Ухвала суду № 29613450, 25.02.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2013
Номер справи
2а/1770/1868/2012
Номер документу
29613450
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Махаринець Д.Є.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"25" лютого 2013 р. Справа № 2а/1770/1868/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

при секретарі Самченко В.М. ,

розглянувши апеляційну скаргу Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" липня 2012 р. у справі за позовом Старорафалівського споживчого товариства до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Кузнецовської об`єднаної державної податкової інспекції в Рівненській області форми "Р" №0003552340 , № 0003562340 від 15 листопада 2011 року.

В апеляційній скарзі Кузнецовська ОДПІ просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що Старорафалівське споживче товариство зареєстроване як платник податку на додану вартість, види діяльності за КВЕД: 55.51.0 - діяльність їдалень, 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, 55.30.2 - діяльність кафе, 51.31.0 - оптова торгівля фруктами та овочами.

Кузнецовською об'єднаною державною податковою інспекцією в Рівненській області з 13.10.2011р. по 26.10.2011р. проведено позапланову виїзну перевірку Старорафалівського споживчого товариства з питань повноти декларування, нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків і обов'язкових платежів по господарських відносинах з КП "Володимирецький КГХ" за період з 01.04.2010 р. по 31.03.2011р, за наслідками якої складено акт № 1184/23/01765207 від 02 листопада 2011 року.

Податковим повідомленням-рішенням форми "Р" від 15 листопада 2011 р. № 0003552340 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 153389 грн., в тому числі - 131162 грн. за основним платежем та 22227 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), № 0003562340 - збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) в сумі 122090 грн., в тому числі 104307 грн. - за основним платежем та 17783 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від 15 листопада 2011 р. № 0003552340 слід зазначити наступне.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.04.2010 р. по 31.03.2011 р. Старорафалівським споживчим товариством отримано від Володимирецького КГХ грошові кошти на загальну суму 524646,65 грн. за послуги громадського харчування.

Згідно з актом позапланової перевірки Кузнецовської ОДПІ № 1184/23/01765207 від 02 листопада 2011 року відносно контрагента КП "Володимирецький КГХ" проведено перевірку валового доходу та валових витрат щодо позивача.

Кузнецовською об'єднаною державною податковою інспекцією в Рівненській області в порушення пп. 17.1.8; п. 86.10 Податкового Кодексу України під час розгляду питання про прийняття оскаржуваного рішення не враховано обставини заниження валових витрат.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем без врахування витрат підприємства по придбанню товарів (робіт, послуг), що відображаються по рядку 04.1. Декларації з податку на прибуток підприємства за період з 01.04.2010 р. по 31.03.2011 р., на суму 3247732,07 грн. з ПДВ (2755519,44 грн. без ПДВ).

Згідно Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" формування валового доходу та валових витрат здійснюється скориговано відносно всіх господарських операцій, а не відносно кожного контрагента чи господарської операції окремо.

За п. 86.10 Податкового Кодексу України в акті перевірки повинні зазначатися факти заниження та завищення податкових зобов'язань платника.

Проте, відповідачем невірно визначено об'єкт оподаткування податком на прибуток, оскільки в акті перевірки не відображено та не враховано під час визначення об'єкта оподаткування обставин щодо заниження у періоді перевірки валових витрат по рядку 04.1. Декларації з податку на прибуток, так як згідно наказу № 500 від 12.10.2011 року позапланова перевірка проводилась лише щодо одного контрагента КП "Володимирецький КГХ", валові витрати згідно акту № 1184/23/01765207 від 02 листопада 2011 року враховувались лише по вказаному контрагенту.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валові витрати виробництва та обігу визначаються як сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Пунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) та охороною праці, тобто витрат, які використовувалися для забезпечення господарської діяльності підприємства.

Згідно пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно з п. 5.11. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» установлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені у цьому Законі, не дозволяється.

Витрати Старорафалівського споживчого товариства за період з 01.04.2010 р. по 31.03.2011 р. на загальну суму 2755519,44 грн. підтверджені відповідними належними первинними документами, копії яких долучені до матеріалів справи та досліджені судом першої інстанції.

Правомірним є віднесення їх до витрат по рядках 04.1 Декларації з податку на прибуток підприємства із дотриманням вимог норми пп. 5.3.9. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Тому колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про протиправність податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 15 листопада 2011 р. № 0003552340 про збільшення Старорафалівському споживчому товариству суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 153389 грн. (131162 грн. - за основним платежем, 22227 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).

Стосовно законності податкового повідомлення рішення від 15 листопада 2011 р. №0003562340 слід зазначити наступне.

Згідно із укладеними позивачем договорами субпідряду із КП "Володимирецький КГХ" № 3/2 від 30.08.2010 р., № 1/2 від 17.01.2011 р. надавались послуги з харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в Мульчицькій, Старорафалівській та Рудківській ЗОШ Володимирецького району Рівненської області, за якими останній сплатив 629594,86 грн.

Досліджені судом договори субпідряду № 3/2 від 30.08.2010 р., № 1/2 від 17.01.2011 р. та акти про надання послуг № 7/2 від 30.09.2010 р., № 8/2 від 31.10.2010 р., № 9/2 від 30.11.2010 р., № 10/2 від 30.12.2010 р., № 1/2 від 31.01.2011 р., № 2/2 від 28.02.2011 р. підтверджують факт надання позивачем послуг з організації харчування дітей, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи без ПДВ.

Відповідно до пп. 5.1.10. п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених КМ України, послуг з: утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України; утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів; харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях; харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я; харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються спецконтингенту в установах пенітенціарної системи згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1997 № 1200 «Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість» на виконання абз. 5 пп. 5.1.10 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» КМ України затверджено «Порядок надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість».

Згідно із пп. "г" пп. 197.1.7 п. 197.1 ст. 197 р. V Податкового кодексу України звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров'я.

Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 року N116, пунктом 3 якого передбачено, що від обкладення ПДВ звільняються операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах у межах затверджених норм харчування в грамах, а для тих учнів, для яких не встановлено норми харчування в грамах, - у межах визначеної грошової норми.

Норми харчування, визначені постановами Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 р. N 258 "Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 13 жовтня 1993 р. N 859 "Про організацію діяльності спеціальних навчально-виховних закладів для дітей і підлітків, які потребують особливих умов виховання", від 22 листопада 2004 р. N 1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах".

Відповідно до зазначених норм Закону України "Про податок на додану вартість" та Податкового кодексу України від оподаткування звільняються господарські операції з надання вказаних послуг.

З аналізу положень ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість". ст. 197 р. V Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1997 року №1200, від 2 лютого 2011 року N 116 вбачається, що від сплати ПДВ звільняється господарська операція з харчування дітей у школах.

Оскільки Старорафалівське споживче товариство виконало умови договорів субпідряду, то воно звільняється від оподаткування по такій пільговій категорії операцій.

Тому вірним є висновок суду першої інстанції про протиправність податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 15 листопада 2011 р. № 0003562340 щодо збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 122090 грн.(104307 грн. - за основним платежем, 17783 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" липня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Повний текст cудового рішення виготовлено "27" лютого 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Старорафалівське споживче товариство вул. Центральна,18,с. Стара Рафалівка,Володимирецький район, Рівненська область,34354

3- відповідачу Кузнецовська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул.Повстанців,47,м.Кузнецовськ,Рівненська область,34400