Головуючий у 1 інстанції - Ткаченко Л.В.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2013 року справа №0522/9208/2012
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М., секретар судового засідання Білоцерковець Д.О., за участю сторін: представники позивача Дорошева Г.І., Рожкова О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради на постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 17 січня 2013 року в адміністративній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради до ОСОБА_4 про стягнення суми переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям, -
В С Т А Н О В И В :
12.11.2012р. Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення суми переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям, яка була необґрунтовано сплачена у період з 01.08.2003р. по 31.10.2012р. у розмірі 19667,66коп.
Позов обґрунтовано тим, що вказана допомога призначається одиноким матерям, і внаслідок того, що ОСОБА_5 визнав батьківство дитини, відповідач втратила право на утримання вказаної соціальної допомоги.
Постановою Калінінського районного суду м. Донецька від 17.01.2013 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що неналежне виконання відповідачем посадових обов'язків стало причиною переплати соціальної допомоги.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 17.01.2013 року, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідач порушила вимоги ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та п.49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751, відповідно до яких відповідач зобов'язана була повідомити позивача про зміну обставин, яка впливає на виплату одиноким матерям соціальної допомоги на дітей.
У судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги, відповідач до суду не з'явилась, про час, дату та місце слухання справи повідомлялась належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи, та обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна обґрунтована і підлягає задоволенню, рішення суду підлягає скасуванню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4, на підставі її заяви від 31.01.2003р., Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради призначена державна допомога на дитину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.народження, як одинокій матері, що підтверджено розпорядженням від 11.02.2003р. (а.с.12, 21,22).
Згідно листа відділу державної реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку від 25.10.2012р. (який надійшов до відповідача 26.10.2012р.) ОСОБА_5 визнав батьківства ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.народження, подавши відповідну заяву від 03.07.2003р. на підставі ст.126 Сімейного Кодексу України.
У період з 01.08.2003р. по 31.10.2012р. Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради ОСОБА_4 сплачено суму державної допомоги у розмірі 19667,66коп.
Розпорядженням відповідача від 18.10.2012р. ОСОБА_4 призупинено виплату допомоги на дитину як одинокій матері (а.с.6), про що повідомлено відповідача листом (а.с.7,8).
Вищенаведені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі Закон № 2811) встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно ст.18-1 Закону № 2811 право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.
Статтею 22 Закону № 2811 передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян стягуються згідно з законом.
З урахуванням вказаних норм закону та встановлених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що з моменту внесення відділом державної реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції м. Донецька змін до актового запису № 5 від 23.02.1999р. про народження ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.народження, відомостей про батька - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. народження, ОСОБА_4 втратила статус одинокої матері, яка має право отримання державної допомоги на дитину.
Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач, порушуючи вимоги ст.22 Закону № 2811, безпідставно не повідомила відповідача про обставини, які впливають на виплату державної соціальної допомоги, внаслідок чого, відбулась переплати державної допомоги, яка згідно норми закону підлягає стягненню з відповідача. Але враховуючи вимоги ст.99 КАС України, колегія суддів вважає, що сума переплати підлягає стягнення у межах шестимісячного строку, а саме 2058,30грн.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволені позовних вимог виходив з того, що переплата державної допомоги відбулась внаслідок неналежного виконання посадовими особами Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради своїх обов'язків, з чим колегія суддів не погоджується, оскільки норма закону встановлює обов'язок одержувача державної допомоги повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
На підставі вказаного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Повний текст постанови виготовлено 04.03.2013 року.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради на постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 17 січня 2013 року задовольнити частково.
Постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 17 січня 2013 року в адміністративній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради до ОСОБА_4 про стягнення суми переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям, скасувати.
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради до ОСОБА_4 про стягнення суми переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям, задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради суму переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2058,30грн.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення її в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.А. Василенко
М.М. Гімон