Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2013 р. Справа № 805/703/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області Державної податкової служби до закритого акціонерного товариства «Будівельно-монтажне управління № 232 «Азовводбуд» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 25769,82 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Новоазовському районі Донецької області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Новоазовському районі, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до закритого акціонерного товариства «Будівельно-монтажне управління № 232 «Азовводбуд» (далі - ЗАТ «БМУ № 232 «Азовводбуд», відповідач) про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 25 769,82 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 25 769,82 грн. та з орендної плати за землю юридичних осіб у розмірі 10565,85 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем самостійно нарахованого зобов'язання на підставі податкових декларацій, узгоджених сум штрафних (фінансових) санкцій на підставі податкових повідомлень-рішень, та у зв'язку з несплатою нарахованої пені. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З урахуванням наведеного, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності закрите акціонерне товариство «Будівельно-монтажне управління № 232 «Азовводбуд» є юридичною особою та зареєстрований 25.04.1997 року виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код - 01035727, місцезнаходження - 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Лермонтова, буд. 37. Як платник окремих податків перебуває в ДПІ у Новоазовському районі.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 25 769,82 грн. у позивача склалась:
- на підставі несплати відповідачем самостійно визначених податкових зобов'язань згідно податковим деклараціям орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 29.01.2010 року за вх. № 1706 та за 2011 рік від 31.01.2011 року за вх. № 1274 у розмірі 21 119,54 грн.;
- на підставі узгоджених сум штрафних (фінансових) санкцій), застосованих позивачем відповідачу за порушення граничних строків сплати орендної плати за землю, про що винесені податкові повідомлення-рішення: від 05.08.2010 року № 0002871500на суму 992,62 грн., від 06.10.2010 року № 0003461500 на суму 981,55 грн., від 07.03.2011 року № 0000711500 на суму 1 494,58 грн., від 15.03.2011 року № 0001251500 на суму 560,00 грн.
- пеня у розмірі 939,29 грн..
Наведені суми податкового боргу підтверджені матеріалами справи.
Податковий борг у ЗАТ «БМУ № 232 «Азовводбуд» є безперервним. З метою погашення заборгованості ДПІ у Новоазовському районі приймалися заходи на підставі вимог Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний до 01.01.2011 року), а саме боржнику направлялись податкові вимоги від 04.09.2009 року № 1/168 та від 12.01.2010 року № 2/1. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень та податкових вимог у адміністративному та судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Приписами Податкового кодексу України (ПКУ) встановлений порядок обчислення плати за землю, строк плати за землю, відповідальність за порушення вимог цього кодексу.
Так, відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).
Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Податковим кодексом України (ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Судом встановлено, що відповідач має заборгованість орендної плати за землю у розмірі 25 769,82 грн.
З огляду на наведене, оскільки самостійне визначення грошового зобов'язання разом з нарахованими штрафними (фінансовими) санкціями та пені по орендній платі за землю юридичних осіб відповідачем не сплачені в установлені строки, такі зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У відповідності до ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області Державної податкової служби до закритого акціонерного товариства «Будівельно-монтажне управління № 232 «Азовводбуд» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 25769,82 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків, що обслуговують закрите акціонерне товариство «Будівельно-монтажне управління № 232 «Азовводбуд» (ідентифікаційний код юридичної особи - 01035727, місцезнаходження - 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Лермонтова, буд. 37) на рахунок № 33214812700322, МФО 834016, Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, банк одержувач УДКСУ у Новоазовському районі, ОКПУ 38046937, податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб на суму 25 769,82 грн. (двадцять п'ять тисяч сімсот шістдесят дев'ять грн. 82 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 15 лютого 2013 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.