ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" лютого 2013 р.Справа № 916/165/13-г
За позовом Прокурора Ренійського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
до відповідача Сільськогосподарського виробничого кооперативу "КАРТАЛ"
про стягнення 3677,10грн.
Суддя Гут С.Ф.
В судовому засіданні приймали участь:
Від прокурора: Доброжан Н.І., посвідчення №010038 від 17.10.12р.;
Від Державної екологічної інспекції в Одеській області: Порубіна Ю.Д., довіреність №12/02 від 03.01.13р.;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Ренійського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Сільськогосподарського виробничого кооперативу "КАРТАЛ" про стягнення суми шкоди, у вигляді збитків нанесених державі у розмірі 3677,10грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.01.13р. порушено провадження у справі №916/165/13-г.
Поряд з цим, прокурором Ренійського району Одеської області заявлена заява про забезпечення позову в порядку ст.ст. 66,67 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої останній просив вжити заходів щодо забезпечення позову, шляхом накладення арешту на майно відповідача на суму позову.
Розглянувши зазначену заяву суд встановив, що відповідно до статті 66 Господарського процесуального кодексу України забезпечення позову допускається, якщо невжиття заходів до забезпечення позову може утруднити або зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Отже, заява про вжиття заходів до забезпечення позову повинна бути обґрунтована з поданням належних і допустимих доказів, що підтверджують можливість виникнення в подальшому ускладнень у виконанні судового рішення.
Господарський суд повинен оцінити, наскільки конкретний захід, який пропонується вжити, пов'язаний з предметом позову, співрозмірний позовній вимозі і яким чином цей захід забезпечуватиме фактичну реалізацію мети його вжиття.
Тому відповідна ухвала господарського суду в обов'язковому порядку повинна містити дані, на підставі яких можна зробити висновок про те, що невжиття того чи іншого заходу до забезпечення позову може утруднити або зробити неможливим виконання в подальшому рішення господарського суду.
Однак, прокурором Ренійського району Одеської області не надано до суду жодного доказу в підтвердження обставин, викладених у заяві про забезпечення позову, що є підставою для відхилення зазначеної заяви.
Прокурор підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
Державна екологічна інспекція в Одеській області позовні вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судових засідань, а саме, за його юридичною адресою, згідно наявних в матеріалах справи поштових повідомлень, проте відзив на позов не надав, своє право на захист не використав, у зв'язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам у порядку ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
17.08.2012р. працівниками Державної екологічної інспекції в Одеській області було здійснено перевірку, та старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Мінковим І.П. складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено порушення Сільськогосподарським виробничим кооперативом "КАРТАЛ" вимог природоохоронного законодавства, а саме: встановлено, що на балансі підприємства знаходяться 2 артезіанські свердловини, 1 з яких не працює, арт свердловина з якої здійснюється водозабір розташована на зерновому току, водомір на свердловині відсутній, електропостачання свердловини здійснюється з щитової яка одна на вісь зерновий ток, водозабір здійснюється на хозпобутові портеби господарства, дозвіл на спец водокористуванні відсутній, що є порушенням ст.44,48 Водного Кодексу України. Наданий попередній дозвіл на спец водокористування №УКР 2976-А/Оде від 18.12.2008р. по 31.10.2011р., на час перевірки статистична звітність за формою 2-ТП(водгосп) не надана, у зв'язку з відсутністю головного бухгалтера. Головою СВК "КАРТАЛ" надана довідка щодо об'єму забраної води з арт свердловини, згідно якої підприємство з 01.11.11р. по теперішній час здійснило забір з арт свердловини 70м.куб.води.
Згідно довідки від 16.08.2012р. №49 СВК "КАРТАЛ" з 01.11.2011р. по 16.08.2012р. використано 70 кубічних метрів води з арт свердловини.
18.12.08р. Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області було видано Сільськогосподарському виробничому кооперативу "КАРТАЛ" дозвіл №УКР 2976-А/Оде на спец водокористування, термін дії якого було встановлено до 31.10.2011р.
Відповідно до зазначених повноважень, посадовою особою Державної екологічної інспекції в Одеській області був здійснений розрахунок збитків, завданих Сільськогосподарським виробничим кооперативом "КАРТАЛ" внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища України.
Згідно з розрахунком збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, здійсненим згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушеним законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена: наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009р. №389, заподіяні державі в результаті самовільного забору води з артезіанських свердловин(самовільним користуванням підземними водами), заподіяної Сільськогосподарським виробничим кооперативом "КАРТАЛ" збитки становлять 3677,10грн.
16.08.12р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Мінковим І.П. складено протокол №001076 про адміністративне правопорушення.
Постановою №001076 від 16.08.2012р. голову СВК "КАРТАЛ" було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 272грн.
17.08.12р. голові СВК "КАРТАЛ" було видано припис.
20.08.2012р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області було направлено на адресу СВК "КАРТАЛ" претензію №55, згідно якої відповідачу було запропоновано добровільно відшкодувати заподіяні збитки в сумі 3677,10грн., яка була залишена без відповіді та задоволення.
Враховуючи те, що відповідач самовільно використав природний ресурс (підземну воду), та всупереч вимог закону здійснив самовільне водокористування, ним було завдано матеріальної шкоди державі.
Однак непроведення відповідачем оплати завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 3677,10грн. зумовило звернення прокурора Ренійського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до суду з даним позовом про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "КАРТАЛ" суми шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених державі у розмірі 3677,10грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст.318 Цивільного кодексу України, суб'єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, ви значені статтею 2 Цивільного кодексу України. Усі суб'єкти права власності є рів ними перед законом.
Від імені українського народу, відповідно до ч.2 ст.324 Цивільного кодексу України, права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Згідно ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у зокрема: самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.
Частиною 4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно ч. 1 статті 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України). Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтею ч.1 ст.224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів-загальне та спеціальне.
Згідно ст. 47 Водного кодексу України зазначено, що загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що: Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Судом встановлено, що Сільськогосподарським виробничим кооперативом "КАРТАЛ" з 01.11.2011р. по 16.08.2012р. було здійснено самовільний забор води з артезіанських свердловин при відсутності дозвільних документів (використано 70 кубічних метрів води з арт свердловини), а тому він зобов'язаний відшкодувати шкоду, завдану порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Отже наданий інспекцією розрахунок на думку суду, здійснений належним чином, правомірно розрахований розмір заподіяних збитків у сумі 3677,10грн., тому підлягає судом задоволенню.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені Прокурором Ренійського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області позовні вимоги про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "КАРТАЛ" суми шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених державі у розмірі 3677,10грн. обґрунтованими та доведеними, у зв'язку з чим задовольняє у повному обсязі.
Згідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 1720,50грн.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "КАРТАЛ" (68831, Одеська область, Ренійський район, с. Орлівка, вул. Кутузова, буд.103, код ЄДРПОУ 32631444) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області(р/р 33118331700409 фонду охорони навколишнього природного середовища Орлівської сільської ради, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37564933, банк - ГУДКСУ в Одеській області, одержувач - УДКСУ у Ренійському районі Одеської області, код бюджетної класифікації 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності 331) суму збитків у розмірі 3677(три тисячі шістсот сімдесят сім)грн.10коп.
3. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "КАРТАЛ" (68831, Одеська область, Ренійський район, с. Орлівка, вул. Кутузова, буд.103, код ЄДРПОУ 32631444) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору на суму 1720(одну тисячу сімсот двадцять)грн.50коп.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 05.03.2013р.
Суддя Гут С.Ф.