Постанова № 29666322, 26.02.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2013
Номер справи
812/1094/13-а
Номер документу
29666322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 лютого 2013 року Справа № 812/1094/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря - Северіної А.С.,

представника позивача - Ямпольського Г.В. (довіреність від 28.01.2013 № 005),

представника відповідача - Повідайчик І.В. (довіреність від 02.01.2013 № 9/9/10-000),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія А-Транс» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 04.01.2013 № 35,

ВСТАНОВИВ:

28 січня 2013 року позивач - ТОВ «Компанія А-Транс», звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ в Артемівському районі, в якому зазначив наступне.

Позивачем отримано вимогу відповідача від 04.01.2013 № 35, якою нараховано пеню з податку на прибуток у сумі 12202,07 грн. та пеню з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами з доходів платника податку, в сумі 379,60 грн. Усього за податковою вимогою нараховано пеню в сумі 12581,67 грн.

До податкової вимоги додано розрахунок пені з податку на прибуток, з якого слідує, що пеню розраховано, виходячи з суми заборгованості 38682 грн., починаючи з 19.11.2009, та з суми 9673 грн., починаючи з 19.02.2009. В розрахунку зазначено, що підставою для нарахування пені є податкові зобов'язання з податку на прибуток, які визначені податковим повідомленням-рішенням № 000762300, яке вручено 16.11.2011, граничний строк сплати - 26.11.2011. Розрахунок пені на податок з доходів фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, до податкової вимоги не наданий.

Позивач уважає, що пеню було нараховано безпідставно, оскільки суми податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, визначені в податкових повідомлення-рішеннях, були самостійно та у встановлений строк сплачені позивачем.

Позивач просить суд визнати протиправною та скасувати податкову вимогу відповідача від 04.01.2013 № 35, судові витрати покласти на відповідача.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував з наступних підстав. На підставі направлень від 07.10.2011 № 536, від 07.10.2011 № 537, від 07.10.2011 № 538 ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Компанія А-Транс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2008 по 30.06.2011, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 по 30.06.2011. В ході перевірки було встановлено, зокрема, заниження податку на прибуток та податку з доходів фізичних осіб. Сума заниження податкових зобов'язань, на яку нарахована пеня, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях: від 16.11.2011 № 0000762300 - сума грошового зобов'язання з податку на прибуток (основний платіж) - 16061 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 4015,25 грн.; від 11.11.2011 № 0000731710 - сума грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб від інших видів діяльності (основний платіж) - 4057,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1014,38 грн.

Нарахування пені здійснюється в автоматичному режимі. Порядок нарахування та погашення пені визначено Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 № 1350/18645.

Таким чином, нарахування пені здійснено у відповідності до діючого законодавства, податкову вимогу від 04.01.2013, на думку відповідача, винесено правомірно. Тому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступного.

Судом установлено, що ТОВ «Компанія А-Транс» є юридичною особою (арк. справи 12) та перебуває на податковому обліку в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську ДПС.

Відповідачем було проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Компанія А-Транс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2008 по 30.06.2011, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 по 30.06.2011, за результатами якої було складено акт від 04.01.2011 № 458/23-00/35399672 (арк. справи 41-77). Перевіркою встановлено заниження ТОВ «Компанія А-Транс» податку на прибуток на суму 16061 грн., у тому числі за 2009 рік на суму 9673 грн., за 2010 рік на суму 6388 грн., а також заниження податку з доходів фізичних осіб на суму 4057,50 грн., у тому числі за вересень 2010 року на суму 1200 грн., за листопад 2010 року на суму 1200 грн., за грудень 2010 року на суму 1657,50 грн.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято податкові повідомлення-рішення: від 16.11.2011 № 0000762300, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 20076,25 грн., у тому числі за основним платежем - 16061 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4015,25 грн. (арк. справи 34); від 11.11.2011 № 0000731710, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 5071,88 грн., у тому числі за основним платежем - 4057,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1014,38 грн. (арк. справи 11).

У подальшому податковим органом позивачу було нараховано пеню: за податковим повідомленням-рішенням від 16.11.2011 № 0000762300 - в розмірі 12314,98 грн. (арк. справи 80), за податковим повідомленням-рішенням від 11.11.2011 № 0000731710 - в розмірі 379,60 грн. (арк. справи 81).

04.01.2013 ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську Луганської області ДПС позивачу винесено податкову вимогу № 35 про сплату пені в загальному розмірі 12581,67 грн., у тому числі з податку на прибуток - 12202,07 грн., з податку на доходи фізичних осіб - 379,60 грн. (арк. справи 6).

При вирішенні спору суд керується наступним.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

У відповідності до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

За приписами підпункту 129.1.2 вказаного пункту пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

За змістом пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

З метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350/18645, затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби (далі - Інструкція № 953).

Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції № 953 пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно з цим пунктом Інструкції № 953 також визначено поняття грошового зобов'язання платника податків як суми коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ Інструкції № 953 пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом.

На підставі підпункту 2.1.2 цього пункту, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Отже, законодавство пов'язує початок нарахування пені саме із моментом настання строку погашення податкового зобов'язання.

Як установлено в судовому засіданні, згідно з платіжними дорученнями від 16.11.2011 № 424 та від 18.11.2011 № 431 ТОВ «Компанія А-Транс» сплатило визначені вказаними податковими повідомленнями-рішеннями грошові зобов'язання в повному обсязі (арк. справи 35, 36). Таким чином, грошові зобов'язання, визначені позивачу контролюючим органом, були сплачені платником у строк, установлений законом.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі - Інструкція № 276), встановлено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції № 276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Згідно з пунктами 5.1, 5.3 Інструкції № 276, для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.

Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.

За приписами підпункту 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції № 276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі «Нарахування сум пені».

Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).

Нарахування пені контролюючим органом було відображено також в облікових картках платника (арк. справи 82-91).

Оскільки під час розгляду даної справи встановлено факт своєчасного погашення позивачем узгоджених податкових зобов'язань, визначених згідно з податковими повідомленнями-рішеннями від 16.11.2011 № 0000762300 та від 11.11.2011 № 0000731710, то в даному випадку у відповідача були відсутні підстави для нарахування пені позивачу.

Також при вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Як слідує з Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно з наданими розрахунками пеню за податковим повідомленням-рішенням від 16.11.2011 № 0000762300 було нараховано, починаючи з 19.08.2009 по 25.11.2011, за податковим повідомленням-рішенням від 11.11.2011 № 0000731710 - з 13.09.2010 по 20.11.2011.

Таким чином, відповідачем було нараховано пеню за період, який включав 2009, 2010 роки, тобто за період, в який ані Податковий кодекс України, ані Інструкція № 953 не були чинними, що суперечить положенням статті 58 Конституції України.

До 01.01.2011 питання нарахування пені визначалися Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, яким не було передбачено нарахування пені за весь період заниження.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем безпідставно та неправомірно нараховано позивачу пеню в сумі 12581,67 грн. Тому податкова вимога від 04.01.2013 № 35 підлягає скасуванню як протиправна.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем у ході розгляду справи не доведено правомірності свого рішення. Натомість, доводи позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, визнаються судом обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 125,82 грн. У зв'язку з тим, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія А-Транс» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 04.01.2013 № 35 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби від 04.01.2013 № 35.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія А-Транс» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 125 грн. 82 коп. (сто двадцять п'ять грн. 82 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено в повному обсязі 01 березня 2013 року.

Суддя І.О. Свергун