Постанова № 29614292, 20.02.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.02.2013
Номер справи
826/60/13-а
Номер документу
29614292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2013 року № 826/60/13-а

О 14 годині 50 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"

до Державної податкової інспекції у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" звернулося до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби від 11 жовтня 2012 року № 0000501503.

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України, Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про оренду землі" та зазначає, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби від 11 жовтня 2012 року № 0000501503 підлягає скасуванню з тих підстав, що податковим органом неправомірно збільшено Публічному акціонерному товариству "Укртелеком" орендну плату за земельну ділянку, оскільки позивач сплачує орендну плату відповідно до договору оренди земельної ділянки. Також позивач зазначає, що збільшення розміру орендної плати можливе лише у разі, коли зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Конституції України, Податкового кодексу України та зазначив, що Державною податковою інспекцією у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби правомірно збільшено Публічному акціонерному товариству "Укртелеком" розмір орендної плати за землю, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося у зв'язку із зміною мінімального розміру орендної плати відповідно до Податкового кодексу України, а тому необхідність сплати орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" є юридичною особою та перебуває на обліку як платник окремих податків в Державній податковій інспекції у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби.

За результатами документальної невиїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, в частині розміру орендної плати за землю за 2011 рік та січень-квітень 2012 року Державною податковою інспекцією у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби складено акт від 14 вересня 2012 року № 104/15/21560766, яким встановлено порушення Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено орендну плату за землю з юридичних осіб по Кинашівській сільській раді за 2011 рік та січень-квітень 2012 року на 17760,94 грн.

На підставі складеного акту 11 жовтня 2012 року Державною податковою інспекцією у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення № 0000501503, яким збільшено Публічному акціонерному товариству "Укртелеком" суму грошового зобов'язання за основним платежем на суму 17760,94 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 2776,15 грн. за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб, код платежу 5013050214.

Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

У відповідності до пункту 86.1 статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Позивачем не наведено заперечень щодо порядку проведення перевірки, а тому суд приймає відсутність таких доводів як доказ правомірності дій відповідача під час проведення перевірки.

Як вбачається з акту перевірки, Державна податкова інспекція у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби прийшла до висновків, що визначений позивачем річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є меншим, ніж визначено нормами Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, 1 квітня 2008 року між Кинашівською сільською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укртелеком" укладено договір оренди землі № 98-28, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі зв'язку і телекомунікацій, яка знаходиться за адресою: с. Канашів, вул. Желюка, 7, площею 6167 кв.м.

Згідно пункту 4 договору, станом на 1 січня 2008 року грошова оцінка земельної ділянки не проведена.

Пунктом 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 8602,98 грн. в рік без ПДВ, що складає 3 ставки земельного податку.

На 2011 рік згідно договору ПАТ "Укртелеком" подано декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік (вхідний № 9000034913 від 21 січня 2011 року), відповідно до якої річний розмір орендної плати визначено в сумі 8880,50 грн.

Згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" самостійно визначило орендну плату за земельну ділянку за 2012 рік (вхідний № 9005491419 від 15 лютого 2012 року) в розмірі 8880,50 грн., із щомісячною сплатою в розмірі 740,04 грн.

При цьому, суд зазначає про наступне.

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.

Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

У відповідності до пункту 275.3 статті 275 Податкового кодексу України ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.

Згідно статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є:

- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;

- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області від 12.01.2011 № 42 "Про затвердження ставок плати за землю на 2011 рік" встановлено, що ставка плати за землю в межах населеного пункту с. Кинашів на 2011 рік становить 12000 грн. за 1 га.

Рішенням Кинашівської сільської ради від 17.06.2011 № 163 "Про затвердження ставок плати за землю на 2012 рік" встановлено, що ставка плати за землю в межах населеного пункту с. Кинашів на 2012 рік становить 12000 грн. за 1 га.

Таким чином, ставка земельного податку на 2011 рік та на 2012 рік встановлена в розмірі 1,20 грн. за 1 м2.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що розмір орендної плати за використання земельної ділянки для Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" на 2011 рік та 2012 рік становить 22201,20 грн. (площа земельної ділянки (6167 кв.м.) помножена на ставку земельного податку (1,2 грн.) та помножена на трикратний розмір ставки земельного податку).

За таких обставин, розмір податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, орендовану позивачем є меншим, ніж визначено за результатами перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації платником податку невірно визначено розмір орендної плати, чим порушено вимоги Податкового кодексу України.

При цьому, доводи позивача відносно того, що розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, судом визнаються необґрунтованими, оскільки орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, а тому сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю, не може залежати від умов договору.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не в зв'язку з волевиявленням сторін договору, а в зв'язку із зміною ставки податку відповідно до Податкового кодексу України, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договору оренди за ініціативою сторін договору оренди землі, а тому податковим органом правомірно збільшено позивачу податкове зобов'язання по сплаті орендної плати за землю.

Доводи позивача відносно того, що у разі сплати ним орендної плати у розмірі більшому, ніж передбачено договором оренди, в нього існує ризик невизнання органами податкової служби податкових витрат на суму такого перевищення, оскільки будуть відсутні правові підстави для такого нарахування, судом до уваги не приймаються оскільки відповідно до підпункту 138.10.4 пункту 138.10 статті 138 Податкового кодексу України до складу інших витрат включаються інші операційні витрати, що включають, зокрема, суми нарахованих податків та зборів, установлених цим Кодексом, а тому платник податків має право включити до складу витрат господарської діяльності суму нарахованої орендної плати за земельні ділянки.

Пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України встановлено, що у разі, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

За таких обставин суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно та в межах своїх повноважень винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а тому позовні вимоги судом визнаються необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до Державної податкової інспекції у Тульчинському районі Вінницької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст постанови складений 25 лютого 2013 року.