Постанова № 29665528, 29.09.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2010
Номер справи
2-а-3966/10/2270
Номер документу
29665528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 2-а-3966/10/2270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого суддіКовальчук О.К. при секретаріБесарабі І.А. за участі:представника позивача Романюка В.В. представника відповідача Мельника О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Альпи" до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправним та скасування рішення № 0002132301/0/5182 від 07.07.2009 року,

В С Т А Н О В И В:

в поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у м.Хмельницькому від 07.07.2009 року № 2132301/0/5182 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2109914,0 грн.

На думку позивача зазначене вище рішення є незаконним, оскільки прийняте на підставі акта перевірки №5776/23-4/26352231 від 22.06.2009 року, який містить недостовірну та необґрунтовану інформацію щодо проведення позивачем готівкових розрахунків з ПП ОСОБА_5 на суму 1202000,0 грн., з порушенням строків, встановлених ст.250 Господарського кодексу України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та з підстав, викладених у адміністративному позові, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, вважає оспорюване рішення правомірним, оскільки факт порушення позивачем Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі встановлений відповідачем під час невиїзної позапланової перевірки та зафіксований в акті №5776/23-4/26352231 від 22.06.2009 року.

Заслухавши представників сторін і свідка, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з урахуванням викладеного нижче.

Позивач - приватне підприємство «Альпи», код ЄДРПОУ 23652231, 16.02.1998 року зареєстроване виконавчим комітетом Хмельницької міської ради.

В червні 2009 року на виконання наказу №660 від 17.06.2009 року працівниками ДПІ в м.Хмельницькому проведена невиїзна документальна перевірка позивача, результати якої оформлені актом №5776/23-4/26352231 від 22.06.2009 року.

На підставі акту перевірки №5776/23-4/26352231 від 22.06.2009 року відповідач прийняв рішення від 07.07.2009 року № 2132301/0/5182 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2109914,0 грн., з позовом про оскарження якого позивач звернувся до суду.

Фактичною підставою для прийняття оспорюваного рішення слугували викладені в акті перевірки №740/23/01773307 від 10.12.2009 року висновки відповідача щодо порушення позивачем пп.2.3 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637, та п.1 постанови правління Національного банку України №32 від 09.02.2005 року, а саме: здійснення готівкових розрахунків з ПП ОСОБА_5 за платіжним документом протягом одного дня в розмірі, що перевищує установлену граничну суму коштів (10000,0 грн.) на загальну суму 1162000,0 грн., в тому числі 03.03.2007 року - на 372957,0 грн., 24.01.2008 року - на 320000,0 грн., 14.05.2008 року - на 60000,0 грн. і 04.09.2008 року - на 302000,0 грн. та перевищення у зв'язку з цим залишку ліміту в касі у вказані дні на загальну суму 1054957,0 грн.

Відповідно до пп.2.3 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320, гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі.

Постановою Правління Національного банку України від 09.02.2005 р. N 32 "Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.04.2005 року за №410/10690, встановлено граничну суму готівкового розрахунку відповідно до пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні у розмірі 10000 гривень.

За даними перевірки всупереч положенням зазначених вище нормативно-правових актів позивач на виконання договорів про надання безвідсоткової фінансової допомоги на зворотній основі №21 від 01.07.2006 року і №02/07 від 01.07.2007 року, укладених з ПП ОСОБА_5, повернув останній отриману фінансову допомогу шляхом готівкових розрахунків відповідно до видаткових касових ордерів № 23 від 03.03.2007 року на суму 400000,0 грн., №58 від 24.01.2008 року на суму 360000,0 грн., №65 від 14.05.2008 року на суму 100000,0 грн. і №71 від 04.09.2008 року на суму 342000,0 грн.

Посилаючись на акт планової виїзної перевірки №990/23-4/23652231 від 07.02.2009 року, в якому відображена інформація щодо розміру ліміту залишки готівки в касі у 2006-2008 роках, відповідач дійшов висновку щодо перевищення позивачем ліміту залишку готівки в касі відповідно 03.03.2007 року на 372957,0 грн., 24.01.2008 року на 320000,0 грн., 14.05.2008 року на 60000,0 грн. і 04.09.2008 року на 302000,0 грн.

В силу п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

За змістом п.1.1. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні ліміт залишку готівки в касі (ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Судом встановлено, що наказами директора ПП «Альпи» відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні щорічно затверджувався ліміт залишку готівки в касі, зокрема: наказом №43 від 20.12.2005 року на 2006 рік в сумі 21230,0 грн., наказом № 4 від 23.04.2007 року на 2007 рік в сумі 17043,0 грн. і наказом №11 від 01.04.2008 року на 2008 рік в сумі 30000,0 грн.

Відповідно до п.7.23 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.

Досліджуючи акт невиїзної документальної перевірки №5776/23-4/26352231 від 22.06.2009 року, який слугував підставою для прийняття оспорюваного рішення 07.07.2009 року № 2132301/0/5182, суд встановив, що за даними перевірки фактичний залишок готівки в касі на кінець дня «0» у зв'язку з неможливістю його визначення через утилізацію позивачем документів, в тому числі касових книг (стор.8 акту).

Отже, всупереч вимогам п.1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року N 327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 925/11205, вказаний акт не містить посилання на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку позивача, що свідчать про порушення ним вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Фактично єдиним документом, який досліджувався відповідачем під час проведення позапланової виїзної перевірки позивача є акт планової виїзної перевірки №990/23-4/23652231 від 07.02.2009 року, якою, до речі, не встановлено перевищення позивачем ліміту залишку готівки в касі у 2006-2008 роках (п.3.10 акту від 07.09.2009 року).

Підпунктом 2.3.4 п.3.2. Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок встановлено, що не допускається відображення в акті перевірки необґрунтованих даних, а також суб'єктивних припущень перевіряючими, які не мають підтверджених доказів.

За змістом ч.3 ст.70 КАС України докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Відтак, акт невиїзної документальної перевірки №5776/23-4/26352231 від 22.06.2009 року, складений відповідачем з порушенням Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок суд вважає неналежним доказом перевищення позивачем ліміту залишку готівки в касі на загальну суму 1054957,0 грн.

Крім того, рішенням господарського суду Хмельницької області від 14.12.2009 року по справі №14/75-Н за позовом ПП ОСОБА_5 до ПП «Альпи», яке набрало законної сили, суд визнав недійсним фіктивний правочин з позики у сумі 1202000,0 грн., оформлений видатковими касовими ордерами ПП «Альпи» № 23 від 03.03.2007 року на суму 400000,0 грн., №58 від 24.01.2008 року на суму 360000,0 грн., №65 від 14.05.2008 року на суму 100000,0 грн. і №71 від 04.09.2008 року на суму 342000,0 грн. про видачу приватному підприємцю ОСОБА_5 готівки в сумі 1202000,0 грн.

Тому, з урахуванням положень ч.1 ст.72 КАС України факт відсутності готівкових розрахунків між позивачем та ПП ОСОБА_5 на загальну суму 1202000,0 грн. не потребує доказування.

Судом також враховується, що судово-почеркознавчою експертизою встановлено, що підписи в графах «підпис» видаткових касових ордерів № 23 від 03.03.2007 року, №58 від 24.01.2008 року, №65 від 14.05.2008 року і №71 від 04.09.2008 року виконані не ОСОБА_5, а іншою особою (Висновок Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України в Хмельницькій області №212П від 04.08.2010 року).

Факт відсутності готівкових розрахунків між позивачем та ПП ОСОБА_5 на загальну суму 1202000,0 грн. підтверджується також поясненнями свідка ОСОБА_7, яка працює на посаді головного бухгалтера ПП «Альпи».

Таким чином, суд не встановив та відповідач не надав суду жодного доказу, який би відповідав вимогам ст.ст.69, 70 КАС України щодо належності та допустимості, та підтверджував факт перевищення позивачем ліміту залишку готівки в касі в сумі 1054957,0 грн.

Разом з тим, за змістом ст.239 Господарського кодексу України штраф за порушення норм з регулювання обігу готівки є одним з видів адміністративно-господарських санкцій. Як зазначено в ч.1 ст.241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Відповідно до ч.2 вказаної статті перелік порушень, за які стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції застосовуються до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено та підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, що факт оформлення спірних видаткових касових ордерів № 23 від 03.03.2007 року, №58 від 24.01.2008 року, №65 від 14.05.2008 року і №71 від 04.09.2008 року виявлений відповідачем 22.06.2009 року. Тому фінансові санкції в сумі 2109914,0 грн. застосовані відповідачем з перевищення стоків, визначених статтею 250 Господарського кодексу України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище відповідачем не доведено правомірність прийняття рішення від 07.07.2009 року № 2132301/0/5182 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а відтак позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 69-72, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов приватного підприємства "Альпи" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" № 0002132301/0/5182 від 07.07.2009 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня отримання її копії.

Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2010 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук