень пп. 6.4.10 п. 6.4 розділу 6 Порядку № 110 здійснює перевірку стану розрахунку з бюджетом платника податків станом на дату зняття його з обліку, про що формується відповідна довідка підрозділами обліку та звітності, акт звірки стану розрахунків такого платника з бюджетом.

Тобто при постановці на облік платника податків в іншому органі ДПС у зв'язку зі зміною місцезнаходження платника податків орган ДПС за попереднім місцем обліку такого платника податку повинен перевірити стан розрахунків з бюджетом останнього, та у разі наявності переплати здійснити її повернення.

Доказів здійснення звірювання стану розрахунку з бюджетом ТОВ "Надія+" станом на дату зняття його з обліку в матеріали справи не надано.

В матеріалах справи наявна картка особового рахунку ТОВ "Надія+" з комунального податку станом на 31.12.2010 р., з якої вбачається наявність у позивача переплати в сумі 6,20 грн., яка виникла 19.02.2010 р.

Доказів повернення вказаної переплати з комунального податку при знятті з обліку ТОВ "Надія+" в ДПІ у м.Сімферополь та постановці на облік в Красноперекопській ОДПІ відповідачем не надано.

З урахуванням викладеного, положень п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України на час прийняття відповідачем рішення про сторнування переплати позивача в сумі 6,20 грн. вбачається, що вказана переплата не є простроченою; 1095 днів, що настають за днем здійснення переплати, - 19.02.2010 р., - не сплили.

Отже з урахуванням положень ст. 102 Податкового кодексу України у контролюючого органу були відсутні повноваження щодо списання переплати позивача з комунального податку; податковий орган зобов'язаний був здійснити перекидання переплати комунального податку в сумі 6,20 грн. у сплату фіксованого податку, з огляду на що відображення в особовій картці ТОВ "Надія+" податкового боргу в розмірі 0,01 грн. є помилковим.

Тобто з урахуванням вищевикладеного податковий борг у позивача в розмірі 0,01 грн. станом на 01.01.2012 р. відсутній.

Таким чином, посилання ДПС в АР Крим на наявність у ТОВ «Надія+» податкового боргу з фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 0,01 грн. в оскаржуваних рішеннях:

- № 1036/10/15-03 від 09.04.2012 р. ДПС в АР Крим;

- № 2655/10 від 27.04.2012 р. Красноперекопської ОДПІ в АР Крим;

- № 1637/10/14-0029 від 14.06.2012 р. ДПС в АР Крим, -

спростовуються матеріалами справи.

Більш того, оскаржуваними рішеннями ДПС в АР Крим було визнано правомірними дії Красноперекопської ОДПІ в АР Крим щодо відмови у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку ТОВ «Надія+» на 2012 рік, про що Красноперекопською ОДПІ в АР Крим було прийнято рішення № 167/10 від 01.03.2012 р.

Позивачем було оскаржено рішення Красноперекопської ОДПІ в АР Крим № 167/10 від 01.03.2012 р. до Окружного адміністративного суду АР Крим.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.05.2012 р. у справі № 2а-2942/12/0170/13 за позовом ТОВ «Надія+» до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК від 01.03.2012 р. №167/10 визнано протиправним та скасовано.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2013 р. постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.05.2012 р. у справі № 2а-2942/12/0170/13 залишено без змін, у зв'язку з чим остання набрала законної сили.

Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Отже після набрання судовим рішенням законної сили сторони та треті особи не можуть оспорювати в іншій судовій справі встановлені судом обставини.

Тобто судове рішення за своєю сутністю є тим юридичним фактом, який вирішує спірні правовідносини як за матеріальною, так і за процесуальною ознакою.

Отже обов'язковість судового рішення, що набрало законної сили, має ознаку преюдиційності та підлягає врахуванню в інших судових справах.

Підставою для прийняття Красноперекопською ОДПІ в АР Крим ДПС, ДПС в АР Крим оскаржуваних рішень: № 2655/10 від 27.04.2012 р., № 1036/10/15-03 від 09.04.2012 р., № 1637/10/14-0029 від 14.06.2012 р. відповідно, - було рішення Красноперекопської ОДПІ в АР Крим № 167/10 від 01.03.2012 р., наявність податкового боргу у позивача в розмірі 0,01 грн. станом на 01.01.2012 р.

Рішення Красноперекопської ОДПІ в АР Крим № 167/10 від 01.03.2012 р. визнано протиправним та скасовано постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.05.2012 р. у справі № 2а-2942/12/0170/13, яка набрала законної сили 21.01.2013 р. згідно з ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-2942/12/0170/13.

Наявність у ТОВ «Надія+» податкового боргу в розмірі 0,01 грн. станом на 01.01.2012 р. спростовується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.

При цьому рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися. Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Відповідачами в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України доказів прийняття оскаржуваних рішень у відповідності з вимогами чинного податкового законодавства в матеріали справи не надано.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, оскаржувані рішення:

- Красноперекопської ОДПІ АР Крим ДПС № 2655/10 від 27.04.2012 р.,

- ДПС в АР Крим: № 1036/10/15-03 від 09.04.2012 р., № 1637/10/14-0029 від 14.06.2012 р. ДПС в АР Крим, -

є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У судовому засіданні 28.02.13 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 04.03.13 р.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Красноперекопської ОДПІ АР Крим ДПС № 2655/10 від 27.04.2012 р.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПС в АР Крим № 1036/10/15-03 від 09.04.2012 р..

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПС в АР Крим № 1637/10/14-0029 від 14.06.2012 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Надія+" (ЄДРПОУ 36166026) 109,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.