Рішення № 297899, 20.11.2006, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
20.11.2006
Номер справи
30/14-06-610
Номер документу
297899
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" листопада 2006 р.

Справа № 30/14-06-610

Позивач: Одеська залізниця

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міністерство транспорту та зв’язку України

Відповідач: Одеська міська рада;

Виконком Одеської міської ради;

Третя особа на стороні відповідача: Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради

Про визнання права власності

Та

За позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Одеська міська рада

Відповідач: Одеська залізниця

Про усунення перешкод та виселення

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від Одеської залізниці: Андреєва Л.А.- довіреність №439 від 15.09.2005р.

Від Представництва: Голубова І.Г.- довіреність №01-13\14 від 05.01.2006р.

Від ради - Дмитрієв Р.Б.-довіреність №575\исх-гс від 05.10.2005р.

Від виконкому : Дмитрієв Р.Б.- згідно довіреності №79\вих\д від 05.10.2005р.

Від Міністерства: не з’явився

В засіданні брали участь:

Від Одеської залізниці: Андреєва Л.А.- довіреність №439 від 15.09.2005р.

Від Представництва: Голубова І.Г.- довіреність №01-13\14 від 05.01.2006р.

Від ради - Дмитрієв Р.Б.-довіреність №575\исх-гс від 05.10.2005р.

Від виконкому : Дмитрієв Р.Б.- згідно довіреності №79\вих\д від 05.10.2005р.

Від Міністерства: не з’явився;

Суть спору: Позивач, Одеська залізниця , звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Виконкому Одеської міської ради про визнання права власності держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України на нежитлові приміщення вбудованих кас, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12-а та вул. Ак. Глушко, 13.

Представник позивача позовну заяву підтримує, на своїх вимогах наполягає.

Відповідач - Виконком Одеської міської ради проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

В ході розгляду справи позивач надав клопотання про залучення до участі у справі у якості відповідача Одеської міської ради, яке судом було задоволено ухвалою 29.03.2006р. Відповідач - Одеська міська рада проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

З метою повного та всебічного розгляду справи, ухвалою суду від 25.01.2006р. до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору судом залучено Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради. Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради проти позову Одеської залізниці заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

В ході розгляду справи Представництво по управлінню комунальною власністю подало позовну заяву до Одеської залізниці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеської міської ради, про усунення перешкод у здійсненні права власності територіальною громадою м. Одеси у відношенні приміщення загальною площею 5118,6 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а та виселення Одеської залізниці із зазначених приміщень.

Одеська залізниця проти позову Представництва заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Одеська міська рада повністю підтримує позов Представництва.

За клопотанням Одеської залізниці до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача за первісним позовом, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору судом залучено Міністерство транспорту та зв’язку України. Представник міністерства в судові засідання не з’являвся, своїх міркувань щодо позову Міністерство до суду не надало.

За таких обставин, справа, розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

20 листопада 2006р. до суду надійшло клопотання Одеської залізниці про зупинення провадження у справі у зв’язку з подачею до Верховного Суду України касаційної скарг на постанову Вищого господарського суду України від 18.10.2006р. по справі № 30\70-06-2845. Дане клопотання судом залишено без задоволення у зв’язку з відсутністю доказів направлення скарги до Верховного Суду України , а також доказів про прийняття скарги до розгляду.

У розгляді справи оголошувалась перерва відповідно до ст.77 ГПК України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Рішенням Одеської міської ради від 04.01.2002р. №3402-ХХІІІ «О даче согласия на передачу из государственной в коммунальную собственность территориальной громады г.Одессы жилых домов, наружных инженерных сетей, объектов жилищно-коммунального назначения управления Одесской железной дороги» вирішено дати згоду на передачу із державної власності в комунальну власність територіальної громади жилих будинків, наружних інженерних мереж, обєктів житлово-комунального призначення управління Одеської залізниці відповідно до переліку, у п.7 якого зазначено жилий будинок по вул.Середньофонтанська, 12а, а у п.42 жилий будинок по пр.Ак.Глушко, 13. Дане рішення було прийнято відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №769 від 02.06.1998р. «О мерах государственной поддержки железнодорожного транспорта», враховуючи лист управління Одеської залізниці.

29 квітня 2002р. між Одеською залізницею та Приморською районною адміністрацією Одеського міськвиконкому був укладений Договір, згідно якого Залізниця передає, а Адміністрація приймає в комунальну власність загальнодержавний житловий фонд, що перебував у повному господарському віданні Залізниці, а також внутрішньо будинкові мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, приміщення котельних, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Рішенням Виконкому Одеської міської ради від 18.06.2003р. №357 затверджено акти приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси жилих будинків та інженерних мереж, бойлерної, що розташовані за адресами: вул. Середньофонтанська, 30 (друга черга), вул..Середньофонтанська, 12-а Одеської залізниці.

18 жовтня 2004р. Одеська залізниця та Представництво по управлінню комунальною власністю підписали Акт приймання-передачі приміщень вбудованих кас, розташованих у буд..№12-а по вул..Середньофонтанська та у буд..№13 по вул..Ак. Глушко у м.Одесі.

Позивач по справі вважає, що в частині передачі до комунальної власності приміщення залізничних кас попереднього продажу квитків передача була здійснена з порушенням норм чинного законодавства у зв’язку з тим, що, на думку позивача, зазначене приміщення є суто виробничим і не призначено для обслуговування житлового фонду. Отже, при передачі у комунальну власність приміщень залізничних кас, на думку позивача, було допущено порушення п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. №891 „Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій”.

Крім того, позивач вважає, що приміщення кас не увійшло до загальної площі будинку №12-а, що передавався за Актом приймання-передачі, адже, загальна площа будинку згідно акту становить 14 553,2 кв.м.

Позивач також вважає, що зі сторони Одеської залізниці Акт був підписаний неправомочною особою.

За таких обставин, позивач просить визнати за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку право власності на приміщення вбудованих кас, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а, вул. Ак.Глушко, 13.

Одеська міська рада та Виконком Одеської міської ради проти позову Одеської залізниці заперечують, посилаючись на те, що передача спірних об’єктів із державної до комунальної власності відбувалася у повній відповідності до норм чинного законодавства. На даний час спірні нежилі приміщення є комунальною власністю на підставі Акту приймання-передачі від 18.10.2004р., адже, відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. №891 „Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій” відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно разом з зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, будівлями, призначеними для обслуговування цього фонду (бойлерними, котельнями, каналізаційними та водопровідними спорудами, вбудованими і прибудованими приміщеннями, обладнанням тощо).

Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради проти позову Одеської залізниці заперечує, посилаючись на те, що передача спірних об’єктів до комунальної власності територіальної громади м. Одеси відбулася у повній відповідності до чинного законодавства, що підтверджено постановою Вищого господарського суду України від 18.10.2006р. по справі №30\70-06-2845 за позовом Одеської залізниці до Одеської міської ради, Виконкому Одеської міської ради та Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради про визнання недійсним акту приймання –передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанській, та інженерних мереж водо-, тепло-, електропостачання, водовідведення та окремо стоячої бойлерної в частині передачі до комунальної власності будівлі залізничних кас площею 5 778,0 кв.м, якою залишено без змін Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 01.08.2006р. та рішення господарського суду Одеської області від 20.06.2006р. по даній справі.

Третя особа зазначила, що приміщення за адресою: м. Одеса, вул..Ак.Глушко,13 були передані у комунальну власність за ідентичним порядком, без порушення норм чинного законодавства, тому у суду не має підстав для вилучення спірних об’єктів з комунальної власності територіальної громади м. Одеси.

В ході розгляду справи Представництво подало позовну заяву до Одеської залізниці щодо усунення перешкод у здійсненні права власності територіальною громадою м. Одеси у відношенні приміщення загальною площею 5118,6 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а та виселення Одеської залізниці із зазначених приміщень.

В обґрунтування позову Представництво посилається на Положення „Про Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради”, затверджене рішенням Одеської міської ради від 26.03.2003р. №1040-ХХІУ, згідно якого Представництво є виконавчим органом Одеської міської ради, основним завданням якого є реалізація місцевої політики у сфері управління комунальною власністю, забезпечення надходження коштів до бюджету міста за рахунок ефективного обліку, використання, збереження майна територіальної громади. Відповідно до покладених завдань, Представництво, в межах своїх повноважень виконує функції щодо використання комунальної власності міста. Відповідно до ст.ст. 29, 38 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів міських рад належать власні та делеговані повноваження, зокрема, щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

На думку Представництва, нежилі приміщення, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а, є комунальною власністю і Представництво, в межах своїх повноважень, має вчинити дії щодо ефективного використання зазначеного об’єкту. Розпорядженням міського голови від 31.08.2005р №1021-01р Представництво повинно укласти з Одеською залізницею договір оренди на приміщення загальною площею 5118, 6 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а, а Одеська залізниця впродовж одного місяця мала оформити договір оренди, в іншому разі розпорядження втрачає чинність. Проект договору був підготовлений Представництвом, про що повідомлено Одеську залізницю листом від 12.09.2005р., але Одеська залізниця до цього часу договір оренди не оформила.

Позивач зазначив, що відповідно до п.8 ст.181 Господарського кодексу України якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов договору , такий договір вважається неукладеним.

Представник Представництва також зазначив, що Одеська залізниця погоджувалася з переходом права власності на спірне майно до територіальної громади м. Одеси, підтвердженням чому є неодноразові звернення Одеської залізниці до Представництва з питання передачі даних приміщень в оренду, у зв’язку з чим 31.08.2005р. Одеським міським головою було видано розпорядження №1021-01р „Про передачу в оренду приміщень не житлового фонду в Приморському районі за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська , 12-а”. Погодження Одеської залізниці з переходом права власності на спірний об’єкт до комунальної власності вбачається також з листа Одеської залізниці від 28.10.2005р., в якому Залізниця просить про укладання договору оренди на пільгових умовах.

У зв’язку з тим, що на даний час Одеська залізниця без будь-яких правових підстав використовує об’єкт комунальної власності , що наносить матеріальну шкоду бюджету м. Одеси, перешкоджає ефективному управлінню комунально власністю, Представництво просить усунути перешкоди у здійсненні права власності територіальною громадою м. Одеси у відношенні приміщення загальною площею 5118,6 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а та виселити Одеську залізницю із зазначених приміщень, враховуючи ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України та ст.48 Закону України „Про власність”.

Одеська залізниця проти позову Представництва заперечує, посилаючись на порушення при передачі об’єктів у комунальну власність ст.7 закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” щодо передачі об’єкту, який на думку Одеської залізниці, не може бути переданий у комунальну власність безоплатно. Відповідач вважає, що вбудовані приміщення кас попереднього продажу квитків не є приміщеннями, призначеними для обслуговування житлового фонду, тому були передані неправомірно. До цього часу приміщення кас знаходяться у володінні та користуванні Одеської залізниці, тому Представництво не може ними управляти.

Крім того, Одеська залізниця вважає, що Представництво є неналежним позивачем за даним позовом, адже, власником комунального майна є територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради, і лише рада може вимагати усунення перешкод у здійсненні нею права власності.

Одеська міська рада повністю підтримує позов Представництва, вважає, що Представництво наділено радою повноваженнями щодо управління комунальною власністю територіальної громади м. Одеси з метою її ефективного використання.

Розглянув матеріали справи, суд доходить до такого висновку:

Як вбачається з матеріалів справи, сторони по справі протягом певного часу вчинили ряд дій, спрямованих на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Акт приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанська, та інженерних мереж водо-, тепло-, електропостачання, водовідведення та окремо стоячої бойлерної є наслідком всіх цих дій сторін, які позивачем по справі не оскаржуються. Зокрема, Акт став наслідком виконання Постанови Кабінету Міністрів України №769 від 02.06.1998р. «О мерах государственной поддержки железнодорожного транспорта», Рішення Одеської міської ради від 04.01.2002р. №3402-ХХІІІ «О даче согласия на передачу из государственной в коммунальную собственность территориальной громады г.Одессы жилых домов, наружных инженерных сетей, объектов жилищно-коммунального назначения управления Одесской железной дороги», яке приймалося у відповідності до Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності».

Відповідно до ст.7 Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності»(в редакції, що діяла на момент складання Акту) разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовніші мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а такожбудівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопроводні споруди, обладнання тощо).

Як вбачається з оскаржуваного позивачем Акту, приміщення залізничних кас площею 5778 кв.м також увійшло до об’єкту, що передається. Позивачем по справі не надано доказів того, що це приміщення є суто виробничим і не може використовуватися для інших цілей, зокрема, для обслуговування жилого фонду.

Що стосується підписання Акту від імені Одеської залізниці особою, у якій на момент підписання були відсутні на це повноваження, то слід зазначити, що наступне схвалення юридичною особою угоди, укладеної від її імені представником, який не мав належних повноважень, робить її дійсною з моменту укладення. Доказами такого схвалення можуть бути відповідне письмове звернення до другої сторонни чи до її представника або вчинення дій, які свідчать про схвалення угоди. Як вбачається з метаріалів справи, вже після підписання оскаржуваного Акту повноважні представники Одеської залізниці зверталися до Одеської міської ради та Представництва по управлінню коммунальною власністю Одеської міської ради з питання передачі в оренду приміщень залізничних касс, отже, цими діями вони схвалили дії особи, що підписала Акт.

Зазначені обставини були встановлені судом в ході розгляду справи №30/70-06-2845 за позовом Одеської залізниці до Одеської міської ради, Виконкому Одеської міської ради та Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради про визнання недійсним акту приймання –передачі д комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанській, та інженерних мереж водо-, тепло-, електропостачання, водовідведення та окремо стоячої бойлерної в частині передачі до комунальної власності будівлі залізничних кас площею 5 778,0 кв.м. Рішенням суду від 20.06.2006р. по даній справі, яке набрало законної сили, у задоволенні позову було відмовлено. Згідно ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

За таких обставин, судом встановлено відповідність нормам чинного законодавства процедури передачі із державної до комунальної власності жилих будинків, розташованих за адресами: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а та м. Одеса, пр. Ак.Глушко, 13 разом із вбудованими не житловими приміщеннями, у яких розміщалися залізничні каси.

Слід зауважити, що на даний час власником спірних приміщень є територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради, тому у суду не має підстав для задоволення позову Одеської залізниці щодо визнання за нею права власності на нежитлові приміщення вбудованих кас, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12-а та вул. Ак. Глушко, 13.

За таких обставин, позов Одеської залізниці задоволенню не підлягає.

Що стосується позову Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради, то він є обґрунтованим та підлягає задоволенню виходячи з такого: Згідно Положення „Про Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради”, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 26.03.2003р. №1040-ХХІУ (із змінами та доповненнями) Представництво є виконавчим органом Одеської міської ради, основним завданням якого є реалізація місцевої політики у сфері управління комунальною власністю, забезпечення надходження коштів до бюджету міста за рахунок ефективного обліку, використання, збереження майна територіальної громади. Відповідно до покладених завдань, Представництво, в межах своїх повноважень виконує функції щодо використання комунальної власності міста. Відповідно до ст.ст. 29, 38 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів міських рад належать власні та делеговані повноваження , зокрема, щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Відповідно до ч.2 ст.327 Цивільного кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Нежилі приміщення, що розташовані у жилому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а, є комунальною власністю і Представництво, в межах своїх повноважень, має вчинити дії щодо ефективного використання зазначеного комунального майна. Відповідач по справі не заперечує, що до цього часу використовує приміщення залізничних кас для своїх цілей.

Відповідно до ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Згідно ст.48 Закону України „Про власність” власник може вимагати усунення будь-яких порушень , хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Положення щодо захисту права власності поширюються також на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві повного господарського відання, оперативного управління, довічного успадковуваного володіння або на іншій підставі, передбаченій законодавством чи договором. Власник може вимагати повернення свого майна з чужого незаконного володіння (ст.50 Закону). Як вже зазначалося вище, Представництво набуло повноважень щодо управління комунальною власністю виходячи з норм законодавства.

За таких обставин, позов Представництва є обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи, тому підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на Одеську залізницю відповідно до ст.ст.44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Одеської залізниці –відмовити.

2. Позовну заяву Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради задовольнити .

3. Усунути перешкоди у здійсненні права власності територіальної громади м. Одеси у відношенні приміщення загальною площею 5118,6 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а, та виселити Одеську залізницю (код 01071315) із незаконно займаних нежилих приміщень загальною площею 5118,6 кв.м, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12а.

4. Стягнути з Одеської залізниці (м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код 01071315, п\р 26003000001 в Одеській філії АБ „Експрес-Банк”, МФО 328801) на користь Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код 26302595, р\р37326027001909 в УДК Одеської області, МФО 828011) витрати по сплаті держмита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписане 27 листопада 2006р.

Суддя Рога Н. В.