Постанова № 29711554, 19.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2012
Номер справи
2а/0570/14928/2012
Номер документу
29711554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/14928/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 23 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучка В.М.

при секретарі Піскурєвій Ю.А.

за участю представників: позивача - Помогаєва А.В. (довіреність від 12.01.2012 року № 05-13-11-17/258), Токарєвої І.В. (довіреність від 12.01.2012 року № 05-13-11-17/253), відповідача - Булгакова В.О. (довіреність від 22.10.2012 року № 11), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2.4 листа-вимоги від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081, а саме: стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах в сумі 78,10 тис. грн., грошові кошти у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України,

В С Т А Н О В И В:

Державна фінансова інспекція в Донецької області (далі - ДФІ в Донецькій області, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» (далі - ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка», відповідач) про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в п.п. 2.4 листа-вимоги від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує п. 2.4 вимоги від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081, прийнятої позивачем за результатами акту ревізії від 06.06.2012 року № 054-17/05. Порушення пов'язано з безпідставним наданням підприємством благодійної допомоги стороннім юридичним особам, враховуючи при цьому збитковість підприємства та не погодження з органами, уповноваженими затверджувати фінансові плани. Таким чином, позивач просить у судовому порядку зобов'язати відповідача виконати не вчинені дії, зазначені в п.п. 2.4 листа-вимоги від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові, просили задовольнити позов.

Відповідачем позовні вимоги не визнані, в матеріалах справи наявні заперечення на позов у яких зазначено про безпідставність заявлених позовних вимог. Заперечення обґрунтовані тим, що надання благодійної допомоги заплановано у річних фінансових планах, а тому з боку відповідача відсутні будь-які порушення. З урахуванням зазначеного, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, а тому такими, що задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру (ЄДР) юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про державну реєстрацію до ЄДР відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» проведена 29.03.2001 року за № 1 266 120 0000 006953. Ідентифікаційний код - 00180841, місцезнаходження - 83023, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 102. За даними зазначеної Довідки вбачається, що до ЄДР внесена запис, що ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» перебуває в стані припинення підприємницької діяльності. Припинення діяльності ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» шляхом ліквідації затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18.11.2011 року № 724.

Відповідач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області діє на підставі Положення, затвердженого 07.12.2011 року та зареєстрованого державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області 29.12.2011 року за №12661450000040455, та є правонаступником Контрольно-ревізійного управління (КРУ) в Донецькій області.

З наявних у справі письмових доказів та пояснень представників сторін судом встановлено, що в період з 27.03.2012 року по 28.03.2012 року та з 14.05.2012 року по 31.05.2012 року ДФІ в Донецькій області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року, про що складений акт від 06.06.2012 року № 054-17/05 (надалі - акт ревізії від 06.06.2012 року).

За результатами акту ревізії від 06.06.2012 року прийнята Вимога від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-1412/058 «Щодо усунення порушень», у п. 2.4 якої зазначено, що ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» здійснено витрати на благодійну безповоротну допомогу юридичним підприємствам в розмірі 78,10 тис. грн., що не передбачено фінансовим планом, чим порушено п. 1 ст. 75 Господарського кодексу України. У зв'язку з цим, вирішено стягнути з осіб, винних у зайвих виплатах грошові кошти відповідно порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП.

Проведеною ревізією встановлені інші порушення, але які не є предметом заявленого адміністративного позову, а тому судом не розглядаються.

Як вбачається з акту ревізії від 06.06.2012 року ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» у перевіряємому періоді була надана благодійна допомога дванадцяти стороннім юридичним особам на загальну суму 78100,00 грн., у тому числі: у 2009 р. - 3100,00 грн., у 2010 р. - 1000,00 грн., 2011 р. - 74000,00 грн. Зазначена благодійна допомога не передбачена фінансовим планом підприємства при його збитковості. Так, збитки ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» становлять: за 2009 р. - 28623,0 тис. грн., за 2010 р. - 15542,0 тис. грн., за 2011 р. - 19360,0 тис. грн.

Таким чином, як слідує з висновків вказаного вище акту ревізії, ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 78100,00 грн., врезультаті чого порушено п. 1 ст. 75 Господарського кодексу України.

Заперечення відповідача грунтуються на тому, що благодійна допомога надавалась відповідачем в період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року за клопотаннями неприбуткових юридичних організацій, у тому числі - Фонду «Надеюсь и верю», Спілка ветеранів Калінінського району м. Донецька, Пророко-Ільїнської церкві, футбольного клуба інвалідів «Северодонецьк», Общини Святих сповідників Слобожанських, управління МНС в Донецькій області та Новоазовському районі, Донецького міського благодійного фонду «Діти Донбасу» та ін., які оформлені відповідними протоколами Загальних Зборів ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» (а.с. 50-61).

При цьому, як слідує з пояснень відповідача, благодійна допомога надавалась в межах та за рахунок коштів, що передбачені на такі цілі річними фінансовими платами ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка», затвердженими органом управління корпоративними права держави (акціями) Мінпаливоенерго України, а саме: на 2009 р. - 120 тис. грн., на 2010 р. - 80 тис. грн., на 2011 р. - 85 тис. грн.

Крім того, виплати у вигляді благодійної допомоги здійснені відповідачем за рахунок власних оборотних коштів, при цьому, такі витрати не вплинули на податкові результати господарської діяльності відповідача з прибутку, а прокуратура м. Донецька не вбачає склад злочину з боку посадових осіб ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» для притягнення до відповідальності. Також Мінпаливоенерго України по даному питанню не подавало судових позовів до підприємства щодо усунення шкоди (стягнення втрати).

Судом також встановлено, що свою діяльність у перевіряємому періоді (з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року) ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» здійснювало на підставі статуту (нова редакція), затвердженого Міністерством вугільної промисловості України 20.02.2008 року. Згідно цьому статуту відповідач, зокрема, має право володіти, користуватися та розпоряджатися майном, належним йому на праві власності, товариство має право продавати, передавати безоплатно, обмінювати, здавати в оренду юридичним та фізичних особам належне йому на праві власності майно, використовувати та відчужувати його іншим способом, якщо це не суперечить чинному законодавству України та цьому статуту, тощо, а також чинити інші дії, що не суперечать чинному законодавству України. ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, складає і подає фінансову звітність, статистичну інформацію і подає її у встановленому порядку та обсязі органам державної статистики.

Згідно розшифровки «Інших витрат» у Фінансових планах на 2009-2011 рр. ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» заплановані витрати, у тому числі, на благодійну допомогу: у 2009 р. в сумі 120 тис. грн., у 2010 р. в сумі 80 тис. грн. та у 2011 р. в сумі 85 тис. грн. - Всього - 285 тис. грн., що, як слідує з пояснення відповідача, навіть перевищує фактично надану благодійну допомогу (78,10 тис. грн.) вищенаведеним юридичним особам.

Питання складання та затвердження фінансових планів врегульовано в тому числі постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 року № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів».

Підпунктом в) пункту 13 наведеної постанови визначено, що Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, зокрема: установлювати під час формування та затвердження фінансових планів суб'єктів господарювання державного сектору економіки: суму витрат на благодійну, спонсорську та іншу допомогу суб'єктів господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків, у розмірі не більш як 1 відсоток обсягу чистого прибутку (за результатами попереднього звітного року).

У разі виникнення об'єктивної потреби у плануванні зазначених витрат понад визначені граничні розміри та/або за відсутності чистого прибутку їх обсяг встановлюється за рішенням органу, уповноваженого управляти майном (корпоративними правами) суб'єкта господарювання, відповідно до поданого суб'єктом розрахунку таких витрат, за погодженням з органами, уповноваженими затверджувати фінансові плани.

Разом з цим, згідно з п.1 ст. 75 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожен наступний рік.

Приймаючи до уваги, що протягом 2009 - 2011 років діяльність відповідача була збитковою (2009 рік - збиток 28 623,00 тис.грн., 2010 рік - 15 542,00 тис.грн., 2011 рік - 19360,00 тис.грн.; а.с. 7), останнім прямо порушені приписи постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 року № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів», оскільки ВАТ «Трест «Донецькшахтопроходка» не мав права планувати та сплачувати фінансову допомогу іншим особам.

Проаналізувавши наведене суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2.4 листа-вимоги від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081, а саме: стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах в сумі 78,10 тис. грн., грошові кошти у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки за обставин збитковості діяльності відповідача останній не мав права планувати надання іншим особам фінансової допомоги і, відповідно, її виплачувати.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які спростували б доводи позивача відповідач суду не надав, а отже позов підлягає задоволенню у спосіб захисту права, визначений у позові.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2.4 листа-вимоги від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081, а саме: стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах в сумі 78,10 тис. грн., грошові кошти у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України - задовольнити повністю.

Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «Трест «Донецькшахтопроходка» виконати п. 2.4 листа-вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 12.06.2012 року № 05-05.2-10-14/7081, а саме: стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах в сумі 78,10 тис. грн., грошові кошти у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 133-136 Кодексу законів про працю України.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 19.12.2012 року. Повний текст постанови виготовлений 24.12.2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.