10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2013 року Справа № 812/1387/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бойко В.В.,
за участю сторін:
прокурора: Захарової Н.О.
представника позивача: Мінаєва Р.В.,
представника відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 239715,67 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
05 лютого 2013 року прокурор Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 239715,67 грн.
Свої вимоги прокурор мотивує тим, що відповідач зареєстрований в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і зобов'язаний сплачувати такі внески до ПФУ відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але всупереч цього відповідач має заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 239715,67 грн. та в добровільному порядку їх не сплатив.
У зв'язку з викладеним, прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам у розмірі 239715,67 грн.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Вислухавши думку прокурора та пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464, яким внесено зміни до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В той же час, відповідно до п.7 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Таким чином, застосуванню підлягають зазначені вище Закони в редакції, що діяли до 01 січня 2011 року.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська як платник страхових внесків.
Згідно ст.ст.14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV страхувальниками та відповідно, платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до ч.6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум
З матеріалів справи вбачається, що за Державно-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом «Луганськагропроект» утворилась заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
12 листопада 2010 року позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування» або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №818, яким з відповідача стягнуто суму штрафу у розмірі 51651,04 грн. та нараховано пеню у розмірі 201264,63 грн. за період з 29.11.2006 по 28.09.2010 (арк. справи 18). Вказане рішення отримано відповідачем 17.11.2010, що підтверджується особистим підписом його уповноваженого представника на копії повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 17).
15 грудня 2010 року УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська прийнято рішення про розстрочення, яким відповідачу розстрочено суму штрафу у розмірі 51651,04 грн. та пеню у розмірі 201264,63 грн. (арк. справи 12).
Згідно договору про розстрочення №26 від 15 грудня 2010 року Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська надано Державно-кооперативному проектно-вишукувальному інституту «Луганськагропроект» розстрочку сплати накладених (нарахованих) штрафів та пені на суму 252915,67 грн. з грудня 2010 року до червня 2014 року, з відстрочкою першого платежу на 90 календарних днів (арк. справи 14-16).
25 січня 2012 року УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська прийнято рішення про дострокове розірвання договору №26 від 15.12.2010 про розстрочення сплати накладених (нарахованих) штрафів та пені підприємства ДКПВІ «Луганськагропроект» на суму 252915,67 грн. у зв'язку з несплатою чергової частки розстроченої заборгованості із штрафів та пені протягом трьох базових звітних періодів відповідно до п.2.2 даного договору. З 25 січня 2012 року сума 239715,67 грн. є заборгованістю, яка підлягає сплаті (арк. справи 13).
Таким чином, сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягає стягненню з відповідача, складає 239715,67 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 239715,67 грн. підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими, а заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підлягає стягненню з відповідача.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 239715,67 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект» (91000, м. Луганськ, вул. Тухачевського, 9; і.к.03577912) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 239715,67 грн. (двісті тридцять дев'ять тисяч сімсот п'ятнадцять гривень 67 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Кравцова