Постанова № 29768980, 05.03.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
2а-9625/12/1370
Номер документу
29768980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2013 року № 2а-9625/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого - судді: Костецького Н.В.

за участю секретаря судового засідання Олексяк І.Р.

представника позивача Батрух Р.Б.

представника відповідача Савчин О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м Львові адміністративну справу за позовом Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

в с т а н о в и в :

Славське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС) в якому просить суд визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.11.2012 року №0003391700.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч вимогам п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України, у день проведення позапланової виїзної документальної перевірки 10.10.2012 року позивачу було вручено під розписку копії наказу ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС від 09.10.2012 року №245 «Про проведення позапланової перевірки» та направлення про проведення перевірки від 10.10.2012 року №327. Окрім цього у вищезазначеному наказі не вказано чітко обставину, яка є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме на підставі якої отриманої інформації виявлено факти про порушення позивачем законодавства. Також позивач зазначає, що 19.10.2012 року відповідачем складений акт про результати позапланової документальної перевірки №257/17-20/31619583, що є порушенням строку складання такого акта, встановленого п.86.3. ст.83 Податкового кодексу України, а саме протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку. Даний акт вручений позивачу 19.10.2012 року. Крім того, податкове повідомлення-рішення №0003391700 за результатами проведеної позапланової документальної виїзної перевірки було прийнято відповідачем 02.11.2012 року, що є порушенням строку складання такого документа, зазначеного в п.п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України, згідно якого податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу. У зв'язку з зазначеним, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, з підстав викладених у поданих суду письмових запереченнях, згідно яких направлення на перевірку №327 від 10.10.2012 року та копія наказу від 09.10.2012 року №245 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки були пред'явлені головному бухгалтеру. Перевіркою встановлено наступні порушення: за період перевірки утримано податок на доходи фізичних осіб в сумі 38 8377, 85 грн. Фактично перераховано до бюджету - 251 571, 83 грн. Вчинення порушення підтверджується даними головної книги підприємства та банківськими документами. Вказані суми підтвердженні посадовими особами підприємства у довідці - розрахунку додатку до акту перевірки. Згідно даного порушення надано пояснення головним бухгалтером підприємства 19.10.2012 року про те, що вказаний податок не перераховувався у зв'язку з нестачею коштів. У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що працівники податкового органу при проведенні первірки діяли на підставі та в межах чинного законодавства, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийняте як результат виявлених порушень. У зв'язку з наведеним просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.10.2012 року начальником ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС видано наказ №245 від «Про проведення позапланової перевірки», згідно якого відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ та інших законодавчих актів наказано начальнику відділу оподаткування фізичних осіб Бандурович Р.М. забезпечити проведення, а головному державному податковому ревізору-інспектору цього ж відділу Савчину О.В. провести документальну позапланову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності Славського ДЛГП «Галсільліс», код ЄДРПОУ 31619583 з питань повноти та своєчасності утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2012 по 10.10.2012 терміном три робочих дні з 10.10.2012 по 12.10.2012 (а.с.6).

На підставі зазначеного наказу, начальником ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС видано направлення на перевірку від 10.10.2012 року №327 згідно якого ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС проводить з 10.10.2012 року документальну позапланову виїзну перевірку Славське ДЛГП «Галсільліс» (код за ЄДРПОУ 31619583) тривалістю три робочих дні (а.с.49).

За результатами проведеної перевірки посадовими особами ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС складено акт №257/17-20/31619583 від 19.10.2012 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Славського дочірного лісогосподарського підприємства «Галсільліс», код за ЄДРПОУ 31619583 за період з 01.01.2012 року по 10.10.2012 року з питань повноти та своєчасності утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб» (далі - Акт перевірки) (а.с.14-16).

Згідно зазначеного Акта перевірки (а.с.14) документальна позапланова виїзна перевірка Славського дочірнього лісогосподарського підприємства «Галсільліс» з питань повноти та своєчасності утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.12 року по 10.10.12 року проводилася на підставі направлення від 10 жовтня 2012 року № 327, виданого ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу оподаткування фізичних осіб ДПІ у Сколівському районі, радником податкової служби III рангу, Савчином Олегом Васильовичем, згідно із п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ та відповідно до наказу ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС від 09.10.2012 року №245.

Згідно п.78.4. ст.78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно наявної в матеріалах справи копії направлення на перевірку від 10 жовтня 2012 року №327 така містить запис про те, що 10.10.2012 року о 11:00 год. головному бухгалтерові Славського ДЛГП «Галсільліс» Федині Г.В. пред'явлено направлення на проведення перевірки та вручено копію наказу від 09.10.2012 року №245, про що міститься підпис головного бухгалтера підприємства (а.с.49).

Крім того, зазначені відомості містяться і в Акті перевірки, згідно якого направлення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 10 жовтня 2012 року №327 та копію наказу від 09.10.2012 року №245, виданого ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС, пред'явлено під розписку головному бухгалтеру Славського ДЛГП «Галсільліс» Федині Галині Василівні 10 жовтня 2012 року. Перевірку проведено з відома директора Славського ДЛГП «Галсільліс» Павлова В.В. та в присутності головного бухгалтера Федини Г.В. У журналі реєстрації перевірок вчинено запис від 10.10.2012 року за №15 (а.с.15).

Згідно із п. 78.5 ст. 78 Податкового кодексу України допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Працівниками ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, відповідно до наказу ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС від 09.10.2012 року №245 та направлення від 10.10.2012 року №327 розпочато документальну позапланову виїзну перевірку Славського дочірного лісогосподарського підприємства «Галсільліс».

Тобто, в даному випадку позивачем допущено до перевірки посадових осіб ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС.

Відповідно до п.86.1. ст.86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).

У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п.86.3. ст.86 Податкового кодексу України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Згідно п.2 розділу IV Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року №984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 року за №34/18772 акт (довідка) документальної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів), з дотриманням визначених у пункті 5 цього розділу вимог щодо реєстрації актів документальних перевірок. При цьому строк складення акта (довідки) не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого Кодексом, з урахуванням його продовження.

Згідно п.2.1. вищезазначеного Акта перевірки перевірка проводилася з 10.10.2012 року по 12.10.2012 року.

Судом встановлено, що зазначений Акт «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Славського дочірного лісогосподарського підприємства «Галсільліс», код за ЄДРПОУ 31619583 за період з 01.01.2012 року по 10.10.2012 року з питань повноти та своєчасності утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб» №257/17-20/31619583 складений посадовими особами ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС 19.10.2012 року, тобто в межах п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (п'ять робочих днів з 12.10.2012 року).

Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків (п.86.8. ст.86 Податкового кодексу України).

Згідно позовної заяви та Акта перевірки, позивачем не заперечується факт отримання примірника Акта перевірки 19.10.2012 року, про що містяться підписи про ознайомлення з Актом перевірки директора Славського ДЛГП «Галсільліс» та головного бухгалтера (а.с.17).

На підставі Акта перевірки, яким встановлено порушення позивачем пп.168.1.2, п.168.1 ст.168, пп.176.2 а), п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме: встановлено неперерахування податку з доходів фізичних осіб, утриманого із зарплати найманих працівників в сумі 257 613, 20 грн. за період 01.01.12 - 10.10.12 (а.с.16), відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003391700 від 02.11.2012 року за платежем податок на доходи найманих працівників у розмірі 386 419, 80 грн., у тому числі за основним платежем - 257 613, 20 грн. та 128 806, 60 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відтак судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0003391700 від 02.11.2012 року було прийнято керівником ДПІ у Сколівському районі Львівської області ДПС протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки (з 19.10.2012 року).

Крім цього, як вбачається з пояснень головного бухгалтера Славського ДЛГП «Галсільліс» Федини Г.В. (а.с.48) підприємством не перераховувався утриманий податок з доходів фізичних осіб в зв'язку з нестачею коштів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що податковим органом у даному випадку дотримано вимог чинного податкового законодавства під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання, крім того у випадку протилежного це не звільняє останнього від передбаченої чинним законодавством відповідальності за допущенні ним правопорушення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, як необгрунтовані.

У відповідності до ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 06 березня 2013 року

Суддя Костецький Н.В.