УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" жовтня 2012 р.
справа № 2а-13678/09/0470
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Проценко О.А. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Сколишеві О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 березня 2011 року у справі № 2а-13678/09/0470 за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Об’єднання шкільних їдалень» про зобов’язання виконати вимогу,-
В С Т А Н О В И В:
Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило зобов'язати Комунальне підприємство «Об'єднання шкільних їдалень» виконати вимоги контрольно - ревізійного відділу в Новомосковському районі та м. Новомосковську від 02.03.2009 № 910- 24-04/177 в частині усунення порушень, виявлених ревізією і відшкодувати витрати на незаконно виплачену заробітну плату в сумі 14692,28 грн. та платежі до державних цільових фондів в сумі 5392,07 грн. та витрати на придбання матеріальних цінностей (миючих засобів) та оплати послуг Інтернету на суму 12335,45 грн. В обґрунтування вказаної позовної вимоги зазначено, що за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності КП «Об'єднання шкільних їдалень», проведеної КРВ в Новомосковському районі і м. Новомосковськ за період з 01.01.206 по 31.12.2008 (акт ревізії від 18.02.2009 № 910-24/04), в тому числі, встановлено, що протягом ревізійного період} здійснювалося відшкодування витрат на придбання косметичних засобів, спортивного взуття та оплати послуг Інтернет (за домашньою адресою директора підприємства), які не використовувалися для здійснення господарської діяльності та не передбачені положенням колективного договору, що призвело, як вказано в акті, до незаконних витрат на загальну суму 9073,71 грн., чим порушено вимоги п. 1 ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996, п.п.11, 12 Положення (стандарт} ) бухгалтерського обліку № 16, затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 № 318.
Ухвалою суду від 27.07.2010 позовна вимога Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Об'єднання шкільних їдалень» про виконання п. 1 вимоги контрольно-ревізійного відділу в Новомосковському районі та м. Новомосковську від 02.03.2009 № 910-24-04/177 виділена у самостійне провадження із зупиненням провадження до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 березня 2011 року у задоволенні адміністративного позову щодо зобов’язання відшкодувати витрати на придбання матеріальних цінностей та оплату послуг на суму 12335,45 грн. відмовлено з огляду на безпідставність вказаної вимоги.
Не погодившись із рішенням суду, Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області, яка є правонаступником Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову. На думку апелянта, правомірність вимоги позивача підтверджені актом ревізії, в якому зафіксовані допущені відповідачем порушення, у тому числі, щодо незаконних витрат на придбання матеріальних цінностей та оплату послуг на суму 12,34 тис. грн.
У судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.
У поданих до суду письмових заперечень відповідач зазначив про те, що послуги Інтернет та вартість спецвзуття відшкодовано шляхом внесення грошових коштів до каси підприємства. Проте, відповідач не погоджується з незаконністю витрат на придбання подарунків для працівників до дня народження, оскільки ці витрати були узгоджені із профспілковим комітетом, оформлені списками та засвідчені підписами осіб, які отримали подарунки. Крім того, статут підприємства дозволяє розпоряджатися коштами, які зароблені підприємством. Оскільки подарунки придбавались за рахунок прибутку, ніяких порушень підприємством не допущено.
У судовому засіданні представник відповідача просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що ухвалена у відповідності до норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та пред’явлених позовних вимог, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі досліджених письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, 18 лютого 2009 року Об’єднаним контрольно-ревізійним відділом в Новомосковському районі і м. Новомосковську за наслідками ревізії фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Об’єднання шкільних їдалень» за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року складений Акт № 910-24/04 ( а.с. 6-31). На підставі Акту 02.03.2009 року на адресу відповідача направлена вимога № 910-24-04/177, пунктом 2 якого зобов’язано відшкодування незаконних витрат на придбання матеріальних цінностей та оплату послуг на суму 12,34 тис. грн. (а.с.36).
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність п. 2 зазначеної вище вимоги.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, оскільки судом при розгляді адміністративного позову було встановлено, що відповідно до протоколів № 16-а від 18.02.2009 та № 20 від 01.06.2009 загальних зборів колективу КП «Об'єднання шкільних їдалень» спільно з профспілковим комітетом об'єднання вирішено розподілити прибуток підприємства за результатами господарської діяльності підприємства за 2008 рік у розмірі 6740 грн. та за І квартал 2009 року у розмірі 1883 грн. на погашення вартості миючих засобів (подарунків), які згідно акту КРВ визначені як невірно оформлені. Згідно наказів № 17-а від 19.02.2009 та № 54 від 01.06.2009 на підставі зазначених рішень прибуток підприємства за 2008 рік у розмірі 6740 грн. та за І квартал 2009 року у розмірі 1883 грн. направлено на погашення невірно відображених в обліку миючих засобів (подарунки працівникам до дня народження) згідно акта КРВ. Залишок суми у розмірі 3712,43 грн. - подарунки робітникам, оподаткована під час перевірки Новомосковською ОДПІ, перераховано до бюджету податок з доходу фізичних осіб 1266.70 грн. Крім цього, згідно акту про результати позапланової виїзної перевірки КП «Об'єднання шкільних їдалень» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2006 по 31.03.2009...від 16.07.2009 № 171/232/13461850, перевіркою правильності обчислення податку з доходів фізичних осіб було встановлено, що згідно колективного договору підприємства відповідача на протязі перевіреного періоду працівникам підприємства було надано до дня народження подарунки у вигляді косметичних наборів на загальну суму 8565,32 грн. та у відповідності до Закону України № 889 підприємство, як податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, мав утримати податок від суми такого доходу (вартості подарунків) за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 Закону України № 889. Відповідно, податковим органом підприємству було донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 1266,79 грн. При цьому в акті від 16.07.2009 № 171/232/13461850 відображено перелік осіб, період та суми на які отримано подарунки.
Таким чином суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку , що факт отримання працівниками підприємства відповідача подарунків на відповідну суму встановлено уповноваженою особою в ході проведення перевірки дотримання підприємством податкового законодавства.
Також, судом був досліджений зміст Статуту КП «Об'єднання шкільних їдалень», затвердженого рішенням VIII сесії XXIII скликання № 109 від 28.10.1999, відповідно до якого підприємство має право залишати прибуток, за винятком матеріальних і прирівняних до них витрат після виконання зобов'язань перед бюджетом, банком, контрагентами, в розпорядженні підприємства і використовувати його самостійно: за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, може формувати фонди по затвердженим підприємством нормативам: фонд розвитку, фонд преміювання, фонд комерційного ризику. Згідно п. 6.1 Статуту, працівники підприємства мають права й обов'язки користуватися пільгами, згідно діючого трудового законодавства, колективного договору і Статуту. Відповідно до п. 5 розділу 4. п. З розділу 6 колективного договору, в обов'язок адміністрації підприємства покладено забезпечити на підприємстві гласність умов праці, його оплати, порядок виплати доплат, надбавок, положень про преміювання, винагороду за підсумками року, одноразову матеріальну допомогу; додаткові виплати робити з прибутку підприємства; при наявності прибутку також надавати допомогу у вигляді подарунків на день народження працівника.
Подарунки до дня народження працівникам підприємства придбавались за рахунок прибутку підприємства, що залишився в його розпорядженні, що передбачено колективним договором і не суперечить статуту підприємства відповідача та узгоджується з приписами Закону України «Про підприємства в Україні» (чинному на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до яких колективним договором регулюються виробничі, трудові і економічні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства, питання охорони праці, соціального розвитку, участі працівників у використанні прибутку підприємства, якщо останнє передбачене статутом підприємства. Порядок використання прибутку (доходу) визначає власник (власники) підприємства або уповноважений ним орган згідно з статутом підприємства та чинним законодавством. У випадках, передбачених статутом підприємства, частина чистого прибутку може передаватися у власність членів або трудового колективу підприємства. Порядок розподілу і використання цієї частини прибутку здійснюється радою або зборами (конференцією) трудового колективу.
Таким чином, розподіл чистого прибутку комунального підприємства відноситься до внутрішньої діяльності підприємства та здійснюється підприємством самостійно на умовах визначених колективним договором та у відповідності до Статуту підприємства.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що до повноважень контрольно-ревізійної служби не віднесено право здійснення контролю за розподілом чистого прибутку підприємств та встановлення будь-яких обмежень чи нормативів щодо цього.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що доводи апелянта зводяться до констатації висновків ревізії, викладених в Акті, останні не спростовують висновки суду першої інстанції, а , відтак, не є підставами для скасування оскарженого рішення.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 березня 2011 року у справі № 2а-13678/09/0470 за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Об’єднання шкільних їдалень» про зобов’язання виконати вимогу – залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Т.І. Ясенова