Постанова № 29657243, 28.02.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
823/246/13-а
Номер документу
29657243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2013 року Справа № 823/246/13-а

12 год. 10 хв.

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Ільченку С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» про стягнення заборгованості в сумі 75 502 грн. 75 коп.,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» про стягнення заборгованості в сумі 75 502 грн. 75 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем подано звіти за жовтень та листопад 2012р., згідно яких загальна сума єдиного внеску, що належить до сплати, становить 57 626 грн. 68 коп. В зв’язку з несвоєчасною сплатою суми єдиного внеску, до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 4 417 грн. 45 коп. та нарахована пеня в розмірі 13 458 грн. 62 коп. Згідно розрахунку, наданому до позовної заяви, загальна сума боргу відповідача з урахуванням штрафної санкції та пені становить 75 502 грн. 75 коп.

Позивач надав суду заяву про розгляд справи без участі представника управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не з’явився, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив розглянути справу без його участі на підставі наданих документів.

У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Частиною першою статті 67 Конституції України закріплено обов’язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі –Закон № 2464-VI).

Відповідно до пунктів 2, 10 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов’язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно абзацу 2 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Комунальне підприємство «Аеропорт Черкаси» є суб’єктом господарювання –юридичною особою, ідентифікаційний код - 01130710, а тому з огляду на викладені вище норми Закону № 2464-VI відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та платником страхових внесків.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов’язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Згідно абзацу 1 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Частиною 1 статті 8 Закону № 2464-VI передбачено, що розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Згідно частини 5 вказаної статті єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Відповідно до частин 2, 8 статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок; платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом; базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Частиною 1, абзацом 4 частини 2 статті 12, пунктом 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VI передбачено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску; Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Судом встановлено, що відповідачем до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області подано звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за жовтень 2012р. у сумі 29 095 грн. 14 коп., строк сплати якого настав 20.11.2012р. та за листопад 2012р. у сумі 28 531 грн. 54 коп., строк сплати якого настав 20.12.2012р.

Вказана сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у визначені Законом терміни відповідачем повністю та своєчасно сплачена не була.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону №2464-VІ, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 4 статті 25 Закону №2464-VІ встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки.

У відповідності до вищевказаної статті Закону, на адресу відповідача були надіслані вимоги про сплату боргу від 03.12.2012р. № Ю – 2 та від 02.01.2013р. № Ю - 2, котрі отримані уповноваженою особою відповідача, що підтверджується відмітками про вручення поштових повідомлень від 10.12.2012р. та 11.01.2013р. (а.с.18,21). Дані вимоги боржником не оскаржувались.

Згідно з пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VІ передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум.

Окрім того, частиною 10 статті 25 Закону №2464-VІ передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Так, на підставі вищевказаних норм Закону №2464-VІ, за несвоєчасну сплату єдиного внеску рішенням №6415 від 04.12.2012р. за період з 20.10.2011р. по 12.11.2012р. до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 887 грн. 84 коп. та нараховано пеню в розмірі 1498 грн. 25 коп. (а.с.22), а також рішенням №41 від 09.01.2013р. за період з 20.10.2011р. по 24.12.2012р., застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 3529 грн. 61 коп. та нараховано пеню в розмірі 11 960 грн. 37 коп. (а.с.26). Зазначені рішення отримані уповноваженою особою відповідача 10.12.2012р. та 15.01.2013р.

Відповідно до абзацу 2 частини 14 статті 25 Закону № 2464-VІ, суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це териоріального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій та пені не оскаржив, заборгованість по єдиному соціальному внеску, фінансовій санкції та пені не сплатив.

Таким чином, за відповідачем обліковується борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені в розмірі 75 502 грн. 75 коп. (57 626 грн. 68 коп. (борг по єдиному внеску) + 4 417 грн. 45 коп. (штрафна санкція) + 13 458 грн. 62 коп. (пеня).

Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 75 502 грн. 75 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, а також ту обставину, що рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому законом порядку не оскаржувались, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 128, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 168, ідентифікаційний код - 01130710) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код - 37930126) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені в сумі 75 502 (сімдесят п’ять тисяч п’ятсот дві) грн. 75 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена в повному обсязі 01.03.2013 року.

Суддя В.В. Мишенко