Постанова № 29702546, 27.02.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
819/228/13-а
Номер документу
29702546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/228/13-a

"27" лютого 2013 р.Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

секретаря Вальчук І.М.

за участю:

представника позивача Лочман Я.О.

представника відповідача Костишин Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Мрія - Лізинг» до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0000052210 від 08.11.2012 року,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю « Мрія - Лізинг» (надалі позивач, ТзОВ «Мрія - Лізинг», товариство) звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (надалі відповідач, Гусятинська МДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000052210 від 08.11.2012 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 5339652 грн. за липень 2012 року.

В судовому засіданні представник позивача ТзОВ «Мрія - Лізинг» позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, вважає, що прийняте Гусятинською МДПІ податкове повідомлення-рішення суперечить законодавству з питань оподаткування, не відповідає фактичним обставинам справи, а відтак підлягає скасуванню.

Щодо порушення п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового Кодексу України ( надалі ПК України) та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі 4774585,42 грн., а саме, щодо відповідності номенклатури товару, зазначеній в податкових накладних, номенклатурі товару, визначеній в сертифікаті відповідності, пояснив, що пункт 201.1 ст. 201 ПК України встановлює, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. Податкові накладні були виписані TOB «Компанія-Інтергал» з дотриманням п. 201.1 ст. 201 ПК України та п. 12 Порядку оформлення податкових накладних, адже містять всі необхідні обов'язкові реквізити у графі 3 щодо номенклатури постачання товарів/послуг. Згідно з підпунктом "е" п. 201.1 ст. 201 ПК України в податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, у тому числі опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. В сертифікатах відповідності вказано, що продукція «Паливо дизельне ТБД (EN 590)-10, сорт С відповідає вимогам «ДСТУ 4840:2007 «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови; п. 4.2 (для палива дизельного підвищеної якості (Євро) марки С виду І), а відповідно Паливо дизельне ТБД (EN 590)-10, сорт С і є паливом дизельним підвищеної якості (Євро) марки С виду І), що власне і вказано в податкових накладних. Крім цього зазначив, що правильність заповнення податкових накладних по операціях з ТОВ «Компанія-Інтергал», наданих для перевірки, визнана та підтверджена Державною податковою адміністрацією України. Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Щодо порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.2 ст. 198 ПК України та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі в сумі 565 067 грн., представник позивача пояснив, що TOB «Мрія-Лізинг» уклало з TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» два Договори фінансового лізингу від 05.07.2012 року №LC5862-10/11 та № LС5863-10/11, на виконання умов даних Договорів 16.07.2012 року TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» передало в лізинг TOB «Мрія-Лізинг» дві зернові сівалки точного висіву з центральним приводом. Згідно з п. 4.7 вказаних Договорів фінансового лізингу, TOB «Мрія-Лізинг» як лізингоодрежувач сплатило TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» адміністративну комісію за організацію правочину у розмірі 16 784,18 грн., у т.ч. ПДВ 2797,36 грн., що підтверджують акти здачі-приймання робіт. Відповідно до вимог Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку операції фінансового лізингу TOB «Мрія-Лізинг» оформлялись первинними документами, які мають юридичну силу та доказовість, та засвідчують фактичне здійснення операцій фінансового лізингу. Таким чином, TOB «Мрія-Лізинг», укладаючи з TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» договори фінансового лізингу обрало альтернативу банківському кредиту як найефективнішого способу фінансування, при якому сам предмет лізингу гарантує безперервне фінансування угоди.

Представник відповідача Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки перевіркою встановлено порушення п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі 4774585,42 грн. у зв'язку з тим, що, для перевірки не надано документів, що складені у відповідності до вимог, які встановлені до форм ТТН (форми 1-ТТН) (нафтопродукти), а в податкових накладних вказана невірна номенклатура товару: в паспорті та сертифікаті відповідності вказано назву продукції «паливо дизельне ТБД (EN 590)-10, сорт С», в той час як в податкових накладних «паливо дизельне підвищення якості (Євро) марки С виду 1», та порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.2 ст. 198 ПК України в сумі 565067 грн., оскільки, згідно доктрини «Економічна доцільність угоди» «фактично по ланцюгу руху товару (сівалки зернові) від Продавця (Лізингоодержувача) до Покупця (Лізингодавця) є лише формальне оформлення документу, а єдиною метою проведення документування фінансово-господарських взаємовідносин TOB «Мрія-Лізинг» та TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» є одержання підприємством економічної вигоди у вигляді мінімізації податкових зобов'язань за рахунок неправомірного формування податкового кредиту по операціях фінансового лізингу. А будь-які документи (у томі числі договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської діяльності. Якщо ж фактично здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, встановив наступні факти.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 138.2. ст. 138 ПК України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 138.8.1. п. 138.8, ст. 138 ПК України до складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу виготовленого товару, виконаної роботи, наданої послуги, придбаних напівфабрикатів та комплектувальних виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.

Відповідно до п.п. 139.1.9, п. 139.1, ст. 139 ПК України не включаються до складу витрат - витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Відповідно до п.198.3. ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Працівниками Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби на основі Наказу № 332 від 11.09.2012 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB "Мрія Лізинг" з питань законності декларування від"ємного значення з податку на додану вартість, що становить більше 100 тис. грн.. за період з 01.07.2012 р. по 31.07.2012 р.» проведено документальну позапланову виїзну перевірку TOB «Мрія-Лізинг» правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість, що становить більше 100,00 тис. грн. за липень 2012 року. Результати вищевказаної перевірки оформлено актом перевірки від 10 жовтня 2012 року № 508/22-35855770 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія - Лізинг» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість, що становить більше 100 тис. грн. за липень 2012 року».

Перевіркою встановлені порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 ПК України та зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 5 339 652 грн. за липень 2012 року. В ході проведення перевірки МДПІ встановлено: порушення п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі 4774585,42 грн. В ході перевірки встановлено, що на виконання умов договорів № 29/02/1-12-м від 29.02.2012р, № 20/07/1-12-А від 20.07.2012p TOB «Компанія - Інтеграл» відвантажило дизпаливо TOB «Мрія-Лізинг» на загальну суму 33422098,07грн, в тому числі ПДВ в сумі 4774585,42 грн. Дана господарська операція була відображена в податковому обліку шляхом включення суми ПДВ в розмірі 4774585,42грн, до складу податкового кредиту, який відображено в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року. У податкових накладних виписаних на виконання вищезазначених господарських операцій на підставі яких було сформовано податковий кредит за липень 2012 року, вказано номенклатуру товару паливо дизельне підвищеної якості (Євро) марки С виду І». Також перевіркою встановлено, що в актах прийому передачі за договори №29/02/1-12-м від 29.02.2012р, № 20/07/1-12-А від 20.07.2012р зазначено, що відвантаження дизпалива проводиться із складу TOB «Гусятинський агропостач» (смт.Гусятин, Тернопільської області) однак TOB «Мрія-Лізинг» для перевірки не надано документів, які складені у відповідності до вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України а саме відповідно до форм № 5-НП, № 6-НП, 1-ТТН.

Порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.2 ст. 198 ПК України в сумі 565 067 грн. Перевіркою встановлено, що між TOB «Мрія-Лізинг» та TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» було укладено договори фінансового лізингу від 05.07.2012р № LC5863-10/11, згідно з якими TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» передано в лізинг TOB «Мрія-Лізинг» сільськогосподарську техніку (сівалки зернові). Виконання умов договорів оформлено податковими, видатковими накладними та актами виконаних робіт на загальну суму 3390403,46 грн., в т.ч. ПДВ 565067,24 грн. В акті перевірки зазначено, що надані для перевірки первинні документи не підтверджують факту передачі товару (сівалки зернові), фактично по ланцюгу руху товарів від лізингодавця до лізингоодержувача є лише формальне оформлення документообігу, а єдиною метою проведення документування фінансово - господарських взаємовідносин ТОВ «Мрія -Лізинг» з TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» є одержання підприємством економічної вигоди у вигляді мінімізації податкових зобов'язань за рахунок неправомірного формування податкового кредиту в оподаткованих операціях по податку на додану вартість за рахунок неправомірного формування податкового кредиту по операціях фінансового лізингу.

На основі вищевказаних порушень Гусятинською міжрайонною державною податковою інспекцією Тернопільської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення №0000052210 від 08.11.2012 року.

Не погоджуючись із вказаними порушеннями TOB «Мрія-Лізинг» звернулось до ДПС у Тернопільській області зі скаргою про перегляд (скасування) податкового повідомлення-рішення №0000052210 від 08.11.2012 року. Рішенням про результати розгляду скарги від 21.12.2012 року № 16110/10/10-1-016/828 податкове повідомлення-рішення Гусятинською міжрайонною державною податковою інспекцією №0000052210 від 08.11.2012 року залишено без змін, а скарга TOB «Мрія-Лізинг» - без задоволення. В ході подальшого адміністративного оскарження 25.01.2013 року Позивачем було отримано Рішення про розгляд скарги Державної податкової служби України від 22.01.2013 року № 1044/6/10-2115, яким податкове повідомлення-рішення №0000052210 від 08.11.2012 року також залишено без змін, а скарга Товариства - без задоволення.

Щодо порушення п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі 4774585,42 грн., а саме, стосовно відсутності документів, що складені у відповідності до вимог, які встановлені до форм ТТН (форми 1-ТТН) (нафтопродукти), щодо відповідності номенклатури товару, зазначеній в податкових накладних, номенклатурі товару, визначеній в сертифікаті відповідності, судом встановлено, що згідно з Договорами доставки нафтопродуктів від 29.02.2012 року № 29/02/1-12-М та від 20.07.2012 року № 20/07/1-12-А, укладених між TOB «Мрія-Лізинг» та TOB «Компанія-Інтергал», останній як постачальник взяв на себе обов'язок протягом строку дії договорів передати у власність покупця, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти згідно умов договорів та відповідної додаткової угоди. Згідно з п.1.2 Договорів найменування Товару, марки та види, кількість, одиниці виміру Товару, умови поставки, ціна за одиницю Товару та за відповідну партію визначаються Сторонами у відповідній додатковій угоді до цього Договору. Пунктом 1.3 договорів встановлено, що кількість та якість Товару, що поставляється за даним Договором, повинні відповідати технічним умовам (ТУ) та державним стандартам (ДСТУ), що діють на територій України, та підтверджуватись паспортом (сертифікатом) якості заводу-виробника Товару. Пунктом 4.1 Договорів покупець здійснює приймання Товару за кількістю та якістю у відповідності з Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та облік нафти ї нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155 (надалі - Інструкція), у відповідності до діючого законодавства України, а також умовами даного Договору та Додаткових угод до нього.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Пунктом 201.7 ст. 201 ПК України передбачено, що податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності до п. 201.4 ст. 201 ПК України податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п. 201.10 зазначеного Кодексу).

Згідно з п. 198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п. 201.11 ст. 201 ПК України).

При цьому суд зазначає, що вимоги до оформлення податкової накладної визначені у ст. 201 ПК України були дотримані продавцем повністю.

Пункт 201.1 ст. 201 ПК України встановлює, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити - е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

Згідно з п. 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 року № 1379, до розділу І податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, зокрема: графа 3 - номенклатура товарів/послуг продавця; графа 5 - одиниця виміру товарів/послуг - грн., шт., кг, м, см, м. куб., см. куб., л тощо; графа 6 - кількість (об'єм, обсяг) постачання товарів/послуг. У разі якщо послуги не мають таких показників, а вимірюються лише у вартісному вираженні, у графі 6 указується: «послуга/проценти тощо».

Судом встановлено, що податкові накладні були виписані TOB «Компанія-Інтергал» з дотриманням п. 201.1 ст. 201 ПКУ та п. 12 Порядку оформлення, адже містять всі необхідні обов'язкові реквізити у графі 3 щодо номенклатури постачання товарів/послуг. Проте, ні п. 201.1 ст. 201 ПК України, ні п. 12 Порядку № 1379 не містять вимоги про те, що податкова накладна повинна містити опис (номенклатуру) товарів/послуг, що в обов'язковому порядку має відповідати та бути тотожній інформації, яка зазначена в супровідних документах або сертифікатах відповідності.

Згідно з підпунктом "е" п. 201.1 ст. 201 ПКУ в податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, у тому числі опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.

Податкові накладні додатково містять інформацію, що також підтверджує тотожність товару зазначеного в паспорті та сертифікаті відповідності та в податкових накладних: код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710193140 «Нафта або нафтопродукти, одержані з бітумінозних мінералів, крім сирих; продукти, не включені до інших угруповань, з вмістом 70 мас. % або більше мастил з нафти або нафтопродуктів, вироблених з бітумінозних мінералів, причому ці продукти є основними складовими частинами».

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про підтвердження відповідності» сертифікат відповідності - документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, персонал відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

Судом встановлено, що в сертифікатах відповідності вказано, що продукція «Паливо дизельне ТБД (EN 590)-10, сорт С відповідає вимогам «ДСТУ 4840:2007 «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови; п. 4.2 (для палива дизельного підвищеної якості (Євро) марки С виду І). Відповідно Паливо дизельне ТБД (EN 590)-10, сорт С і є паливом дизельним підвищеної якості (Євро) марки С виду І), що власне і вказано в податкових накладних.

При цьому суд зазначає, що правильність заповнення податкових накладних по операціях з

ТОВ «Компанія-Інтергал», наданих для перевірки, визнана та підтверджена Державною

податковою адміністрацією України.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Таким чином, на податкову накладну надіслану до Єдиному реєстрі податкових накладних оформлену без порушення п. 201.1 ст. 201 ПК України надсилається квитанція про її прийняття її і вона, згідно з абз. 6 п. 201.1 ст. 201 ПК України, вважається зареєстрованою в Реєстрі. Відсутність квитанцій про неприйняття податкових накладних засвідчує правильність оформлення податкових накладних постачальником дизельного пального TOB «Компанія-Інтергал» та підтверджує право TOB «Мрія-Лізинг» на включення сум, відображених в податкових накладних, до податкового кредиту покупця. Факт включення податкових накладних до ЄРПН підтверджений відміткою, зробленою продавцем товарів/послуг у лівому верхньому куті податкової накладної та квитанціями про їх реєстрацію.

При цьому суд вважає за необхідність зазначити, що наявність не значних недоліків в податковій накладній, які стосуються номенклатури (опису) товару (послуг) та їх кількості, не позбавляє податкову накладну юридичного значення, а платника податку на додану вартість на включення до податкового кредиту сум податку за цією податковою накладною. Таким чином, наявність недоліків у податкових накладних автоматично не позбавляє покупця права на податковий кредит.

Таким чином, суд приходить до переконання, що TзOB «Мрія - Лізинг» на законних підставах включено до податкових зобов'язань за липень 2012 рік ПДВ в сумі 4774585,42 грн., оскільки податкові накладні відображені у реєстрі виданих податкових накладних, що відповідають даним додатку № 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ПДВ за липень2012 ріку.

Щодо порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.2 ст. 198 ПКУ та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі в сумі 565 067 грн.

Судом встановлено, що TOB «Мрія-Лізинг» уклало з TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» два Договори фінансового лізингу від 05.07.2012 року №LC5862-10/11 та №LС5863-10/11. На виконання умов даних Договорів 16.07.2012 року TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» передало в лізинг TOB «Мрія-Лізинг» дві зернові сівалки точного висіву з центральним приводом John Deere DB55S 24 рядкова 70 см., нова 2012 року випуску: серійний номер 1A0DB55XCCJ745154 вартістю 1 678 417,55 грн., у т.ч. ПДВ 279 736,26 грн., що підтверджує видаткова накладна № 776 та податкова накладна № 35; серійний номер JA0DB55XTCJ745155 вартістю 1 678 417,55 грн., у т.ч. ПДВ 279 736,26 грн., що підтверджує видаткова накладна № 775 та податкова накладна № 36.

Згідно з п. 4.7 вказаних Договорів фінансового лізингу, TOB «Мрія-Лізинг» як лізингоодрежувач сплатило TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» адміністративну комісію за організацію правочину у розмірі 16 784,18 грн., у т.ч. ПДВ 2 797,36 грн., що підтверджують: Акт здачі-приймання робіт від 12.07.2012 року № 42637, податкова накладна від 12.07.2012 року № 2506 на загальну суму 16 784,18 грн., у т.ч. ПДВ 2 797,36 грн. та Акт здачі-приймання робіт від 12.07.2012 року № 42638, податкова накладна від 12.07.2012 року № 2508 на загальну суму 16 784,18 грн., у т.ч. ПДВ 2 797,36 грн.

Частина 2 ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року N 996-XIV встановлює, що податкова звітність ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст. 9 вказаного вище Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704 (надалі - «Положення № 88») встановлено, що первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

У повній відповідності до вимог Положення № 88 операції фінансового лізингу TOB «Мрія-Лізинг» оформлялись первинними документами, які мають юридичну силу та доказовість, та засвідчують фактичне здійснення операцій фінансового лізингу.

Згідно з пп. 14.1.97 п. 14.1 ст. 14 ПК України фінансовий лізинг (оренда) - господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з цим Кодексом і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов'язаних з правом користування та володіння об'єктом лізингу.

Лізинг (оренда) вважається фінансовим, якщо лізинговий (орендний) договір містить одну з таких умов: об'єкт лізингу передається на строк, протягом якого амортизується не менш як 75 відсотків його первісної вартості, а орендар зобов'язаний на підставі лізингового договору та протягом строку його дії придбати об'єкт лізингу з наступним переходом права власності від орендодавця до орендаря за ціною, визначеною у такому лізинговому договорі; балансова (залишкова) вартість об'єкта лізингу на момент закінчення дії лізингового договору, передбаченого таким договором, становить не більш як 25 відсотків первісної вартості ціни такого об'єкта лізингу, що діє на початок строку дії лізингового договору; сума лізингових (орендних) платежів з початку строку оренди дорівнює первісній вартості об'єкта лізингу або перевищує її; майно, що передається у фінансовий лізинг, виготовлене за замовленням лізингоотримувача (орендаря) та після закінчення дії лізингового договору не може бути використаним іншими особами, крім лізингоотримувача (орендаря), виходячи з його технологічних та якісних характеристик.

Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.

Пунктом 44.1 ст. 44 ПК України передбачено, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

На підставі первинних документів, згідно з п. 44.1 ст. 44, п. 198.2 ст. 198 ПК України TOB «Мрія-Лізинг» включило до складу податкового кредиту з ПДВ 565 067,24 грн.

Відповідно до п. 5.2 Порядку № 984 у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.

Суть доктрини «Економічна доцільність угоди», на якій ґрунтуються висновки перевірки про завищення TOB «Мрія-Лізинг» податкового кредиту за липень 2012 року в сумі в сумі 565 067 грн., полягає у тому, що при її застосуванні можна зробити висновок, що «господарська діяльністьплатника податків повинна бути направлена на отримання прибутку, систематична збитковість господарських операцій викликає занепокоєння у органів ДПС та підозру на вчинення таких операцій виключно з метою мінімізації податкових зобов'язань.

Вказана доктрина передбачає тільки одну кваліфікаційну вимогу до діяльності платника податків - за результатами вчиненої господарської діяльності повинен бути отриманий прибуток з якого необхідно утримати податки, збори (інші обов'язкові платежі)».

Правильність формування платником податків податкового кредиту вимагає наявності зв'язку витрат платника податків на придбання послуг з його господарською діяльністю, що полягає у намірі платника податку отримати користь (прибуток, дохід) від придбаних послуг. За відсутності останнього, немає підстав для зменшення бази оподаткування податком на прибуток та податком на додану вартість за рахунок витрат та податкового кредиту.

TOB «Мрія-Лізинг», укладаючи з TOB «Райффайзен Лізинг Аваль» договори фінансового лізингу від 05.07.2012 року № LC5862-10/11 та № LC5863-10/11, обрало альтернативу банківському кредиту як найефективнішого способу фінансування, при якому сам предмет лізингу гарантує безперервне фінансування угоди. При цьому TOB «Мрія-Лізинг» до уваги бралися переваги фінансового лізингу перед банківським кредитом: нижчий розмір процентної ставки; послуга фінансового лізингу включає в себе страхування, вартість капіталу, витрати, пов'язані з реєстрацією предмету лізингу та сплату всіх обов'язкових платежів протягом усього строку лізингу; довгострокове фінансування - строки лізингу прирівнюються до термінів окупності предмета лізингу; можливий гнучкий графік платежів; збереження інвестиційної привабливості підприємства та існуючих кредитних ліній; предмет лізингу фактично є заставою, тому лізингоодержувач не несе додаткових витрат, пов'язаних із заставою майна: предмета лізингу достатньо для забезпечення угоди, оплата лізингової угоди відбувається поступово і з коштів, отриманих в результаті експлуатації предмету лізингу; укладення договору лізингу проходить значно простіше, ніж при отриманні банківського кредиту, необхідні документи для реєстрації і страхування готує лізингодавець.

Лізинг - це інвестиційний інструмент, що дозволяє отримати довгостроковий позиковий капітал, зберігаючи відкритими вже наявні банківські кредитні лінії, і раціонально використовуючи прибуток, не відволікаючи одноразово великого обсягу власних коштів, використовувати в господарській діяльності Товариства основні фонди - сучасну сільськогосподарську техніку.

Майно, придбане в лізинг за інших рівних обставин, здатне самостійно покривати всі лізингові платежі і приносити прибуток підприємству вже в перші періоди експлуатації.

Таким чином, отримані TOB «Мрія-Лізинг» у лізинг зернові сівалки точного висіву з центральним приводом John Deere DB55 були передані в оренду TOB «Мрія-Центр» згідно з договором оренди сільськогосподарської техніки від 16.07.2012 року, тобто з метою отримання доходу.

Судом встановлено, що жодних правових підстав для висновків про порушення TOB «Мрія-Лізинг» приписів п. 44.1 ст. 44, п. 198.2 ст. 198 ПКУ та завищення податкового кредиту за липень 2012 року в сумі в сумі 565 067 грн. у МДПІ не було. За таких обставин, відповідач не довів суду економічну недоцільність Договорів лізингу, що були укладені ТзОВ « Мрія -Лізинг».

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого контролюючим органом - відповідачем податкового повідомлення-рішення №0000052210 від 08.11.2012 року, а тому суд приходить до переконання, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до повного задоволення.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86,160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби №0000052210 від 08.11.2012 року.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04.03.2013 року.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.