Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2013 р. Справа №805/827/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 56 хв.
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., при секретарі Піскурєвій Ю.А., за участю представників: позивача - Мочкаєва Ю.І. (довіреність від 05.02.2013 року № б/н), відповідача - Могили Д.В. (довіреність від 02.01.2013 року №4), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості з екологічного податку, а саме: надходження від викидів в атмосферне повітря в сумі 79 275,54 грн., надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти в сумі 61222,24 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 1227,35 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Торезька об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (далі - Торезька ОДПІ, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості з екологічного податку, а саме: надходження від викидів в атмосферне повітря в сумі 79 275,54 грн., надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти в сумі 61222,24 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 1227,35 грн. з державного підприємства «Сніжнеантрацит» (далі - ДП «Сніжнеантрацит», відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість з надходження від викидів в атмосферне повітря в сумі 79 275,54 грн., надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти в сумі 61222,24 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 1227,35 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань на підставі поданих податкових декларацій. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги визнав повністю, про що надав до суду відповідну заяву.
Разом з визнанням позову відповідач надав заяву від 07.02.2013 року № 13.2-36-10-617, у якій просив встановити у рішенні наступний порядок його виконання, а саме:
- відстрочити виконання судового рішення на 3 (три) роки;
- розстрочити виконання судового рішення на 12 місяців в період з лютого 2016 року по січень 2017 року включно: сплачувати в період з лютого 2016 року по грудень 2016 року по 11820,00 грн. щомісяця, у січні 2017 року - 11705,13 грн.
Представник позивача не заперечував проти вказаної заяви та стягнення коштів протягом наведеного вище строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 292270 державне підприємство «Сніжнеантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради 02.09.2003 року за № 1 278 120 0000 000018; ідентифікаційний код - 31906124, місцезнаходження: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Леніна, 32.
1. Щодо стягнення суми податкового боргу з екологічного податку.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Сніжнеантрацит» має податкову заборгованість у зв'язку з несплатою самостійно нарахованих грошових зобов'язань, а саме:
з надходження від викидів в атмосферне повітря в сумі 79 275,54 грн.:
- 39571,03 грн. - згідно податковій декларації від 10.07.2012 року № 9039398349, дата виникнення боргу - 19.08.2012 року;
- 39704,51 грн. - згідно податковій декларації від 11.10.2012 року № 9062019530, дата виникнення боргу - 19.11.2012 року;
з надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти в сумі 61 222,24 грн.:
- 60564,76 грн. - згідно податковій декларації від 11.10.2012 року № 9062019530, дата виникнення боргу - 19.11.2012 року;
- 657,48 грн. - пеня за період з 20.08.2011 року по 16.05.2012 року;
з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 1 227,35 грн.:
- 941,85 грн. - згідно податковій декларації від 10.07.2012 року № 9039398349, дата виникнення боргу - 19.08.2012 року;
- 266,69 грн. - згідно податковій декларації від 11.10.2012 року № 9062019530, дата виникнення боргу - 19.11.2012 року;
- 18,81 грн. - пеня за період з 20.08.2011 року по 16.05.2012 року.
Всього податкова заборгованість ДП «Сніжнеантрацит» становить у розмірі 141 725,13 грн.
Про існування заборгованості у наведеній сумі у ДП «Сніжнеантрацит» свідчать матеріали справи.
Документи, що надані до матеріалів справи позивачем свідчать про існування безперервної заборгованості у ДП «Сніжнеантрацит». Так, з метою погашення такої заборгованості відповідачем приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, боржнику направлялися перша та друга податкові вимоги (відповідно, від 01.04.2002 року № 1/172 та від 03.06.2002 року № 2/331.
Також, з матеріалів справи вбачається, що активи ДП «Сніжнеантрацит» знаходяться у податковій заставі в Торезькій ОДПІ на підставі ст. 88 та ст. 89 Податкового кодексу України, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 05.01.2012 року № 34530703.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
З пояснень представника позивача судом встановлено, що зазначені вище податкові вимоги та дії податкового органу щодо застосування податкової застави майна відповідача не оскаржувались підприємством у адміністративному чи судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Згідно з пп. 14.1.57 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
Пунктом 240.1 ст. 240 ПКУ визначено, що платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
На підставі п. 249.1 ст. 249 ПКУ суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку (крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу), податковими агентами (які визначені підпунктом 241.2.1 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу). Податкові агенти, які визначені підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, обчислюють суми податку на дату подання митної декларації для митного оформлення.
У разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини (п. 249.2 ст. 249 ПКУ).
Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів (пп. 250.2.1. п. 250.2 ст. 250 ПКУ).
Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти перераховують суми податку, що справляється за викиди, скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів, одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом ( п. 250.5 ст. 250 ПКУ).
Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Податковим кодексом України (далі - ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, грошове зобов'язання у розмірі 141 725,13 грн., що не сплачені в установлені строки є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Наведені розрахунки податкового боргу відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідач визнав в повному обсязі, що підтверджується письмовою заявою, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 141 725,13 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення.
За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Відповідач просить суд встановити наступний спосіб і порядок виконання судового рішення по даній справі. а саме:
- відстрочити виконання судового рішення на 3 (три) роки;
- розстрочити виконання судового рішення на 12 місяців в період з лютого 2016 року по січень 2017 року включно: сплачувати в період з лютого 2016 року по грудень 2016 року по 11820,00 грн. щомісяця, у січні 2017 року - 11705,13 грн.
В обґрунтування, відповідач зазначає, що не може сплатити борг з екологічного податку у зв'язку відсутністю на даний час дотацій з бюджету, при цьому, обсяг доходу від реалізації вугільної продукції через низькі ціни на неї не покриває витрат на видобуток і збагачення вугільної продукції, що постійно збільшуються у зв'язку з ростом цін на матеріали і тарифи на послуги. Також відповідач зазначає, що підприємство планує у 2013-2015 роках провести роботи, які дозволять збільшити обсяг річної товарної продукції. Таким, чином, відповідач буде мати можливість погасити свої борги, у тому числі: податкові.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За приписами ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Із наведених норм слідує, що необхідною умовою для надання відстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що унеможливлюють виконання рішення, або роблять його неможливим.
Розглянувши заяву відповідача про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення по даній справі, проаналізувавши зазначені відповідачем доводи та надані документи (зокрема: баланс на 30.09.2012 року, звіт про фінансові результати за 9 місяців 2012 року, фінансові показники у табличному вигляду та ін. документи) суд разом із задоволенням позовних вимог Торезької ОДПІ про стягнення з ДП «Сніжнеантрацит» податкової заборгованості по екологічному податку у загальному розмірі 141 725,13 грн. вважає за необхідне частково задовольнити клопотання відповідача та встановити наступний порядок виконання судового рішення - шляхом відстрочення його виконання строком на 1 (один) рік. У розстроченні виконання судового рішення - відмовити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163, 165, 263 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості з екологічного податку, а саме: надходження від викидів в атмосферне повітря в сумі 79 275,54 грн., надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти в сумі 61222,24 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 1227,35 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків, обслуговуючих державне підприємство «Сніжнеантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 31906124, місцезнаходження: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Леніна, 32) в бюджет України податковий борг у розмірі 141 725,13 грн. (сто сорок одна тисяча сімсот двадцять п'ять грн. 13 коп.), у тому числі:
- надходження від викидів в атмосферне повітря у розмірі 79 275,54 грн., у т.ч.: основний платіж - 79 275,54 грн. (код платежу 19010100, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач УДКС м. Сніжне Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, МФО 834016, р/р 33115362700078);
- надходження від скидів безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 61 222,24 грн., у т.ч.: основний платіж - 60 564,76 грн., пеня - 657,48 грн. (код платежу 19010200, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач УДКС м. Сніжне Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, МФО 834016, р/р 33114363700078);
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 1227,35 грн., у т.ч.: основний платіж - 1208,54 грн., пеня - 18,81 грн. (код платежу 19010300, отримувач місцевий бюджет, банк отримувач УДКС м. Сніжне Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, МФО 834016, р/р 33113364700078).
Встановити наступний порядок виконання судового рішення в частині стягнення податкового боргу в сумі 141 725,13 грн.:
стягнути з державного підприємства «Сніжнеантрацит» податкову заборгованість у розмірі 437 991,78 грн. (чотириста тридцять сім тисяч дев'ятсот дев'яносто одна грн. 78 коп.):
- щомісячно в період червня 2012 року по квітень 2022 року рівними частками по 53 954,75 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят чотири грн. 75 коп.);
- у травні 2022 року - 53 955,01 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять грн. 01 коп.).
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 12 лютого 2013 року. Повний текст постанови виготовлений 15 лютого 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.