ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 лютого 2012 р. (15:36) Справа №2а-13464/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення,
за участю:
представник позивача - не з'явився,
відповідач - не з'явився
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим (далі - позивач) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі -відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 1538,29 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку з не сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 2010 рік та штрафних санкцій у повному обсязі за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 1538,29 грн., яка підлягає стягненню в судовому порядку.
Позивач явку представника у судове засідання, яке відбулось 24.02.2012 року не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, правом надати заперечення не скористався, будь-яких клопотань не надсилав.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе, керуючись положеннями ст. 128 КАС України, розглянути справу за відсутністю сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець 27.09.2001 року Кіровською районною державною адміністрацією, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи (а.с. 6).
Відповідач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за реєстраційним номером 18112607 (а.с. 7).
Приймаючи до уваги те, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, тобто до 01.01.2011 року, суд вважає за необхідне керуватись нормами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-VI (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058 страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.
Статтею 3 Закону № 1058 передбачено, що, зокрема, Пенсійний фонд, страхувальники, застраховані особи, а в окремих випадках, визначених цим Законом, - члени їхніх сімей та інші особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, зокрема, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до п.п. 4,6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно з ч. 3 ст. 20 Закону № 1058 територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 ст. 20 Закону № 1058 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Законом України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 08.07.2010 року № 2461-VI (далі - Закон № 2461) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесено зміни до підпункту 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 1058 та встановлено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Статтею 1 Закону № 1058 передбачено, що мінімальний страховий внесок - це сума коштів, що визначається розрахунком, як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Статтею 2 Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" від 20.10.2009 року № 1646-VI (далі - Закон № 1646) встановлено такий розмір мінімальної заробітної плати: з 1 листопада 2009 року - 744 гривні, з 1 січня 2010 року - 869 гривень, з 1 квітня - 884 гривні, з 1 липня - 888 гривень, з 1 жовтня - 907 гривень, з 1 грудня - 922 гривні.
Законом № 2461 передбачено, що громадяни-підприємці, які працюють на спрощеній системі оподаткування та члени їх сімей, які беруть участь в провадженні підприємницької діяльності та не знаходяться з ними в трудових відносинах, зобов'язані сплачувати до Пенсійного фонду страхові внески у розмірі не менше мінімального страхового внеску у місяць, зчисленого із розрахунку встановленої законодавством мінімальної заробітної плати, помноженої на тариф відрахувань до Пенсійного фонду (33.2%).
При цьому до сплати страхових внесків зараховується відрахування від сплати єдиного (42%) або фіксованого (42%) податку, які поступають від органів Держказначейства України.
Судом встановлено, що 16.06.2011 року позивачем проведена перевірка звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду, за результатами якої складений акт № 48, яким зафіксований факт порушення відповідачем п.п. 4 п. 8 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2461-VI (а.с. 12).
Враховуючи розмір мінімального страхового внеску та вид оподаткування у 2010 році відповідачу надіслано повідомлення - розрахунок від 16.06.2011 року, у якому визначена доплата до мінімального страхового внеску в сумі 1531,70 грн. (зворотній бік а.с. 9). Проте, заборгованість відповідачем сплачена не була.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до п. 2.2 розділу ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року № 26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.11.2009 року за № 1136/17152 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 цього Порядку.
Судом встановлено, що 18.04.2011 року позивачем проведена перевірка, за результатами якої складений акт № 34, яким зафіксований факт несвоєчасного подання річного звіту за формою додатку № 5 за 2010 рік, що є порушенням п. 2.2 розділу ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року № 26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.11.2009 року за № 1136/17152 (а.с. 12).
Як свідчать матеріали справи, Управлінням ПФУ в Кіровському районі АР Крим прийняті рішення за №№ 97, 98, відповідно до яких до відповідача застосовані фінансові санкції на загальну суму 246,59 грн. (а.с. 10-11). Із зазначеної суми відповідачем перераховано 240,00 грн. Таким чином, залишок боргу зі сплати фінансових санкцій становить 6,59 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону № 1058 територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Судом встановлено, що позивачем виставлена відповідачу вимога про сплату боргу № Ф-48, яка направлена на адресу відповідача супровідним листом від 28.07.2011 року вих. № 530/02-04 (а.с. 14-15).
Згідно з п. 2,3 ч. 3 ст. 106 Закону № 1058 вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 106 Закону страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Доказів щодо оскарження зазначеної вимоги у встановленому законом порядку відповідачем до суду не надано.
Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми недоїмки, вищенаведена вимога про сплату боргу є узгодженою.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення заборгованості в сумі 1538,29 грн., позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим (р/р 25607010045801 у ВАТ «Державний Ощадний банк України», м. Сімферополь, МФО 324805, код ЄДРПОУ 22300398) заборгованість в сумі 1538,29 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.