Постанова № 29720600, 25.02.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2013
Номер справи
2а/2370/4274/2012
Номер документу
29720600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2013 року Справа № 2а/2370/4274/2012

12 год. 52 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Педані О.В.,

за участю: прокурора Шевчук Н.В. - за посвідченням, представника відповідача Трушкова В.Л. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Черкаській області до публічного акціонерного товариства «Смілянський машинобудівний завод» про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду, Смілянський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Черкаській області (далі-позивач) просить стягнути з публічного акціонерного товариства «Смілянський машинобудівний завод» (далі-відповідач) на користь держави фінансові санкції на суму 5100 грн. 00 коп.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що позивачем 20.01.2012 р. проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах відповідача. В ході проведеної перевірки виявлено порушення ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». За результатами зазначеної перевірки складено акт № 08/32-12-2-А від 20.01.2012 року. та внесено припис № 08/32-12-3-ПР від 20.01.2012 року.

16.05.2012 року позивачем проведено перевірку щодо виконання припису про усунення порушень чинного законодавства виявлених за результатами здійсненних заходів з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах відповідача. Під час перевірки встановлено несвоєчасне виконання вимог припису від 20.01.2012 року № 08/32-12-3-ПР. За результатами перевірки складено акт № 08/32-12-2-АП від 16.05.2012 року, на підставі якого винесено постанову № 08/32-12-2-ПШ від 30.05.2012 року про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5100 грн. 00 коп.

В судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги у повному обсязі, позивач в судове засідання свого представника не направив, надавши суду письмове клопотання про підтримання позовних вимог та розгляд справи за відсутності його представника, представник відповідача позовних вимог не визнав та просив суд відмовити в їх задоволенні.

Вислухавши доводи прокурора, представника відповідача та дослідивши матеріали справи суд, встановив наступне.

Позивачем 20.01.2012 року проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах відповідача. В ході проведеної перевірки виявлено порушення вимог ст.26 Закону України «Про електроенергетику», Правил експлуатації електрозахисних засобів, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 року № 253, Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 року № 258, Правил улаштування електроустановок затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 28.08.2006 року № 305. За результатами зазначеної перевірки позивачем складено акт № 08/32-12-2-А від 20.01.2012 року та внесено припис № 08/32-12-3-ПР від 20.01.2012 року.

Позивачем 16.05.2012 року проведено перевірку щодо виконання припису № 08/32-12-3-ПР від 20.01.2012 року про усунення порушень, виявлених під час перевірки. Під час перевірки встановлено несвоєчасне виконання вимог вказаного припису, а саме: у приміщенні РУ-10 кВ не відремонтована покрівля, у приміщенні РУ-0,4 кВ не відремонтована підлога та покрівля, чим порушено ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97- ВР від 16.10.1997 року, за результатами перевірки складено акт № 08/32-12-2-АП від 16.05.2012 року, на підставі якого винесено постанову № 08/32-12-2-ПШ від 30.05.2012 року про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5100 грн. 00 коп.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» інспектори з державного енергетичного нагляду мають право:

- доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів;

- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж;

- складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- вносити керівникам суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності або їх уповноваженим представникам подання про усунення від виконання обов'язків відповідальної за електричне і теплове господарство посадової особи електротехнічного (теплотехнічного) профілю, дії чи бездіяльність якої призвели до порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, або яка не пройшла в установленому порядку перевірку знань правил технічної експлуатації енергоустановок;

- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії тощо.

Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій до суб'єктів господарської діяльності застосовують штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312), державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з електричного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та порушення умов ліцензій - у розмірі до одної тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Стаття 121 Конституції України, покладає на органи прокуратури представництво інтересів держави в суді, шляхом внесення та підтримання позову, крім того енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення у сфері електроенергетики є порушенням загальнодержавних інтересів.

Положенням частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94, 159 - 163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Смілянський машинобудівний завод»: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, буд. 67 (ідентифікаційний код 14313725) до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31117106700009, код класифікації доходів: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», одержувач коштів Смілянське УДКСУ Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 38029906, штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 04.03.2013 року.

Суддя В.В. Мишенко