Постанова № 29754715, 05.03.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
805/2097/13-а
Номер документу
29754715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2013 р. Справа №805/2097/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 година 40 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

при секретарі судового засідання Островській О.М.

за участю

представників позивача - Стронової О.І. - на підставі довіреності,

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сніжне Донецької області до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, -

встановив:

18 лютого 2013 року Управління Пенсійного фонду України в місті Сніжне Донецької області (далі - Позивач або УПФУ) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» (далі - Відповідач або ДП «Сніжнеантрацит»), в якому просило стягнути з Відповідача заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 14 497 623,63 грн.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що внаслідок невиконання Відповідачем обов'язку щодо своєчасної та повної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період листопад - грудень 2012 року виникла недоїмка по сплаті єдиного внеску в сумі 14 474 107,62 грн.

Крім того, на підставі рішень УПФУ №№ 3-5 від 04 січня 2013 року до ДП «Шахтарськантрацит» застосовані штрафні санкції на загальну суму 23 516,01 грн., які на час судового розгляду Відповідачем не сплачені.

Посилаючись на положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Позивач просив задовольнити заявлені позовні вимоги.

В судовому засіданні представник Позивача підтримала заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просила позов задовольнити. Додатково пояснила, що станом на 05 березня 2013 року заборгованість з єдиного внеску, стягнення якої є предметом спору по справі, Відповідачем не погашена, рішення УПФУ про застосування до ДП «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій своєчасно отримані Відповідачем, в адміністративному або в судовому порядку не були оскаржені, однак штрафні санкції Відповідачем не сплачені.

Відповідач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином з дотриманням вимог ст.ст.33-36 Кодексу адміністративного судочинства України, в судове засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення судового розгляду не надав.

05 березня 2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду ДП «Сніжнеантрацит» надало клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (а.с.35) та відзив на адміністративний позов, в якому зазначило, що заявлені позовні вимоги визнає у повному обсязі (а.с.37).

Приймаючи до уваги положення ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, суд вважав за можливе розглянути справу за відсутності представника Відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Сніжнеантрацит» (ідентифікаційний код 31906124) зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради Донецької області 02 вересня 2003 року, що вбачається зі змісту Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.31-32).

З 06 березня 2002 року ДП «Сніжнеантрацит» перебуває на обліку в УПФУ як платник єдиного внеску за реєстраційним номером 05-50-01-1028. Вказана обставина встановлена на підставі повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску від 23 січня 2012 року (а.с.55) та виданої Позивачем довідки (а.с.14).

Внаслідок несвоєчасної сплати єдиного внеску за період листопад-грудень 2012 року у Відповідача виникла недоїмка в розмірі 14 474 107,62 грн. Розмір недоїмки підтверджений наявними в матеріалах справи Звітами про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за листопад-грудень 2012 року (а.с.49-54) та даними карток особового рахунку платника єдиного внеску (а.с.15-30, 40-48).

04 січня 2013 року УПФУ прийнято рішення № 3 про застосування штрафних санкцій за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок (а.с.7).

Згідно з вказаним рішенням, на підставі п.5 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до ДП «Шахтарськантрацит» застосований штраф в розмірі 255,00 грн., який мав бути сплачений протягом десяти робочих днів з дня одержання рішення. Це рішення отримане Відповідачем 08 січня 2013 року, оскаржене не було та набрало чинності 24 січня 2013 року.

04 січня 2013 року УПФУ прийнято рішення № 4 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (а.с.8-9).

Відповідно до вказаного рішення, на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку з донарахуванням єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19 969,94 грн., до Відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 4 134,83 грн., які мали бути сплачені протягом десяти робочих днів з дня отримання цього рішення. Це рішення отримане платником 08 січня 2013 року, не було оскаржене і набрало чинності 24 січня 2013 року.

04 січня 2013 року Позивачем прийнято рішення № 5 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) (а.с.10-11).

Згідно з вказаним рішенням, на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату, неповну, несвоєчасну сплату суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок в розмірі 49,70% та 8,41% на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (авансових платежів), до ДП «Сніжнеантрацит» застосовані штрафні санкції в розмірі 10% несплачених або несвоєчасно сплачених сум в розмірі 19 216,18 грн., які мали бути сплачені протягом десяти робочих днів з дня одержання цього рішення. Вказане рішення отримане Відповідачем 08 січня 2013 року, оскаржене не було і набрало чинності 24 січня 2013 року.

25 січня 2013 року між УПФУ та ДП «Сніжнеантрацит» проведене звіряння розрахунків з єдиного внеску станом на 01 січня 2013 року, за результатами якого складений акт за № 186 (а.с.12).

Зі змісту акта вбачається, що між сторонами не виникло розбіжностей щодо сум нарахованого та фактичного сплаченого єдиного внеску.

Таким чином, на час судового розгляду заборгованість Відповідача по сплаті єдиного внеску за листопад-грудень 2012 року становить 14 474 107,62 грн. (сума єдиного внеску, що підлягала сплаті за листопад 2012 року і мала бути перерахована до 28 грудня 2012 року, становить 9 503 289,24 грн., фактично сплачено - 4 773 739,34 грн., залишок - 4 729 549,90 грн.; сума єдиного внеску, що підлягала сплаті за грудень 2012 року і мала бути перерахована до 28 січня 2013 року, становить 9 744 557,72 грн.).

Заборгованість по сплаті штрафних санкцій становить 23 516,01 грн.

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

П.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Відповідно до п.п.1, 7 Положення про Пенсійний фонду України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п.п.1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року № 11-2, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), (далі - Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

П.2.1. Положення визначені основні завдання територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких належать 1) забезпечення у відповідному регіоні збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів відповідно до законодавства, призначених для пенсійного забезпечення; 2) забезпечення призначення (перерахунку) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; 3) забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; 4) ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення; 5) забезпечення функціонування Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, інформаційних систем та телекомунікаційних мереж Фонду.

П.п.9 п.2.4. Положення передбачено право управлінь стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах УПФУ виступає у якості суб'єкта владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI, (далі - Закон № 2464-VI).

Ст.2 Закону № 2464-VI встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску та пропорцій його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, що передбачено ст.3 Закону № 2464-VI.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Обов'язки платників єдиного внеску визначені ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI, п.1 якої передбачений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Отже, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Як встановлено судом, внаслідок невиконання обов'язку щодо своєчасної і повної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у Відповідача виникла недоїмка в розмірі 14 474 107,62 грн., яка підлягає стягненню.

Ч.11 ст.25 Закону № 2464- VI передбачені повноваження територіальних органів Пенсійного фонду застосовувати до платника єдиного внеску штрафні санкції за порушення вимог Закону № 2464 VI

Згідно з ч.14 ст.25 Закону № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

Рішення УПФУ про застосування до ДП «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій не були оскаржені і набрали чинності. Оскільки застосовані до Відповідача штрафні санкції не сплачені, вони підлягають стягненню в судовому порядку.

Заслухавши пояснення представника Позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про законність і обґрунтованість позовних вимог та про необхідність їх задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Сніжне Донецької області до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Сніжнеантрацит» (ідентифікаційний код 31906124) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Сніжне Донецької області заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 14 497 623 (чотирнадцять мільйонів чотириста дев'яносто сім тисяч шістсот двадцять три) грн. 63 коп., яка включає недоїмку по сплаті єдиного внеску в розмірі 14 474 107,62 грн. та штрафні санкції в розмірі 23 516,01 грн.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені в судовому засіданні 05 березня 2013 року.

Постанова складена у повному обсязі 06 березня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кравченко Т.О.