ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус А П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 лютого 2013 року № 826/964/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості доОСОБА_1простягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
24 січня 2013 року Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у сумі 130,47 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не повернута сума матеріального забезпечення на випадок безробіття без поважних причин.
У судовому засіданні представник Київського міського центру зайнятості підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позові, оскільки на день розгляду справи в суді неправомірно отримані відповідачем кошти не сплачені.
Ухвала суду та судові повістки направлені на адресу відповідача у відповідності із вимогами ст35 Кодексу адміністративного судочинства України, однак кореспонденція суду повернулась не врученою з незалежних від суду обставин.
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно частини 3 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення вважається врученим, у тому числі у разі повернення поштового відправлення, яке не вручено адресату з незалежних від суду причин, та у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою, повідомленою цими особами суду.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про дату, час і місце проведення судового засідання.
У зв'язку з неявкою в судове засідання 28 лютого 2013 року відповідача, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч.6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України перейшов до розгляду справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши надані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 на підставі її заяви від 16.11.2011 року зареєструвалась в Деснянському районному центрі зайнятості як така, що шукає роботу. Наказом Голосіївського районного центру зайнятості №НТ111116 від 16.11.2011 року ОСОБА_1 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю у встановленому законодавством розмірі.
На виконання п.5 ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, центром зайнятості на підставі рішення Деснянського районного центру зайнятості від 29.08.2012р. за №968 проведено перевірку достовірності документів, які є підставою для надання статусу безробітного, за результатами проведення якої Святошинським районним центром зайнятості 04 жовтня 2012 року було складено акт за №227 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття».
Наведеним актом зафіксовано, що ОСОБА_1 працювала в ТОВ «Оджі Мюзік» згідно наряду-замовлення б/н від 17.01.2012р.та отримувала винагороду за виконання ролі згідно розрахунку до наряду у розмірі 60,39 грн. Згідно форми 1-ДФ сума нарахованого доходу за І квартал 2012 року складає 60,39 грн.
Вказаний факт підтверджено під час розгляду адміністративної справи та підтверджується зібраними у справі доказами: копією наряду-замовлення б/н від 17.01.2012р., копією податкового розрахунку,витягом з реєстру персональних карток.
Згідно довідки Деснянського районного центру зайнятості в місті Києві ОСОБА_1 отримала дохід (матеріального забезпечення на випадок безробіття) за період з 17 січня 2012 року по 18 січня 2012 року у розмірі 130,47 грн.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006р. № 357.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України «Про зайнятість населення».
Згідно з положення ч.1 ст.18 цього ж Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
На Державну службу зайнятості відповідно до абзацу дев'ятого ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» покладений обов'язок реєструвати безробітних і надавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т.ч. і грошову, умови, порядок і строки виплати якої визначаються Розділом V «Матеріальне забезпечення на випадок безробіття» цього закону.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Поняття «зайнятість» визначено в ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції на момент спірних правовідносин) як діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно з п.«б» ч.3 ст.1 зазначеного Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Частинами 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено обов'язок застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи, що ОСОБА_1 в період часу з 17 січня 2012 року по 18 січня 2012 року відносилась до зайнятого населення і отримувала винагороду за виконану роботу, відповідно до вищезазначених положень законодавства не мала права на отримання допомоги по безробіттю і інших соціальних послуг.
24 жовтня 2012 року районним центром зайнятості на адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність повернути безпідставно отримані кошти у сумі 130,47 грн. протягом 15 календарних днів. Дане повідомлення повернулось не врученим з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Враховуючи, що відповідач безпідставно отримані кошти не повернула, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача про стягнення з ОСОБА_1 сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 130,47 грн.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Київського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 02156, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, код ЕДРПОУ - 03491091) кошти в сумі 130 (сто тридцять) гривень 47 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Добрівська Н.А.