Постанова № 29792567, 27.02.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
804/569/13-а
Номер документу
29792567
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2013 р. Справа № 804/569/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Грушко Н.В.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Конопатчинкової А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення № 527 від 21.12.2012 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду, -

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2013 р. суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області (далі - відповідач) з вимогою про визнання протиправним та скасування рішення № 527 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду від 21 грудня 2012 р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. У позивача відсутня будь-яка заборгованість за указаний в рішенні період, оскільки ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду закрито провадження у справі про стягнення боргу в зв'язку з погашенням заборгованості у повному обсязі. Відсутність заборгованості підтверджується також відповідною довідкою. Крім того, норма закону, на яку посилається у рішенні відповідач - п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», втратила чинність на момент винесення рішення. Враховуючи зазначене, рішення Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 527 суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначила наступне. У позивача дійсно відсутня заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак сплата таких внесків була здійснена несвоєчасно, в результаті чого були нараховані штрафні санкції та пеня. Посилання позивача на втрату чинності нормами законодавства, на підставі яких було винесено рішення про застосування штрафних санкцій є безпідставним, оскільки відповідач керувався нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Таким чином, оскаржуване рішення відповідає вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Позивач - суб'єкт підприємницької діяльності фізична-особа підприємець ОСОБА_3, зареєстрований як фізична особа-підприємець 19.04.2004 р., данні про що внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ідентифікаційний код НОМЕР_1, та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7).

Начальником Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області винесено рішення № 527 від 21.12.2012 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовані фінансові санкції в розмірі 2 198, 38 грн., та нараховано пеню в розмірі 3 866, 42 грн. (а.с. 9).

У рішенні № 527 від 21.12.2012 р. вказано, що воно винесено на підставі пункту 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, нараховані за період з 01.04.2005 р. по 08.10.2010 р.

Відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 616 від 07.10.2010 р. у приватного підприємця ОСОБА_3 заборгованість по внескам перед Пенсійним фондом відсутня (а.с. 10).

Дніпропетровським окружним адміністративним судом 21.02.2011 р. винесено ухвалу про закриття провадження в адміністративній справі за позовом прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області до приватного підприємця ОСОБА_3 про стягнення боргу, в якій зазначено, що Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області відмовилось від позовних вимог у зв'язку з погашенням відповідачем заборгованості в повному обсязі (а.с. 11).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.

Відповідно до ч. 8.1. Інструкції суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (чинного на момент виникнення правовідносин) виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до абз. 6 ч. 7 розділу 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2010 р. № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на позивача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До 01.01.2011 р. спірні правовідносини були врегульовані положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р., зокрема, ст. 106 зазначеного Закону України встановлювалась відповідальність за недотримання вимог своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати внесків. Однак, ч.ч. 1-9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратили чинність з 01.01.2011 р. на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ.

Таким чином, на момент винесення відповідачем оскаржуваного рішення, п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратив чинність і не діяв.

Враховуючи наведене, рішення Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 527 від 21.12.2012 р. суперечить п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесено відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.11.2012 р. у справі № 21-367а12.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа), тому судові витрати в розмірі 149,12 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський окружний адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення № 527 від 21.12.2012 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 527 від 21.12.2012 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду.

Судові витрати в розмірі 149,12 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_3.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 04.03.2013 року.

Суддя О.С. Рябчук