справа № 0670/6509/12
категорія 6.2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Семенюк М.М.,
при секретарі - Лисайчуку А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області про визнання дій незаконними та скасування припису від 13.09.2012 року № 24033,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області про визнання дій відповідача щодо здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства незаконними та скасування припису від 13 вересня 2012 року №24033.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем з порушенням вимог Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, оскільки дана перевірка проводилась без згоди центрального органу виконавчої влади, а відповідно припис №24033 від 13 вересня 2012 року про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки винесено з порушенням вимог чинного законодавства. Позивач зазначає, що при здійсненні державного нагляду відповідачем з'ясовані не всі та не в повному обсязі обставини справи, що призвело до негативних наслідків: неправильної кваліфікації вчиненого правопорушення як самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,0138 га за адресою АДРЕСА_1 та постановляння оскаржуваного припису.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі. При цьому позивач зазначив, що вищевказаною земельною ділянкою він користується з 1981 року, як прибудинковою, і не вважає її самовільно зайнятою.
Представник Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні. Пояснив, що перевірку відповідачем, за результатами якої встановлено, що позивач використовує земельну ділянку для власних потреб без правовстановлюючих документів, передбачених ст. 126 Земельного кодексу України, проведено правомірно, а від так припис винесено згідно норм чинного законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Встановлено, що посадовими особами Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області здійснено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства позивачем при використанні земельної ділянки по АДРЕСА_1, відповідно до звернення гр. ОСОБА_2, за наслідками якої складено акт від 13 вересня 2012 року №24049 (а.с.8).
Актом перевірки зафіксовано що позивач використовує земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, із земель житлової та громадської забудови площею 0,0138 га для власних потреб без правовстановлюючих документів, передбачених ст. 126 Земельного кодексу України. Також, у позивача відсутнє рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування (оренду), інший вчинений правочину щодо даної земельної ділянки, що в свою чергу, відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", свідчить про факт самовільного зайняття даної земельної ділянки (а.с.8).
На підставі акту перевірки Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області винесено оскаржуваний припис № 24033 від 13 вересня 2012 року, про усунення гр. ОСОБА_1 виявлених порушень вимог земельного законодавства, а саме звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, до 13 жовтня 2012 року (а.с. 12).
Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 року № 963-ІV (далі - Закон) встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно ст. 187, 188 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1300 "Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства" від 12.12.2011 року територіальні органи Державної інспекції сільського господарства України є правонаступниками територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів, у частині виконання такими територіальними органами повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року № 459 "Про Державну інспекцію сільського господарства України", наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 року №770 "Про затвердження Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" та Положення про Державну інспекцію сільського господарства України в Житомирській області затвердженого Наказом Державної інспекції сільського господарства України від 28.02.2012 року №104 Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України, їй підпорядковується та організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Підпунктом 4.1. пункту 4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Житомирській області затвердженого Наказом Державної інспекції сільського господарства України від 28.02.2012 року №104 визначено, що одним із основних завдань Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель відповідно до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" та інших законів.
Згідно зі статтею 2 Закону основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України та запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Статтею 6 Закону встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
- додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
- вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Відповідно до ст. 9, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.
Встановлено, що перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства громадянином ОСОБА_1 від 13 вересня 2012 року була проведена на підставі заяви громадянки ОСОБА_2 від 16 серпня 2012 року (а.с.54).
Відповідно до Закону України "Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами позивача щодо порушення Державною інспекцією сільського господарства в Житомирській області вимог Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині не правомірності проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства, оскільки перевірку відповідачем проведено правомірно в межах чинного законодавства.
При цьому суд не може погодитись з висновком відповідача про те, що мав місце факт самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки, а відповідно і з правомірністю оскаржуваного припису, з огляду на наступне.
Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Слід зауважити, що згідно із зазначеним терміном, вважається самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування не приймав рішення про її передачу у власність або надання у користування (оренду).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 1981 року проживав в квартирі за адресою АДРЕСА_1 (а.с.112), яка належала Житомирському льонокомбінату, і яка позивачем була приватизована в 2006 році.
З інвентаризаційної справи № 11369 (а.с.105-108) видно, що спірна земельна ділянка була закріплена за домоволодінням за адресою АДРЕСА_1.
Згідно рішення №541 від 10 жовтня 1997 року "Про закріплення за власниками домоволодінь земельних ділянок, надання їх в користування та передачу у приватну власність" (а.с. 89-92), відповідно до додатку №1, за власниками домоволодіння, в тому числі і за Житомирським льонокомбінатом, за адресою АДРЕСА_1 була закріплена та надана в користування громадянам земельна ділянка площею 0,2833.
Позивач звертався до Житомирської міської ради щодо отримання правовстановлюючого документу на спірну земельну ділянку, підтвердженням чого є рішення №348 від 29 березня 2012 року "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку" (а.с.15-16).
Також, суд зазначає, що 30 липня 2012 року співвласниками житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 укладено угоду про порядок використання і розпорядження земельною ділянкою за даною адресою та нотаріально її засвідчено (а.с.35-36).
Як вбачається з листа управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради (а.с.93), будинок, в якому проживає ОСОБА_1, значиться за адресою АДРЕСА_1.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що на момент здійснення Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області перевірки, ОСОБА_1 самовільного зайняття зімельної ділянки здійснено не було, крім того позивачем було вжито заходів до отримання документів, що посвідчують право власності на вказану вище земельну ділянку.
З огляду на зазначене суд вважає, що припис №24033 від 13 вересня 2012 року, яким позивачу приписано звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-162 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області від 13.09.2012 року № 24033.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 27 лютого 2013 р.