Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/11832/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2013 року
Суддя Овруцького районного суду Кондратюк В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов"язання провести донарахування та виплатити кошти, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду і просить зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації здійснити донарахування та виплатити кошти, передбачені ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон), за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011рок, в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі зобов'язати провести донарахування та виплатити кошти, передбачені ст.39 Закону за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, провести донарахування та виплатити кошти передбачені ст.51 Закону за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, мотивуючи тим, що компенсації та доплати виплачувались їй не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав.
Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку їй коштів за ст.37 Закону за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року, за ст.ст.39,51 Закону за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зазначені виплати є щомісячними, а тому до закінчення відповідного місяця виплати особа не могла знати про порушення її права. Враховуючи викладене, суд вважає, що особа могла дізнатися про порушення її прав не раніше закінчення місяця, за який повинно було бути проведено нарахування, а тому строк звернення до суду розпочався з першого числа місяця наступного за місяцем, по якому проведено нарахування (виплата) коштів.
Позов подано до суду в жовтні 2011 року Ухвалою від 18.06.2012 року позов в частині за ст.ст. 39,51 Закону за період з 01.03.2011 року по 31.03.2011 року залишено без розгляду.
Відповідачі (УПСЗН Овруцької РДА, УПФ України в Овруцькому районі) у встановлений строк заперечень проти позову не подали.
Суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Згідно копії паспорту позивач проживає в АДРЕСА_1.
Додатком № 1 Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, до постанови КМ України № 106 від 23.07.91 (з відповідними змінами), АДРЕСА_1 віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Постановами КМ України № 759 від 27.08.08 та № 914 від 16.10.08 внесено зміни у постанову КМ України № 106 від 23.07.91, якими змінено додаток № 2 Переліку населених пунктів, жителям яким з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування, і с.Дубовий Гай Овруцького району віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, тобто вказаний населений пункт згідно додатку № 1 залишено в зоні гарантованого добровільного відселення, а згідно додатку № 2 вже віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Статтею 2 Закону визначено категорії зон радіоактивного забруднення і надано поняття зони гарантованого добровільного відселення і зони посиленого радіоекологічного контролю.
Зазначеною нормою Закону не передбачено віднесення одного і того ж населеного пункту до різних зон радіоактивного забруднення тому, що основним критерієм є рівень радіоактивного забруднення.
Оскільки додаток № 1 не змінений, суд вважає, що постанови КМУ № 759 від 27.08.08 та № 914 від 16.10.08 про зміну додатку № 2 в частині віднесення с.Дубовий Гай Овруцького району до територій з меншим радіоактивним забрудненням тільки для виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування, не відповідають вимогам Закону, який не надає можливості для встановлення різних категорії зон радіоактивного забруднення для різних виплат для одного населеного пункту.
На підставі викладеного, суд вважає неможливим застосування додатку № 2 із змінами, внесеними постановами КМУ № 759 від 27.08.08 та № 914 від 16.10.08, як такого, що суперечить Закону і додатку № 1, а тому застосовує для визначення категорії зони радіоактивного забруднення зону з більшим радіоактивним забрудненням, що вказана в додатку № 1, а саме зону гарантованого добровільного відселення.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації та управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі як пенсіонер, є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 3.
Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив : з 01.04.2011 року - 764грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :
- ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;-ст.39 Закону - пенсії непрацюючим громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у зоні гарантованого добровільного відселення - на дві мінімальні заробітні плати;
- ст.51 Закону - громадянам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановами КМУ № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- для доплати громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.крб. ( 2,1 грн. за гр.реф.);
- для доплати до пенсії непрацюючим громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.),
- додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 3 - в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.04.2011 року - 960грн.
Статтею 62 Даного закону визначено, що роз"яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов"язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 р. №987 та Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів за ст.37 Закону нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту населення, тобто управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, тому відповідачем за виплатами, передбаченими ст.37 Закону, і є управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю підлягає перерахунку та виплаті управлінням Пенсійного фонду в Овруцькому районі.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30.04.2002 року, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, таким чином, відповідач управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі зобов'язаний виплачувати доплату та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу в перерахованому розмірі.
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачами доплати, допомоги не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.
Від сплати судового збору сторони звільнені законом.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства(ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України „Про державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року:
підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення,(ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") в розмірі двох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особам, віднесеним до категорії 3 (ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік щомісячно.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В. І. Кондратюк