Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2013 р. Справа №805/1484/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 55 хв.
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., при секретарі Піскурєвій Ю.А., за участю представників: позивача - Кузнєцова А.О. (довіреність від 06.08.2012 року № 21/10 відповідача - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до акціонерного товариства закритого типу «БАФ» про стягнення заборгованості по орендній плати за землю у розмірі 84294,30 грн. та по податку на додану вартість у розмірі 7980,34 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до акціонерного товариства закритого типу «БАФ» (далі - АТЗТ «БАФ», відповідач) про стягнення заборгованості по орендній плати за землю у розмірі 84294,30 грн. та по податку на додану вартість у розмірі 7980,34 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 84294,30 грн. та податку на додану вартість у розмірі 7980,34 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем самостійно нарахованих податкових зобов'язань на підставі поданих до податкового органу податкової декларації та уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, а також у зв'язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов'язань на підставі податкових повідомлень-рішень, а також пені.
Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, заперечень на позов та заяву про розгляд справи без його участі не направив, про дату та час проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 304352 акціонерне товариство закритого типу «БАФ» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 25.10.1994 року за № 1 266 120 0000 004216, ідентифікаційний код - 13480438, місцезнаходження - 83008, м. Донецьк, вул. Умова, буд. 1. Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 08.11.2012 року № 478 АТЗТ «БАФ» перебуває на обліку у ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька з 20.07.1995 року за № 06600482.
Судом з матеріалів справи встановлено, що відповідач має заборгованість з наступних податків:
З орендної плати за землю у розмірі 84294,30 грн.:
Так, відповідач самостійно визначив свої податкові зобов'язання з орендної плати за землю на підставі поданої до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 20.02.2012 року № 1874, які до бюджету не сплачені у розмірі 82 611,37 грн., а саме: станом на 30.08.2012 року в сумі 15 105,73 грн., станом на 30.09.2012 року в сумі - 16 876,41 грн., станом на 30.10.2012 року в сумі - 16 876,41 грн., станом на 30.11.2012 року в сумі - 16 876,41 грн., станом на 30.12.2012 року в сумі - 16 876,41 грн.
Також на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки від 19.04.2012 року № 498/15-1/13480438 згідно з ст. 126 Податкового кодексу України позивачем нараховано відповідачу штрафні (фінансові) санкції за порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю, про що винесене податкове повідомлення-рішення від 29.08.2012 року за № 0003481541 на суму 1 682,93 грн.
З податку на додану вартість у розмірі 7980,34 грн.:
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач самостійно визначив свої податкові зобов'язання з податку на додану вартість на підставі поданих до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 31.08.2012 року № 9052640504 на суму самостійно визначеного податкового зобов'язання 8 333,00 грн. (відповідачем частково сплачено суму податкового зобов'язання у розмірі 856,91 грн.) та самостійно нарахованих штрафних санкцій у розмірі 250,00 грн. Всього - 7 726,09 грн. (8 333,00 грн. - 856,91 грн. + 250,00 грн.). Термін сплати сплинув 31.08.2012 року.
Також на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки від 26.07.2012 року № 1560/15-2/13480438 згідно з ст. 126 Податкового кодексу України позивачем нараховано відповідачу штрафні (фінансові) санкції за порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, про що винесене податкове повідомлення-рішення від 15.08.2012 року за № 0010761542 на суму 2,21 грн.
Крім того, згідно з ст. 129 Податкового кодексу України позивачем нараховано позивачу пеню у розмірі 252,04 грн.
В матеріалах справи відсутні докази стосовно адміністративного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо наведених податкових повідомлень-рішень.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач має податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 84 294,30 грн. (у тому числі: недоїмка - 82 611,37 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1 682,93 грн.) та податку на додану вартість у розмірі 7 980,34 грн. (у тому числі: недоїмка - 7 476,09 грн., штрафні (фінансові) санкції - 252,21 грн., пеня 252,04 грн.).
Наведені суми підтверджені матеріалами справи, зокрема, картками облікових рахунків відповідача з наведених платежів.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Так, приписами статі 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст. 200 ПКУ). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст. 200).
У відповідності до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1. ст. 203 ПКУ). Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПКУ).
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Податковим кодексом України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки грошове зобов'язання по орендної плати за землю та податку на додану вартість відповідачем не сплачені в установлені чинним законодавством строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 84 294,30 грн. (у тому числі: недоїмка - 82 611,37 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1 682,93 грн.) та податку на додану вартість у розмірі 7 980,34 грн. (у тому числі: недоїмка - 7 476,09 грн., штрафні (фінансові) санкції - 252,21 грн., пеня 252,04 грн.).
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, що спростували б доводи позивача, відповідач суду не надав, а отже позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджена матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до акціонерного товариства закритого типу «БАФ» про стягнення заборгованості по орендній плати за землю у розмірі 84294,30 грн. та по податку на додану вартість у розмірі 7980,34 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих акціонерне товариство закритого типу «БАФ» (ідентифікаційний код юридичної особи 13480438, місцезнаходження - 83008, м. Донецьк, вул. Умова, буд. 1) податковий борг у загальному розмірі 92 274,64 грн. (дев'яносто дві тисячі двісті сімдесят чотири грн. 64 коп.), у тому числі:
- з орендної плати за землю у розмірі 84 294,30 грн. (у тому числі: недоїмка - 82 611,37 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1 682,93 грн.);
- з податку на додану вартість у розмірі 7 980,34 грн. (у тому числі: недоїмка - 7 476,09 грн., штрафні (фінансові) санкції - 252,21 грн., пеня 252,04 грн.).
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представника позивача 4 березня 2013 року. Повний текст постанови виготовлений 6 березня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.