Постанова № 29711246, 25.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2012
Номер справи
2а/0570/16975/2012
Номер документу
29711246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/16975/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 35 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучко В.М.

при секретарі Піскурєвій Ю.А.

за участю представників: позивача - Костіної Е.О. (довіреність від 25.07.2012 року № 2888/10/10-013), відповідача - Корнієнка Д.О. (довіреність від 30.08.2012 року № 27.12.2011 року № 3), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 155 090,22 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Шахтарський міжрайонний прокурор (далі - позивач) в інтересах держави в особі Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - Шахтарська ОДПІ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 155090,22 грн. з державного підприємства «Шахтарськантрацит» (далі - ДП «Шахтарськантрацит», відповідач).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість з земельного податку у розмірі 155 090,22 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання на підставі поданої до податкового органу податкових декларацій з земельного податку на 2012 року від 19.02.2012 року та 28.05.2012 року. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

У судовому засіданні представник Шахтарської ОДПІ наведені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач позовні вимоги визнав, про що представник відповідача надав суду відповідну заяву. Разом з визнанням позову відповідач просить встановити у рішенні наступний порядок його виконання - шляхом стягнення суми податкового боргу рівними платежами протягом 120 (сто двадцять) місяців починаючи з січня 2013 року по листопад 2023 року.

Представник Шахтарської ОДПІ не заперечував проти вказаної заяви та стягнення коштів протягом наведеного вище строку.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації державного підприємства «Шахтарськантрацит» в Єдиному державному реєстрі - 30.04.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32299510, місцезнаходження: 86220, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20. Відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків від 19.11.2012 року ДП «Шахтарськантрацит» перебуває на податковому обліку в Шахтарській ОДПІ з 08.05.2003 року за № 187.

1. Щодо стягнення суми податкового боргу з земельного податку в сумі 155090,22 грн.

Судом встановлено, що відповідачем подано до Шахтарської ОДПІ податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності):

- на 2012 рік від 19.02.2012 року № 9006601048, у якій самостійно визначив своє податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 1748717,16 грн. зі сплатою цього податку рівними платежами протягом січня-листопаду 2012 року по 145726,46 грн. щомісяця, та у грудні 145426,10 грн. Заборгованість по даній декларації терміном сплати на 30.10.2012 року становить 145726,46 грн.;

- на 2012 рік (уточнююча) від 28.05.2012 року № 9029702492, у якій самостійно визначив своє податкове зобов'язання з земельного податку з 09.05.2012 року на зменшення у травні 2012 року на 4575,40 грн., у червні-грудні 2012 року рівними платежами щомісяця по 6028,95 грн. Таким чином, сплата цього податку у травні 2012 року становить 141151,06 грн., у червні-листопаді -2012 року по 139697,51 грн. щомісяця, та у грудні 2012 року - 139697,15 грн. Заборгованість по дані уточнюючої декларації станом на 30.10.2012 року становить 6028,95 грн.;

- на 2012 рік від 19.02.2012 року № 9006592081, у якій самостійно визначив своє податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 28060,83 грн. зі сплатою цього податку рівними платежами протягом січня-листопаду 2012 року по 2338,41 грн. щомісяця, та у грудні 2338,32 грн. Заборгованість по даній декларації терміном сплати на 30.10.2012 року становить 2338,41 грн.;

- на 2012 рік від 19.02.2012 року № 9006590843, у якій самостійно визначив своє податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 52637,83 грн. зі сплатою цього податку рівними платежами протягом січня-листопаду 2012 року по 4386,49 грн. щомісяця, та у грудні 4386,44 грн. Заборгованість по даній декларації терміном сплати на 30.10.2012 року становить 4386,49 грн.;

- на 2012 рік від 19.02.2012 року № 9006590015, у якій самостійно визначив своє податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 104013,72 грн. зі сплатою цього податку рівними платежами протягом січня-грудня 2012 року по 8667,81 грн. щомісяця. Заборгованість по даній декларації терміном сплати на 30.10.2012 року становить 8667,81 грн.

З урахуванням наведеного, податковий борг відповідача з земельного податку у відповідача утворився в сумі 155 090,22 грн.

З метою стягнення заборгованості Шахтарською ОДПІ приймались заходи у відповідності до вимог Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний у 2001 році), а саме боржнику направлялись податкові вимоги від 06.11.2001 року № 1/116 та від 27.12.2001 року № 2/490.

Вказані заходи не призвели до погашення відповідачем заборгованості. При цьому, в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в адміністративному або судовому порядку зазначених податкових вимог.

Також активи ДП «Шахтарськантрацит» знаходяться у податковій заставі Шахтарської ОДПІ, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 31.01.2011 року № 30152672.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України (ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).

Граничні терміни сплати податку за землю, які відповідач самостійно визначив у податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) - сплинули 30.10.2012 року. Станом на день розгляду даної адміністративної справи податковий борг з плати за землю у розмірі 155 090,22 грн. відповідачем не сплачений, що підтверджується карткою облікового рахунку, яка є в матеріалах справи.

Податковим кодексом України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки грошове зобов'язання з земельного податку відповідачем не сплачене в установлені чинним законодавством строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Наведені розрахунки податкового боргу відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідач визнав в повному обсязі, що підтверджується письмовою заявою, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 155 090,22 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення - шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 120 місяців.

За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Відповідач у судовому засіданні звернувся з заявою від 24.12.2012 року № 11/478, у якій просить встановити порядок виконання судового рішення по даній справі шляхом надання розстрочення виконання цього рішення щодо стягнення податкового боргу в сумі 155 090,22 грн. строком на 120 місяців шляхом сплати рівними частинами: з січня 2013 року по листопад 2023 року по 1292,40 грн. щомісяця, за грудень 2023 року в сумі 1294,62 грн.

Заява ДП «Шахтарськантрацит» обґрунтована складним фінансовим становищем підприємства через незбалансованість економіки як у 2012 році, так і попередніх роках, не покриттям витрат на видобуток і збагачення вугільної продукції через низькі ціни на цю продукцію, що призводить до значних збитків.

Отже, як слідує з цієї заяви, таке ґрунтується збитковістю ДП «Шахтарськантрацит» та значною заборгованістю перед бюджетом.

При цьому, заявником не надано будь-яких документів, що у сукупності об'єктивно підтверджували б винятковість обставин, які мали б бути підставою для задоволення його заяви про розстрочення виконання даного судового рішення.

Суд не приймає до уваги надані заявником Баланс на 30 вересня 2012 року та Звіт про фінансові результати за 9 місяців 2012 року, оскільки ці документи не є достатньою правовою підставою для встановлення порядку виконання даного судового рішення про стягнення податкового боргу в сумі 155 090,22 грн.

На підставі наведеного, суд вважає заяву ДП «Шахтарськантрацит» про встановлення виконання судового рішення по даній адміністративній справі необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.

Оскільки спір щодо стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 155090,22 грн. з державного підприємства «Шахтарськантрацит» вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 155 090,22 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків, обслуговуючих державне підприємство «Шахтарськантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 32299510, місцезнаходження: 86220, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20) кошти в сумі 155 090,22 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч дев'яносто грн. 00 коп.) в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку.

Відмовити державному підприємству «Шахтарськантрацит» у задоволенні заяви про встановлення порядку виконання судового рішення № 2а/0570/16975/2012 шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 120 (сто двадцяти) місяців.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 25 грудня 2012 року. Повний текст постанови виготовлений 2 січня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.