Постанова № 29660456, 28.02.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
2а-0770/3590/12
Номер документу
29660456
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2a-0770/3590/12

Ряд стат. звіту № 8.2.9

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2013 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Шерегі В.М. (довіреність від 24.12.2012 року № 109)

відповідача : Гайович В.М. (довіреність від 12.06.2012 року № 1387)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Іршавський завод продтоварів" до Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 лютого 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 1 березня 2013 року.

Публічне акціонерне товариство "Іршавський завод продтоварів" (далі - позивач, ПАТ "Іршавський завод продтоварів") звернулась до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.3-4) до Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області (далі - відповідач, ДПІ у Іршавському районі), якою просить скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Іршавському районі від 6 листопада 2012 року за № 0001641503.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що податковим повідомленням - рішенням застосовано штрафні санкції за затримку сплати грошового зобов'язання по податку за землю, однак у відповідача відсутні правові підстави для прийняття оскарженого рішення, оскільки про проведення перевірки позивач дізнався виключно після її проведення, відсутній розрахунок штрафних санкцій та невідома сума зобов'язань за якими застосовано санкції, штрафні санкції застосовані без врахування поданих уточнюючих декларацій, виходячи з чого податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Іршавському районі.

Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист ДПІ у Іршавському районі від 18.12.2012 року за № 1662, а.с.12), яким проти позову заперечив, посилаючись на те, що позивач не несвоєчасно сплатив самостійно задекларовану суму податку земельного податку, яка є узгодженим податковим зобов'язанням, та у відповідності до п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України притягнутий до відповідальності у вигляді штрафу. Стосовно допущених порушень при прийнятті акту зазначає, що камеральна перевірка проводиться без присутності та згоди платника податку (п.76.1 ст. 76 Податкового кодексу України України), акт перевірки представниками позивача підписано та примірник акту отримано.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просить суд відмовити в його задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного:

Проведеною ДПІ у Іршавському районі камеральною перевіркою своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання (земельного податку) встановлено порушення термінів сплати податку протягом строків, визначених п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст. 126 Податкового кодексу України (акт ДПІ у Іршавському районі від 05.11.2012 року за № 842/1503/00412139, а.с.35-38).

На підставі акту від 05.11.2012 року за № 842/1503/00412139, 6 листопада 2012 року ДПІ у Іршавському районі прийнято податкове повідомлення - рішення за № 0001641503 (про зобов'язання ПАТ "Іршавський завод продтоварів" сплатити штраф у розмірі 20 відсотків за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у сумі 24300,99 грн., а.с.5).

Податкове повідомлення - рішення в адміністративному порядку не оскаржено та ПАТ "Іршавський завод продтоварів" звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ у Іршавському районі від 06.11.2012 року за № 0001641503 в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1.1 ст. 1 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 - VI (діє з 1 січня 2011 року, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України), ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Як визначено ст.269 ПК України, платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Об'єктом оподаткування плати за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України, самостійно визначені платником у поданій податковій декларації суми грошового зобов'язання є узгодженими. Такі суми грошового зобов'язання, відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник зобов'язаний самостійно сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

При цьому, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власника та землекористувачами земельних ділянок за місцем знаходження земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Статтею 126 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Пунктом 11 розділу XX ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм п. 7 цього підрозділу).

Таким чином, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та у разі виявлення такого порушення після 1 січня 2011 року - платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу відповідно до норм ст. 126 ПК України, в зв'язку з чим ДПІ у Іршавському районі правомірно застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі, встановленому цією статтею.

Відповідно до ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися судом, якщо проти цього не заперечують сторони та в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Обставини щодо самостійно визначених ПАТ "Іршавський завод продтоварів" сум земельного податку, несвоєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, даних перевірки щодо дат фактичної сплати зобов'язань та кількість днів затримки при сплаті, правильність визначення суми штрафних санкцій (саме правильність визначення сум штрафу, а не правомірність застосування такого, яке є предметом розгляду справи) - не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи, в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання та вказані обставини судом не доказуються.

Згідно акту ДПІ у Іршавському районі від 05.11.2012 року за № 842/1503/00412139 та розрахунку штрафних санкцій (додаток до акту, а.с.13-14) при нарахуванні штрафних санкцій ДПІ у Іршавському районі враховано як сплату узгодженого зобов'язання грошовими коштами, так і зменшення зобов'язання поданням уточнюючого розрахунку від 02.10.2012 року (за вх. № 40980), при цьому, ДПІ у Іршавському районі правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції за несплату узгодженого податкового зобов'язання у сумі 121504,92 грн. з затримкою сплати 857 днів, та згідно ст. 126 ПК України фінансові санкції підлягають застосуванню у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, який становить суму 24300,99 грн.

Судом відхиляються доводи позивача щодо протиправності податкового повідомлення - рішення з тих підстав, що позивачеві невідомо про проведення перевірки та акт не вручався, оскільки на наявній в матеріалах справи копії акту міститься підписи директора та головного бухгалтера ПАТ "Іршавський завод продтоварів", яким вручено копію акту разом з додатком до нього (розрахунком штрафних санкцій). Стосовно неповідомлення про проведення перевірки - суд констатує, що п. 76.1 ст. 76 ПК України встановлено, що згода платника чи його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем доведено несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання, правомірність та правильність застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у сумі 24300,99 грн. та, відповідно, правомірність оскарженого податкового повідомлення - рішення, позовні вимоги ПАТ "Іршавський завод продтоварів" про визнання протиправним та скасування такого - є необґрунтованими, суперечать матеріалам справи та вимогам закону та в їх задоволенні слід відмовити в повному обсязі.

Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, в зв'язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат відповідача, судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Іршавський завод продтоварів" до Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С. І. Рейті