ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2013 року 12:50Справа № 0870/11630/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Богомаз Г.А. та представників
позивача: Борисова К.Б.
відповідача: Бібіка С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного вищого навчального закладу «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 січня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
06 грудня 2012 року Державний вищий навчальний заклад «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (далі - позивач або ЗНУ) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач або ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя), в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 09 серпня 2012 року №0003921501 та №0003931501.
Ухвалою суду від 10 грудня 2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 25 грудня 2012 року.
Провадження у справі зупинялось до 29 січня 2013 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов.
Фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу - програмно-апаратного комплексу «Камертон».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державний вищий навчальний заклад «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (ідентифікаційний код 02125243) є юридичною особою, місцезнаходження якої: 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд.66, про що свідчить Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
На підставі п. 1 та п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 ПК України посадовими особами ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя у приміщенні відповідача проведено документальну невиїзну позапланову перевірку платника податку - Державний вищий навчальний заклад «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання орендної плати з юридичних осіб за період: 2011-2012 року, за результатами якої складено Акт документальної невиїзної позапланової перевірки від 30.07.2012 №341/15/02125243 (далі - Акт).
Відповідно до Акту, перевіркою встановлено, що на порушення п. 287.3 ст. 287 ПК України ЗНУ протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб.
Суми самостійно визначених платником грошових зобов'язань з орендної плати за землю, граничний термін сплати, дата сплати, кількість днів затримки та сума сплаченого боргу значені в Акті.
ЗНУ на адресу ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя направлені заперечення до Акту від 06.08.2012 за вих. № 01-10/1691.
На підставі Акта, яким встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб та на підставі ст. 126 ПК України відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю (далі - ППР) від 09.08.2012 № 0003921501 у розмірі 3 233,76 грн. та № 0003931501 у розмірі 20 586,55 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що 31.08.2012 р. ЗНУ було подано до Державної податкової служби у Запорізькій області (далі - ДПС) скарги про перегляд зазначених ППР від 31.08.2012 № 01-10/1906 та № 01-10/1905, які залишені без розгляду, згідно з Рішенням про залишенням скарги без розгляду від 01.11.2012 № 5320/10/10420.
Судом встановлено, що позивачем подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності: №651 та №649 від 27.01.2011; №777, №779 та №781 від 03.02.2012.
В матеріалах справи містяться та судом досліджені листи ЗНУ, з якими позивач звертався до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя (лист від 28.04.2011 № 01-10/841, від 02.04.2012 № 01-10/732), до міського голови м. Запоріжжя (лист від 24.06.2011 №01-08/1202), в яких ЗНУ інформує про об'єктивні перешкоди у своєчасній сплаті орендної плати за договором оренди землі, пов'язаних з погодженням процедури закупівлі послуг оренди землі.
Позивач в зазначених листах вказує, що ЗНУ, виконуючи вимоги Закону України «Про здійснення державних закупівель», своєчасно і у повному обсязі надав до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України комплекти відповідних документів на погодження закупівлі послуг оренди землі та приміщень, без процедури якої оплатити неможливо. Однак Міністерство економічного розвитку і торгівлі України за формальними вимогами відмовило у погодженні, а деякі документи взагалі досі не розглянуті і замовнику (університету) не повідомлено.
Зазначає, що за умови погодження процедури закупівлі послуг оренди землі та приміщень ЗНУ повністю розрахується за своїми зобов'язаннями за договорами оренди. Наявність грошових коштів на реєстраційному рахунку у казначействі забезпечує сплату оренди у повному обсязі. ЗНУ вживає усіх можливих заходів щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, але щоразу платіжні доручення повертаються облуправлінням Держказначейства без виконання. Просить не застосовувати до ЗНУ штрафні санкції.
В листі до начальника ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 02.04.2012 №01-10/732 позивач також зазначає, що за 2012 рік всі платежі сплачуються вчасно та в повному обсязі. Заборгованість зі сплати за оренду землі у 2011 році виникла не з вини університету, в зв'язку з чим університет не погоджується зі сплатою пені та штрафних санкцій, що виникли через створення штучних перешкод, які позбавили ЗНУ вчасно розрахуватись з бюджетом.
Запорізьким національним університетом були укладені договори оренди землі із Запорізькою міською радою. Враховуючи положення Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VІ університет повинен був у 2011 році провести закупівлю в одного виконавця, але не отримав погодження Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Міністерства економіки України з листом-зверненням від 02.03.2011 №01-04/437 та від 14.04.2011 №01-07/761 щодо процедури закупівлі у одного учасника. Однак, листами Міністерства економіки України відмовлено у застосуванні процедури закупівлі у одного учасника.
Відповідно до Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов'язань (фінансових зобов'язань) № 1 від 04.05.2011, № 3 та № 4 від 15.06.2011, винесених позивачу Головним управлінням Державного казначейства України у Запорізькій області, зобов'язання за договорами оренди землі б/н від 22.07.2010, б/н від 20.11.2006, б/н 10.06.2008, б/н від 29.04.2011 на суму 31298,53 грн. (Попередження №1); б/н від 10.06.2008 на суму 95221,67 грн. (Попередження №3); б/н від 22.07.2010 на суму 23742,67 грн. (Попередження №4) не зареєстровано та не взято на облік в органі Державного казначейства України у зв'язку з неподанням пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до пункту 2.11.а Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 № 136 - порушення пунктів 1, 5 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VI.
Про об'єктивні перешкоди щодо неможливості розрахуватись з бюджетом за платежами, обумовленими виконанням норм Закону України «Про здійснення державних закупівель», ЗНУ звертався до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, міськради м. Запоріжжя та засобів масової інформації.
Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, лише за рішеннями Запорізького окружного адміністративного суду Головне управління державної казначейської служби України у Запорізькій області приймало для виконання платіжні доручення університету на сплату орендної плати за землю, завдяки чому заборгованість за 2011 рік погашена у повному обсязі. В рішеннях суду та платіжних дорученнях конкретно зазначено місяць, за який здійснювалась оплата.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (п. 15.1 ст. 15 ПК України).
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України).
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 ПК України).
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПК України).
Згідно з п. 288.7 ст. 287 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ст. 285 ПК України).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (п. 286.2 ст. 286 ПК України).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 ПК України).
Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VI встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень (у будівництві - 300 тисяч гривень), а робіт - 1 мільйон гривень, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, умови застосування якої встановлені розділом VIII-1 цього Закону, у тому числі на технічне обслуговування, іншу оплатну підтримку на майбутнє об'єкта закупівлі чи виплат, пов'язаних з використанням об'єктів права інтелектуальної власності.
Забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів, та/або оплата замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).
Оскільки зобов'язання за вищезазначеними договорами оренди землі не зареєстровано та не взято на облік в органі Державного казначейства України у зв'язку з неподанням пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, орендна плата за земельні ділянки з юридичних осіб за період 2011 року була здійснена позивачем на підставі постанов Запорізького окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п. 109.2 ст. 109 ПК України).
Передбачені главою 11 санкції можуть застосовуватися лише у випадках, коли дії чи бездіяльність осіб мають такі загальні ознаки:
- перша загальна ознака податкового правопорушення - діяння, тобто дія чи бездіяльність.
Під діями в праві розуміється активна форма поведінки особи. Бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана з не вчиненням дій, які вона повинна була і могла здійснити в силу закону або взятого на себе зобов'язання.
- друга загальна ознака податкового правопорушення - протиправність дії чи бездіяльності.
Протиправність означає невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.
Бездіяльність визнається протиправною лише у випадках, коли, по-перше, на особу покладений законом чи іншими нормативними актами обов'язок діяти певним чином, по-друге, вона мала можливість здійснити необхідні дії, по-третє, особа не здійснила ці дії.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем самостійно задекларовані податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 - 2012 роки, які позивач не міг своєчасно сплатити з незалежних від нього обставин, пов'язаних з погодженням процедури закупівлі послуг оренди землі.
Судом встановлено, що ЗНУ було вжито усіх можливих заходів щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати. Позивач звертався до Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області на перерахування до бюджету орендної плати за землю, проте зобов'язання за договорами оренди землі не зареєстровано та не взято на облік в органі Державної казначейської служби України у зв'язку з неподанням пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Позивач звертався до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства економіки України з проханням розглянути звернення позивача щодо погодження оренди та посприяти у врегулюванні відносин ЗНУ та Головного управління державного казначейства України в Запорізькій області з приводу забезпечення безперешкодного виконання ЗНУ своїх зобов'язань зі сплати до місцевого бюджету м.Запоріжжя орендної плати за землю комунальної власності.
Також позивач звертався до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, міського голови м. Запоріжжя та інформував про об'єктивні перешкоди у своєчасній сплаті орендної плати за договором оренди землі та лише на підставі постанов Запорізького окружного адміністративного суду органами Державної казначейської служби України у Запорізькій області було здійснено перерахування орендної плати за земельні ділянки з юридичних осіб.
Таким чином, позивач з незалежних від нього причин не міг своєчасно сплатити орендну плату за договором оренди землі, проте ним було вжито усіх можливих заходів щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, що виключає застосування до нього штрафних санкцій.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» від 04.07.2012 №5044-VІ внесено доповнення в частину третю статті другої Закону України «Про здійснення державних закупівель», відповідно до яких, дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі, інше нерухоме майно.
Отже, на теперішній час відсутня вимога щодо обов'язковості погодження договорів оренди.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку
Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність прийнятих рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Державного вищого навчального закладу «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 09 серпня 2012 року №0003921501 та від 09 серпня 2012 року №0003931501.
3.Повернути з Державного бюджету України на користь Державного вищого навчального закладу «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України судовий збір у розмірі 248 (двісті сорок вісім) гривень 21 копійка.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко