ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2013 року Справа № 803/367/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Осівецький» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (УПФУ в Камінь-Каширському районі) звернулося з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Осівецький» (СВК «Осівецький») про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 5 790,54 грн. за період з серпня 2012 року по січень 2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зобов'язаний щомісяця до 25-го числа проводити відшкодовування Пенсійному фонду суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, загальна сума таких витрат за період з серпня 2012 року по січень 2013 року становить 5 790,54 грн., яку позивач просить стягнути з СВК «Осівецький».
В судове засідання представник позивача не прибув, проте від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника; позивач позовні вимоги підтримує повністю (а.с.45).
Представник відповідача в судове засідання не прибув; відповідач не повідомив про причини неприбуття представника. Відповідач був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи (а.с.39). До такого висновку суд дійшов на підставі частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з частиною першою статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За наведених вище обставин розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що СВК «Осівецький» 12 квітня 2000 року зареєстрований Камінь-Каширською районною державною адміністрацією як юридична особа, що вбачається із копії свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (а.с.33) та довідки про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України № 1106 (а.с.24). Підприємство перебуває на обліку в УПФУ в Камінь-Каширському районі як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У 2012 році відповідач не був платником фіксованого сільськогосподарського податку, про що засвідчує лист Камінь-Каширської міжрайонної державної податкової інспекції від 27 лютого 2012 року № 569/15-110 (а.с.32-33); у 2013 році відповідач не надав даних щодо обраної системи оподаткування.
Згідно з частиною другою розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Отже, відповідно до частини другої розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач зобов'язаний в порядку та розмірах, визначених статтями 3-5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так згідно зі статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Стаття 2 цього Закону передбачає, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Згідно зі статтею 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» ставка збору встановлена у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
З матеріалів справи слідує, що із 18 листопада 2005 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України) ОСОБА_1, яка перебувала у трудових відносинах із відповідачем, про що свідчить протокол № 6142 (а.с.31). Пенсія призначена на підставі подання СВК «Осівецький», довідки відповідача від 17 листопада 2005 року № 130 про зайнятість ОСОБА_1 на виробництві сільськогосподарської продукції та ін. (а.с.27-30, 34).
У 2012 році відповідач не був платником фіксованого сільськогосподарського податку, про що засвідчує лист Камінь-Каширської міжрайонної державної податкової інспекції від 27 лютого 2012 року № 569/15-110 (а.с.32-33); у 2013 році відповідач не надав даних щодо обраної системи оподаткування.
Підпунктами 6.4, 6.8 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19 січня 2003 року та зареєстрованої Міністерством юстиції України за № 64/8663, передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
УПФУ в Камінь-Каширському районі проведено та надіслано СВК «Осівецький» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по пенсіонерах, які вийшли на пенсію, працюючи на підприємстві (а.с.14-22).
Із довідки позивача від 12 лютого 2013 року № 735 слідує, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком як жінка, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п'ятеро і більше дітей (а.с.8). Із розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (а.с.15) вбачається, що місячний розмір таких витрат з липня 2012 року становить 946,09 грн., з жовтня 2012 року - 958,09 грн., з грудня 2012 року - 986,09 грн., з 2013 року - 996,09 грн. (частка плати відповідача 100%). Тобто, загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонерці ОСОБА_1 за вказаний вище період становить 5 790,54 грн. (а.с.7).
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з серпня 2012 року по січень 2013 року включно, щодо наявності та розміру якої відповідачем не подано до суду письмових заперечень, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути із Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Осівецький» на користь Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за серпень 2012 року - січень 2013 року в сумі 5 790,54 грн. (п'ять тисяч сімсот дев'яносто грн. 54 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В.Каленюк