Постанова № 29770738, 28.02.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
820/851/13-а
Номер документу
29770738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 лютого 2013 р. № 820/851/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - Судді Бездітка Д.В.,

при секретарі судового засідання - Міщенко А.П.,

за участю: представників позивача - Куземи К.О., Зеленого В.В.

представника відповідача - Погребняк Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Завод ім. Фрунзе"

до Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про скасування рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Завод ім. Фрунзе", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просить суд скасувати рішення виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №225-03-04-крв від 28.12.2012 р.

Позивач в обґрунтування позовних вимог вказав, що оскаржуване рішення винесено відповідачем на підставі Акту № 567 від 13 грудня 2012 року перевірки коштів Фонду соціального страхування і тимчасової втрати працездатності Відкритого акціонерного товариства «Завод ім.. Фрунзе», висновки якого, на думку позивача не відповідають вимогам чинного законодавства та дійсним обставинам, а отже рішення №225-03-04-крв від 28.12.2012 р. підлягає скасуванню.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав визначених у позовній заяві та просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити через безпідставність. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що оскаржуване в даній справі рішення виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №225-03-04-крв від 28.12.2012 р. є цілком законним та обґрунтованим, винесеним відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, посилаючись на письмові заперечення до адміністративного позову.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що спеціалістами контрольно-ревізійного відділу Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі направлення від 05.12.2012 року № 690 та наказу від 17.09.2012 року №103-ос проведена планова перевірка коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Відкритого акціонерного товариства "Завод ім. Фрунзе" за період з 01.01.2011р. по 01.10.2012р., за результатами якої складено акт №567 від 13.12.2012 року.

Відповідно до висновків перевірки встановленні наступні порушення:

- ст.7, ч.2 ст.35, ст. 37, ст. 47, ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р., №2240;

- п. 3.8 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджену наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в України від 03.11.2004р.№532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004р. за № 1456/10055;

- п. 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 року № 455, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.12.2001р. за №1005/6196;

- п.4.1 Порядку отримання зареєстрованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009р. № 12.

Використано коштів на загальну суму 7179,90 грн.

На підставі висновків вказаного акту перевірки №567 від 13.12.2012 року Харківським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про повернення Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 28.12.2012 року № 225-03-04-крв.

Відповідно до вказаного рішення від 28.12.2012 року № 225-03-04-крв зобов'язано позивача повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачену суму страхових коштів в сумі 7179,90 грн. та керуючись ч.1 ст.21, ст.22, п.6 ч.1 ст.28, ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» застосовано до позивача фінансову санкцію - штраф за порушення порядку витрачання страхових коштів на суму 3589,95 грн.

В акті перевірки вказано, що комісією із соціального страхування ВАТ "Завод ім. Фрунзе" в порушення вищевказаних нормативних документів призначена допомога (протокол від 31.01.2011р. №1), а бухгалтерією ВАТ "Завод ім. Фрунзе" нарахована та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності серії АБІ № 639634, виданому ОСОБА_4 з 27.12.2010р. по 24.01.2011р. (стаціонарне лікування у КЗОЗ ХОКПЛ №3), на якому відсутні в графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» підпис головного лікаря та кругла печатка закладу охорони здоров'я. Допомога оплачена за рахунок коштів фонду склала 3078,04 грн.

Порядок надання матеріального забезпечення за кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності врегульований нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III.

За вимогами ч.1 ст. 51 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до частини 3 статті 50 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Повноваження комісії з соціального страхування визначені частиною 3 статті 50 Закону України від 18.01.2001 р. № 2240 та Положенням про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженим постановою правління Фонду від 23.06.2008 року № 25 (далі - Положення від 23.06.2008 року № 25).

Порядок і умови видачі, заповнення, продовження та обліку листків непрацездатності, обумовлено в Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. № 455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності (із змінами і доповненнями), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 р. N 532/274/136-ос/1406.

Судом встановлено та не заперечувалося представниками сторін в судовому засіданні, що штатний працівник ОСОБА_4 має постійне місце проживання (прописанний) за адресою АДРЕСА_1. Місце роботи ОСОБА_4, ВАТ «Завод ім. Фрунзе», що знаходиться у Комінтернівському районі м. Харкова. КЗОЗ ХОКПЛ № 3 знаходиться у Московському районі м. Харкова.

Відповідно до п. 1.11. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. № 455, та п. 3.8. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності (із змінами і доповненнями), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 р. N 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 р. за N 1456/10055, особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання (у тому числі й з інших адміністративних районів міста) і роботи, ЛН видається за підписом головного лікаря, що засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров'я. Запис здійснюється у графі "Видачу листка непрацездатності дозволяю" із обов'язковим записом у медичних картах амбулаторного чи стаціонарного хворого.

Статус обласного лікувального закладу не позбавляє обов'язку КЗОЗ ХОКПЛ № З, виконувати вимоги діючого законодавства, щодо заповнення листка непрацездатності.

З викладеного вище вбачається, що комісія з соціального страхування позивача прийняла рішення про надання матеріального забезпечення застрахованій особі - ОСОБА_4 з порушенням норм Закону України від 18.01.2001 р. № 2240 та Положення від 23.06.2008 року № 25, у зв'язку з чим висновки акту перевірки відповідають вимогам законодавства, а рішення відповідача в частині відшкодування коштів фонду на суму 3078,04 грн. відповідає вимогам законодавства.

В акті перевірки вказано, що комісією із соціального страхування позивача прийнято рішення про виділення ОСОБА_6 путівки на санкурлікування без наявних медичних показань, а саме: путівка на санлікування № 376182 до санаторію ДП СКК «Моршинкурорт» відділення «Санаторій «Світанок» для лікування органів травлення, вартістю 5250,0 грн., на 21 день, терміном заїзду з 20.07.2012р. (протокол від № 27 від 25.06.2012р.).

Фактично медичні показання для лікування по вказаній путівці відсутні. В наданій ОСОБА_6 медичній довідці для одержання путівки на санаторно-курортне лікування (форма №070/о) від 27.06.2012 року, в розділі 5. «Захворювання, з приводу якого хворий направляється в санаторій» зазначений код за МКХ-10 № 11.8, захворювання - «Тубулоінтерстіціальне захворювання нирок».

Використано коштів Фонду з порушенням чинного законодавства на суму 3675,0 грн.

З Вказаної довідки судом встановлено, що в пункті 7.1, про потребу санаторно-курортного лікування (форма N 070/о) вказано профіль лікування патології сечостатевої системи.

Прийняте рішення щодо виділення путівки до вищевказаного санаторію не відповідає призначеному лікарсько-консультаційною комісією профілю санаторно-курортного лікування, викладеному у медичній довідці.

Відповідно до ст. 47 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III, для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Ці умови визначені Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009 року N 12 (далі Порядок № 12).

Згідно з частиною 3 статті 50 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією із соціального страхування (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форми N 070/о, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)") (далі - довідка форми N 070/о).

Відповідно до п. 5.3.9 "Положення про експертизу тимчасової непрацездатності", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008р. № 189, лікарсько-консультаційна комісія закладу охорони здоров'я надає висновки або рекомендації про необхідність видачі застрахованим особам довідки для отримання путівки в санаторно-курортний заклад за формою 070/о.

Медична довідка видається закладом охорони здоров'я і засвідчує право застрахованої особи на отримання соціальної послуги з санаторно-курортного лікування певного профілю на визначених лікувальною установою курортах, у зазначені терміни та пори року. Право визначення профілю та курорту (курортів) для отримання застрахованою особою санаторно-курортного лікування надано лікарсько-консультаційній комісії закладу охорони здоров'я.

В свою чергу, путівка є документом, який надає застрахованій особі і члену її сім'ї право на отримання відповідних послуг у зазначеному в путівці санаторно-курортному закладі протягом указаного в ній терміну - 18, 21, 24 або 45 діб. На путівці зазначаються профіль лікування та відповідний перелік послуг, що входять до вартості путівки, умови проживання та в обов'язковому порядку проставляється відповідна відмітка "Оплачено за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності". (пункти 1.3 та 1.4 Порядку від 25.02.2009р. № 12). Санаторій має договірні відносини з Фондом соціального страхування і, відповідно, Фондом оплачені послуги саме за тим профілем санаторно-курортного лікування, який вказаний на путівці.

Згідно до п.2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду від 23.06.2008 р. № 25, комісія здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, розглядає підставу і правильність документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Відповідно до пункту 6.2 Порядку від 25.02.2009р. № 12, сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Так, відповідно до міжнародної класифікації хвороб (МКХ - 10), захворювання діляться за відповідними класами, а ті, в свою чергу, за відповідними кодами. Захворювання яке зазначено у довідці за формою N 070/о, виданій ОСОБА_6 належить до класу захворювань сечостатевої системи, захворювання - «Тубулоінтерстіціальне захворювання нирок».

В свою чергу путівка на санлікування № 376182 до санаторію ДП СКК «Моршинкурорт» відділення «Санаторій «Світанок» для лікування органів травлення, а не для лікування захворювань сечостатевої системи.

З викладеного вище вбачається, що комісія з соціального страхування підприємства позивача прийняла рішення про надання соціальних послуг з санаторно-курортного лікування застрахованій особі ОСОБА_6 з порушенням норм Закону України від 18.01.2001 р. № 2240, Порядку від 25.02.2009р. № 12 та Положення від 23.06.2008 року № 25, у зв'язку з чим висновки акту перевірки відповідають вимогам законодавства, а рішення відповідача в частині відшкодування коштів фонду на суму 3675,0 грн. відповідає вимогам законодавства.

Також суд звертає увагу на те, позивач оскаржує рішення № 225-03-04 КРВ від 08.02.2013 року в частині порушень, що стосується допомоги по тимчасовій непрацездатності наданій ОСОБА_4 та видачі путівки ОСОБА_6, тобто в іншій частині рішення № 225-03-04 КРВ від 08.02.2013 року щодо відшкодування неправомірно витраченої суми страхових коштів на суму 426,86 грн. (87,92 грн. - переплата ОСОБА_7 за один день непрацездатності (неправильно визначено кількість днів непрацездатності) + 338,94 грн. - переплата ОСОБА_8, через невірне визначення страхового стажу по листку непрацездатності), позивачем не оскаржується, а тому вимоги позивача про повне скасування рішення відповідача також й в частині відшкодування коштів на суму 426,86 грн. також не підлягають задоволенню.

Щодо оскарження рішення № 225-03-04 КРВ від 08.02.2013 року в частині застосування до позивача фінансової санкції - штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів на суму 3589,95 грн., суд зазначає наступне.

Керуючись ч.1 ст.21, ст.22, п.6 ч.1 ст.28, ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»

Частиною 2 ст.22 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III передбачено, що страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

Пунктом 6 ч.1 ст.28 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III передбачено, що страховик має право накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Частиною 1 ст.30 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Отже, у зв'язку з тим, що оскаржуване рішення виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №225-03-04-крв від 28.12.2012 р. щодо зобов'язання позивача повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачену суму страхових коштів в сумі 7179,90 грн. є правомірним та таким, що не підлягає скасування, то й штраф у розмірі 50 відсотків такої суми, а саме 3589,95 грн. застосований на підставі ч. 1 ст.30 Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III правомірно, відповідно до вимог законодавства України та в межах повноважень відповідача.

Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими , прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

Отже, з врахуванням вищевикладених обставин справи, позовні вимоги позивача спростовуються зібраними по справі доказами, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Завод ім. Фрунзе" до Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 05 березня 2013 року.

Суддя Д.В. Бездітко